Blizanačka trudnoća je relativno rijetka u odnosu na jednoplodnu trudnoću i iznosi oko 2%. Nešto je češća kod žena kod kojih su blizanci prisutni i prije u obitelji ili je trudnoća ostvarena potpomognutom oplodnjom.
Ako su nastale iz jedne jajne stanice nazivaju se jednojajčanim, a ako su nastale iz dvije onda se radi o dvojajčanim blizancima. Većina blizanačkih trudnoća prolazi bez značajnijih problema, ali u tim trudnoćama mogu biti učestalije komplikacije pa zahtijevaju češće preglede. U ovom tekstu objasnit ćemo kako dolazi do blizanačke trudnoće, kako protječe i koje rizike nosi.
Identični, jednojajčani ili monozigotni blizanci
- Nastaju iz jedne oplođene jajne stanice (monozigoti) koja se dijeli u dvije embrionalne osnove prije usađivanja u stijenku maternične šupljine (implantacija)
- Jedan spermij oplođuje jednu jajnu stanicu
- Oba djeteta imaju isti genetski materijal – vrlo sličnog fizičkog izgleda, istog su spola…
Neidentični blizanci ili dvojajčani blizanci
- Nastaju iz dvije oplođene jajne stanice (dizigoti) — u istom menstruacijskom ciklusu dolazi do ovulacije dviju jajnih stanica
- Svaku jajnu stanicu oplođuje po jedan spermij
- Nemaju identičan genetski materijal – različitog su izgleda, mogu imati isti ili različit spol…
- Češći oblik blizanačke trudnoće – dvije trećine blizanačkih trudnoća
Ostale vrste blizanaca
Sijamski blizanci
- Dijelom tijela su srasli jedan uz drugog
- Najčešće su srasli u području prsnog koša ili trbuha
- Ponekad dijele jedan vitalni organ – npr. jetra, srce, plućno krilo…
- Nastaju nedovoljnim odvajanjem oplođene jajne stanice u jednojajčanoj blizanačkoj trudnoći
- Češće su ženskog spola.
Zrcalni blizanci
Kao što samo ime kaže izgledaju poput zrcalne slike. Jedan je ljevak drugi dešnjak te kosa pada na lijevu jednog, a kod drugog na desnu stranu. Zrcalni blizanci imaju identične madeže na suprotnoj strani tijela kod jednojajčanih blizanaca.
Parazitni blizanci
Tijekom trudnoće može doći do razvoja ovisnosti jednog blizanca o drugom tako da jedan blizanac postaje veći i dominantniji dok drugi (parazitarni) zaostaje u rastu i veličini. Pojavljuje se u različitim oblicima:
- Kod blizanaca koji neravnomjerno dijele istu posteljicu – dolazi do slabijeg razvoja pa i smrti blizanca koji dobiva manju opskrbu krvlju.
- Parazitarni blizanac se razvija u tijelu većeg blizanca (fetus in fetu).
- U obliku prekobrojnog ekstremiteta – ruke ili noge, male glave i sl. na tijelu većeg blizanca.
Poluidentični blizanci
Nastaju oplodnjom jedne jajne stanice s dva spermija što se vrlo rijetko zbiva. Svaka muška spolna stanice prenosi svoj genetski materijal tako da blizanci nemaju identične gene koje im je prenio svaki spermij oca dok gene majke imaju identične.
Monozigotni (jednojajčani) blizanci dječaka/djevojčice
Jednojajčani blizanci su uvijek istog spola. Postoji mogućnost da kod jednog blizanca dođe do mutacije muškog spola pa umjesto XY kromosoma dođe do razvoja XO kromosoma što se naziva Turnerov sindrom:
- Izostanak ili nepravilnost Y kromosoma kod jednog monozigotnog blizanca – razvoj ženskih spolnih oznaka iako je u početku blizanac bio muško
- prisutnost srčanih grešaka
- anomalije bubrega
- niskog rasta
- izostajanja puberteta.
Iznimno rijetke vrste blizanaca
Blizanci različite rase
Različita boje kože kod blizanaca je vrlo rijetka, ali moguća u određenim situacijama kod dvojajčanih blizanaca:
- Ako su roditelji miješane rase – jedan blizanac poprimi genetiku jednog roditelja ili predaka druge rase
- Majka ima istovremeno spolni odnos s dva muškarca različite rase tijekom ovulacije prilikom koje dolazi do dvostruke ovulacije
- Ako su roditelji različite rase – jedan blizanac ima boju kože prema jednom, a drugi prema drugom roditelju
Blizanci s različitim očevima
Ako žena tijekom ovulacije, kada dolazi do oslobađanja dvije jajne stanice iz jajnika, istovremeno ima odnos s dva različita muškarca. Naravno da se uvijek radi dvojajčanim blizancima.
Blizanci različite dobi
Kod ljudi zabilježeno je tek nekoliko slučajeva kada je došlo do ovulacije kod žene kod koje je započela rana trudnoća. Hormon trudnoće sprječava moguće daljnje ovulacije kod žena i stoga je ovakva trudnoća vrlo rijetka. Radi se o tjedan dana do desetak dana razlike između oba blizanca.
Trudnoća s blizancima
Genetika blizanaca
Šanse da imate blizanačku trudnoću je veća ako:
- Ste i sami blizanac
- U obitelji s majčine strane postoje blizanačke trudnoće
- Imate više od 35 godina
- Ako ste u postupku potpomognute oplodnje
Kako se vide blizanci na ultrazvuku?
Ultrazvuk je metoda kojom se može između 5. i 7. tjedna trudnoće dijagnosticirati radi li se o blizanačkoj trudnoći.
- Određuje se broj i smještaj plodova
- Prikazuju se otkucaji oba srca
Između 11. i 13. tjedna trudnoće određuje se:
- Dužine oba ploda – dobije se podatak o stvarnom trajanju trudnoće u odnosu na datum zadnje menstruacije
- Potvrđuje se broj plodovih ovojnica (amniona) i posteljica (korionicitet) koji određuju moguće komplikacije tijekom trudnoće
- Određuju se parametri oba blizanca koji bi upućivali na moguće probleme u razvoju – nuhalni nabor (NT), nosna kost (NB)…
Između 19. i 23. tjedna trudnoće ultrazvučno se prati rast i razvoj organa oba blizanca (Anomaly scan) gdje se detaljno pregledavaju određeni organi i organski sustavi čije nepravilnosti bi upućivale na moguće genetske ili razvojne probleme. Kako se bliži kraj trudnoće tako se u tridesetim tjednima ka terminu poroda ultrazvučno prati prirast tjelesne težine, položaj i dinamika cirkulacija kod blizanaca.
Ultrazvuk u blizanačkoj trudnoći se obavlja nešto češće nego u jednoplodnoj trudnoći i daje vrlo vrijedne podatke koji određuju tijek i dinamiku praćenja. Često se uz standardne ginekološke UZV preglede obavlja i fetalna ehokardiografija (UZV srca blizanaca) koju najčešće obavlja za to specijalizirani pedijatar.
Zdravstveni rizici trudnoće s blizancima
Blizanačka trudnoća spada u rizične trudnoće radi čega se intenzivnije prati i obrađuje. Razlozi su višestruki:
- Češći spontani pobačaji u ranoj trudnoći.
- Češći prijevremeni porod — terminski porod je označen ulaskom u 37. tjedan trudnoće. Kod blizanačke trudnoće radi značajnijeg rastezanja maternice i posljedične slabosti vrata maternice, te prijevremenim prsnućem plodovih ovoja i prijevremenim trudovima je češći porod između 34 i 36 tjedna trudnoće.
- Djeca manje porođajne težine — blizanci su uvijek nešto manje porođajne težine nego djeca iz jednoplodne trudnoće, čak i ako se radi o porodu u terminu.
- Češća pojavnost gestacijskog dijabetesa — dvostruko veća šansa da će doći do šećerne bolesti u trudnoći.
- Češća pojavnost povišenog tlaka (hipertenzije) u trudnoći i preeklampsije.
- Radi viših vrijednosti hormona trudnoće u blizanačkoj trudnoći su izraženiji simptomi jutarnje mučnine i povraćanja (hyperemesis gravidarum) u početnim tjednima trudnoće.
- Učestaliji su problemi sa sijelom posteljice:
- Placenta previa – posteljica leži preko unutarnjeg ušća.
- Placenta accreta percreta — prekomjerno nepravilno urastanje posteljice u zid maternice.
- Abrupcija posteljice vrlo opasno stanje kod kojeg se posteljica odlupljuje od stijenke maternice i time se prekida krvotok prema blizancima.
- S obzirom na povećani volumen i težinu blizanačke trudnoće izraženiji i učestaliji je sindrom bolne zdjelice.
- Radi pojačanog pritiska na okolne organe učestalije su :
- Upale mokraćnog trakta (uroinfekcije)
- Opstipacija – otežano i neredovito pražnjenje stolice
- Žgaravice
- Zbog pojačane potrebe za vitaminima i mineralima treba obratiti pozornost na kvalitetu prehrane kako bi se izbjegle:
- anemija (manjak željeza),
- hipotireoza (manjak hormona štitnjače radi nedostatka joda)
- Problemi blizanaca tijekom razvoja:
- Nestajući blizanac (Vanishing twin syndrome) – tijekom rane trudnoće jedan plod odumire dok se drugi normalno razvija do kraja trudnoće
- Sindrom blizanačke transfuzije (twin to twin transfusion syndrome) — ako se oba blizanca hrane iz jedne ili dvije posteljice kod koje jedan blizanac “krade” krv iz posteljice drugome što dovodi do zastoja u rastu “napadnutog” blizanca i nerijetko do odumiranja u kasnijoj trudnoći. Postoje operacijski zahvati kojima se prekida patološka cirkulacija između blizanaca i time se pokušava dati šansa nastavku normalne trudnoće.
Porod blizanaca
Porod blizanaca je rizičan, ali u većini situacija protekne uredno. Otvaranje vrata maternice i porod posteljica za oba blizanca se obavlja istovremeno Jedino porod blizanaca je u različito vrijeme. O načinu poroda najbolje se posavjetovati s ginekološkim timom ustanove u kojoj ćete dobiti sve potrebne informacije o mogućnostima poroda. Kako su određeni rizici i komplikacije tijekom blizanačke trudnoće češće tako je i češći porod carskim rezom.
Tijekom poroda blizanaca rad srca se prati na kardiotokografskom (CTG) aparatu istovremeno kod oba blizanca s dvije odvojene sonde uz treću sondu koja služi za praćenje trudova.
Način poroda blizanaca ovisi o mnogočemu. Ponekad se planirani vaginalni porod dovrši carskim rezom radi pojave komplikacija.
Rizici poroda blizanaca
- Nepravilnosti srčanog ritma jednog ili oba blizanca – tzv. prijeteća asfiksija ploda, češće je ispadanje pupkovine drugog blizanca prilikom prokidanja vodenjaka, pritisak na pupkovinu drugog blizanca itd.
- Nepravilan stav (zadak, poprečni stav…) jednog od blizanaca uvjetuje daljnji tijek poroda
- Nije rijetkost da se prvi blizanac porodi vaginalnim putem, a drugi zbog komplikacija hitnim carskim rezom
- Kako je češći prijevremeni porod ta djeca nerijetko zahtijevaju i češću intenzivnu skrb nakon poroda radi nezrelosti pluća ili moždanog tkiva
- Kolizija blizanaca prilikom poroda gdje jedan drugom smetaju pri prolasku kroz porođajni kanal
- Kako je češće dovršetak poroda carskim rezom tako i moguće komplikacije tog način porođaja su češće u blizanačkim trudnoćama
- Produljeno postpartalno krvarenje – nakon poroda blizanaca prerastegnutoj maternici ponekad treba više vremena da zaustavi krvarenje koje nastaje nakon poroda, također i problemi s pretjeranim urastanjem posteljice dovode do istih problema.
- Učestalije su ozljede majke i djeteta tijekom poroda – ozljeda ključne kosti kod djeteta, ozljeda analnog sfinktera majke…
Blizanačka trudnoća nosi određene rizike no u većini slučajeva sve prođe bez značajnijih komplikacija. Kvalitetnom planiranjem i redovitim praćenjem trudnoće izbjegavaju se mogući rizici. Također tijekom praćenja trudnoće se upotrebljava širi spektar dijagnostike koji može pronaći možebitne probleme. O svemu se dobro informirajte kod svog ginekologa koji vam prati trudnoću. Dobrom informiranošću smanjite ćete strah za tijek trudnoće kao i dovršetak.