Debljanje u trudnoći normalna je pojava iz više razloga. Važno je samo promišljenom prehranom ne prijeći normalan prirast tjelesne težine u trudnoći. Nije potrebno jesti za dvoje, a trudnoća nije vrijeme ni za restriktivne dijete. U ovom tekstu ćemo objasniti zašto dolazi do toga, kako se s time nositi i što učiniti kako bi se izbjeglo stvaranje viška kilograma.
Zašto dolazi do debljanja u trudnoći?
Tijekom trudnoće dolazi do promjena u tijelu žene i pojedinim organima koji dovode do debljanja i dobivanja veće tjelesne mase. Pogrešno se misli kako je debljanje u trudnoći i povećanje tjelesne mase jedino uzrokovano stvaranjem viška samo masnog tkiva. Za debljanje u trudnoći postoji više razloga:
- razvoj i rast djeteta tijekom trudnoće najviše utječe na prirast tjelesne težine
- povećanje maternice
- prisutnost plodove vode
- razvoj posteljice – organ koji djetetu omogućava prijenos kisika i hranjivih tvari te proizvodi određene hormone
- povećanje volumena krvi kod trudnica
- pojačano zadržavanje tekućine u koži, najviše u nogama u višim tjednima trudnoće
- povećanje volumena dojki koje se pripremaju za mogućnost dojenja
- smanjena pokretljivost tijekom trudnoće i pojačan apetit razlog su pojave određene količine viška masnog tkiva.
Kada najčešće dolazi do debljanja u trudnoći?
Debljanje u trudnoći započinje početkom trudnoće, kada se kod većine trudnica pojačava apetit. Kako trudnoća napreduje, dolazi i do smanjenja pokretljivosti. Oblik tijela se mijenja i sve je manje moguće prakticirati značajniju tjelesnu aktivnost, stoga je važno prilagoditi prehranu i razmišljati o pravilnom unosu što raznovrsnije hrane.
Zašto se debljanje razlikuje od trudnice do trudnice?
Tijekom trudnoće ste često svjedoci kako su vam se neke prijateljice različito udebljale tijekom trudnoće. Neke su se lakše, a neke teže vratile u predtrudničko stanje.
- Žene koje su se bavile tjelesnom aktivnošću prije trudnoće će vrlo vjerojatno s istom nastaviti i tijekom trudnoće.
- Pravilan unos kalorija odabirom hrane bogate vitaminima i mineralima s umjerenim unosom masti, ugljikohidrata i proteina spriječit će pretjerano dobivanje na težini u trudnoći.
- Razvoj patologije u trudnoći radi dužeg mirovanja može dovesti do debljanja u trudnoći ako se ne pripazi na unos kalorija.
Koje je normalno debljanje u trudnoći?
Tijekom trudnoće normalno i prihvatljivo dobivanje na tjelesnoj masi je od 11 do 16 kilograma. Kod žena koje su u trudnoću ušle s povišenom tjelesnom masom, prirast tjelesne težine najčešće je nešto manji i obično se kreće između 7 i 11 kg.
https://www.calculator.net/pregnancy-weight-gain-calculator.html
Debljanje u trudnoći po tjednima
Debljanje u trudnoći možete pratiti prilikom redovitih ginekoloških pregleda, kada ćete prilikom dolaska u ordinaciju izmjeriti tjelesnu težinu. Prirast tijekom trudnoće nije isti tijekom cijele trudnoće:
- u prvom trimestru (prvih 13 tjedana trudnoće) može kod nekih trudnica doći i do smanjenja tjelesne težine radi mučnina i povraćanja. Kod većine dolazi do pojačanog apetita, no debljanje u trudnoći tijekom prvog trimestra nije značajnije i iznosi od pola do dva kilograma
- u drugom trimestru (od 14. do 27. tjedna trudnoće) zbiva se najveći prirast tjelesne mase trudnice i iznosi oko 5 do 7 kilograma, tj. prosječno oko 500 grama tjedno
- u trećem trimestru (od 27. do 40. tjedna trudnoće) prirast je nešto manji, oko 300 do 400 grama tjedno.
Razlike u debljanju kod blizanačke trudnoće
U blizanačkoj trudnoći debljanje je uglavnom značajnije. Žene koje su ušle u blizanačku trudnoću s normalnom tjelesnom težinom normalno dobivaju od 17 do 25 kg, dok pretile žene od 11 do 19kg. Žene u blizanačkoj trudnoći nešto su sklonije razvoju gestacijskog dijabetesa (šećerne bolesti u trudnoći, a time i mogućem većem prirastu tjelesne težine).
Kako spriječiti naglo debljanje u trudnoći (prekomjernu težinu) ─ savjeti za prehranu
Dnevni unos kalorija za žene u trudnoći iznosi 2,300 do 2,500 kroz raznovrsnu prehranu bogatu mineralima i vitaminima. Potrebno je provoditi tjelovježbu i fizičku aktivnost tijekom trudnoće prilagođenu tjednima (hodanje, plivanje, vježbe prilagođene trudnicama).
Izbjegavati pretjerani unos ugljikohidrata, kao što su gazirani sokovi, slastice, pržena hrana… Na redovitim ginekološkim pregledima bit će praćen prirast tjelesne težine pa će se na vrijeme uočiti problem, odnosno zatražiti savjet liječnika ili nutricionista.
Pravilan odmor smanjuje stres i omogućava bolju cirkulaciju u nogama u polusjedećem ili ležećem položaju, a time i manje zadržavanje vode u tijelu. Prekomjerna tjelesna težina u trudnoći može dovesti do povećanog rizika za:
- pojavu hipertenzije u trudnoći , preklampsiju, eklampsiju
- razvoj trudničkog šećera (gestacijskog dijabetesa)
- učestaliji dovršetak poroda carskim rezom.
Tijekom trudnoće dolazi do porasta tjelesne težine u normalnim granicama. To prvenstveno ovisi o navikama koje ste imali prije trudnoće, a vezano je uz tjelesnu aktivnost i prehranu. Pretile žene koje ulaze u trudnoću dobivaju u prosjeku nešto manje kilograma. Uravnoteženom se prehranom dosta toga može riješiti, uz lakšu tjelesnu aktivnost. Redovitim praćenjem porasta tjelesne težine na vrijeme ćete uvidjeti možebitan problem.