09.09.2024.

Što je kriptična (skrivena) trudnoća?

Kriptična ili skrivena trudnoća stanje je u kojem trudnica nije svjesna trudnoće, često zbog nedostatka jednog ili više znakova.

Kriptična trudnoća

Kriptična trudnoća, poznata i kao skrivena trudnoća, stanje je u kojem žena nije svjesna da je trudna do kasne faze trudnoće ili čak do samog poroda

Većina žena shvati da su trudne između četvrtog i dvanaestog tjedna trudnoće. Prvi znak trudnoće je izostanak menstruacije a kod nekih žena simptomi se pojave čak i ranije, poput umora ili mučnine

Trudnoća se može potvrditi pozitivnim urinskim testom za trudnoću, koji detektira povišene vrijednosti hormona trudnoće – hCG-a (humanog korionskog gonadotropina). Test je, s obzirom na sitne razlike u osjetljivosti pojedinih testova, najbolje napraviti nekoliko dana nakon izostanka očekivane menstruacije. 

Kod kriptične trudnoće, žena niti ne posumnja da je trudna jer od ranije postoji nepravilnost u menstruacijskom ciklusu pa izostanak menstruacije ne povezuje s trudnoćom ili simptome povezuje s nekim drugim zdravstvenim poremećajem.

Koliko je česta kriptična (skrivena) trudnoća? 

Kriptične trudnoće nisu česte. Studije pokazuju da će 1 od 475 trudnoća ostati neprepoznata do otprilike 20. tjedna. Samo 1 od 2500 trudnoća će ostati neprepoznata do samog poroda.

Kako dolazi do kriptične trudnoće?

Do kriptične trudnoće može doći kod bilo koga. Veći je rizik kod osoba koje:

  • su nedavno rodile
  • imaju sindrom policističnih jajnika
  • koriste kontracepciju
  • se nalaze u razdoblju perimenopauze
  • imaju abdominalnu pretilost ili velike miome
  • imaju psihički poremećaj poput depresije
  • nikada nisu bile trudne.

Žene koje su nedavno rodile

Nakon poroda, potrebno je nekoliko mjeseci do ponovne pojave menstruacije, a žene vrlo često ne dobiju menstruaciju dok doje. Tada imaju lažni osjećaj da su „zaštićene“ od trudnoće. S obzirom na to da je teško predvidjeti kada će ponovno dobiti menstruaciju i postati plodne, moguće je da zatrudne upravo u prvom ovulacijskom ciklusu, odnosno prije dolaska prve menstruacije.

Sindrom policističnih jajnika

Kod žena sa sindromom policističnih jajnika postoji hormonalni poremećaj koji dovodi do nepravilnih ciklusa i neredovitih menstruacije. Zbog toga izostanak menstruacije smatraju normalnim stanjem i ne sumnjaju na trudnoću.

Kontracepcija

Kod svih oblika kontracepcije, čak i kada se pravilno koristi, postoji maleni rizik od trudnoće. Kod kontracepcijskih tableta je, primjerice, uz redovito uzimanje, učinkovitost kontracepcije 99%. U slučaju neredovitog uzimanja ta je učinkovitost manja.

Perimenopauza

Žene u 40-im godinama mogu smatrati da su prestare da bi ostale trudne i simptome skrivene trudnoće pripisati perimenopauzi. U tom su životnom razdoblju također karakteristične neredovite menstruacije, ali i povremene mučnine. 

Abdominalna pretilost ili veliki miomi

U žena sa ovim stanjima teže je fizički prepoznati rast maternice pa se oskudno krvarenje u trudnoći, bilo da se radi o implantacijskom krvarenju ili krvarenju u ranoj trudnoći, može lakše zamijeniti s menstruacijom. 

Psihički poremećaji

Kod psihičkih poremećaja koji dovode do gubitka interesa za tjelesne promjene, kao i onih čija terapija uzrokuje nepravilne cikluse, češće može doći do kriptične trudnoće.

Žene koje nisu nikada bile trudne

Ako žena nije ranije bila trudna i ne planira trudnoću, postoji mogućnost da neke od simptoma rane trudnoće neće povezati sa samom trudnoćom, posebno ako je pod povećanim stresom zbog ostalih životnih situacija i ne prati redovito menstruacijski kalendar. Tada trudnoća može duže ostati neprepoznata, odnosno skrivena.

Koji su mogući razlozi zbog kojih trudnice ne znaju da su trudne? 

Više je razloga zbog kojih osoba ne shvati da je trudna. Najčešći razlozi su sljedeći:

  • kućni test na trudnoću pokazuje lažno negativni rezultat
  • trudnica nema klasične simptome trudnoće
  • trudnica ne primjećuje simptome trudnoće ili ih ignorira
  • trudnica ne zna koji su simptomi trudnoće i samim time ne shvaća da je trudna.

Koji su simptomi kriptične trudnoće?

Simptomi kriptične (skrivene) trudnoće isti su kao i kod one prepoznate. Trudnoću nazivamo skrivenom samo zato što trudnica postojeće simptome ne primjećuje ili ne povezuje sa trudnoćom. Oni se razlikuju od trudnice do trudnice. Neki od simptoma koji se povezuju uz skrivenu trudnoću su:

  • izostanak menstruacije
  • nepravilno krvarenje ili lagana sukrvica
  • mučnina
  • nabrekle dojke
  • dobitak na težini i napuhnutost.

Izostanak menstruacije

Da bi se izostanak menstruacije povezalo sa trudnoćom, potrebno je napraviti kućni test na trudnoću nekoliko dana nakon izostanka menstruacije. Ako je negativan, a menstruacija i dalje ne dolazi, uputno ga je ponoviti nakon tjedan dana.

Nepravilno krvarenje ili lagana sukrvica

Da bi se isključila mogućnost krvarenja u ranoj trudnoći, što se zna dogoditi kod nekih trudnica, mudro je kod „neobične“ menstruacije napraviti test na trudnoću.

Mučnina

Cjelodnevne mučnine i/ili povraćanje su vrlo česta pojava u prvih 3 do 4 mjeseca trudnoće.

Nabrekle dojke

Osjećaj punoće u dojkama, kao i umor i izostanak menstruacije, može biti jedan od prvih znakova skrivene trudnoće. 

Dobitak na težini i napuhnutost

Kod žena povećane tjelesne težine s izraženom visceralnom pretilošću, ponekad do samog kraja trudnoće porast trbuha nije toliko uočljiv kao što je to kod žena normalne tjelesne težine. U takvim situacijama već kod manjeg porasta tjelesne težine ili osjećaja napuhnutosti treba razmisliti o eventualnom prisustvu ostalih simptoma trudnoće. 

Je li kriptičnu trudnoću moguće detektirati kućnim testovima na trudnoću?

Kriptičnu trudnoću moguće je detektirati kućnim testom na trudnoću ako se on napravi u vrijeme ili nekoliko dana nakon očekivanog dolaska menstruacije. U slučaju da postoji sumnja na trudnoću, a test je negativan, trebalo bi ga ponoviti za tjedan dana ili se javiti svome ginekologu radi daljnjeg postupka.

Je li moguće imati menstruaciju kod kriptične trudnoće?

Vaginalna krvarenja česta su pojava u svim fazama trudnoće, bilo da se radi o kriptičnoj ili prepoznatoj trudnoći, ali se NE nazivaju menstruacijom. Vaginalna krvarenja u prvom tromjesečju se pojavljuju u čak 20-40% trudnica, a iako su najčešće prolazna, ponekad mogu dovesti i do gubitka trudnoće (spontani pobačaj) ili označavati patološku trudnoću ( npr. vanmaternična trudnoća).

 

Koji su mogući rizici kod kriptične trudnoće?

Rizici koji se javljaju kod skrivene trudnoće odnose se i na majku i na fetus. 

  1. Izostanak prevencije i pravovremenog liječenja mogućih komplikacija u trudnoći – trudnoća koja je neprepoznata neće biti dobro kontrolirana, neće se provoditi adekvatne pretrage (ultrazvučni i ginekološki pregledi, laboratorijska obrada), niti će se na vrijeme otkriti potencijalno ugrožavajuća stanja za majku i dijete (hipertenzija, preeklampsija, gestacijski dijabetes, zastoj u rastu ploda, prijevremeni porod, infekcije).
  2. Izostanak prilagodbe životnog stila i prehrane – neadekvatan unosa mikronutrijenata, vitamina i minerala, bilo pravilnom prehranom, bilo dodacima prehrani (folati u 1. trimestru), može dovesti do neadekvatnog razvoja ploda i pogoršanja zdravlja majke.
  3. Izostanak psihološke pripreme za trudnoću – emocionalno kriptična trudnoća može izazvati intenzivan stres, anksioznost i osjećaj krivice kod žene. Iznenadni ulazak u roditeljstvo bez priprema može biti traumatičan i zahtijeva značajnu emocionalnu podršku od partnera i obitelji, a vrlo često i stručnu psihološku podršku. 

Kriptična ili skrivena trudnoća složeno je stanje koje zahtijeva razumijevanje zdravstvenih radnika, ali i društva u cjelini. Vrlo je važna edukacija o mogućim znakovima trudnoće kako bi je žene na vrijeme prepoznale i na taj način adekvatno kontrolirale. U slučaju kada nisu sigurne da su trudne, ali primjećuju neki od simptoma moguće trudnoće ili sumnjaju u pouzdanost rezultata kućnog testa na trudnoću, važno je da se bez straha i s povjerenjem obrate svome liječniku/ginekologu koji će im pomoći potvrdi trudnoće ili daljnjoj dijagnostici njihovih smetnji.

Lea Rukavina Kralj

Članak napisala:

Lea Rukavina Kralj, dr. med.

specijalist ginekologije i opstetricije sa 10-ogodišnjim iskustvom rada u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, u Ambulanti za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja Zagreb Zapad na Trešnjevci. Tijekom specijalizacije na Klinici Sveti Duh i kasnije pohađala je niz stručnih kongresa i usavršavanja te završila postdiplomski studij iz ultrazvuka u ginekologiji i porodništvu, tečaj ultrazvuka dojke i kolposkopije, a posljednje dvije godine dana radi i kao stručni suradnik u Poliklinici Harni. Kroz dosadašnji rad uvijek od posebne joj je važnosti očuvanje zdravlja i prevencija bolesti kroz individualni pristup i adekvatnu komunikaciju sa pacijenticama, a veselje pisanja i dijeljenja važnih stručnih informacija ostvarila jem kroz 19-ogodišnji rad u uredništu medicinskog časopisa “MEDIX”.

Ostali članci