Razvoj refleksa sisanja
Tijekom 17. tjedna trudnoće vaša beba nastavlja rast i razvoj. Refleks sisanja se razvija tijekom ovog perioda i znak je razvijenog neurološkog i mišićnog sustava, a usavršavanje ove aktivnosti tijekom trudnoće omogućava jedan od bitnijih refleksa nakon poroda koji omogućava hranjenje.
Razvoj ostalih organa tijekom 17. tjedna trudnoće:
- Glava i tijelo postaju proporcionalni, tako da glava više nije veća u odnosu na tijelo.
- Usta počinju pokrete otvaranja i zatvaranja.
- Očni kapci su i dalje zatvoreni, a započinje razvoj obrva i trepavica.
- Srce i krvožilni sustav su u punoj funkciji. Prosječan broj otkucaja fetalnog srca je 140 u minuti.
- Jetra i žučni mjehur počinju proizvoditi žuč.
- Crijeva počinju proizvoditi prvu stolicu vaše bebe – mekonijum.
- Spolovilo je moguće prikazati ultrazvukom.
- U leđnoj moždini se odlaže mijelin – masni spoj koji prekriva živce i, osim zaštitne uloge, omogućuje prijenos informacije iz mozga preko leđne moždine i živaca do organa i mišića.
- Posteljica je u potpunosti razvijena i teži oko 110 g.
Dužina i težina bebe
Dužina bebe je oko 13 cm i težine oko 140 g. Beba je veličine avokada!
Što se događa s mamom
Strije – kada se pojavljuju
Rastom trbuha u trudnoći dolazi do rastezanja kože trbuha. U 16. i 17. tjednu trudnoće dolazi do “izlaska” maternice iz dna zdjelice prema gornjem dijelu trbuha. Prilikom toga dolazi do pomicanja crijeva i organa prema gornjim dijelovima trbuha. To sve uvjetuje povećanje trbuha i širenje kože. Strije nastaju radi oštećenja vezivnog tkiva u koži prilikom naglog rastezanja kože. Početno su crvenkasto ljubičaste boje a kasnije poprimaju bjelkasto sivkastu boju. Obično su u razini kože i najčešće u području:
- trbuha
- bokova
- bedara
- stražnjice
- grudi.
Ovisno o elasticitetu kože, ali i genetici (genetske slabosti vezivnog tkiva) kod manjeg broja trudnica se strije mogu javiti u 17. tjednu trudnoće prilikom povećanja trbuha. Češće su kasnijim tjednima trudnoće (oko 30. tjedna trudnoće) kada je brži rast bebe, veća količina plodove vode i veličina posteljice.
Kako si pomoći?
- Hrana bogata vitaminom C i bjelančevinama – sudjeluje u proizvodnji kolagena koji je bitan za očuvanje elastičnosti kože.
- Masaže kože uljima s vitaminom E prije i početkom trudnoće (prije pojave strija) radi održavanja elastičnosti kože.
- Pravilnom umjerenom prehranom tijekom trudnoće sprječava se stvaranje dodatnog potkožnog masnog tkiva koje još više širi kožu.
- Vježbanjem prije i tijekom trudnoće održava se čvrstoća kože te smanjuje mogućnost pretjeranog dobivanja na tjelesnoj težini.
Trudnički simptomi u 17. tjednu
Čudni snovi – što ih uzrokuje?
Tijekom drugog tromjesečja trudnice mogu imati češće snove čudnog sadržaja. Fizičke promjene tijela koje postaju zamjetne u ovom stupnju trudnoće te briga oko trudnoće i budućeg majčinstva mogu biti uzrok takvih neobičnih snova. Uzrokovani su promjenama koje su izraženije tijekom trudnoće i koje dovode do poremećaja spavanja u fazi sna, a time i do čudnih snova. Te promjene su:
- Porast progesterona – dovodi do simptoma napuhnutost, žgaravice, bolnih grudi i sličnig tegoba koje uzrokuju češće prekide sna.
- Češće noćno mokrenje, što dovodi do prekida sna.
- Pojačana proizvodnja sline tijekom trudnoće i sekrecije u nosu dovodi do sleep apnea sindroma (prestanak disanja tijekom spavanja), odnosno hrkanja.
- Sindrom nemirnih nogu je također češći tijekom trudnoće.
Pojačano znojenje
Znojenje je način na koji tijelo regulira tjelesnu temperaturu. Kako tijekom trudnoće blago raste temperatura tijela, zbog pojačanog metabolizma također je pojačan rad znojnih žlijezda. Povećanje tjelesne težine, hormonalne promjene u trudnoći i povećan volumen krvi pridonose jačem znojenju.
Kako si pomoći:
- Koristite posteljinu od prirodnih i prozračnih materijala.
- Pripazite na redovito provjetravanje spavaće sobe.
- Izbjegavajte ljutu hranu, alkohol i kavu.
- Nosite ugodnu odjeću primjerenu vanjskoj temperaturi.
- Odmorite i rashladite se u trenucima kada osjetite pretjerano zagrijavanje tijela uzrokovano aktivnošću.
- Pripazite na dovoljan unos tekućine tijekom dana.
- Izbjegavajte boravak na otvorenom kada su visoke temperature zraka i visoki postotak vlažnosti u zraku.
- Češće se tuširajte tijekom dana (mlakom vodom).
- Ukoliko primijetite da se unatoč svemu i dalje pretjerano znojite, savjetujte se sa liječnikom i eventualno provjerite hormone štitnjače – oni reguliraju metabolizam pa poremećajem rada tih hormona može doći i do pretjeranog znojenja.
Savjeti stručnjaka za 17. tjedan trudnoće
Planirajte uređenje bebine sobice
Tijekom 17. tjedna trudnoće ultrazvučno je moguće sa sigurnošću odrediti spol djeteta te se mnogi parovi počinju baviti planiranjem uređenja bebine sobe i nabavom opreme za budućeg člana obitelji. Bilo da će beba biti u vašoj spavaćoj sobi ili u posebnoj dječjoj sobi, bitno je nabaviti nekoliko osnovnih stvari koji će omogućiti bebi i vama ugodan i siguran boravak.
- Dječji krevet – kod odabira kreveta pripazite na nekoliko pojedinosti:
- Razmak između stupića ograde kreveta ne bi trebao biti širi od 6 cm kako beba ne bi mogla gurnuti glavu kroz njih.
- Ukoliko se spušta stranica kreveta (u zadnje vrijeme se izbjegavaju kreveti s tom mogućnosti) izabrati onaj gdje spuštanje i dizanje stranice možete samo vi učiniti, a ne i vaše dijete.
- Madrac treba biti dovoljno čvrst i ne premekan, time omogućavate pravilan razvoj kralježnice i smanjujete mogućnosti problema s disanjem vašeg djeteta tijekom spavanja.
- Jastuk za spavanje također treba biti prilagođene čvrstoće – premekani jastuci mogu dovesti do poteškoća s disanjem tijekom spavanja.
- Pripazite na položaj kreveta kako ne bi postojala mogućnost pada predmeta s police ili ormara koji se nalaze u blizini kreveta.
- Ne popunjavajte krevet nepotrebnim stvarima jer mogu biti uzrok ozljede ili otežavati disanje vašem djetetu.
- Stolić za prematanje s ladicama – najbolje u kombinaciji s kadicom za kupanje, postraničnim držačima za sapune i ostale potrepštine za održavanje svakodnevne higijene vaše bebe. U ladicama ćete odložiti bebinu odjeću, pelene, ručnike i posteljinu.
- Izvor svjetla – noćne lampe koje nisu jake svjetlosti, ali vam omogućuju snalaženje u prostoru i previjanje bebe tijekom noći.
Savjet za prehranu
Do napuhnutosti tijekom drugog tromjesečja trudnoće dolazi zbog viših razina hormona trudnoće, ali i same maternice, koja pritišće crijeva i dovodi do osjećaja nelagode, težine i punoće u trbuhu, usporava gibanje crijeva, a time i povećava količinu zraka. Ne postoji jedinstvena formula oko izbjegavanja hrane, ali treba pratiti nakon koje hrane dolazi do izraženije napuhnutosti te istu izbjegavati.
Također je bitno:
- povećati dnevni unos tekućine (izbjegavati gazirana pića),
- povećati unos hrane bogate vlaknima
- povremeno koristiti crijevne probiotike
- jesti polako – kod halapljivog uzimanja hrane uz hranu ulazi i dosta zraka
- kuhati čajeve od mente, kamilice i sl. koji pomažu kod napuhnutosti
- jesti šarolike i količinom primjerene obroke koji omogućuju opskrbu trudnoće potrebnim sastojcima
- izbjegavati konzumaciju hrane nepoznatog porijekla, kao i nedovoljno termički obrađenu hranu (tatarski biftek, školjke…).
Savjet za spavanje
Postupci kojima si možete pomoći i osigurati dobro spavanje:
- Spavanje na boku – time ćete izbjeći probleme s disanjem tijekom noći.
- Redovito održavanje tjelesne aktivnosti i šetnje u prirodi tijekom dana.
- Planiranje smanjenja aktivnosti kako se bliži vrijeme spavanja.
- Potrebno je bar osam sati noćnog sna i planirati odlazak na spavanje najkasnije oko 22 h.
- Pripaziti na ovlaživanje zraka i prozračivanje prostora u kojem spavate.
- Izbjegavanje stresnih situacija.
- Izbjegavanje energetskih napitaka, kave, veće količine tekućine prije spavanja.
- Čitanje knjige prije spavanja će više pomoći nego gledanje televizije.
- Izbjegavanje jakih i obilnih obroka prije odlaska u krevet.
- Po preporuci liječnika možete povremeno koristiti tablete za opuštanje i spavanje koje su dozvoljene u trudnoći ako prije navedeni postupci nisu pomogli.