06.12.2024.

Pitaja (zmajevo voće) ─ egzotično, niskokalorično voće

Najčešće poznato kao zmajevo voće, pitaja jest egzotično, niskokalorično voće koje ima visok udio vlakana i antioksidansa.

Šareno zmajevo voće (pitaja) na tanjuru

Zmajevo voće, poznato i kao pitaja, tropsko je voće karakteristično po svojoj živopisnoj ružičastoj ili žutoj kori i pjegavom mesu sa sitnim crnim sjemenkama. Pripada obitelji kaktusa i porijeklom je iz Srednje Amerike, ali se sada naširoko uzgaja i u drugim tropskim regijama. Zmajevo voće ima malo kalorija, ali je bogato esencijalnim nutrijentima, uključujući vitamin C, vitamine B, magnezij, željezo i vlakna. 

Također sadrži korisne antioksidanse poput flavonoida i fenolne kiseline. Zdravstvene prednosti zmajevog voća uključuju jačanje imunološkog sustava, poboljšanje probave, pomoć u kontroli tjelesne težine i promicanje zdrave kože zbog visokog sadržaja antioksidansa.

Nutritivne vrijednosti pitaje (zmajevog voća)

Pitaja na 100g sadrži:

  • Kalorije: 60 kcal
  • Bjelančevine: 1,18 g
  • Masti: 0,4g
  • Ugljikohidrati: 12,94 g
  • Šećeri: 7,65 g
  • Vlakna: 2,9 g
  • Vitamin C: 3 mg 
  • Vitamin B1: 0,04 mg 
  • Vitamin B2: 0,05 mg 
  • Vitamin B3: 0,16 mg 
  • Kalcij: 18 mg 
  • Željezo: 0,74 mg 
  • Magnezij: 10 mg 
  • Fosfor: 36 mg 

Osim osnovnih vitamina i minerala, zmajevo voće bogato je raznim korisnim spojevima. Sadrži betalaine, pigmente koji voću daju živopisnu boju i za koje se pokazalo da posjeduju antioksidativna i protuupalna svojstva

Voće je također bogato flavonoidima i fenolnim spojevima, snažnim antioksidansima koji pomažu neutralizirati štetne slobodne radikale u tijelu. Sjemenke pitaje izvor su zdravih masti, uključujući omega-3 i omega-6 masne kiseline, koje podržavaju zdravlje srca i smanjuju upale. Osim toga, zmajevo voće sadrži probiotike, posebice oligosaharide, koji potiču zdravlje crijeva hraneći korisne bakterije u probavnom traktu.

Zmajevo voće na drveću

Kakvog okusa je pitaja (zmajevo voće)?

Zmajevo voće vizualno je upečatljivo svojom jarko ružičastom ili žutom kožom ukrašenom zelenim izbočinama poput ljuski. Kad se otvori, plod otkriva bijelo ili živo magenta meso prošarano sitnim crnim sjemenkama

Meso je sočno i nježno, blago slatkog okusa koji se često opisuje kao križanac kivija i kruške. Njegov suptilni okus i osvježavajuća tekstura čine ga izvrsnim dodatkom voćnim salatama, smoothiejima i desertima. 

Kako jesti pitaju?

Priprema pitaje (zmajevog voća) za konzumaciju

Jestivi dijelovi pitaje uključuju meso i sjemenke, dok kora nije jestiva i nakon guljenja se baca. Potrebno je odabrati zrelo voće živopisne, ujednačene boje koja lagano popusti na pritisak. 

  1. Oštrim nožem potrebno je prepoloviti voće po dužini. 
  2. Meso se može, slično kao kod avokada, izdubiti žlicom ili se koža s mesa odvoji rukama ili nožem. 

Sjemenke su jestive i mogu se jesti zajedno s mesom. Uključivanje pitaje u prehranu može biti i ukusno i kreativno. Pitaja se najčešće koristi kod pripreme smoothie zdjela uz dodatak drugog voća te granole ili orašastih plodova. 

Zbog svog atraktivnog izgleda, odlično se uklapa u voćne salate. Od pitaje se može napraviti i domaći sladoled tako da se voće zgnječi u pire s malo meda i smjesa zamrzne u kalupima. 

Odlično odgovara i slanim receptima. Napravite salsu od zmajevog voća kombinirajući kockice pitaje s rajčicama, lukom, korijanderom i malo soka od limete — savršeno za sparivanje s ribom ili piletinom na žaru. 

Pitaja se također može umiješati u jogurt, chia puding ili zobene pahuljice za hranjiv i vizualno privlačan doručak ili međuobrok.

Zdravstveni benefiti pitaje (zmajevog voća)

Jača imunološki sustav

Zmajevo voće bogato je vitaminom C koji je neophodan za održavanje jakog imunološkog sustava. Vitamin C potiče proizvodnju bijelih krvnih stanica, koje su vitalne za obranu tijela od infekcija i bolesti.

Poboljšava probavno zdravlje

Visok sadržaj vlakana u pitaji pomaže u promicanju zdrave probave. Vlakna povećavaju masu stolice, pomažu u redovitom pražnjenju crijeva i sprječavaju zatvor. Osim toga, prebiotici u zmajevom voću podržavaju rast korisnih crijevnih bakterija, poboljšavajući cjelokupno probavno zdravlje.

Podržava zdravlje srca

Pitaja sadrži zdrave masti, uključujući omega-3 i omega-6 masne kiseline koje se nalaze u njezinim sjemenkama. Ove esencijalne masti pomažu smanjiti razinu lošeg kolesterola (LDL) dok povećavaju razinu dobrog kolesterola (HDL), što može smanjiti rizik od srčanih bolesti. Antioksidansi u zmajevom voću također pomažu u zaštiti srca smanjujući oksidativni stres

Poboljšava zdravlje kože

Antioksidansi, uključujući vitamin C, flavonoide i betalaine, koji se nalaze u pitaji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala koji mogu oštetiti stanice kože. Ova zaštita može smanjiti znakove starenja, kao što su bore i fine linije, te potaknuti mladenački, blistav ten. Osim toga, vitamin C je ključan za proizvodnju kolagena, koji održava kožu čvrstom i zdravom.

Pomaže u regulaciji težine

Pitaja ima malo kalorija, ali puno vlakana, što je čini zadovoljavajućim međuobrokom koji može pomoći u kontroli apetita i smanjiti ukupni unos kalorija. Vlakna nam pomažu da se dulje osjećamo sitima, sprečavaju prejedanje i pomažu u kontroli težine. Nizak sadržaj šećera u voću također ga čini zdravijom alternativom grickalicama s visokim udjelom šećera.

 

Pitaja ili zmajevo voće izvanredan je dodatak svakoj prehrani, nudeći ne samo vizualno zadivljujući izgled, već i obilje nutritivnih prednosti. Bogato vitaminima, antioksidansima, vlaknima i zdravim mastima, ovo tropsko voće podržava imunološko zdravlje, probavu, zdravlje srca i vitalnost kože. Njen svestran okus i tekstura omogućavaju uključivanje u razna jela, od smoothieja i salata do salsi i deserata.

Barbara Kolarić

Članak napisala:

Barbara Kolarić, magistra nutricionizma i znanosti o hrani

Diplomirala je 2018. godine na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku. Tijekom studija je aktivno sudjelovala na nekoliko međunarodnih znanstveno-stručnih skupova te joj je dodijeljena rektorova nagrada za seminarski rad iz predmeta Upravljanje sigurnošću i kvalitetom hrane po nazivom “Zviždači”. Radi u NutriKlinici – nutricionističkom centru za dijetoterapiju i sportsku prehranu magistra Nenada Bratkovića. Redovito pohađa edukacije, stručne skupove i kongrese te se trajno usavršava iz šireg područja nutricionizma, s naglaskom na dijetoterapiju koji joj je u užem području stručnog interesa. U slobodno vrijeme voli čitati, planinariti i putovati.

Ostali članci