Gotovo svaka žena nekad poželi unijeti malo promjene u svoj izgled i tada najčešće krene od kose, bilo da se radi o novoj modernoj frizuri ili promjeni boje. No nova boja kose možda ne ispadne onako kako smo zamišljali, a i činjenica je da trajne boje oštećuju kosu. Zato prije nego što krenete frizeru ili u trgovinu po novu boju, razmislite o promjeni uz pomoć preljeva za kosu. On je puno manje agresivan, a osvježit će vašu kosu i cjelokupan izgled, te ono najbolje – možete ga napraviti kod kuće!
Što je preljev za kosu i čemu služi
Preljev ili toner za kosu je polutrajna ili privremena boja koja omogućava blagu promjenu i odlična je alternativa bojanju kose trajnom bojom. Ovakvi proizvodi su dobra zamjena jer:
- ne sadrže amonijak i peroksid, pa time manje oštećuju kosu
- služe za toniranje
- popravljaju boju kojom ste ranije tretirali kosu
- kratkotrajno prikrivaju sijede vlasi
- neutraliziraju neželjene tonove
- služe za osvježavanje i bojanje kose dok čekate da izraste vaša prirodna boja
- brzo se ispiru.
Preljevom ne možete posvijetliti tamnu boju kose, no svijetlu možete potamniti za nijansu ili dvije, a u slučaju da vam se rezultat ne sviđa, pričekajte da se ispere ili pokušajte s novom bojom. Prednost preljeva za kosu je i u tome što se molekule preljeva primaju samo na površinu vlasi, što znači da se preljev brzo ispire i učestalo korištenje ne ostavlja trajne posljedice. Što se tiče spomenutih sijedih, preljev za kosu koji prekriva sijede vlasi mora biti intenzivan i računajte da će prekriti do pola sijedih. Što se tiče nijansiranja, zapamtite da sijeda kosa upija više umjetnih pigmenata od prirodno pigmentirane kose. Primjerice, za postizanje srednje smeđe boje trebate započeti s tamnoplavim preljevom.
Također, preljev za kosu se u trudnoći preporuča koristiti kao zamjena za standardno bojanje upravo zbog izostanka već navedenog amonijaka i peroksida u sastavu preljeva. Naime, ti sastojci nisu u kontaktu samo s vašom kosom, već kroz kožu ulaze u i vaš organizam, što većina trudnica želi izbjeći.
Preljev za kosu — prije i poslije uporabe
Prije uporabe dobro razmislite o vašoj trenutnoj boji i stanju kose te boji koju želite postići. Primjerice, preljev za kosu na blajhanoj kosi ili kosi s pramenovima neće reagirati isto kao na kosi koja nije tretirana na taj način ili uopće. Izbjeljivanje (blajhanje) čini površinu vlasi grubom pa se pigmenti na njih teže primaju. Dakle, ne smijete odabrati pretaman preljev jer će se boja nejednako raspodijeliti po kosi. Za tople nijanse kose odaberite tople tonove preljeva, a za hladne nijanse odaberite hladne tonove. Frizuru možete osvježiti i šišanjem.
Ako niste sigurni, bilo bi najbolje savjet potražiti kod stručnjaka, odnosno frizera. Veći izbor boja još uvijek nije dostupan u maloprodaji na hrvatskom tržištu, ali se ponuda širi. Postoje preljevi bez amonijaka i peroksida, bez i sa hidrogenom te polutrajne boje bez amonijaka. Frizerski saloni, s druge strane, imaju jako široku ponudu preljeva.
Trajanje preljeva za kosu poslije uporabe je u prosjeku 6 do 10 pranja, ovisno o tome koliko često perete kosu i koliko je agresivan šampon koji koristite, a odgovor na pitanje koliko često stavljati preljev za kosu ovisi o vašim željama i preferencijama. Imajte na umu da bi kosu koja je tretirana dugotrajnom bojom, pramenovima, blajhom ili nekom drugom tehnikom trebalo dodatno njegovati i poslije uporabe preljeva za kosu. Trudite se koristiti proizvode za njegu obojane kose, svaka dva do tri dana stavite masku za kosu i ostavite da djeluje oko sat vremena. Prije sušenja, ravnanja ili kovrčanja kose svakako nanesite proizvod za zaštitu od topline.
Kako se radi preljev za kosu
Preljev za kosu za standardne nijanse možete napraviti kod kuće, i to uz pomoć potpuno prirodnih sastojaka!
Smeđi preljev za kosu
Ako želite osvježiti smeđu boju kose, potrebni su vam sljedeći sastojci: ¼ šalice ružmarina, ¼ šalice koprive, ¼ šalice kadulje i dvije i pol šalice vode. U zajedničkoj posudi kuhajte sve biljke na laganoj vatri oko 30 minuta. Zatim procijedite otopinu, nanesite ju na kosu i ostavite da djeluje sat vremena.
Plavi preljev za kosu
Za osvježavanje plave boje kose prirodnim preljevom potrebne su vam 3 šalice sušenih cvjetova kamilice, 3 šalice vode i 1 limun. Kamilicu prokuhajte u vodi i nakon toga dodajte sok od limuna. Sve procijedite pa smjesom isperite opranu kosu, te postupak ponovite nekoliko puta nakon pranja kose. Primijetit ćete da je vaša plava boja kose svjetlija i sjajnija.
Crveni preljev za kosu
Intenzitet crvene boje kose pojačat ćete uz pomoć 1 šalice hibiskusa, 1 šalice sušenog šipka, 2 žlice suhih latica ruže i 2 šalice vode. U zajedničkoj posudi sve sastojke kuhajte na laganoj vatri 20 minuta. Procijedite vodu i nanesite na opranu kosu, također par puta odmah nakon pranja. Kosu nemojte ispirati.
Crni preljev za kosu
Preljev za crnu boju kose zahtjeva malo više sastojaka i dugotrajniju pripremu. Potrebne su vam 2 šalice neoljuštenih oraha, 1 žličica ružmarina, 3 žlice jabučnog octa, 1 šalica crnog čaja i 4 šalice vode. U vodu trebate staviti orahe, ružmarin i crni čaj i pustiti da odstoji preko noći. Idući dan prokuhajte tu smjesu, ubacite jabučni ocat i sve procijedite. Dobivenu smjesu prebacite u staklenu bocu gdje ćete ga i čuvati, a nanesite ga nakon svakog pranja kose, bez ispiranja.
Kupovni preljevi za kosu
Naravno, svi preljevi koji su dostupni u maloprodaji na našem tržištu sadrže uputstva za uporabu, ali kako biste stekli dojam o procesu nanošenja preljeva kod kuće, donosimo vam primjer:
- kosu prvo operite šamponom i lagano prosušite ručnikom
- nanesite preljev, dobro ga umasirajte u vlasište, a ostatak rasporedite po cijeloj dužini kose uz pomoć češlja
- pustite da preljev djeluje 30 minuta
- isperite dobro kosu vodom sve dok ne postane čista.
Najbolji preljevi za kosu u 2019.
Koliko god da je određena boja kose u trendu, morate znati da postoji mogućnost totalnog promašaja kada se radi o vašoj kosi. Jer pristajanje određene boje, u ovom slučaju preljeva, ovisi o vašoj trenutnoj boji, tonu kose, pramenovima, izbjeljenosti kose, ali i tonu vašeg tena. U nastavku vam donosimo kratki vodič kroz moderne preljeve za kosu koji bi vam trebao pomoći u odabiru vaše idealne nijanse.
Sivi ili silver preljev za kosu
Već duže vrijeme siva boja kose ne silazi s trona najpopularnijih boja. Na početku treba istaknuti kako je ovo odličan preljev za izbijeljenu kosu jer na njoj pokazuje najbolje rezultate. Tamna nijansa sive pristaje brinetama i crnkama, a silver (svjetlosiva) nijansa pristaje svijetlijim ženama. Uz ove nijanse preljeva preporuča se korištenje šampona za sivu kosu, takozvanog silver šampona, koji eliminira žute tonove i zadržava sivu nijansu dulje na vašoj kosi. Dakle, umjesto preljeva za kosu protiv žutila, pokušajte sa šamponom za kosu protiv žutila koji je guste teksture i ljubičaste boje.
Pepeljasti preljev za kosu
Stručnjaci ističu kako temeljni pepeljasti preljev za kosu ponekad može izgledati beživotno. Iz tog razloga preporučuju pepeljasto-plavi ili pepeljasto-smeđi preljev za kosu kao dobar izbor za žene sa smeđom ili plavom bojom kose. Pepeljasto brončana nijansa odlično pristaje ženama s tamnijim tenom. Za postizanje idealne pepeljaste boje kose najbolje posjetite frizerski salon, kako biste izbjegli katastrofu s ljubičastom ili narančastom kosom.
Preljev za kosu boje pijeska
Za kosu boje pijeska odlučuju se žene s pepeljastom ili nekom drugom neodređenom bojom kose, a odlično pristaje ženama s rozim podtonom, bez obzira jesu li svjetlije ili tamnije puti.
Preljev za kosu boje meda
Ukoliko je vaša svijetla kosa izgubila sjaj i djeluje pomalo sivkasto, svježinu i mladenački izgled možete postići uz toplu nijansu kao što je boja meda, koja pristaje svakoj boji tena.
Čokoladni preljev za kosu
Iako je možemo nazvati standardnom, čokoladno smeđa boja za kosu i dalje je jedna od najpoželjnijih. U slučaju ove boje, čokoladni preljev je idealan za osvježavanje prirodne boje ili održavanje boje između dva tretiranja bojom, a kao i boja meda, izbor je s kojim ćete rijetko pogriješiti u odnosu na ton vaše kože.
Zlatni preljev za kosu
Zlatni tonovi odličan su izbor za prirodne plavuše. Ženama s hladnijim tonom kože pristaje bež-zlatna nijanasa, a jantar-zlatna nijansa je dobar izbor za žene s toplijim tonom kože.
Mahagonij preljev za kosu
Mahagonij boja kose je, zapravo, čokoladna boja sa sjajem rubina. Pretamna mahagonij boja može djelovati grubo ako imate svijetlu put, ali s primjesama crvene mahagonij boje vaš će ten i izgled djelovati sofisticirano. Mahagonij boja, ovisno o boji vaše kose, može se postići i korištenjem preljeva za kosu u smeđoj nijansi.
Bakreni preljev za kosu
Bakrena boja kose može biti bakrenasto crvena ili bakrenasto plava, a ukoliko ste sretnica kojoj je priroda podarila ovu prekrasnu boju kose, pojačajte njen intenzitet preljevom za kosu. Crveni pramenovi će također preljevom dobiti novi sjaj s bakrenim nijansama.
Plavi preljev za kosu
Paleta plavih preljeva za kosu je zbilja široka, ali imajte na umu ono što smo istaknuli u uvodnom dijelu teksta – preljevom ne možete posvijetliti tamnu boju kose. Možete se poigrati s nijansama plave, i već postojeću plavu kosu posvijetliti za ton ili dva.
Ružičasti preljev za kosu
Ružičasta kosa je dobar izbor za osobe s plavom bojom kose kako ona ne bi uvijek bila u hladnim i pepeljastim tonovima. Za ružičastu boju kose koriste se preljevi s pigmentima, a najpopularnije su pastelne nijanse poput strawberry pink ili nježne breskvaste boje. Međutim, kako je teško postići te nijanse, preporuka je da za nju idete isključivo u frizerski salon.
Vi najbolje znate što želite, a hoćete li to postići odlaskom u frizerski salon, kupovnim preljevom, Lupilu savjetima za izradu prirodnog preljeva, regeneratorom u boji ili koristeći trajnu boju za kosu — odluka je na vama!