Vaša beba prepoznaje vaš glas
U 27. tjednu – na kraju drugog trimestra, zahvaljujući razvoju mozga, slušnog živca, i svih dijelova uha u ovom tjednu trudnoće beba je sposobna raspoznavati vaš glas i zvukove. Ponavljanjem govora i pjevanja beba će dobivati zvučne informacije i privikavati se na vaš glas. Pravo je vrijeme da počnete razgovarati sa vašim djetetom ili da mu puštate njegovu omiljenu glazbu.
- Oči – otvaranje i zatvaranje očnih kapaka, reagiranje na svjetlosne podražaje
- Nos – širenje nosnica, početak raspoznavanja mirisa
- Živčani sustav – razvoj istog omogućava sada i kontrolirane pokrete djeteta
- Probavni sustav – češće možete zamijetiti štucanje djeteta i to vas ne reba zabrinuti, prilikom gutanja plodove tekućine moguća je pojava istog.
- Koža – poprima prirodniju boju stvaranjem pigmenta melanina, prekrivena je lanugo dlačicama i verniksom-masnim spojem koji štiti kožu u plodovoj tekućini
- Mišići – micanjem i okretanjem u maternici beba razvija tonus mišića
- Pluća, jetra i imunološki sustav – još nisu u potpunosti razvijeni
Dužina i težina bebe
Dužina bebe je 37cm i težine oko 800-900 gr. Beba je veličine kukuruza.
Što se događa s mamom
Oticanje u rukama i nogama
Djelovanjem hormona trudnoće na cirkulaciju i krvne žile, ali i pritiskom maternice i bebe na vene dolazi do usporenijeg protoka krvi i do njihove veće propusnosti za tekućinu koja se može nakupljati u tkivima i dovesti do blažeg oticanja ruku i nogu. Nešto izraženije može biti kod duljeg hodanja ili stajanja i ne treba vas zabrinjavati. Najčešće se razvija u području šaka ili skočnih zglobova.
Vježbanjem, kvalitetnim odmorom i odabirom položaja sjedenja smanjiti ćete nakupljanje suvišne tekućine u tkivima.
Međutim oticanje nogu može biti simptom nekih drugih bolesti u trudnoći kada je potreban pregled liječnika, a vezano je uz značajnije oticanje ekstermiteta ili promjenu boje kože i pojavu bolnosti:
- Hipertenzija (povišen krvni tlak) i preklampsija – uz povišeni krvni tlak se razvija i gubitak bjelančevina mokraćom
- Tromboza – koja se najčešće razvija u donjim ekstremitetima, obično je jednostrana i praćena sa crvenilom kože i bolnošću pri pokretu.
Iritacije kože u trudnoći
- Kako rastu tjedni trudnoće značajno i relativno brzo se povećava volumen maternice koji širi kožu u području trbuha. Osim strija često se javlja osjećaj svrbeža kože u području trbuha Svrbež ruku i nogu može biti prisutan ukoliko dolazi do oticanja istih jer suvišak tekućine u tkivu napinje i širi kožu.
- Povišenjem metabolizma u trudnoći dolazi do češćeg znojenja, blažeg povremenog povećanja tjelesne temperature što vašu kožu čini osjetljivijom na dodir tkanine te može uzrokovati prolazno prištasto crvenilo i nije znak za uzbunu
- Povećanjem grudi u trudnoći povećava se osjetljivost bradavica i dojki pa je bitno obratiti pozornost na odabir odgovarajućeg grudnjaka.
Tuširanjem, hladnim oblozima, održavanjem osobne higijene, nošenjem odjeće od prirodnih materijala te korištenjem hidratantnih krema za kožu umanjiti će te navedene simptome.
Trudnički simptomi u 27. tjednu
Grčevi u nogama
Nelagodan osjećaj i grčevi u nogama krajem drugog trimestra se javljaju nakon dužeg hodanja, vježbanja ili tijekom sna. Nedostatni unos kalija, magnezija ili kalcija, nedovoljan unos tekućine tijekom dana dovode do češće pojave grčeva.
Kako spriječiti grčeve u nogama:
- Izbjegavanje dugotrajnog stajanja
- Masaža nogu
- Vježbe istezanja, joga ili pilates prilagođeni trudnoći
- Prehrana bogatija kalijem, magnezijem i kalcijem
- Dostatan dnevni unos tekućine
- Prilikom odmora ili ležanja držanje noge na povišenom
Bolovi u trbuhu
Najčešće su bezazleni i rezultat su micanja djeteta te povećane maternice koja pritišće okolne organe.
- Nepravilni trudovi (Braxton Hicksove kontrakcije)
- Konstipacija – otežana stolica
- Napuhnutost
- Pritisak trudnoće na kosti zdjelišta
Ako su bolovi sve jači i dolazi do pojave dugih simptoma kao što su učestalo mokrenje, povišena tjelesna temperatura, mučnine povraćanje i proljevaste stolice potrebno je zatražiti pomoć liječnika.
Savjeti stručnjaka za 27. tjedan trudnoće
Prilagodite vježbanje završnom tromjesečju
Vježbanje u trudnoći pridonosi boljem raspoloženju, kvalitetnijem odmoru te smanjivanju mogućih problema koje nose predstojeći tjedni i porod. Vježbe moraju biti prilagođene vašim mogućnostima i anatomskim promjenama koje uzrokuje trudnoća. Kegelove vježbe, joga, pilates i vježbe istezanja pomažu u sprječavanju mnogih simptoma koje trudnoća nosi a također utječu na pozitivan stav i dobro raspoloženje. Kod trenera i liječnika raspitajte se o vrsti vježba koje ćete prakticirati a prilikom kojih trebate izbjegavati vježbe:
- s naglim pokretima,
- s udaranjem ili pritiskom na trbuh,
- koje zahtijevaju skakanje,
- široke opsege pokreta prilikom vježbanja,
- koje uzrokuju prebrzi rad srca – frekvencije srca iznad 120 otkucaja u minuti.
Hrana koju treba izbjegavati
- hranu nekontroliranog porijekla i termički nedovoljno obrađenu (svježe školjke, tatarski biftek, sushi…). Kvalitetno obrađna hrana smanjuje moguću infekciju različitim uzročnicima.
- Uključite ribu u prehranu jer je bogata omega-3 masnim kiselinama. Izbjegavajte morskog psa, kraljevsku skušu, tunjevinu… u pretjeranim količinama radi nakupljene žive. Oslić, srdele… imaju sve potrebno
- Izbjegavajte masnu i prženu hranu jer ona može uzrokovati češće žgaravicu. Bolja i za želudac lakša je kuhana hrana, variva…
- Rafinirane ugljikohidrate ( bijeli kruh, kolače, pekarske slastice…) jer time unosite višak kalorija koje dovode do pretjeranog dobivanja na tjelesnoj težini. Smeđi šećer, cjelovite žitarice, tjestenina od smeđeg brašna, punozrnati kruh sigurno su bolji izbor radi izvora minerala, vitamina i vlakana.
- Izbjegavajte gazirana pića, kavu i alkohol. Uzimajte sokove svježe cijeđenog voća i povrća.
Uzimajte vitamine za trudnice
Pravilnom i raznovrsnom prehranom u kojoj se nalazi voće i povrće, te nerafinirani ugljikohidrati unosite dovoljno količinu vitamina i minerala koji omogućavaju pravilan rast i razvoj vaše bebe. Ukoliko niste u mogućnosti osigurati takvu prehranu ili imate kronične bolesti crijeva (Chronova bolest , ulcerozni kolitis…) možete se odlučiti za kupovinu proizvoda u ljekarnama koji sadrže sve potrebno za normalan razvoj djeteta.
Za drugo tromjesečje posebno su bitni vitamini i minerali:
- Željezo
- Vitamini C , D, B skupine
- Omega 3 nezasićene masne kiseline
- Jod
- Kalcij
- Magnezij
OGTT test
Krajnje je vrijeme da učinite test opterećenja glukozom (OGTT). Kod manjeg broja trudnica samo izvođenje testa izaziva određeno negativno iskustvo u smislu mučnine i povraćanja, no on je vrlo bitan kako bi se isključila mogućnost razvoja šećerne bolesti u trudnoći. Radi se između 24 i 28. tjedna trudnoće a kod testa je potrebno da večer prije testiranja izbjegavate jake i obilne obroke. Ujutro na dan testiranja potrebno je doći natašte u laboratorij gdje će vam se prvo prekontrolirati krv na razinu šećera u krvi (GuK natašte). Nakon tog ćete dobiti 75 –100gr otopljene šećerne otopine i prekontrolirati će vam se razina šećera u krvi nakon 60 i 120 minuta. U međuvremenu dok čekate navedene minute osim vode nije dozvoljena pretjerana fizička aktivnost ili šetanje a od tekućine smijete uzimati samo vodu. Hrana i zaslađeni napitci mogu dovesti do lažno pozitivnih nalaza. Za uredan nalaz OGTT testa očekivane vrijednosti šećera u krvi su natašte 5,0 , nakon 60 minuta 9,99 a nakon 120 minuta 8,49. Vrijednosti 5,1-10-8,5 mmol/L znače i dijagnozu gestacijskog dijabetesa (šećerne bolesti u trudnoći) za što će vam vaš liječnik preporučiti da se morate pridržavati dijete za dijabetes.