22.05.2025.

IUGR (zastoj u rastu ploda) ─ posljedice i uzroci

Intrauterini zastoj u rastu ploda (IUGR) podrazumijeva plod, odnosno bebu koja nije velika koliko bi se očekivalo za tu fazu majčine trudnoće.

Intrauterine grow restriction, tj. zastoj u rastu djeteta tijekom trudnoće podrazumijeva manju težinu ploda s obzirom na tjedne trudnoće. Može biti uzrokovana:

  • bolestima majke – kronične crijevne bolesti radi smanjenje apsorpcije hranjivih sastojaka, hipertenzija i prije trudnoće, šećerna bolest dijagnosticirana prije trudnoće, kronične bubrežne bolesti majke, anemija, uzimanje antiepileptika, trombofilija
  • vanjskim čimbenicima – loša ili oskudna prehrana tijekom trudnoće, konzumiranje alkohola, narkotika, pušenje, infekcije virusima npr. rubeola, citomegalovirus ili parazitima npr. toksoplazmoza te sifilis uzrokovan bakterijom
  • problemima posteljice i pupkovine – loše urasla posteljica, čvor pupkovine, sindrom jedne umbilikalne arterije
  • bolestima koje se razvijaju tijekom trudnoće – hipertenzija u trudnoći, trudnički šećer (gestacijski dijabetes).

Uzroci intrauterinog zastoja rasta ploda

Hipertenzija u trudnoći se javlja kao rezultat:

  • nepravilnog razvoja krvnih žila posteljice – prilikom razvoja posteljice dolazi do nepravilnog urastanja krvnih žila posteljice u mišićni sloj maternice, što dovodi do slabije prokrvljenosti posteljice, a time i do oslobađanja supstanci koje podižući krvni tlak kod trudnice omogućavaju bolju opskrbljenost posteljice i djeteta krvlju
  • autoimunih bolesti – artritis, antifosfolipidni sindrom, lupus mogu biti razlog razvoja hipertenzije u trudnoći
  • slabijom opskrbom djeteta kisikom i hranjivim sastojcima. 

Gestacijski dijabetes

Gestacijski dijabetes jest povišena razina šećera u krvi trudnice. Dijete može biti preveliko (makroskomno), ali i može doći do razvoja IUGR-a. Razlog je razvoj bolesti krvnih žila posteljice i majke radi gestacijskog dijabetesa. Oslabljena je proizvodnja proteina potrebnih za normalan rast djeteta unutar maternice.

Infekcije tijekom trudnoće

Infekcije tijekom trudnoće mogu utjecati na razvoj IUGR-a:

  • virusi, npr. rubeola, citomegalovirus
  • paraziti, npr. toksoplazmoza (prijenosnik je mačka)
  • sifilis uzrokovan bakterijom Treponemom pallidum.

Konzumiranje alkohola, narkotika, pušenje

Pušenje u trudnoći djeluje štetno radi manje opskrbe kisikom djeteta kroz posteljicu te direktnim nezdravim djelovanjem nikotina i ugljičnog monoksida na trudnicu i na dijete. Pušenje dovodi do češćeg lošeg sijela posteljice ili abrupcije. 

Kod trudnica koje su pretile i puše češći je razvoj šećerne bolesti i povišenog krvnog tlaka, što dovodi do IUGR-a. Podjednake probleme izaziva korištenje narkotika.

Konzumacija alkohola u trudnoći je rizična i zbog činjenice da nije dokazano kolika količina alkohola je dozvoljena, te kojom brzinom i učinkovitošću djetetova jetra uspijeva odstraniti alkohol iz svoga tijela. Češća pojavnost šećerne bolesti, hipertenzije ili kolestaze u trudnoći koje su uzrok IUGR-a. Dovodi i do razvoja fetalnog alkoholnog sindroma djeteta, karakteriziranog nižom porođajnom težinom. 

Problemi vezan posteljice i pupkovine

Najčešći razlozi zastoja u rastu ploda vezano uz IUGR su:

  • loše urasla posteljica
  • čvor pupkovine
  • sindrom jedne umbilikalne arterije.

Prvenstveno do zastoja u rastu ploda dolazi radi lošije opskrbe djeteta kisikom i hranjivim sastojcima koji su važni za uredan rast ploda.

Uzimanje antiepileptika

Određeni antiepileptici, osim drugih nepovoljnih učinaka, mogu dovesti i do IUGR-a. U slučaju trudnoće potrebno je posavjetovati se sa neurologom u vidu smanjenja doze antiepileptika te o promjeni “opasnih” u manje opasne antiepileptike, kao što su:

  • Lamotrigin
  • Levetiracetam
  • Oxcarbazepin.

Tijekom trudnoće se preventivno koristi folna kiselina u dozi od 5 mge.

Višeplodna trudnoća

Blizanci su uvijek nešto manje porođajne težine nego djeca iz jednoplodne trudnoće, čak i kada je porod u terminu. Kod višeplodne trudnoće češća je pojavnost gestacijskog dijabetesa – čak je dvostruko veća šansa da će doći do šećerne bolesti u trudnoći, pa time i IUGR-a.

Češća pojavnost povišenog tlaka (hipertenzije) u trudnoći i preeklampsije, što dovodi do zastoja u rastu ploda. Događaju se i problemi vezani uz razvoj posteljice. Učestaliji problemi sa sijelom posteljice su:

  • placenta previa – posteljica leži preko unutarnjeg ušća
  • placenta acreta, percreta – prekomjerno nepravilno urastanje posteljice u zid maternice
  • abrupcija posteljice – vrlo opasno stanje kod kojeg se posteljica odlupljuje od stijenke maternice i time se prekida krvotok prema blizancima.

Problemi blizanaca tijekom razvoja:

  • nestajući blizanac (eng. Vanishing twin syndrom) – tijekom rane trudnoće jedan plod odumire, dok se drugi normalno razvija do kraja trudnoće
  • sindrom blizanačke transfuzije (eng. twin to twin transfusion syndrome) – ako se oba blizanca hrane iz jedne ili dvije posteljice kod koje jedan blizanac “krade” krv iz posteljice drugome, što dovodi do zastoja u rastu “napadnutog” blizanca i nerijetko do odumiranja u kasnijoj trudnoći. Postoje operacijski zahvati kojima se prekida patološka cirkulacija između blizanaca i time se pokušava dati šansa nastavku normalne trudnoće.

Kromosomske bolesti djeteta

Vrlo često su djeca s Downovim sindromom (trisomija 21) niže tjelesne mase u odnosu na tjedne trudnoće.

Tipovi zastoja u rastu ploda (IUGR)

Tipovi zastoja u razvoju ploda ovisi o tome je li zastoj u razvoju simetričan, tj. isti za sve organe ili je za pojedine organske sustave izraženiji.

Simetrični IUGR

Simetrično usporenje rasta je „unutrašnji“, tj- „intrinsic“ faktor i posljedica je niskog potencijala za rast (rasna skupina, vrlo malena i mršava majka), što može rezultirati rađanjem potpuno zdrava djeteta, manjih dimenzija, ali je podjednako smanjen rast duljine, težine djeteta i opsega glave:

  • najčešće je usporedni fenomen kongenitalnih (nasljednih) anomalija
  • posljedica je djelovanja vanjskih negativnih čimbenika (kao što su virusne infekcije, radijacija), pri čemu su vrlo rano zahvaćeni i posteljica i plod, i prije faze početnog razvoja ploda
  • kod simetričnog IUGR broj stanica u organima djeteta je smanjen, tj. dolazi do razvoja smanjenih organa
  • IUGR počinje vrlo rano i ultrazvučnim praćenjem rasta ploda u ranom razdoblju trudnoće , a otkriva se prije 24. tjedna trudnoće
  • u 25-50% simetričnih usporenja mogu se ustanoviti kromosomski problemi ploda  (aneuploidije) ili druge mane razvoja. 

Asimetrični IUGR

Asimetrični IUGR uvjetovan je najčešće problemima slabo razvijene posteljice kada posteljicom nije dostatan prijenos bjelančevina i ugljikohidrata. Može biti i uvjetovan nedostatnim unosom hrane tijekom trudnoće. Dijete je uredne duljine i opsega glavice, ali smanjene količine masnog tkiva, tj. opsega trbuha. Normalan je broj stanica u organima, ali veličine samih stanica su smanjene.

Kako se dijagnosticira intrauterini zastoj rasta ploda?

  • Praćenjem tjelesne težine majke (kod zastoja u rastu, dobitak na tjelesnoj težini majke  manji je od očekivanog u određenom vremenskom razdoblju).
  • Visinom fundusa, tj. vrha maternice u odnosu na stidne kosti, gdje bi duljina trajanja trudnoće trebala odgovarati dobivenim centimetrima udaljenosti (npr. u trudnoći od 30 tjedana udaljenost između pubične kosti i vrha maternice bi iznosila oko 30 cm).
  • Praćenjem okvirne težine ploda ultrazvučnim mjerenjem i praćenje količine plodove vode.
  • Amniocentezom, kojom se dobivaju podaci o genetskim razlozima zastoja u rastu djeteta

Kako IUGR utječe na bebu (posljedice)?

Ovisno o težini zastoja u rastu djeteta nešto je češća smrtnost te djece u izraženijih oblika IUGR-a. Kod te djece je češće obolijevanje (morbiditet) nakon poroda u smislu srčanih bolesti i povišenih vrijednosti krvnog tlaka. Češći su prijevremeni porodi i dovršetak poroda carskim rezom s pripadajućim mogućim komplikacijama.

Kako izgleda trudnoća u kojoj je identificiran zastoj u rastu ploda?

Prilikom praćenja trudnoće s IUGR učestaliji su ginekološki pregledi, uz učestalije ultrazvučno praćenje određenih parametara kod djeteta:

  • tjedni prirast procijenjene tjelesne težine djeteta
  • Color Doppler, tj. protoci određenih krvnih žila kod djeteta
  • količina plodove vode
  • stanje posteljice…

Na osnovu dobivenih mjerenja planira se dovršetak trudnoće (češći su prijevremeni porodi i najčešće dovršetak trudnoće je carskim rezom). Učestalije je i laboratorijsko praćenje majke, a nakon poroda produljeni je boravak u bolnici radi praćenja djeteta.

Zastoj u rastu ploda, tj. IUGR je komplikacija u trudnoći koja može biti uzrokovana različitim čimbenicima. Pravodobnim otkrivanjem i redovitim praćenjem većina tih trudnoća ima povoljan ishod. Izbjegavanje određenih loših životnih navika donosi pozitivne efekte i za majku i za dijete. Ako se na vrijeme uoči i kvalitetno prati, detektirani IUGR ne znači nužno lošu prognozu ni za majku ni za dijete.

 

Članak napisao:

Duško Pall, dr. med.

specijalist ginekologije i opstetricije, subspecijalist fetalne medicine i opstetricije, diplomirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1996. godine. Od 2002-2006.g. je na specijalizaciji iz ginekologije i opstetricije u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj ulici u Zagrebu. Tijekom specijalizacije polaže poslijediplomski tečaj endoskopske ginekološke kirurgije (laparoskopija, histeroskopija) Ian Donald, poslijediplomski tečaj ginekološko opstetričkog ultrazvuka u Kliničkoj bolnici Sveti Duh u Zagrebu, te poslijediplomski tečaj kolposkopije u Kliničkom bolničkom centru Sestara milosrdnica u Zagrebu. Od 2006. do 2015. godine radi u Općoj bolnici Ogulin i Općoj bolnici Karlovac na Odjelu ginekologije i opstetricije kao specijalist. Od kraja 2015. god. zaposlenik je Doma zdravlja Zagreb Zapad u Primarnoj zdravstvenoj zaštiti žena u ambulanti na Srednjacima. Početkom 2019. stiče naziv užeg specijalista fetalne medicine i opstetricije. Kao vanjski suradnik trenutno radi u Poliklinici Gemini Plus kao i Specijalnoj bolnici Podobnik u Zagrebu. Aktivno sudjeluje na međunarodnim i domaćim kongresima kao i na tečajevima trajnog usavršavanja liječnika.

Ostali članci