09.09.2024.

Kako prepoznati da je pukao vodenjak i što dalje?

Uskoro vam je termin poroda i želite saznati kako prepoznati puknuće vodenjaka? Ovo je sve što trebate znati!

Puknuće vodenjaka

Pucanje vodenjaka u većini je slučajeva normalna fiziološka pojava koja se događa pred sam kraj trudnoće, najčešće nakon, a ponekad i prije početka trudova te najavljuje dugoočekivani porod i susret s bebom. 

U nekim situacijama, međutim, može biti i uzrokovana infekcijom ili povećanom količinom plodove vode, posebno ukoliko se desi prije termina, odnosno 37. tjedna trudnoće, zbog čega je važno na vrijeme se javiti u rodilište.

Što je pucanje vodenjaka?

Vodenjak nazivamo još i plodovim ovojima jer se sastoji od dvije ovojnice odvojene s malo tekućine. Možemo ga zamisliti kao elastičnu vreću ispunjenu tekućinom (amnijska tekućina) u kojoj se beba razvija tijekom trudnoće. Plodova voda ima niz važnih funkcija koje omogućavaju normalan rast i razvoj bebe:

  • omogućava stalnu temperaturu okoline bebe
  • čuva je od infekcija iz vanjskog svijeta (djeluje kao fizička barijera)
  • čuva je od vanjske sile
  • pruža joj prostor za rast i kretanje, što je važno za razvoj mišića i kostiju
  • omogućava adekvatan razvoj unutarnjih organa – primarno pluća. 

Pucanje vodenjaka podrazumijeva prsnuće plodovih ovoja i curenja plodove vode te to dovodi do biokemijskih promjena koje omogućuju daljnji normalni tijek poroda. Prsnuće vodenjaka se najčešće dešava tijekom samom poroda. To znači da je praćeno bolnim kontrakcijama (trudovima) koji se pojavljuju u pravilnim, sve češćim vremenskim intervalima i sve jačeg intenziteta te dovode do otvaranja donjeg dijela maternice (vrata maternice) i potiskivanja bebe kroz porođajni kanal. 

U manje od 20% slučajeva, vodenjak će puknuti prije početka trudova. Ako je žena blizu termina poroda, pucanje vodenjaka bez trudova će u većine žena kroz 24 sata ipak rezultirati pojavom spontanih trudova. Trudove žena može osjećati kao kontrakcije u donjem dijelu trbuha u redovitim razmacima ili kao menstrualne bolove s ishodištem u križima. 

Postoje li simptomi pred pucanje vodenjaka?

Prsnuću vodenjaka može prethoditi naglašeniji sluzavo-sukrvavi iscjedak. Pojedine žene u tom periodu zamjećuju pad dinamike micanja ploda.

Kako prepoznati pucanje vodenjaka?

Žene često zanima kako izgleda pucanje vodenjaka. Kada vodenjak pukne, trudnica će primijetiti otjecanje povećane količine prozirne ili bijele (ako se otopio bebin zaštitni sloj koji se nazva verniks) tekućine iz rodnice. 

Normalno je i da plodova voda bude roskasta ili prošarana krvlju, ali ne bi trebala biti zelena, smeđa ili crna. U tom se slučaju može raditi o ugroženosti fetusa, odnosno o fetalnoj patnji te je potrebno hitno se javiti u bolnicu. 

Pucanje vodenjaka ne boli te se intenzitet oticanja plodove vode također razlikuje od žene do žene i od poroda do poroda. Prsnuće vodenjaka može biti:

  • visoko ─ tada će plodova voda otjecati oskudnije, različitim intenzitetom
  • nisko ─ tada će plodova voda otjecati podjednakim intenzitetom. Češće se primjeti početno obilnije  “izlijevanje”. Ne morate se bojati da će bebi ponestati plodove vode jer je pred kraj trudnoće ima 500-1000 ml. 

Ako ne primjetimo početni “pljus”, mokre gaćice su nešto što nam u trudnoći treba skrenuti pozornost i što može značiti da otječe plodova voda. Postoje, međutim, i drugi razlozi koji mogu dovesti do mokrih gaćica, a to su:

  • pojačani vaginalni iscjedak (leukoreja) ─ povećana količina bijelog vaginalnog iscjetka bez neugodnog mirisa karakteristična je za trudnoću, posebno u posljednjih nekoliko tjedana pred porod. Vaginalni iscjedak je gušći od plodove vode pa ih tako možemo razlikovati.
  • urin ─ porast maternice u trudnoći dovodi do pritiska na okolne organe pa tako i na mokraćni mjehur. Nije rijetko da pred kraj trudnoće dolazi do nevoljkog otjecanja mokraće. Urin je žutkast i specifičnog je mirisa, tako ga razlikujemo od plodove vode. 
  • znoj ─ vrlo se često u toplim mjesecima zbog pojačanog znojenja u preponama primjećuju mokre gaćice. Vlažan je obično rubni dio gaćica.

Ukoliko sumnjate da otječe plodova voda, promijenite gaćice i pratite što se dešava. Curenje vode će se nastaviti, a nakon nekog vremena će se pojaviti i  ostali znakovi početka poroda.

Kako provjeriti da je pukao vodenjak? 

Ako niste sigurni radi li se o otjecanju plodove vode, svakako se javite u bolnicu, gdje će se dodatnim pretragama (nošenje suhe komprese, ultrazvučno praćenje količine plodove vode, testovi koji detektiraju plodovu vodu u rodnici kao što su Kittrichov test ili Amnisure test) ustanoviti radi li se doista o puknuću vodenjaka.

Može li se potaknuti pucanje vodenjaka?

Pucanje vodenjaka sastavni je dio fiziološkog poroda. Ovisno o signalima koji dolaze od bebe i slijedi ih vaše tijelo, vodenjak će puknuti prije ili za vrijeme poroda, a ponekad i pred sam izgon bebe. To je sve  normalno. 

Postoje, međutim, i čimbenici koji mogu dovesti do prijevremenog prsnuća vodenjaka. To su:

  • pušenje
  • vaginalno krvarenje u drugom ili trećem trimestru
  • upala u rodnici ili maternici
  • prijevremeno pucanje vodenjaka u prethodnim trudnoćama
  • kratak cerviks (vrat maternice).

Postoje i situacije kada će se u bolnici ciljano prokinuti vodenjak, prvenstveno radi potrebe napredovanja poroda ili ugroženosti bebe, ali tek kada za to budu zadovoljeni drugi uvjeti. 

Koliko do poroda nakon što pukne vodenjak?

Svaki je porod drugačiji. Većina žena dobit će trudove unutar 24 sata od pucanja vodenjaka. Porod se sastoji od nekoliko faza, ali započinje trudovima koji dovode do otvaranja vrata maternice i nakon toga potiskivanja bebe kroz porođajni kanal. Porod u prosjeku traje 12-18 h u prvoj trudnoći te se njegovo trajanje obično skraćuje na 6-8 h u kasnijim trudnoćama. 

Što ako je vodenjak puknuo, a nema kontrakcija?

Ako vam vodenjak pukne prije 37. tjedna trudnoće (primjerice pucanje vodenjaka u 5. mjesecu trudnoće ili pucanje vodenjaka u 6. mjesecu trudnoće) ili ste ranije u trudnoći, bilo na cervikalnim brisevima, bilo na urinokulturi, bilo na brisu rodnice koji se provodi od 35. do 37.tjedna trudnoće, imali pozitivan Beta hemolitički streptokok (BHSB), javite se odmah u bolnicu. 

Otjecanje plodove vode ne znači nužno da je porod započeo, no gubitkom integriteta plodovih ovoja otvara se mogućnost infekcija pupčane vrpce, ali i prolapsa pupkovine i sitnih česti (ružica i nožica). Upravo je to razlog odlaska u rodilište. 

Plodna voda zelenkaste boje ili neugodnog mirisa simptom je koji upućuje na infekciju i mogućnost opasnosti za plod.

Ako se radi o fiziološkoj trudnoći sa svim ranijim urednim cervikalnim i vaginalnim brisevima te bez evidencije BHSB-a u urinokulturi, ne morate jako žuriti, ali je svakako potrebno otići u bolnicu da se ustanovi stanje bebe i procijeni daljnji tijek poroda. Kontrakcije (trudovi) u većine žena nastupe unutar 24 sata od pucanja vodenjaka. 

Pukao vam je vodenjak — što dalje?

Najvažnije je da NEMA panike. Ako još nemate kontrakcija, očekujemo da će se razviti u roku od 24 sata od otjecanja plodove vode. Ako i imate kontrakcije, znači da je porod započeo, ali zapamtite — porod, ovisno o broju prethodnih poroda, većinom traje od 6 do 18 sati, a to znači da beba neće “ispasti”. Nema potrebe za strahom od poroda. Zabilježite vrijeme kada ste primijetili otjecanje plodove, obratite pažnju na boju i konzistenciju tekućine koja istječe, uzmite medicinsku dokumentaciju i pripremljenu torbu za rodilište te se javite u ustanovu gdje se kontrolirate i gdje planirate roditi radi daljnjih uputa.

Lea Rukavina Kralj

Članak napisala:

Lea Rukavina Kralj, dr. med.

specijalist ginekologije i opstetricije sa 10-ogodišnjim iskustvom rada u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, u Ambulanti za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja Zagreb Zapad na Trešnjevci. Tijekom specijalizacije na Klinici Sveti Duh i kasnije pohađala je niz stručnih kongresa i usavršavanja te završila postdiplomski studij iz ultrazvuka u ginekologiji i porodništvu, tečaj ultrazvuka dojke i kolposkopije, a posljednje dvije godine dana radi i kao stručni suradnik u Poliklinici Harni. Kroz dosadašnji rad uvijek od posebne joj je važnosti očuvanje zdravlja i prevencija bolesti kroz individualni pristup i adekvatnu komunikaciju sa pacijenticama, a veselje pisanja i dijeljenja važnih stručnih informacija ostvarila jem kroz 19-ogodišnji rad u uredništu medicinskog časopisa “MEDIX”.

Ostali članci