Puno je nejasnoća vezano uz korištenje ulja za bebe. Neki izvori navode da je ulje za bebe najbolji ovlaživač kože, dok drugi naglašavaju češću pojavu osipa uz korištenje ulja za bebe. Na početku je važno naglasiti, koža beba je tanka i manje vlažna nego koža veće djece te sklona isušivanju i iritaciji. Apsorpcija supstanci koje se nanose na kožu je veća nego u odraslih i zato je preporuka koristiti isključivo provjerenu kozmetiku koji imaju odobrenje za korištenje u najranijoj dobi.
Ulje za bebe
Ulja za bebe se često koriste za vlaženje kože. U različitim dijelovima svijeta postoji navika korištenja jestivih ulja u njezi dječje kože. Tako je primjerice, maslinovo ulje često korišteno u njezi dječje kože u našim krajevima, bilo kao dodatak vodi za kupanje ili nanošenjem direktno na kožu. Primjena jestivih ulja u njezi kože nije preporučljiva jer sastav tih ulja varira i osjetljiva su na oksidaciju. Jestiva ulja koristiti u prehrani, a ne u njezi dječje kože.
Vrsta ulja za kožu:
- Mineralno ulje, parafinsko ulje (paraffinum liquidum) sastoji se od ugljikovodika i porijeklom je iz nafte. Može se pronaći kao sastojak brojnih kozmetičkih proizvoda. Prozirno je i nema miris. Iako se često spominje mogućnost kancerogenog djelovanja, industrijski proizvedena mineralna ulja su sigurna za primjenu.
- Biljna ulja (na primjer, bademovo ulje, ulje kokosa, ulje repice i slično) dobije se iz ploda biljke, najčešće hladnim prešanjem. Često se koristi u njezi kože. Treba biti oprezan kod primjene biljnih ulja u djece jer u senzibilizirane osobe može izazvati alergijsku reakciju.
- Eterična ulja ili esencijalna ulja su smjese hlapljivih, biološki aktivnih spojeva dobivenih iz biljnog materijala najčešće destilacijom, a rjeđe tiještenjem. Eterična ulja je moguće koristiti na različite načine, najčešće u inhalaciji ili nanošenjem na kožu. Ukoliko se nanose na kožu eterična ulja se razrjeđuju. Eterična ulja nije preporučljivo koristiti u beba i male djece zbog mogućnosti iritacije i apsorpcije aktivnih supstanci. Različiti oblici esencijalnih ulja se često primjenjuju u njezi kože odraslih i pri tome postoje različita ulja koja se koriste za različite tipove kože.
Zašto koristiti ulje za bebu?
- Tjemenica u beba
- Promjene u vlasištu se javljaju prvih tjedana i mjeseci života u vidu ljuski čvrsto zaljepljenih za kožu vlasišta.
- Ljuske se obično teško skidaju i preporuka je natopiti vlasište uljem za bebe i nježno ih iščešljati.
- Atopijski dermatitis
- Najčešća upalna bolest kože dječje dobi karakterizirana suhoćom kože, crvenilom (ekcemom) i svrbežom.
- Liječenje atopijskog dermatitisa uključuje pravilnu njegu kože, primjenu lokalne protuupalne terapije i izbjegavanje čimbenika pogoršanja dermatitisa.
- Njega kože uključuje kupanje u medicinskim uljnim kupkama uz redovitu primjenu neutralnih masti i krema.
- Psorijaza vlasišta u veće djece
- Eritematoskvamozna (crvenilo i ljuske) u vlasištu.
- Ljuske u vlasištu natopiti dječjim uljem te nježno iščetkati.
- Ukoliko su naslage ljuski deblje ulje je moguće držati pod najlon kapom ili vrećicom tijekom nekoliko sati.
- Na crvenilo koje ostane nakon uklanjanja ljuski po savjetu liječnika primijeniti lokalnu protuupalnu terapiju.
- Njega zdrave dječje kože
- Masaža zdrave dječje kože uz primjenu ulja za bebe ili neutralnih krema.
Kako koristiti ulje za bebe?
- Za uklanjanje ljuski u vlasištu savjetuje se primijeniti ulje za bebe u vlasište, ostaviti dva do tri sata i nježno iščešljati. Cijeli postupak prema potrebi ponoviti kroz nekoliko dana zaredom. Nakon skidanja ljuski savjetuje se primijeniti šampon za tjemenicu.
- U njezi suhe kože savjetuje se primijeniti medicinsko ulje za kupanje ili tuširanje. Prema preporuci proizvođača većina medicinskih ulja koja se koriste za kupku ne treba ispirati, dok se uljni sindeti koji se koriste za tuširanje ispiru. Pri primjeni ulja na ovaj način savjetuje se oprez jer je kada više skliska.
- Kod masaže roditelj ulje nanese na svoje dlanove, zagrije ga trljanjem dlana u dlan i zatim kružnim pokretima umasira u djetetovu kožu. Utrljavati u smjeru rasta vlasi.
Kako odabrati najbolje ulje za bebe?
Moguće neželjene reakcije kod primjene ulja za bebe:
- Milijarija ili osip od znojenja – osip nastaje zbog začepljena i posljedične upale izvodnih kanala žlijezda znojnica. Ulja za bebe su okluzivna i ovaj tip osipa je čest uz primjenu ulja za bebe, naročito tijekom ljetnih mjeseci. Osip od znojenja je najčešće smješten na koži trupa u vidu sitnih crvenih prištića.
- Iritacija – javlja se kod neadekvatne primjene i/ili previsoke koncentracije sastojaka u preparatu i/ili u slučaju ako je koža od ranije oštećena, na primjer, u slučaju postojanja atopijskog dermatitisa. Na mjestu primjene ulja za bebe se javlja crvenilo uz osjećaj pečenja i žarenja.
- Alergija – ulja, naročito biljna ulja su moćni kontaktni alergeni te u nasljedno predisponirane osobe mogu stvoriti reakciju crvenila, otekline, pojavu mjehurića i intenzivnog svrbeža. Kontaktne alergije se najčešće manifestiraju kao kontaktni alergijski dermatitis ili kontaktna urtikarija.
- Fototoksične i fotoalergijske reakcije – radi se o reakciji iritacije (toksična reakcija) ili alergijskoj reakciji na određenu biljnu supstancu pod utjecajem sunčevog ultraljubičastog zračenja. Reakcije su često burne, a nakon smirenja akutne faze bolesti (crvenilo, mjehuri, pečenje, svrbež) zaostaju postupalne hiperpigmentacije.
Vrste ulja za bebe
Bademovo ulje za bebe
- Nije preporučljivo koristiti bademovo ulje u njezi beba, naročito u beba koje imaju atopijski dermatitis zbog moguće senzibilizacije na badem kod direktne primjene na kožu.
- Ne primjenjivati bademovo ulje u djece koja imaju alergiju na orašaste plodove jer primjena na kožu može izazvati ne samo lokalnu reakciju (crvenilo i oteklina) već i sistemsku alergijsku reakciju.
Kokosovo ulje za bebu
- Više je studija koje su dokazale učinkovitost kokosovog ulja u liječenju suhoće kože i obnove kožne barijere kod atopijskog dermatitisa.
- I kokosovo ulje može izazvati senzibilizaciju i alergijsku reakciju.
Ulje noćurka za bebe
- Ulje noćurka bogato je omega masnim kiselinama, naročito gama linolenskom kiselinom te se često koristi kao dodatak kremama u njezi suhe atopijske kože.
- Često se koristi i peroralno u terapiji suhe kože.
Ulje repice za bebe
- Ulje repice ili canola oil je ulje bogato omega masnim kiselinama (omjer omega 3 i omega 6 masnih kiselina 1:3) te se koristi kao dodatak prehrani u terapiji suhoće kože kod atopijskog dermatitisa.
Riblje ulje za bebe
- Zbog visoke razine omega masnih kiselina, riblja ulja često koristimo u peroralnoj primjeni u terapiji suhe kože kod atopijskog dermatitisa, ali tek kada dijete jede ribu što je obično krajem prve godine života.
- Ne primjenjivati riblje ulje u djece koja su alergična na ribu.
Maslinovo ulje za bebe
- Maslinovo ulje je tekuća masnoća dobivena prešanjem maslina.
- Studije su dokazale negativni učinak maslinovog ulja na kožnu barijeru, što znači da ono može pogoršati simptome atopijskog dermatitisa.
- Maslinovo ulje koristiti u prehrani, a ne u njezi kože.
Laneno ulje
- Laneno ulje je bogato omega 3 masnim kiselinama te se koristi u peroralnoj primjeni za liječenje suhe kože kod atopijskog dermatitisa.
Parafinsko ulje za bebe
- Mineralna ulja se često koriste u terapiji tjemenice.
- Nisu iritativna i ne izazivaju alergijsku reakciju.
Kantarionovo ulje za bebe
- Kantarionovo ulja ili ulje gospine trave često se koristi u narodnoj medicini zbog protuupalnog djelovanja.
- Izrazito je fototoksičan te se ne savjetuje koristiti za sunčanih dana.
Eterično ulje od lavande za bebe
- Eterična ulja, pa tako i eterično ulje lavande, nije preporučljivo koristiti kod beba mlađih od 6 mjeseci, odnosno godinu dana.
Zaključno možemo reći da postoje brojna ulja koja se koriste u njezi kože, ali ih treba koristiti s oprezom i u najmanjih koristiti samo ona koja imaju dozvolu za primjenu u beba.