01.04.2025.

Molarna trudnoća ─ simptomi, komplikacije i liječenje

Molarna trudnoća komplikacija je u trudnoći uzrokovana genetskom pogreškom uslijed oplodnje. Ovo je sve što morate znati.

Molarna trudnoća

Molarna trudnoća (molla hydatidosa, grozdasta potajnica) je rijetka bolest koja se može razviti tijekom trudnoće. Problem nastaje u potpunom ili djelomičnom nepravilnom razvoju stanica buduće posteljice, tj. trofoblasta. Prilikom nepravilnog razvoja stanica posteljice resice postaju proširene i ispunjene tekućinom te poprimaju oblik poput grozda pa otuda hrvatski naziv za ovu bolest — grozdasta potajnica. Pojavnost je vrlo rijetka i iznosi oko 1:2000 trudnoća. 

Molarna trudnoća može biti:

  • potpuna – u razvoju trudnoće nema ploda, prisutne su samo nepravilno razvijene stanice posteljice
  • djelomična (parcijalna) – može biti razvijen fetus i djelomično uredno te djelomično nepravilno razvijeno posteljično tkivo.

Ako se dokaže da je prisutan bilo koji oblik molarne trudnoće, istu je potrebno što prije prekinuti radi mogućih komplikacija.

Uzroci molarne trudnoće

Prilikom oplodnje dolazi do stapanja spermija (muške spolne stanice) i ženskog jajašca, pri čemu je za normalan razvoj ploda i trudnoće potreban prijenos urednog genetskog materijala od oca i majke podjednakog broja kromosoma. Uzrok nastanka molarne trudnoće je prijenos nepravilnog broja kromosoma.

Kod parcijalne mole dolazi do oplodnje sa dva spermija pa je udvostručen prijenos muških kromosoma, a potpuna mola nastaje oplodnjom jajne stanice u kojoj se ne nalaze kromosomi ili su neaktivni pa dolazi do duplikacije samo očevog genetskog materijala.

Pojavnost molarne trudnoće je češća kod:

  • žena koje su imale molu u prethodnim trudnoćama
  • žena mlađih od 20 i starijih od 40 godina
  • azijatkinja
  • prethodnih dva ili više spontanih pobačaja.

Simptomi koji ukazuju na molarnu trudnoću

Simptomi molarne trudnoće se javljaju ranije tj. u prvom tromjesečju trudnoće i mogu sličiti normalnim simptomima trudnoće. Kako je posteljično tkivo nepravilno razvijeno i proizvodnja hormona trudnoće je na višim razinama, tako su i pojedini simptomi intezivniji:

  • oskudnije ili obilnije krvarenje iz rodnice, što može biti uzrok razvoja anemije
  • osjećaj pritiska ili bolovi u donjem dijelu trbuha (maternica je nešto veća nego za tjedne trudnoće)
  • izraženije mučnine i učestalije povraćanje u ranoj trudnoći zbog povišenih vrijednosti hCGa (humanog korionskog hormona trudnoće) u odnosu na tjedan trudnoće 
  • prisutnost tkiva grozdasto promijenjene posteljice u rodnici
  • pojava povišenog krvnog tlaka i gubitak proteina mokraćom (preeklampsija) prije dvadesetog tjedna trudnoće 
  • spontani pobačaj.

Dijagnoza molarne trudnoće

Ginekološki pregled

Ginekološkim pregledom ustanovit će se povećana maternica za tjedne trudnoće te prisutnost krvarenja ili dijelova molarno promijenjenog tkiva u rodnici 

Ginekološki ultrazvuk

Ginekološkim ultrazvukom će se prikazati šupljina maternice ispunjena tkivom koje izgleda poput “snježne mećave” uz izostanak razvoja ploda kod potpune mole, a kod parcijalne mole će se prikazati prisutnost ploda kao i dio uredno i dio nenormalno razvijenog posteljičnog tkiva. Ultrazvukom se također mogu vidjeti cistične promjene na jajnicima

Laboratorijski nalaz razine hCG-a

Laboratorijskim nalazom razine hCG-a koja će biti izrazitije povišena u odnosu na očekivanu shodno tjednima trudnoće.

Komplikacije molarne trudnoće

Ako se razvije molarna trudnoća, daljnji tijek trudnoće je nemoguć. Ukoliko nije došlo do spontanog pobačaja, molarnu trudnoću je potrebno prekinuti kako se ne bi razvile određene komplikacije. Komplikacije su češće kod potpune mole nego kod djelomične:

  • zaostali dijelovi mole mogu nastaviti rasti i izazivati vaginalno krvarenje urastanjem u stijenku maternice
  • postoji mogućnost razvoja koriokarcinoma tj. maligne bolesti posteljice
  • češće su infekcije maternice, što može dovesti do sepse i pojave šoka
  • povišen krvni tlak i gubljenje bjelančevina mokraćom, tj. preeklampsija je češća.

Liječenje molarne trudnoće

Ako ne dođe do spontanog i potpunog pobačaja molarne trudnoće, istu je potrebno odstraniti kiretažom. Kod urastanja mole u zid maternice (invazivna mola) potrebno je odstraniti maternicu (histerektomija). Kemoterapija i radioterapija se radi kod razvoja koriokarcinoma. Praćenjem razine hCGa prati se uspješnost terapije, a tijekom praćenja je potrebno koristiti kontracepciju kako unutar šest mjeseci ne bi došlo do trudnoće.

Molarna trudnoća je opasna bolest koja se može razviti tijekom trudnoće. Obično se javlja u ranoj fazi trudnoće i nije moguć nastavak trudnoće ako se posumnja na molu. Ako primijetite određene ranije navedene simptome, potrebno je javiti se liječniku. U dogovoru s liječnikom ćete planirati sljedeću trudnoću.

Članak napisao:

Duško Pall, dr. med.

specijalist ginekologije i opstetricije, subspecijalist fetalne medicine i opstetricije, diplomirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1996. godine. Od 2002-2006.g. je na specijalizaciji iz ginekologije i opstetricije u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj ulici u Zagrebu. Tijekom specijalizacije polaže poslijediplomski tečaj endoskopske ginekološke kirurgije (laparoskopija, histeroskopija) Ian Donald, poslijediplomski tečaj ginekološko opstetričkog ultrazvuka u Kliničkoj bolnici Sveti Duh u Zagrebu, te poslijediplomski tečaj kolposkopije u Kliničkom bolničkom centru Sestara milosrdnica u Zagrebu. Od 2006. do 2015. godine radi u Općoj bolnici Ogulin i Općoj bolnici Karlovac na Odjelu ginekologije i opstetricije kao specijalist. Od kraja 2015. god. zaposlenik je Doma zdravlja Zagreb Zapad u Primarnoj zdravstvenoj zaštiti žena u ambulanti na Srednjacima. Početkom 2019. stiče naziv užeg specijalista fetalne medicine i opstetricije. Kao vanjski suradnik trenutno radi u Poliklinici Gemini Plus kao i Specijalnoj bolnici Podobnik u Zagrebu. Aktivno sudjeluje na međunarodnim i domaćim kongresima kao i na tečajevima trajnog usavršavanja liječnika.

Ostali članci