Započinje razvoj organa vaše bebe
Početkom petog tjedna ubrzava se rast embrija, koji u toj fazi razvoja više sliči punoglavcu. Putovanjem stanice na različita mjesta počinje razvoj srca i krvožilnog sustava, kao i osnove živčanog sustava, tzv. neuralne cijevi. Stvaraju se tri sloja iz kojih se razvijaju različiti organi.
- Unutarnji sloj – endoderm, iz kojeg se razvijaju probavni sustav, jetra i pluća.
- Srednji sloj – mezoderm, iz kojega se razvijaju kosti, bubrezi, mišići, spolni organi, krvožilni sustav.
- Vanjski sloj – ektoderm, iz kojeg se razvija živčani sustav, kosa, oči i koža vaše bebe.
Otkucaji srca su možda vidljivi – iz mezoderma započinje razvoj srca i krvožilnog sustava stvaranjem dviju srčanih cjevčica koje predstavljaju početno srce bebe, ultrazvučno jedva vidljivo.
Dužina i težina bebe – veličinu bebe možemo usporediti s veličinom sjemenke naranče.
Ultrazvučno je vidljiva tzv. gestacijska vreća u maternici, unutar koje se može vidjeti i žumanjčana vrećica poput malog mjehurića.
Što se događa s mamom
Prvi znakovi trudnoće nastaju stvaranjem viših razina estrogena, progesterona, ali i novog hormona specifičnog za trudnoću kao što je hCG (humani korionski gonadotropin) i u ovom tjednu rijetko se pojavljuju:
- izostanak očekivane menstruacije,
- napetost i pojačana osjetljivost dojki,
- jutarnje mučnine, ponekad uz povraćanje,
- blaži umor,
- glavobolje,
- pojačan nagon za mokrenjem,
- osjećaj blažeg pritiska u donjem trbuhu.
Pokreću se hormoni trudnoće – urastanjem stanica embrija u tkivo maternice nastaje osnova za razvoj posteljice. Time počinje lučenje hormona trudnoće hCG-a (humanog korionskog gonadotropina). U petom tjednu trudnoće u krvi majke se nalaze dovoljne količine tog hormona koji se izlučuje u urin, pa se krajem petog tjedna preporuča učiniti test na trudnoću s prvim jutarnjem urinom.
Trudnički simptomi u petom tjednu
Uzrokovani su višom razinom estrogena i progesterona, kao i pojavom i rastom hCG-a:
- Žudnja za hranom – nagle želje za određenom vrstom hrane u različita doba dana, događa se često početkom trudnoće (npr. spremni ste pojesti teglu krastavaca).
- Umor – hCG i progesteron su razlog pojave umora i pospanosti kao i povećanje volumena krvi što dovodi do blažeg razrjeđenja.
- Mučnina – uzrokovana hCG-om, ali i nižom jutarnjom razinom šećera u krvi, jutarnja mučnina često je prvi nesigurni znak trudnoće.
- Višak sline – pojačan rad žlijezda slinovnica dovodi do većeg stvaranja sline gorkog okusa, koja nerijetko ide uz jutarnje mučnine i dovodi do povraćanja.
Savjeti stručnjaka za peti tjedan trudnoće
Izbjegavajte čišćenje zahoda za mačke
Mačke koje se hrane u prirodi su prijenosnik parazita Toxoplasme gondii u kojima se odvija spolni razvoj uzročnika koji završava izbacivanjem oociste u stolici mačke. Osim u stolici mačke, oociste se mogu naći i u:
- nedovoljno obrađenom mesu životinja koje su se zarazile dolaskom u kontakt s oocistama toxoplasme tijekom hranjenja,
- neopranom svježem voću i povrću do kojih je mogla doći mačka tijekom uzgoja ili skladištenja,
- zaraženoj vodi.
Ukoliko je žena prije trudnoće bila u kontaktu s parazitom, neće doći do problema u trudnoći jer ima razvijena antitijela. No kod žena koje su tijekom trudnoće (pogotovo u ranijim tjednima trudnoće) imale prvi put kontakt s uzročnikom u životu tada može doći do oštećenja pojedinih organa djeteta:
- oštećenje vida,
- oštećenje mozga,
- oštećenje jetre i slezene,
- anemiju djeteta,
- može biti uzrok prijevremenog poroda.
Bolest razvija nespecifične simptome slične gripi, umor, uvećanje limfnih čvorova kod trudnice, a dijagnosticira se određivanjem specifičnih antitijela iz krvi trudnice.
Stoga ukoliko imate mačku za kućnog ljubimca, ne trebate je se riješiti, nego izbjegavajte čistiti pijesak i maziti je oko analnog otvora, izbjegavajte hranjenje mačke u prirodi, idite na redovite kontrole kod veterinara radi moguće prisutnosti parazita u stolici mačke i redovito perite ruke nakon kontakta s mačkama, zemljom u vrtu, itd. Osim toga:
- Ne konzumirajte neoprano voće i povrće
- Kvalitetno termički obradite meso
- Ukoliko sumnjate na moguću izloženost parazitu, zatražite ispitivanje prisutnosti antitijela u vašoj krvi.
Za liječenja toksoplazmoze tijekom trudnoće lijek izbora je spiramicin.
Naručite se za čišćenje zubi
Posjet stomatologu je bitan kako bi se utvrdilo trebate li popravak zubi jer je prisutnost karijesa sijelo raznih bakterija. Poliranjem i čišćenjem zubi onemogućavate razvoj karijesa.
Naučite kako regulirati napuhnutost
Dolazi do osjećaja nelagode, težine i punoće u trbuhu, a uzrok je prisutnost više razine progesterona, čime se usporava gibanje crijeva i povećava količina zraka. Ne postoji jedinstvena formula oko izbjegavanja hrane, ali treba pratiti nakon koje hrane dolazi do izraženije napuhnutosti te istu izbjegavati. Također je bitno:
- povećati dnevni unos tekućine (izbjegavati gazirana pića)
- povećati unosa hrane bogate vlaknima
- povremeno koristiti crijevne probiotike.
Vježbajte
Prilagođenim vježbanjem održavate tjelesnu kondiciju, zdravo psihičko stanje i osjećaj zadovoljstva, a značajno smanjujete simptome rane trudnoće – napuhnutost, mučnine, itd.
Vježbajte nekoliko puta tjedno izbjegavajući teže napore i jače zamaranje. Prakticirajte i Kegelove vježbe jer ćete time sebi olakšati porođaj i spriječiti razvoj problema s mokrenjem tijekom trudnoće, odnosno nakon poroda.
Uzimajte dovoljnu količinu folne kiseline, tj. folata (B9 vitamin)
Folna kiselina je bitna u razvoju djeteta, a naročito kod razvoja struktura mozga, leđne moždine i kralježnice.
- potreban dnevni unos je minimalno 400 mcg dnevno
- nalazi se u prirodnom obliku u zelenom lisnatom povrću, citrusnom voću, grahu, grašku, soji i brokuli, dok se negdje (više u drugim zemljama) riža, tjestenina i proizvodi od žitarica obogaćuju sintetskim oblikom folne kiseline (što treba biti naznačeno na deklaraciji proizvoda).
Naručite se na pregled kod ginekologa
Ako nemate simptome prijetećeg pobačaja (krvarenje iz rodnice, grčeve i bolove u donjem dijelu trbuha) nije nužno odmah u petom tjednu ići ginekologu jer ginekološkim pregledom i ultrazvukom neće se dobiti dovoljno informacija o kvaliteti trudnoće. Upoznajte ga s činjenicom da ste trudni i isplanirajte prvi pregled, koji je pametnije učiniti u sedmom ili osmom tjednu trudnoće.