Znatno povećanje troškova života, posebice hrane, mnogima nameće pitanje kako uštedjeti novac, odnosno koje je troškove uopće moguće smanjiti. Na tržišne cijene ne možemo utjecati, ali na potrošnju možemo, a kada je riječ o uštedi u kućanstvu, to se prvenstveno odnosi na potrošnju energenata. No postoje i drugi svakodnevni rashodi koje je, uz planiranje, moguće smanjiti, ali prvo treba osvijestiti gdje novac “curi”.
Kako započeti planirati uštedu u kućanstvu?
Kako bi se dogodile promjene u raspolaganju novcem i započela bilo koja vrsta štednje u kućanstvu prvi korak je drugačiji pristup budžetu.
Izradite tablicu prihoda i rashoda
Kako biste imali uvid u vaše financijsko stanje, važno je detaljno razraditi prihode i rashode. Najučinkovitija je metoda izrada digitalne ili excel tablice u kojoj ćete specificirati prihode:
- redovni (plaća, prihod od najma i sl.)
- izvanredni (honorar, regres, božićnica i sl.).
Nadalje, rashode razrađujete u nekoliko kategorija kako bi vam redoviti mjesečni troškovi bili što pregledniji:
- stanovanje (kredit, stanarina)
- režije (plin, struja, voda, čistoća, pričuva, TV pretplata, telefon/mobitel/internet)
- hrana (kupnja namirnica, dostava, restorani, školska kuhinja)
- higijena (osobna higijena, sredstva za čišćenje)
- prijevoz (gorivo, registracija, osiguranje, održavanje i popravci, parking, mjesečna karta)
- zdravlje (dopunsko osiguranje, lijekovi, participacija)
- obrazovanje i sportske aktivnosti (vrtić, školarina, učenje jezika, članarina i kotizacije za tečajeve i sportske aktivnosti)
- financijske obveze (životna i druga osiguranja, rata kredita za automobil i sl., naknada za vođenje računa, kamata na minus prema tekućem računu, rata na kreditnim karticama, kamata na kreditnim karticama, porezne obveze…)
- zabava (kino, kazalište, koncerti, izleti, putovanja i sl.)
- ostali troškovi (kupovina odjeće i obuće, oprema za dom, popravci u kućanstvu, troškovi za rođendane, vjenčanja, krštenja i druge važne datume).
Izrada tablice prihoda i rashoda je važna kako biste osvijestili koliki su vaši troškovi, ali i bili što bliže odgovoru na pitanje zašto ne uspijevate uštedjeti novac.
Napravite plan budžeta
Nakon što dobijete uvid u vaše prihode i rashode, krenite u izradu mjesečnog plana kućnog budžeta. Odredite postotak koji planirate potrošiti za određenu kategoriju rashoda, a u kalkulaciju uključite i štednju. Financijski će savjetnici reći da bi trebalo odvojiti od 15 do 20 posto mjesečnog prihoda za štednju, ali naravno da postotak morate prilagoditi vašim realnim mogućnostima, stoga i iznos od 20 eura mjesečno može biti veliki iskorak na putu prema uštedi.
Prepoznajte nepotrebne troškove
Ako nakon nekoliko mjeseci praćenja troškova i planiranja budžeta ne uspijete ništa uštedjeti, onda morate utvrditi gdje vam novac “curi” odnosno koje nepotrebne troškove stvarate. Možda se radi o dostavi hrane koju, realno, uz pripremu obroka, možete izbjeći. Svaki mjesec vam možda nepotrebno odlazi novac na preskupu mobilnu tarifu pa promjenom operatera možete uštedjeti desetak eura mjesečno ili je riječ o online narudžbama odjeće i sl. koje, također, možete izbjeći samo ako prije kupnje dobro promislite.
Locirajte najveće troškove
Za većinu obitelji najveći mjesečni trošak je kupovina namirnica, gorivo i režije. Naravno, to ne isključuje da je kod nekoga najveći mjesečni trošak kupovina odjeće i obuće ili opreme za kućanstvo. U svakom slučaju, praćenjem budžeta ćete svakako locirati koji je vaš najveći mjesečni trošak nakon čega morate razmisliti na koji način ga možete smanjiti. Bez obzira na poskupljenja, trošak hrane, režija ili odjeće može biti manji uz dobro planiranje i kontrolu.
Postavite dugoročne i kratkoročne financijske ciljeve
Postavljanje financijskih ciljeva je još jedan važan korak u preuzimanju kontrole nad vlastitim financijama. Kratkoročni financijski cilj može biti da za dva mjeseca kupujete novi bicikl ili novi automobil za dvije godine i na taj način usmjeravate svoje raspolaganje novcem prema ostvarenju tog cilja. Dugoročni financijski cilj može biti renovacija stana ili gradnja kuće za pet godina. Stavljanjem ciljeva u određene kategorije lakše se snalazite u okvirima svojih financijskih mogućnosti.
Odredite prioritete
Nesigurna vremena i život koji često donosi neočekivane troškove dovode do toga da se svi ponekad nađemo u situaciji kada treba odrediti prioritete. Primjerice, ogroman kvar na automobilu znači da taj mjesec ili sljedećih nekoliko ne odvajate novac za obiteljsko putovanje u Španjolsku jer vam je automobil koji svakodnevno koristite prioritet. Ako je vrijeme godine u kojem dolazi obračun plina ili struje, onda odgađate kupnju najnovijeg modela tenisica.
Automatizirajte štednju
Otvorite trajni nalog ili dogovorite u banci model štednje u kojem vam se prilikom svakog korištenja kartice određeni iznos skida s računa i stavlja u štednju. Odlično bi bilo odabrati obje opcije jer vam fiksni iznos koji se odvaja trajnim nalogom postaje kao plaćanje režija i može biti temelj za ostvarenje nekog vašeg dugoročnog cilja, a iznos novca koji se prikupi provlačenjem kartice bi vas mogao jako brzo ugodno iznenaditi.
Idealno bi bilo moći primijeniti pravilo 50-30-20 što znači da 50% prihoda odlazi na potrebe (hrana, režije), 30% posto na želje (restorani, izleti), a 20% posto na štednju ili otplatu duga. Vaši prihodi određuju vaše mogućnosti, ali važno je napraviti prave korake kako biste bili što bliže ostvarenju cilja.
Što su najveći potrošači struje u kućanstvu?
Kako biste smanjili troškove režija, važno je osvijestiti što su najveći potrošači struje u kućanstvu. Jeste li čuli za pojam “energetski vampiri”? Riječ je o uređajima koji su najveći “gutači” struje, što se prvenstveno odnosi na uređaje za hlađenje i grijanje te na električni bojler, a nakon njih slijede i ostali uređaji:
- hladnjak i zamrzivač
- perilica za rublje
- sušilica za rublje
- perilica za suđe
- pećnica
- računalo.
Procjenjuje se da kućanstva koja posjeduju nove kućanske aparate troše čak do 50 posto manje električne energije, a oko 20 posto ukupne električne energije koja se koristi u kućanstvu odlazi upravo na te uređaje.
Ušteda na izvorima energije
Kontrola nad korištenjem energije u kućanstvu, bilo da je riječ o struji ili plinu, dovodi do smanjenja troškova režija, što automatski dovodi do štednje.
Ušteda struje
Dakle, prvi savjet je kupovati uređaje A energetske učinkovitosti jer troše znatno manje električne energije pa su bez obzira na višu cijenu dugoročno isplativa investicija. U nastavku donosimo niz savjeta kako uštedjeti struju:
- uređaje koji su veći potrošači poput perilice rublja koristite u doba dana kada je struja jeftinija (zimi iza 21, a ljeti iza 22 sata)
- isključujte iz utičnica sve uređaje koje trenutno ne koristite jer čak i tijekom mirovanja troše određenu količinu struje
- maksimalno koristite dnevno svjetlo jer rasvjeta u kućanstvu troši od 10-15 posto ukupne potrošnje struje
- ako još niste, zamijenite obične žarulje štednima jer troše oko šest puta manje električne energije i imaju do deset puta duži vijek trajanja
- uvedite u svoj dom led rasvjetu gdje god je to moguće
- pri kupnji klima uređaja obratite pažnju na faktor hlađenja ili grijanja koji se kreće od 2,5 do 4 jer što je faktor veći, uređaj je energetski efikasniji
- tijekom ljetnih mjeseci hlađenje podesite na 25 stupnjeva jer svaki stupanj niže troši i do 5 posto više struje
- za vrijeme rada klima uređaja eliminirajte nepotrebne toplinske izvore u prostoru
- ne hladite prostorije u kojima ne boravite
- zatvorite prozore ako klima uređaj radi
- postavite hladnjake i ledenice na što hladnije mjesto u kući, a ne pokraj pećnice ili nekog drugog izvora topline
- vrata hladnjaka ne držite otvorenima duže nego što je potrebno
- perilicu suđa koristite onda kada je u potpunosti popunjena suđem
- izbjegavajte program sušenja u perilici suđa jer nepotrebno troši električnu energiju
- odaberite niže temperature pranja na perilici rublja i suđa jer na zagrijavanje vode za pranje odlazi i do 90 posto ukupne potrošnje energije tih uređaja
- ne palite pećnicu kako biste ispekli komad mesa i dva krumpira, bolja opcija je uložiti i fritezu na vrući zrak i u njoj peći male količine hrane.
Ušteda plina
Dobra izolacija i stolarija je prvi korak u uštedi plina kada je riječ o korištenju plina za grijanje, a savjetima u nastavku možete dodatno smanjiti potrošnju:
- termostat postavite na maksimalno 20 stupnjeva, a tijekom noći i niže te imajte na umu da se svakim daljnjim stupnjem snižavanja temperature štedi i do 6 posto na troškovima grijanja
- ne zaklanjajte radijatore namještajem jer time zaustavljate protok zraka, odnosno topline
- povremeno ispuštajte zrak i vodu iz radijatora
- redovito čistite radijatore jer nečistoća ometa prijenos topline
- dobro zatvorite vrata, prozore i druga mjesta kroz koja odlazi toplina
- ne postavljajte termostate u blizini izvora topline jer će pokazivati krive vrijednosti
- omogućite sunčevoj svjetlosti da prirodnim putem zagrijava prostorije
- redovito servisirajte i čistite plinski bojler
- razmislite o ugradnji kondenzacijskog bojlera jer oni neiskorištenu paru pretvaraju u energiju, čime možete smanjiti potrošnju plina i do 20 posto.
Kako uštedjeti na hrani?
Prosječnoj obitelji u Hrvatskoj najveći dio prihoda odlazi na kupovinu hrane, a u toj kategoriji budžeta se ujedno nalazi i najveći prostor za uštedu unatoč velikim poskupljenjima.
- Osmislite tjedni jelovnik — pokušajte zajedno sa svojim članovima obitelji osmisliti jelovnik za naredni tjedan kako biste znali koje namirnice trebate kupiti u vašoj tjednoj nabavci. Time ćete izbjeći svakodnevni odlazak u trgovinu prilikom kojeg kupite i ono što vam ne treba, a hrana vam neće propadati jer ćete točno znati što s čime kuhate.
- Pridržavajte se popisa — izbjegavajte kupnju onoga što nije na popisu jer ćete na taj način srezati troškove i do deset posto. Savjet je da tjedni jelovnik slažete prema reklamnim katalozima, odnosno prema proizvodima koji su na akciji, čime troškove hrane na mjesečnoj razini možete čak i prepoloviti.
- Plaćajte gotovinom — kartice ostavite kod kuće i u trgovinu ponesite iznos koji vam je otprilike potreban kako biste kupili ono što je na popisu i obuzdali svoj potrošački apetit.
- Pravilno skladištite hranu — guranje hrane u bilo koji dio hladnjaka dovodi do propadanja namirnica i zato hladnjak mora biti organiziran. Uložite u posude koje će biti namijenjene za povrće, voće, mliječne i suhomesnate proizvode. Namirnice kojima ubrzo ističe rok trajanja postavite naprijed, a nove na stražnji dio police. Svježe meso držite na donjim policama jer je to najhladniji dio, a mliječne proizvode na gornjim. Svježu salatu nemojte držati u plastičnim vrećicama, operite ju, osušite i složite u zdjelu s poklopcem. Odvojite vrijeme nakon svake malo veće nabavke i napravite reda u hladnjaku pa ćete ubrzo shvatiti koliko organizacija može pomoći u uštedi na hrani.
- Kupujte sezonsko i domaće — voće i povrće koje je karakteristično za određeno doba godine ima puno prihvatljiviju cijenu pa tako jagode kupujte u svibnju, grožđe u jesen, kukuruz tijekom ljeta. Osim što ćete na taj način uštedjeti novac, uložit ćete i u svoje zdravlje jer ima li bolje vitaminske bombe od fine kremaste juhe od bundeve tijekom jeseni i zime?
- Birajte robne marke — svaki lanac trgovina ima svoju robnu marku i akcije. Pratite koji su to proizvodi i svakako čitajte deklaraciju kako biste bili sigurni da dobivate najbolje što možete za svoj novac.
- Ne kupujte gotova jela — možda se čini super praktično kupiti smrznutu pizzu i ubaciti u pećnicu na par minuta, ali hoćete li dobiti istu količinu i kvalitetu kao i kad pizzu napravite sami? Gotova jela su dobar izbor u situacijama kada nemate vremena za pripremu hrane ili ako ste sami u kućanstvu, ali za obitelji takav način prehrane nije isplativ.
- Iskoristite ostatke hrane — ne bacajte ostatke povrća jer od njih možete napraviti odličan temeljac, komadiće mesa iskoristite drugi dan za hranjivu salatu ili ih ubacite u tortilju s malo povrća i imate odličan obrok. Od ostataka pirea možete napraviti polpete ili njoke, a i većinu ostalih priloga možete iskoristiti drugi dan kao temelj za salatu po vašem izboru.
Nikada ne odlazite u kupovinu gladni i bez plana i potrudite se biti kreativni u pripremi obroka – ušteda će brzo biti vidljiva.
Kako uštedjeti vodu?
Prema istraživanjima prosječno kućanstvo troši oko 20 kubika vode mjesečno, s time da treba imati na umu da su potrošnja tople vode i energije direktno povezani pa je i voda stavka budžeta na kojoj se može uštedjeti.
Ušteda na hladnoj vodi
- popravite sve slavine iz kojih kapa ili curi voda
- na slavine postavite perlatore koji smanjuju potrošnju
- stare vodokotliće zamijenite novima koji za isti učinak troše i do šest litara vode manje
- pazite na ispravnost vodokotlića
- za pranje posuđa koristite perilicu jer na taj način trošite puno manje vode
- tijekom ljeta vodu držite u hladnjaku kako biste izbjegli puštanje vode iz slavine čekajući da se pojavi hladnija
- ako ste u mogućnosti, ugradite vlastiti vodomjer
- skupljajte kišnicu i na taj način zaljevajte vrt.
Ušteda na toploj vodi
- za kupanje koristite tuš jer se na taj način troši i do 50 posto manje vode nego prilikom kupanja u kadi
- nabavite termostatičke slavine kojima regulirate željenu temperaturu vode
- ne zagrijavajte vodu u bojleru iznad 60 stupnjeva
- ako nemate perilicu, posuđe namočite i operate deterdžentom, a tek onda otvorite toplu vodu i isperite
- zatvorite vodu tijekom pranja kose, ruku, brijanja i četkanja zubi
- informirajte se o opcijama instalacije solarnih sustava za zagrijavanje vode
- izolirajte cijevi za vodu.
Štednja vode ne utječe samo na vaše financije, već i na budućnost vaših potomaka budući da broj stanovnika na Zemlji raste, a količina pitke vode je, nažalost, sve manja.
Kako uštedjeti na gorivu?
Gorivo je trošak koji “zaboli” svaki mjesec, ali je većini automobil neophodan da bi svakodnevno funkcionirali. Postoje načini kako uštedjeti i na toj omraženoj stavci u kućnom budžetu.
- Redovito održavajte automobil — ispravno vozilo troši manje goriva jer neprohodni filteri, staro ulje i istrošene svjećice pridonose potrošnji. Istrošena spojka odnosno kuplung će, također, povećava potrošnju zbog sporije vožnje i većeg broja okretaja.
- Provjeravajte gume — automobilske gume moraju biti pod propisanim tlakom jer se u suprotnom neravnomjerno troše i time povećavaju potrošnju goriva.
- Oprezno s gasom — ovo je glavni način uštede goriva tijekom vožnje jer svako agresivnije stiskanje papučice dovodi do veće potrošnje goriva. Držite okretaje u najpovoljnijem rasponu, a prilikom postizanja željene brzine prebacite u sljedeći stupanj prijenosa.
- Ne vozite u “leru” — nemojte prilikom zaustavljanja na semaforu prebacivati u “ler” jer tako trošite više goriva budući da kočenjem motorom elektronika isključuje ubrizgavanje goriva u cilindre.
- Vozite sporije — vožnja autocestom mnogima proguta gorivo samo zato što voze 150 m/h umjesto 120 km/h. Sporijom vožnjom možete uštedjeti i oko 10 eura na putu Zagreb-Split-Zagreb.
- Pametno upravljajte klimom — tijekom lagane vožnje gradom otvorite prozore i ugasite klimu osim u situacijama vrelih ljetnih dana. I u tom slučaju prije paljenja klime otvorite vrata i prozore da se automobile malo rashladi, a onda upalite klimu. Nemojte voziti s upaljenom klimom i otvorenim prozorima.
- Birajte ne odabrati automobil — ako živite u gradovima s dostupnim javnim prijevozom, onda se trudite u nekim situacijama ipak odvesti do centra autobusom ili tramvajem. Uštedjet ćete gorivo, novac za parking i živce zbog traženja istog.
Važno je pratiti i Vladine odluke o cijenama goriva pošto živimo u vremenima kada se mijenjaju gotovo svaka dva tjedna, što na mjesečnoj bazi nije zanemariva ušteda.
Iako vam se ponekad čini da si štednjom nešto uskraćujete, morate znati da sebi i svojoj obitelji dugoročno osiguravate veću mogućnost izbora i financijsku slobodu.