Crveni vjetar, erizipel (lat. erysipelas) je akutna infekcija površnog sloja kože uzrokovana beta hemolitičkim streptokokom. Bolest je obilježena općim simptomima i karakterističnim promjenama na koži. Erizipel je u gotovo 80% slučajeva lokaliziran na nogama, rjeđe na rukama, trupu ili licu.
Što je crveni vjetar (erizipel)?
Crveni vjetar je akutna infekcija limfnih prostora površinskog sloja kože, uzrokovana beta hemolitičkim streptokokom grupe A. Može se javiti u svakoj životnoj dobi, no najčešće se javlja u osoba starijih od 60 godina. U opasnosti od infekcije su i najmanji, primjerice novorođenčad (ulazno mjesto može biti pupak) ili dojenčad (ulazno mjesto mogu biti ogrebotine i rane na tijelu). Može se javiti na svim dijelovima kože, najčešće na koži nogu.
Kako se prenosi crveni vjetar?
Crveni vjetar se prenosi direktnim kontaktom s osobe koja je inficirana beta hemolitičkim streptokokom (npr. infekcija u grlu). Bakterija ulazi u kožu kroz defekt kože ili ranu na koži. Crveni vjetar se razvija 1 – 7 dana nakon što je bakterija ušla u kožu.
Mjesto ulaska bakterije kroz kožu najčešće je:
- porezotina kože, ulceracija ili dekubitus
- ubod ili ugriz insekta ili životinje
- kirurška rana
- ozljede kože kod dermatitisa (ekcema), bakterijske i gljivične infekcije kože.
Osobe u riziku da dobiju erizipel su:
- osobe koje imaju slabiju cirkulaciju
- pretile osobe
- osobe s loše kontroliranom šećernom bolesti
- osobe s kroničnom gljivičnom infekcijom stopala, naročito između prstiju stopala (Atletsko stopalo)
- osobe s upalom kože (dermatitisom)
- osobe slabijeg imuniteta (tijekom liječenja karcinoma ili kod transplantacije organa)
- osobe s kroničnom bolesti jetre ili bubrega
- alkoholičari.
Da li je crveni vjetar zarazna bolest?
Crveni vjetar je uzrokovan bakterijom, no da bi osoba oboljela od crvenog vjetra mora imati predispoziciju za razvoj infekcije. Beta hemolitički streptokok ulazi u kožu kroz ranu ili ogrebotinu na koži u predisponirane osobe. Primjerice, osobe s kroničnim bolestima kože, jetre, bubrega, osobe slabijeg imuniteta i slično.
Erizipel se ne prenosi s osobe na osobu jer je bakterija lokalizirana u koži.
Uzrok crvenog vjetra
Crveni vjetar uzrokuje bakterija beta-hemolitički streptokok grupe A.
Simptomi crvenog vjetra
- Bolest počinje naglo, visokom temperaturom, zimicom i tresavicom.
- Crveni vjetar je najčešće lokaliziran na nogama iako se može javiti i na drugim dijelovima tijela.
- Crvenilo kože (eritem) — oštro ograničeno crvenilo koje se poput tračaka „jezičaka“ širi u okolinu. Naglašena je oštra granica između zahvaćene i zdrave kože.
- Oteklina kože (edem) — nastaje zbog limfne staze i može biti jako izražen.
- Koža je topla i napeta na dodir.
- Prisutna je bolnost, spontano i na dodir. Može se javiti svrbež i pečenje kože.
- Na zahvaćenoj koži se mogu pojaviti i mjehuri, nekada i nekroza kože. Tada koža postaje purpurna i crna.
- Neliječeni erizipel može dovesti do komplikacija poput bakterijemije (bakterija u krvi) i sepse. To je po život ugrožavajuće stanje.žErizipel se može ponavljati što može dovesti do trajne otekline ekstremiteta (elefantijaza ili slonovska noga).
Liječenje crvenog vjetra
Liječenje crvenog vjetra obično se provodi antibioticima, a u slučaju infekcije je najbolje da što prije nazovete liječnika i počnete antibiotsku terapiju. Najčešće se koristi penicilinski antibiotik, ali u slučaju alergije na isti, liječnik će prepisati druge antibiotike poput eritromicina, tetraciklina i drugih.
Liječnik će postaviti dijagnozu na temelju pregleda pacijenta i intervjua, a ponekad će biti potrebno napraviti i dodatne testove, poput upalnih laboratorijskih nalaza, kompletne krvne slike i drugo.
Uz antibiotsku terapiju, može se propisati i dodatno liječenje, primjerice tabletama protiv bolova, hladnim oblozima koji će smiriti oteklinu i bol, a ako je erizipel na nogama, noga se može lagano podignuti kako bi se smanjili bol i oteklina. Također, kožu je potrebno vlažiti neutralnim kremama da bi se spriječila suhoća i omogućilo brže zacijeljivanje. Ako pacijent ima i neka druga oboljenja, nužno ih je također liječiti.
Mjere prevencije crvenog vjetra
Budući da su osobe koje su jednom imale erizipel u riziku od ponovnog obolijevanja, važno je bolest spriječiti, odnosno liječiti udružena stanja:
- liječiti dermatitis
- liječiti gljivične infekcije kože
- regulirati šećer u krvi
- regulirati tjelesnu težinu
- liječiti vensku insuficijenciju nogu primjenom kompresivnih zavoja
- liječiti ozljede kože, rane, ulceracije kože
- liječiti alkoholizam.
Crveni vjetar ili erizipel je infekcija kože uzrokovana beta hemolitičkim streptokokom grupe A. Za razliku od celulitisa (upale dubljeg sloja kože), erizipel zahvaća površinski sloj kože. Najčešće se javlja na koži nogu, obično u starijih osoba sa slabijom cirkulacijom i drugim udruženim bolestima. Nerijetko se javlja i u male djece. Liječenje se provodi antibioticima i s njime je važno početi što ranije zbog mogućeg razvoja komplikacija. Prevencija bolesti uključuje liječenje rana na koži te tretiranje povezanih bolesti i stanja.