Prohodnost jajovoda je bitan preduvjet oplodnje jajne stanice spermijem za ostvarivanje trudnoće. Saznajte kojim je metodama moguće ispitati prohodnost jajovoda, što je u 10-30% slučajeva ključan razlog za nemogućnost spontane trudnoće, tj. sterilitet.
Funkcija jajovoda
Jajovodi su cjevaste parne strukture koje izlaze iz vrha šupljine maternice i svojim proširenim završetkom završavaju u području jajnika. Dužine su 8 do 14 cm.
U početnom, proširenom dijelu jajovoda koji se nalazi uz jajnik, zbiva se oplodnja. Oplođena jajna stanica počinje dijeljenje i putuje kroz uže dijelove jajovoda do šupljine maternice, gdje se ugnježđuje i dovodi do razvoja trudnoće.
Jajovodi su toliko uski da se ne mogu prikazati ultrazvučno ako nisu ispunjeni tekućinom radi upale (salpingitis) ili nakupljanja tekućine radi otežanog pražnjenja iste zbog priraslica (sactosalpinks, vrećasto prošireni jajovodi).
Simptomi začepljenih jajovoda
Mogući simptomi začepljenih jajovoda su:
- sterilitet — nemogućnost ostvarivanja spontane trudnoće
- osjećaj pritiska i težine u donjem dijelu trbuha
- bolni spolni odnosi (dispareunia) — radi upalnih promjena, endometriotičnih priraslica
- bolnost u donjem dijelu trbuha.
Bol u donjem dijelu trbuha može biti vezana uz izvanmaterničnu trudnoću i upalu jajovoda.
Izvanmaternična trudnoća
- praćena nepravilnim krvarenjem u ranoj trudnoći
- najčešće oštra bol u području jajnika, lijevo ili desno
- nesvjestica ili stanje šoka kao rezultat većeg gubitka krvi kod puknuća jajovoda radi trudnoće i krvarenja u trbušnu šupljinu
- bolnost maternice i zahvaćenog jajovoda prilikom ginekološkog pregleda.
Upala jajovoda
- u početku tupa, ali stalna bol u području jajnika (jednostrana ili obostrana) s pogoršanjem jačine boli kako bolest napreduje
- povišeni upalni parametri u krvi (leukociti, CRP) — nije nužno
- povišena tjelesna temperatura
- mogući upalni iscjedak iz rodnice neugodnog mirisa
- bol i nalaz upalnog proširenja jajovoda prilikom pregleda.
Uzroci neprohodnosti jajovoda
Uzroci neprohodnosti jajovoda mogu biti:
- upale jajovoda — (npr. klamidija, gonoreja…) kao posljedica spolno prenosivih bolesti
- upale okolnih struktura — slijepo crijevo (appendicitis), operacijski zahvati u zdjelici, stanje nakon carskog reza (kada dolazi do razvoja priraslica koje onemogućavaju normalnu pokretljivost i suženje jajovoda)
- endometrioza — radi priraslica koje remete funkciju i pokretljivost jajovoda
- miomi — dobroćudne tvorbe građene od mišićnih stanica maternice, ako su smješteni bliže ulazu jajovoda u šupljinu maternice
- prethodna izvanmaternična trudnoća — radi stvaranja ožiljka na jajovodu
- ciste jajnika — koje pritišću jajovode i ometaju njihovu normalnu funkciju
- razvojne anomalije jajovoda i maternice (dvoroga maternica, jednoroga maternica, dvostruka maternica, septum maternične šupljine, nepravilna razvijenost jajovoda).
Metode ispitivanja prohodnosti jajovoda
Jajovodi se ne mogu prikazati ultrazvučnim pregledom, a razvijene su različite tehnike kojima se može dijagnosticirati njihova neprohodnost. Navest ćemo postupke koje pacijentice popularno nazivaju metodama za propuhivanje jajovoda.
Osim dijagnostike kod blažih oblika suženja jajovoda, prolazak kontrasta poboljšava prohodnost jajovoda, pa je u tom slučaju postignuta i terapija (“propuhivanje”).
Prohodnost jajovoda je najbolje učiniti u prvoj fazi ciklusa, po mogućnosti prije ovulacije, odnosno između 7. i 12. dana menstruacijskog ciklusa.
Prije pretrage potrebno je:
- učiniti cervikalne briseve na aerobe, klamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu
- apstinirati od spolnog odnosa
- izbjegavati vaginalete tri dana prije pretrage.
Kod žena vrlo niskog praga boli može se prije pretrage uzeti jednokratno tableta nesteroidnog antireumatika (ibuprofen, diklofenak, paracetamol…).
Histerosalpingografija (HSG)
Posebnim instrumentom se u šupljinu maternice ubrizgava radiološki kontrast (moguća alergijska reakcija na kontrast). Za prikaz prohodnosti jajovoda i širenja kontrasta koriste se rendgenske zrake stoga se obavlja na odjelu radiologije u bolnici. Danas je gotovo u potpunosti izbačen iz dijagnostike radi izloženosti jajnika zračenju.
Zadovoljavajući nalazi pretrage prikazuje izgled šupljine maternice, jajovod u punoj dužini kao i nakupljanje kontrasta u području jajnika.
Histerosalpingo-kontrastna sonografija (HSSG)
Posebnim instrumentom se ubrizgava fiziološka otopina ili druga gušća vodena otopina te nema izloženosti zračenju. HSSG daje dobre rezultate u ocjeni izgleda maternične šupljine, no nije sasvim pouzdana u procjeni prohodnosti jajovoda. Obojenim dopplerom se prati prisutnost protoka tekućine kroz jajovod te nakupljanje iste u području jajnika, ne prikazuje jajovod u punoj dužini.
HyFoSy (hysterosalpingo foam sonography)
HyFoSy je danas možda najbolja metoda iz više razloga:
- radi se ambulantno, pomoću ultrazvuka i kontrasta ExEm pjene
- dostupnost — moguće ju je učiniti u većini ginekoloških ambulanti
- bezbolna metoda — može se osjetiti blaža neugoda ako postoji otpor u jajovodima
- koristi se pjenasti kontrast koji se dugotrajnije zadržava u maternici i jajovodima te prikazuje oblik šupljine maternice kao i prohodnost jajovoda te omogućava kvalitetniji i sigurniji rezultat pretrage.
LPSC (laparoskopska) kromopertubacija
LPSC (laparoskopska) kromopertubacija je operacijski zahvat koji se obavlja u bolnici te je najsigurnija metoda za dokazivanje neprohodnosti jajovoda.
Koristi se specijalni endoskopski instrumenti sa kamerom. Kroz kateter koji je postavljen u vrat, u maternicu se ubrizgava metilensko modrilo te se kamerom prikazuje prohodnost jajovoda pojavom modrila u završnom dijelu jajovoda i oko jajnika.
Ako je potrebno, mogu se riješiti mogući dodatni razlozi neprohodnosti jajovoda:
- priraslice
- otvaranje ušća jajovoda koji se nalazi uz jajnik
- odstranjenje mioma maternice ili ciste jajnika.
Odstranjivanje nefunkcionalnih jajovoda se obavlja radi lakšeg i uspješnijeg postupka potpomognute oplodnje. Kao i svaki drugi operacijski zahvat, ima moguće komplikacije vezane uz sam zahvat ili primjenu anestezije tijekom zahvata, odnosno postoperacijsko razdoblje oporavka.
Kako se radi propuhivanje jajovoda?
Propuhivanje jajovoda se obavlja na sličan način u svim navedenim tehnikama. Objasnit ćemo kako se obavlja u postupku prikaza jajovoda HyFoSy tehnikom:
- postavljanje pacijentice u ginekološki položaj za pregled
- toaleta rodnice
- postavljanje ginekološkog spekuluma
- postavljanje katetera kroz vrat maternice i uštrcavanje pjenušavog kontrasta (ExEm pjene)
- ultrazvučnom se sondom kontrolira oblik šupljine maternice kao i prohodnost jajovoda
- nakon pretrage, preventivno se može propisati jednokratna doza antibiotika.
Začepljeni jajovodi i trudnoća
Prohodni jajovodi su nužni za ostvarivanje spontane trudnoće u maternici. Ako su iz nekog razloga začepljeni ili previše suženi, neće doći do ostvarivanja normalne trudnoće.
Spermiji nakon ejakulacije (izbacivanje muškog sjemena u rodnicu) putuju kroz vrat i tijelo maternice i stižu u jajovode u kojima se odvija oplodnja jajne stanice. Oplodnja se zbiva u završnom proširenom dijelu jajovoda koji se nalazi uz jajnik. Uredna pokretnost jajovoda i njegova širina omogućava uredan prijenos oplođene jajne stanice u maternicu. Ako su jajovodi začepljeni, ne može doći do prolaza spermija prema jajnoj stanci kako bi došlo do oplodnje, niti jajna stanica može ući u jajovod.
U slučaju suženja jajovoda, može doći do usađivanja oplođene jajne stanice u bilo kojem dijelu jajovoda i tako nastaje izvanmaternična trudnoća. Kod začepljenih jajovoda trudnoća se može ostvariti metodom in vitro fertilizacije i naknadnim embriotransferom (izvantjelesna oplodnja, IVF/ET):
- punkcija jajnih stanica u ovulaciji stimuliranoj hormonima
- spajanje jajnih stanica i spermija izvan tijela u posebnim posudama
- smještanje u poseban uređaj za normalan razvoj embrija
- od trećeg do petog dana, embriji se posebnim instrumentom vraćaju u maternicu
- suradnja biologa-embriologa i ginekologa subspecijaliste humane reprodukcije
- u maternicu se u jednom postupku vraćaju maksimalno dva embrija
- preostali dio uzgojenih i neiskorištenih embrija se mogu zamrznuti i koristiti u sljedećem postupku ukoliko je prvi postupak neuspješan
- postupak se obavlja u specijaliziranim ustanovama.
Liječenje neprohodnosti jajovoda
Medikamentozno (antibiotici)
U početnim upalnim promjenama jajovoda, čime će se omogućiti prohodni jajovodi nakon izlječenja upale.
Operacijski
Laparoskopski će se, razrješavanjem priraslica, odstranjivanjem mioma maternice ili cista jajnika, omogućiti uredno funkcioniranje jajovoda. U pojedinim slučajevima mogu se stvoriti i nova ulazna vrata u jajovode.
Tehnikama propuhivanja jajovoda
Prilikom primjene ranije navedenih tehnika prikaza prohodnosti jajovoda, u slučaju blagih suženja se može postići bolja prohodnost jajovoda ili otvaranje izlaznog dijela jajovoda radi pritiska kojeg vrši kontrastno sredstvo koje se ubrizgava u maternicu.
Prevencija neprohodnosti jajovoda
Prevencija neprohodnosti jajovoda podrazumijeva:
- rano prepoznavanje i liječenje početnih upala jajovoda
- izbjegavanje spolno rizičnog ponašanja
- edukacija o spolno prenosivim bolestima
- određene metode i lijekovi koji umanjuju komplikacije endometrioze.
Prohodni jajovodi su bitan preduvjet za ostvarivanje spontane trudnoće. Oni su “autocesta” koja omogućava normalan prolaz oplođene jajne stanice prema maternici, gdje slijedi daljnji razvoj trudnoće. Ispitivanje njihove prohodnosti je dio obrade neplodnosti žena. U određenom broju slučajeva, njihovo “propuhivanje” kontrastnim sredstvom je i terapijska metoda. Primjenom prevencije i brigom o spolnom zdravlju, smanjit će se potrebe za navedenim tehnikama ispitivanja prohodnosti jajovoda.