Bebino srce je počelo kucati
Tijekom šestog tjedna ultrazvučno možete čuti otkucaje srca vašeg djeteta – vjerojatno najsretniji trenutak u trudnoći. Bebino srce tada ima prosječno 100 do 110 otkucaja u minuti. Također se počinju nazirati pupoljci budućih udova, kao i početak razvoja lica. Neuralna cijev se formira, a dijete prekriva tanki sloj kože. Unutarnji organi također su počeli svoj razvoj – jetra, crijeva, pluća. Bebica “pluta” u amnijskoj tekućini koja je okružena jasno vidljivom gestacijskom vrećicom (GV), a osim bebice vidljiva je i žumanjčana vrećica (ŽV, engl. yolk sac). Ona ubrzava razvoj buduće posteljice koja osigurava urednu prehranu bebe.
Dužina i težina bebe
Dijete je u ovom periodu veličine zrna riže i ultrazvučno se može početi mjeriti njegova dužina.
Beba se ultrazvučno prikazuje kao maleni odjek uz žumanjčanu vrećicu i označava se kao embrionalni odjek (EO). U šestom tjednu dužina bebe iznosi od 2 do 6 mm.
Također se u ovom tjednu može ultrazvukom utvrditi radi li se o jednoplodnoj ili višeplodnoj trudnoći (npr. blizanačkoj). Ukoliko se u gestacijskoj vrećici ne prikaže plod, ali vidite žumanjčanu vrećicu, ne brinite. Žumanjčana vrećica je dokaz da je i plod tu negdje, samo se trenutno malo prikrio!
Što se događa s mamom
Tijekom šestog tjedna trudnoće tijelo majke doživljava promjene uzrokovane hormonima trudnoće – estrogenom, progesteronom i korionskim gonadotropinom (hCG), čije razine značajno rastu. Zbog više, ali ponekad i nedovoljne razine navedenih hormona dolazi do određenih neugodnih simptoma:
Krvarenje u ranoj trudnoći – uzroci
- Nedostatno lučenje hormona progesterona iz žutog tijela jajnika – češće je kod žena s nepravilnim menstruacijskim ciklusom prije trudnoće, a može biti različitog intenziteta i obično je sukrvavo, crvenkasto do smećkaste boje. Ukoliko nema bolova i grčenja maternice onda najčešće nije opasno, ali se svakako trebate javiti ginekologu radi pregleda. Korištenjem tableta sa sintetskim progesteronom najčešće dolazi do prestanka krvarenja.
- Prijeteći pobačaj (abortus imminens) ili izvanmaternična trudnoća – bilo kakvo krvarenje tijekom rane trudnoće ima radnu dijagnozu prijetećeg pobačaja, a tijekom pregleda će se ustanoviti o ozbiljnosti razloga krvarenja. Često su praćeni i sa dodatnim simptomima kao što su grčevi ili jači bolovi u donjem dijelu trbuha.
- Nakon spolnog odnosa – djelovanjem hormona trudnoće dolazi do bolje prokrvljenosti rodnice i vrata maternice, pa se tijekom spolnog odnosa može dogoditi i manja ozljeda sluznice, koja je u trudnoći osjetljivija.
- Upalne bolesti rodnice i vrata maternice – tijekom upale, sluznica rodnice i vrata maternice je osjetljivija te kod težih upalnih promjena može doći do spontanog oskudnog krvarenja.
- Cervikalni polip (polip vrata maternice) – mogu biti različite veličine, uglavnom su dobroćudne promjene, a krvarenja se javljaju nakon teže fizičke aktivnosti, spolnog odnosa ili nakon ginekološkog pregleda. Polipi nastaju od tkiva vrata maternice, ali mogu biti i tzv. decidualni polipi, koji se javljaju samo u trudnoći radi djelovanja hormona trudnoće na sluznicu maternice (zvana endometrij). Ona probuja u obliku polipa u kanalu vrata maternice. Oni u trudnoći ili tijekom poroda mogu sami otpasti, ali uglavnom se ne odstranjuju tijekom trudnoće.
Jutarnje mučnine
Jutarnje mučnine su uzrokovane sve višom razinom hCG-a, ali i nižom jutarnjom razinom šećera u krvi. Pojačani osjet mirisa također rezultira manjom tolerancijom na određene mirise, koji onda dovode do osjećaja mučnine, a nerijetko i do povraćanja. Više od pola trudnica ima taj simptom i to nije znak da je trudnoća ugrožena. Prestaju obično do 16. tjedna trudnoće.
Osjetljive ili bolne grudi
Djelovanjem viših razina progesterona, estrogena i korionskog gonadotropina (hCG) dolazi do:
- Pojačane opskrbe grudi krvlju
- Povećanja mliječnih žlijezda
- Osjetljivosti bradavica
- Povećanja volumena i osjetljivosti dojki
Ako se pitate kako si pomoći, preporučujemo:
- Pranje toplom vodom
- Korištenje ugodnog grudnjaka
- Izbjegavanje napitaka s kofeinom
- Nježnu masažu grudi
Trudnički simptomi u 6. tjednu
Osim prije navedenih simptoma jutarnjih mučnina i osjetljivih i bolnih dojki javljaju se još neki simptomi:
- Učestali nagon za mokrenjem – radi pojačanog protoka krvi kroz bubrege, uvjetovanog hormonima trudnoće, dolazi do učestalog mokrenja. U mokraći se odstranjuju otpadne tvari, što je u trudnoći poželjno, tako da ne treba brinuti oko toga. Međutim, ponekad je učestalo mokrenje uzrokovano infekcijom, ali onda su također prisutni simptomi peckanja ili bolova tijekom mokrenja (dizurija), bolova u donjem dijelu trbuha, povišene tjelesne temperature te bolova u području leđa koji odgovaraju položaju bubrega (lumbalna regija).
- Žgaravica i otežana probava – djelovanjem hormona trudnoće dolazi do usporavanja rada želuca, ali i crijeva, što dovodi do navedenih simptoma. Ukoliko imate te probleme, onda je tijekom rane trudnoće pametno izbjegavati jako kiselo voće kao što su citrusi u većim količinama, ili sok od rajčice. Nošenje ugodnih hlača bez pretjeranog zatezanja u području trbuha također će pridonijeti slobodnijem kretanju crijeva, a time i umanjiti mogućnost pojave ovih simptoma.
- Nadimanje trbuha i vjetrovi – uzrokovani su višim razinama progesterona koji usporava kretanja crijeva. Osim što povećava iskorištavanje hrane u crijevima, progesteron tako povećava i nakupljanje zraka.
Kako si pomoći:
- Uzimanje dovoljne količine vode tijekom dana
- Izbjegavati pretjerane količine vlaknaste hrane i hrane koja vas nadima, npr. mahunarke
- Izbjegavanje gaziranih pića
- Češći i manji obroci
- Jedite polako – kod halapljivog gutanja uz hranu ulazi i dosta zraka
- Čajevi od mente, kamilice i sličnog bilja pomažu kod nadutosti.
Savjeti stručnjaka za 6. tjedan trudnoće
Savjeti za mučnine
- Uzimati manje ali češće obroke – naročito ujutro kako bi se smanjila mogućnost jutarnje niže razine šećera u krvi, a time i mučnine
- Izbjegavati izvore jakih i neugodnih mirisa – parfemi, boravak u kuhinji tijekom kuhanja, izbjegavanje jakih aromatičnih začina…
- Uzimati 75 do 100 miligrama vitamina B6 kao dodatka za sprečavanje mučnine
- Uzimati preparate na bazi đumbira
- Pritisak na točku na podlaktici – mogu se nabaviti i elastične narukvice s gumbom koje se namjeste na tu točku. Pritisak na tu točku treba biti oko 40 do 60 sekundi, prvo na jednoj pa na drugoj podlaktici.
- Tjelovježba, ali i pravilan i kvalitetan odmor – dio su svakodnevne borbe s jutarnjom mučninom.
Savjeti za prehranu
Sve što smo dosad rekli zapravo navodi na zaključak da je najbitniji pametan i zdrav odabir hrane, ovisno o vašim simptomima.
- Ne zaboravite paziti na pravilan unos minerala, vitamina, omega tri masnih kiselina i drugih hranjivih tvari.
- Šarolik i količinom primjeren obrok omogućit će opskrbu trudnoće potrebnim sastojcima, a istovremeno smanjiti jačinu simptoma karakterističnih za ove tjedne trudnoće.
- Izbjegavajte konzumaciju hrane nepoznatog porijekla, kao i nedovoljno termički obrađenu hranu (tatarski biftek, školjke i slično).
- Jedite češće, ali u manjim obrocima.
- Pripazite na dovoljan unos vode tijekom dana.
- Izbjegavajte alkoholna pića i pripazite na količinu kofeinskih napitaka.
- Ukoliko niste u mogućnosti opskrbiti se kvalitetnom hranom, razmislite o uzimanju preparata koji imaju kombinacije vitamina, minerala i drugih potrebnih sastojaka za razvoj uredne trudnoće.
- Uzimajte folnu kiselinu, koja je u ovoj fazi trudnoće vrlo bitna za razvoj živčanog sustava i kralježnice djeteta.
Osim pravilne prehrane, bitno je da pazite i na druge stvari u ovom periodu. Ukoliko primijetite bilo kakvo krvarenje iz rodnice u ovom tjednu, javite se ginekologu radi pregleda. Najčešće se radi o bezazlenim problemima koji se lako rješavaju, no može biti i simptom prijetećeg pobačaja. Osim toga, ako redovito pušite i konzumirate alkohol, trebali biste prestati. Vrlo je štetno za bebu u ovoj fazi intenzivnog razvoja, a vama daje dobar razlog za promjenu vaših navika, što je dugoročno bitno za kvalitetu vašeg života i zdravlje. Time također povećavate šanse za normalan razvoj djeteta, a smanjujete mogućnost pobačaja.
Probajte ne odustati od vježbanja jer, kao što smo već rekli, ono sprječava ili ublažuje niz simptoma karakterističnih za 6. tjedan trudnoće, a i pozitivno djeluje na stanje duha.
Za kraj treba reći da, ako već niste, planirajte posjete ginekologu radi pregleda i obrade. Pripremite pitanja za ginekologa o onome što vas zanima a vezano je za trudnoću i na što trebate pripaziti, a na što ne.