29.04.2025.

Prvi pregled kod pedijatra ─ kako izgleda i što ponijeti?

Uskoro se bliži termin poroda i zanima vas kako će izgledati bebin prvi pregled kod pedijatra? Istražite!

Prvi pregled kod pedijatra

Trudnoća je period u kojem roditelji, a posebno mama, razmišljaju o porodu i novorođenoj bebi. Kakav će biti porod, hoće li boljeti, hoće li biti kakvih komplikacija? A onda kada porod krene, kako će izgledati beba, kakve će imati oči, ručice i prstiće? Hoće li sve biti u redu? Hoće li više nalikovati mami ili tati? I porod je prošao i beba je došla na svijet. A kako bi beba bila zdrava, treba imati svog pedijatra. Bliži se termin prvog pregleda kod pedijatra, a zatim  treba redovito dolaziti na sistematske preglede i cijepljenja kako bi se pratio rast i razvoj bebe i prevenirale bolesti.

Kada beba ide na prvi pregled kod pedijatra? 

Na prvi pregled beba treba doći u dobi od jednog mjeseca starosti. Ako beba i mama imaju neke specifične probleme, mogu se i prije te dobi savjetovati sa svojim pedijatrom.

Kako se pripremiti za bebin prvi pregled kod pedijatra?

Važno je izabrati pedijatra i naručiti se na vrijeme na prvi pregled. Na prvi pregled kod pedijatra bilo bi dobro da dođu oba roditelja s bebom. S obzirom na specifični ritam bebe (spavanje, hranjenje), preporuča se da termin dogovorite kada je beba naspavana i odmorna. Naravno, to nije uvijek moguće, ali bi bilo poželjno. Beba je tada na prvom pregledu kod pedijatra mirnija, opuštenija i pokaže sve što zna

Također je preporučljivo da roditelji pripreme pitanja pedijatru, je li sve u redu s bebom, je li dobro napredovala itd… Često se zaboravi pitati ono što roditelje žele znati.

Što ponijeti na bebin prvi pregled kod pedijatra?

Na prvi bebin pregled kod pedijatra trebalo bi donijeti:

  • važeću dokumentaciju (zdravstvenu iskaznicu ili barem prijavu na HZZO ako iskaznica još nije stigla) kako bi se beba upisala kod izabranog pedijatra
  •  otpusno pismo bebe iz rodilišta, dokumentaciju o majčinoj trudnoći i porodu (kopiju ili original, što ovisi o pedijatru)
  • popis pitanja koja mislite postaviti pedijatru ili medicinskoj sestri na kraju pregleda (u uzbuđenju oko pregleda često zaboravite pitati sve što vas zanima o vašoj bebi).

Roditelji bi trebali paziti i da je:

  • beba jednostavno odjevena, tako da joj svlačenje za pregled ne pričinja stres, jer obično beba počne plakati već pri svlačenju te na pregledu ne pokaže sve što zna
  • pripremljen i podložak ili tetra pelenu za pregled bebe, na koju ćete staviti golu bebu, jer iako su jednokratni podlošci u većini ordinacija dostupni, bolje je da imate svoje 
  • u torbi pripremljene vlažne maramice i rezervne pelenice jer to uvijek zatreba, ali i neka igračka ili tješilica da umirite bebu kod pregleda ako počne plakati.

Ako je beba na prsima, pitajte postoji li u ordinaciji vašeg pedijatra prostorija za dojenje, gdje možete bebu staviti na prsa i umiriti je. Ako beba nije na prsima, možete ponijeti i malo vode ili adaptiranog mlijeka u bočici kako biste joj mogli ponuditi tekućine ako čekanje na pregled dulje potraje.

Kako izgleda prvi pregled kod pedijatra?

Prvi pregled kod pedijatra nije bolan za bebu, zato se nemojte bojati, beba će sigurno biti nježno pregledana. Nema cijepljenje, nema bockanja. 

1. Razgovor s medicinskom sestrom

 Prvo se obavi razgovor s medicinskom sestrom koja će ispitati sve generalije o bebi. Otvorit će zdravstveni karton za vašu bebu u koji će se upisivati svi važni podaci za zdravlje bebe. Naravno, svi podaci bit će zabilježeni i kompjuterski.

2. Mjerenje bebe

 Beba se treba skinuti i izmjeriti, što je u dobi od jednog mjeseca jako važno. Koliko je beba dobila na težini, dužini i opsegu glave te kako se ponaša prilikom mjerenja, što jede i ostalo. Sve su to važni su podaci koji se upisuju u zdravstveni karton bebe.

3. Fizikalni pregled pedijatra

Kod pedijatra slijedi fizikalni pregled bebe, na kojem pedijatar utvrđuje  je li s bebom sve u redu, odnosno postoje li kakva odstupanja. Dakle, prvo se vrši  somatski pregled (slušanje, pipanje, pregledavanje glavice i vrata, usne šupljine, dišnog sustava, srca, trbuha, spolovila, kože) te neurološki pregled (ispitivanje motoričkih funkcija). 

Ništa od toga za bebu nije neugodno niti bolno. Posebna se pozornost pri prvom, a i svim ostalim pregledima pridaje komunikaciji bebe, prvom socijalnom smiješku, gugutanju, važnom za razvoj govora.

Fizikalni pregled pedijatra

4. Razgovor o bebi

Kada se završi fizikalni pregled bebe, može se dalje nastaviti razgovor o bebi. Pedijatru je važan kakav je bio porod, je li bilo kakvih rizičnih faktora te je li neonatolog već preporučio neke pretrage.

5. Preporuke pedijatra

Nakon razgovora o bebi slijede preporuke pedijatra roditeljima o daljnjoj  prehrani, kontrolama, vitaminima (vitamini D i K, omega masne kiseline, željezo), preporuke da se obavi UZ kukova te drugi pregledi ako je potrebno. 

Također, pedijatar obavještava roditelje o sljedećem pregledu za mjesec dana, u dobi bebe od 2 mjeseca te da će se tada cijepiti. Ako roditelji i o tome imaju neke nedoumice, sada je čas da pitaju pedijatra da im objasni od kojih će se bolesti beba cijepiti, kojim cjepivima i o mogućim nuspojavama i kontraindikacijama.

6. Pitanja roditelja za pedijatra

 Na kraju bi bilo dobro da roditelji postave sva ostala pitanja pedijatru, ako do tada nisu dobili odgovore na njih, te da pažljivo saslušaju odgovore i preporuke.

Pedijatar će na kraju preporučiti daljnji plan pregleda za vašu bebu. Za roditelje je jako važno da ostvare kvalitetan odnos sa pedijatrom, tj. da ostvare obostrano povjerenje, te da mu/joj mogu u svako doba postaviti pitanja i zatražiti pomoć i savjet kako bi zdravlje i razvoj njihove bebe bio optimalan.

Što nakon pregleda kod pedijatra?

Nakon pregleda, roditelji dobiju informacije o daljnjim postupcima, savjete za sve što ih je mučilo te narudžbu za sljedeći pregled. Roditelji mogu primijeniti savjete dobivene na prvom pregledu kako bi rast i razvoj njihove bebe bili optimalni. Naravno, ako u dobi između 1 i 2 mjeseca bude potrebe, roditelji se također javljaju pedijatru. 

Svaka beba treba imati svog pedijatra. Dogovorite prvi pregled pedijatra kada beba navrši mjesec dana. Na prvom pregledu kod pedijatra saznat ćete kako napreduje vaša beba, je li s njom sve u redu te ćete dobiti korisne savjete i informacije o prehrani, preventivi i liječenju.

Giovana Armano

Članak napisala:

prim. mr. sc. Giovana Armano, dr. med.

specijalist pedijatar. Medicinski fakultet upisala je 1975., a diplomirala 1980. Specijalistički ispit iz pedijatrije položila 1988., a magisterij obranila 1983. godine. Od 2000. radi u Domu zdravlja Susedgrad, sada DZ Zagreb Zapad, u Specijalističkoj pedijatrijskoj ordinaciji dr. Armano. Dobila je Povelju HLZ za rad u Hrvatskom društvu za socijalnu i preventivnu pedijatriju 2006. Godine. Član je upravnog odbora udruge Centar dječjeg zdravlja. Izdala je knjigu za roditelje „Pedijatar u kući“ 2006. godine te se uključila u Kliničko istraživanje uvođenja formule za dojenčad na bazi kozjeg mlijeka. Sudjeluje i organizator je brojnih znanstvenih stručnih skupova.

Ostali članci