Ključnu ulogu u tome da poslodavac među brojnim drugim kandidatima odabere baš vas može imati upravo sadržaj i izgled molbe za posao. Naime, dok životopis nudi pregled vašeg radnog iskustva, obrazovnih i drugih postignuća te određenih vještina, molba za posao ukazuje poslodavcu zašto ste vi kvalificirani za traženu poziciju. Dio poslodavaca odmah eliminira zamolbe za posao u kojima kandidati prepričavaju svoj CV i zato ne upadajte u tu zamku i kroz molbu pokažite svoju motivaciju. Proučite naše savjete za pisanje molbe za posao i zadivite svog budućeg poslodavca.
#1 Profesionalan izgled
Poslodavci, odnosno njihovi zaposlenici u odjelu ljudskih potencijala, imaju određena očekivanja kada je riječ o izgledu molbe za posao. Format molbe mora biti formalan i uključivati vaše osobne podatke, naslov i datum. Font slova treba biti jasan i čitljiv, preporučuje se Arial ili Times New Roman, i morate ga koristiti u cijelom dokumentu, baš kao i veličinu slova. Također, razdvojite odjeljke razmacima kako bi molba bila što jasnija i preglednija.
#2 Osobno obraćanje
Uz vaše osobne podatke obavezno stavite podatke potencijalnog poslodavca i u molbi se osobno obratite osobi kod koje idete na razgovor. Dakle, izbjegavajte “Poštovani/a” već napišite “Poštovani XY” jer će već to pokazati da ste proučili tim kompanije, što je u današnje vrijeme zbilja lako doznati uz malo googlanja.
#3 Informiranost o poslodavcu
Proučavanjem web stranice kompanije i njihovih društvenih mreža možete otkriti važne informacije ili zanimljivosti o budućem poslodavcu koje ćete lako uklopiti u vašu molbu za posao. Pronađite ono što će odgovarati poziciju na koju se javljate i istaknite u kojim segmentima ćete uživati i, naravno, dati svoj doprinos.
#4 Najrelevantnije kvalifikacije
Kao što smo ranije istaknuli, u molbi za posao ne prepričavate cijeli svoj životopis, nego je to dokument u kojem morate argumentirati zašto ste kvalificirani za određeno radno mjesto. Dakle, istaknite svoje najrelevantnije vještine, sposobnosti i iskustva koja opravdavaju vašu prijavu, odnosno ukazuju na to da vi sa svojim znanjima možete zadovoljiti potrebe budućeg poslodavca.
#5 Izbjegavanje elaborata
Zapamtite da je molba za posao dokument u kojem ukratko predstavljate znanja i vještine koje su ključne za posao na koji se prijavljujete. Ne prepričavajte sve ono što ste stekli kroz prijašnja radna iskustva zato što nitko ne želi čitati sastave i elaborate. Dapače, tim pristupom možete sami sebe eliminirati. Sadržaj molbe mora biti jasan i specifičan jer ćete se jedino tako istaknuti među kandidatima.
#6 Balans između samopouzdanja i skromnosti
Itekako je poželjno predstaviti se u molbi za posao kao ambiciozna i odgovorna osoba, ali pripazite da ne pretjerate jer ne želite ostaviti dojam bahatosti ili agresivnosti. Izbjegavajte emotivnost, pokažite pozitivan stav prema radu, a svoju samouvjerenost opravdajte činjenicama.
#7 Eliminiranje gramatičkih i pravopisnih grešaka
Nikako si ne smijete dozvoliti slanje molbe za posao koja sadrži pravopisne ili gramatičke pogreške. Koristite “spell checker”, pripazite na konstrukciju rečenica jer vam “nepismena” molba može ugoziti kredibilitet kod poslodavca i smanjiti šansu za zaposlenje.
#8 Korištenje umjetne inteligencije
Alati koji koriste umjetnu inteligenciju mogu uvelike olakšati i poboljšati proces pisanja molbe za posao, ali to se preporučuje osobama koju su vješte u korištenju AI alata. Brzina, preciznost, personalizacija i prilagodljivost su glavne prednosti pisanja molbe pomoću umjetne inteligencije, ali to ne isključuje ljudski faktor, odnosno provjeru svih infomacija s vaše strane.
Molba za posao – primjer
Važno je naglasiti da molba za posao mora imati sljedeći koncept:
- zaglavlje u kojem se navode vaši osobni podaci, mjesto i datum te naziv tvrtke u kojoj se prijavljujete na posao
- uvod u kojem jasno navodite na koju se poziciju prijavljujete i zašto ste zainteresirani za to radno mjesto
- glavni dio u kojem ističete svoje relevantno iskustvo, vještine i kvalifikacije koje su u skladu s potrebama poslodavca
- zaključak u kojem naglašavate zašto ste baš vi idealan kandidat za to radno mjesto ili zahvaljujete na pruženoj prilici te navodite informacije o dokumentima koje prilažete uz molbu.
U nastavku prilažemo primjer molbe za posao koja uvijek mora biti potpisana i koju je, u uvodnom obraćanju, poželjno personalizirati ako znate ime osobe kod koje idete na razgovor.
Izvor: razvojkarijere.hzz.hr
Dobro napisana molba za posao mora jasno ukazati na to zašto ste vi najbolji kandidat za traženo radno mjesto te kojim znanjima i vještinama možete dati doprinos razvoju tvrtke u kojoj se želite zaposliti. Ako ste još uvijek u tvrtki iz koje želite otići, predlažemo da se dobro informirate o sporazumnom raskidu ugovora. Sretno!