Razvoj bebinih glasnica
Tijekom 13. tjedna trudnoće nastavlja se razvoj vaše bebe. U desetom tjednu trudnoće počinje razvoj usne šupljine koja se spaja sa ždrijelom, te dolazi do spoja s dišnim i probavnim sustavom. Gutanje amnijske tekućine pomaže pravilnom razvoju navedenog, a i razvoju glasnica u 13. tjednu. Glasnice možda napreduju, ali morat ćete se strpiti do poroda kako biste napokon čuli svoju bebu! 🙂
Evo još nekoliko promjena kod vaše bebe u trinaestom tjednu trudnoće:
- Bubrezi počinju proizvodnju urina i beba počinje mokriti u amnijsku tekućinu.
- Jetra počinje proizvodnju žuči, gušterača počinje proizvodnju inzulina.
- Vjeđe su još uvijek zatvorene i štite oko, koje je u razvitku.
- Mišićni i neurološki sustav se intenzivno razvijaju i sve su češći pokreti tijela i udova djeteta.
- Beba počinje gutati amnijsku tekućinu.
- Frekvencija srca je od 120 do 160 otkucaja u minuti.
- Posteljica preuzima od jajnika održavanje trudnoće dostatnom proizvodnjom hormona potrebnih za normalan razvoj ploda – zbog toga tijekom 13. tjedna trudnoće počinje opadati opasnost od pobačaja.
Dužina i težina bebe
Beba je dužine 60 do 80 mm i težine oko 20 do 30 grama. Veličine je jabuke.
Ultrazvučnim pregledom ćete jasno raspoznati sve bitne strukture na svojoj bebi:
- glava s formiranim profilom – čelo, nos usta, brada, itd.
- kralježnica
- srce i pluća koji su jasno odvojeni od trbušne šupljine
- želudac, crijeva i mokraćni mjehur u trbuhu
- ruke i šake
- noge i stopala.
Što se događa s mamom
Počinje se nazirati trudnički trbuh
Žena koja je prvi put trudna čak može ne primijetiti lagano povećanje trbuha, za razliku od žene koja je već imala trudnoću te će s iskustvom zaključiti kako dolazi do povećanja trbuha. Prirast tjelesne težine početkom drugog trimestra iznosit će od 150 do 300 grama tjedno.
Osjetljive ili bolne grudi
Kako posteljica proizvodi sve više razine hormona, tako se nastavljaju povećavati mliječne žlijezde i povećava se volumen krvi, a time i veličina i osjetljivost dojki. Odabir pravilnog grudnjaka značajno će pomoći u smanjenju problema.
Pojačani vaginalni iscjedak
Jači vaginalni iscjedak uzrokovan povišenom razinom estrogena zapravo ima zaštitnu ulogu u trudnoći. Ispiranjem rodnice smanjuje se količina patoloških mikroorganizama u njoj. Za razliku od upalnog iscjetka, ovaj je mliječno bijele boje, nije praćen svrbežom i peckanjem i obično je bez mirisa.
Trudnički simptomi u 13. tjednu
Umor se počinje smanjivati
Razvojem posteljice i njene ujednačene proizvodnje hormona trudnoće započinje razdoblje smanjivanja ranih simptoma trudnoće. Tijelo se “prilagodilo” trudnoći i hvata novi zalet za predstojeće izazove. Kvalitetna prehrana i unos dovoljne količine tekućine olakšat će brže nestajanja simptoma umora, mučnine, povraćanja, itd.
Zatvor (konstipacija)
Povećanjem volumena maternice i povećanom razinom progesterona kojeg proizvodi posteljica usporava se rad crijeva. Posljedica toga je osjećaj napuhnutosti. Kao i kod ranih simptoma trudnoće, i ovdje važnu ulogu ima rehidracija i izbor namirnica. Ukoliko su stolice tvrde i ne toliko česte, u ljekarni se mogu nabaviti preparati koji omekšavaju stolicu i omogućuju njenu redovitost:
- preparati s laktulozom – nabavljaju se u ljekarni i u obliku su praška koji se otapa u vodi
- sirup od smokve ili šljive
- suhe šljive ili marelice
- glicerinski čepići za lakšu stolicu
- čajevi od kamilice ili mente.
Time ćete smanjiti napuhnutost, mogućnost žgaravice ili pojavu hemoroida. Ne zaboravite da svakodnevna tjelovježba također igra značajnu ulogu!
Savjeti stručnjaka za 13. tjedan trudnoće
Spriječite vrtoglavice
Vrtoglavica i nesvjestica u 13. tjednu trudnoće može biti uzrokovana :
- Niskim krvnim tlakom – s porastom progesterona dolazi do širenja krvnih žila, što za posljedicu ima usporeniji dotok krvi u srce. Kod naglog ustajanja ili pojačane fizičke aktivnosti može doći do vrtoglavice. Možete je spriječiti tako da pazite na nagle promjene položaja tijela, izbjegavate teže fizičke aktivnosti i pazite na dovoljan unos tekućine tijekom dana.
- Promjenom razine šećera u krvi – iako su početne “hormonalne oluje” pri kraju u 13. tjednu trudnoće, još uvijek se povremeno može pojaviti izraženiji pad razine glukoze u krvi (GuK), pogotovu kod trudnica kod kojih je oštećen rad štitnjače čiji hormoni djeluju na upravljanje metabolizmom majke. U ovom slučaju trebate pripaziti na prehranu (redoviti i raznovrsni obroci!) i napraviti kontrolu TSH – hormona mozga (hipofize) koji regulira rad štitnjače i dio je obavezne laboratorijske obrade u prvom trimestru. Vrijednost ne bi trebala prelaziti 2,5 mIU/L u prvom i 3,0 mIU/L u drugom i trećem trimestru trudnoće.
- Hiperemezom u trudnoći – karakterizirana mučninom, povraćanjem i poremećajem sastava tjelesnih tekućina (elektrolitski poremećaj, dehidracija, gubitak tjelesne težine), a sve je to rezultat hormonalnih promjena u trudnoći.
Kako si pomoći u ovom slučaju?
- Jedite češće i u manjim obrocima (manje začinjena hrana, manje intezivnog okusa i mirisa, ponekad se savjetuje hrana kao kod proljev a-dvopek, krekeri, kuhana hrana i sl.),
- Uzimajte veće količine tekućine tijekom dana (čaj od mente, izbjegavanje gaziranih pića) i koristite proizvode od đumbira i vitamin B6 koji smanjuju mučnine,
- Tri minute vršite pritisak svake ruke na akupunkturnu točku (možete koristiti i rukavice za to koje se nabavljaju u ljekarnama).
- Počnite medikamentozne terapiju u dogovoru s liječnikom.
Savjet za prehranu
- Ne zaboravite brinuti o pravilnom unosu minerala, vitamina, omega tri masnih kiselina i ostalih hranjivih tvari.
- Šarolik i količinom primjeren obrok omogućiti će urednu opskrbu trudnoće potrebnim sastojcima – voće, povrće, meso, riba…
- Izbjegavati pretjerane količine vlaknaste hrane i hrane koja vas nadima – npr. mahunarke.
- Izbjegavajte gazirana pića.
- Izbjegavajte konzumaciju hrane nepoznatog porijekla, kao i nedovoljno termički obrađenu hranu (tatarski biftek, školjke…)
- Češći i manji obroci – ne jedite halapljivo i brzo!
- Pripazite na dovoljan unos vode tijekom dana.
- Izbjegavajte alkoholna pića te pripazite na količinu kofeinskih napitaka.
- Ukoliko niste u mogućnosti opskrbiti se kvalitetnom hranom, razmislite o uzimanju preparata koji imaju kombinacije vitamina, minerala i drugih potrebnih sastojaka za razvoj uredne trudnoće, a mogu nabaviti u ljekarnama.
Prestanite pušiti i konzumirati alkohol
Pušenje je nezdrava navika za svakoga, a posebno je štetno za buduće majke. Pušenje ne šteti samo trudnici već i nerođenoj bebi, jer sastojci cigarete kao što su nikotin i ugljični monoksid mogu naštetiti razvoju djeteta. Alternative pušenju u trudnoći – nema!
Konzumacija alkohola u trudnoći je također rizična zbog činjenice da nije dokazano kolika količina je dozvoljena. Mišljenja stručnjaka su podijeljena, ali u svakom slučaju konzumacija dovodi do sljedećih posljedica:
- oštećenje ploda u ranoj fazi trudnoće
- manja porođajna težina djeteta
- oštećenje razvoja djetetovog mozga
- oštećenje jetre kod trudnice i djeteta
- razvoj fetalnog alkoholnog sindroma djeteta (niža porođajna težina, deformacije u rastu i razvoju, rascjep nepca, srčane mane, otežan psihomotorni razvoj)
Redovito vježbajte
Bitno je u dogovoru sa svojim liječnikom uvesti redovito vježbanje prilagođeno trudnoći. Time ćete razviti pravilan i pozitivan stav prema “drugom stanju” i smanjiti mogućnost pojave “negativnih” simptoma trudnoće. Istovremeno ćete si olakšati tijek buduće trudnoće, spolni život i porod.