Pušenje ili konzumacija alkohola u trudnoći je nezdrava i štetna navika za svakoga, a posebno za buduće majke. Pušenje ne šteti samo trudnici, već i nerođenoj bebi jer sastojci cigarete kao što su nikotin i ugljični monoksid mogu naštetiti razvoju ploda, ali i razvoju djeteta.
Utjecaj alkohola na trudnicu i na plod ni u kojem slučaju ne može biti dobar. Konzumacija alkohola u trudnoći je rizična i zbog činjenice da nije dokazano kolika količina je dozvoljena.
U ovom tekstu ćemo vas upoznati sa štetnim utjecajem i posljedicama konzumacije alkohola i pušenja kako za trudnicu tako i na razvoj djeteta
Pušenje u trudnoći
Štetnost pušenja u trudnoći
Pušenje u trudnoći djeluje štetno na više načina, a uzrokovano je prvenstveno negativnim djelovanjem manje opskrbe kisikom djeteta kroz posteljicu te direktnim nezdravim djelovanjem nikotina i ugljičnog monoksida na trudnicu i na dijete.
Posljedice pušenja u trudnoći
Neke od mogućih posljedica pušenja na trudnoću:
- povećan rizik za pobačaj i izvanmaterničnu trudnoću
- nisko sijelo posteljice ili formiranje posteljice na izlazu (placenta praevia) iz maternice, što dovodi do jačeg krvarenja tijekom trudnoće i češćeg dovršetka trudnoće carskim rezom
- u kasnijoj trudnoći češće povišeni tlak, kolestaza, problemi sa zgrušavanjem krvi, prijevremeno odljuštenje posteljice (abrupcija)
- povećava učestalost prijevremenog poroda najviše zbog zastoja u rastu ili komplikacija vezanih uz sijelo posteljice
- kod trudnica koje od prije imaju respiratorne kronične bolesti poput astme dolazi do pogoršanja stanja; posljedično se smanjuje funkcionalna površina plućnog tkiva, a time je smanjena opskrba djeteta i majke kisikom
- kod trudnica koje su pretile i puše češći je razvoj šećerne bolesti i povišenog krvnog tlaka.
Posljedice pušenja na novorođenu bebu
Moguće posljedice pušenja na novorođenu bebu:
- povećan rizik od ozbiljnih razvojnih defekata djeteta, poput rascjepa nepca, rascjepa usne i sl.
- manja porođajna težine djeteta (IUGR, zastoj u rastu) kao direktna posljedica smanjene opskrbe djeteta kisikom kroz posteljicu
- razvojne anomalije srca djeteta
- novorođenčad kod tih trudnica sklonija je obolijevanju od drugih bolesti nakon poroda
- češća iznenadna smrt djeteta nakon poroda
- djeca majki koje su pušile u trudnoći češće su slabijih intelektualnih funkcija.
Pasivno pušenje u trudnoći
Pasivno pušenje također je štetno u trudnoći jer ispuhnuti dim pušača sadrži više od 50 kemijskih supstanci koje uzrokuju rak. Zapamtite — ne postoji sigurna količina dima kod pasivnog pušenja u trudnoći! Ako se nalazite u zadimljenim prostorima, izloženi ste gotovo istim rizicima kao i pušač. O svemu razmislite i nakon poroda; ako ste i dalje pušač — djeca će vam biti pasivni pušači!
Kako prestati pušiti i alternative (E-cigareta i nuspojave)
Radi apstinencijske krize kod prestanka pušenja nije lako donijeti odluku, no kad ju jednom donesete, morate biti dosljedni. Uvijek imajte na umu da se radi o zdravlju i životu vašeg nerođenog djeteta koje u potpunosti ovisi o vama — o vašim dobrim i lošim navikama. Zapamtite da je vaš krvotok jedini izvor kisika i hranjivih tvari vašoj bebi pa pušenje u ranoj trudnoći, jednako kao i u drugim razdobljima trudnoće, nikako nije dobro.
Prestanak pušenja je težak, no kroz proces odvikavanja ne morate prolaziti sami. Pomoći vam mogu važni ljudi u vašem životu: partner, prijatelji, obitelj, suradnici… Pri prestanku pušenja važno je:
- izbjegavati stresne situacije
- usmjeriti se na ljude koji vam mogu pomoći
- pojačati tjelesnu aktivnost u apstinencijskoj krizi kod prestanka pušenja
- osvijestiti zašto prestajete pušiti.
Alternative pušenju u trudnoći — nema! Korištenjem e-cigarete, nikotinskih flastera ili žvakaćih guma s nikotinom, također se u organizam unosi nikotin koji je, uz ugljični monoksid, najštetniji sastojak duhanskog dima.
Zapamtite, svi nadomjesni pripravci koji služe za liječenje apstinencijske krize kod prestanka pušenja ne sprječavaju unos nikotina u organizam! S njima se jedino smanjuje unos katrana kojeg nalazimo u običnim cigaretama.
Alkohol u trudnoći
Utjecaj alkohola na trudnicu i na plod ni u kojem slučaju ne može biti dobar. Konzumacija alkohola u trudnoći je rizična i zbog činjenice da nije dokazano kolika količina alkohola je dozvoljena te kojom brzinom i učinkovitošću djetetova jetra uspijeva odstraniti alkohol iz svoga tijela.
Posljedice alkohola na trudnoću
Moguće posljedice alkohola na trudnoću:
- češća pojavnost šećerne bolesti, hipertenzije ili kolestaze u trudnoći
- oštećenje jetrene i bubrežne funkcije trudnice
- neodgovorno ponašanje u trudnoći — češći rizični spolni odnosi, ozljede pri padu, često praćeno korištenjem narkotika ili pušenjem
- češći prijevremeni porod.
Posljedice alkohola na novorođenu bebu
Konzumacija alkohola tijekom trudnoće može izazvati teže posljedice za dijete tijekom njegovog razvoja u maternici, ali i nakon poroda.
- oštećenja ploda u ranoj fazi trudnoće — češći spontani pobačaji radi ometanja pravilnog embrionalnog razvoja
- manje porođajne težine djeteta (IUGR, zastoj u rastu) — djeca manje porođajne težine u odnosu na trajanje trudnoće
- oštećenje razvoja djetetovog mozga — oštećenja motoričke funkcije (hodanje, stajanje, koordinacija pokreta), smanjenje intelektualne sposobnosti djeteta pa i do razvoja mentalne retardacije djeteta, poremećaj koncentracije i učenja u školskoj dobi
- oštećenje jetre djeteta
- razvoj fetalnog alkoholnog sindroma djeteta — karakteriziran nižom porođajnom težinom, deformacijama u rastu i razvoju kao što su rascjep nepca i srčane mane, otežan psihomotorni razvoj.
Je li u redu piti alkohol umjereno u trudnoći?
Trudnoća se, poznato je, naziva i drugo stanje. Taj naziv govori dovoljno o situaciji u kojoj se trudnica nalazi. Iako je poželjno, koliko je god moguće, funkcionirati u dnevnoj rutini, o nekim ponašanjima potrebno je voditi računa. Tu svakako ubrajamo alkohol. Alkohol bi ipak trebalo izbjegavati u trudnoći, čak i u umjerenim količinama, jer je štetan za dijete u svakoj fazi trudnoće. Primjerice, jetra bebe nije dovoljno razvijena, a bori se s unesenim alkoholom jednako kao i jetra odrasle osobe. Osim toga, mišljenja stručnjaka su podijeljena s obzirom na to da nije točno utvrđeno kolika je količina alkohola štetna pa je stoga najbolje apstinirati.
Zbog svega prethodno navedenog jasno je da alkohol i pušenje u trudnoći nisu poželjne
navike. Osim što imaju negativan utjecaj na trudnicu, u većoj mjeri imaju negativan utjecaj na razvoj djeteta tijekom trudnoće, ali i na njegov život nakon rođenja. Ako želite urednu trudnoću i zdravo dijete, prestanite pušiti i konzumirati alkohol tijekom trudnoće. Nakon poroda ćete postati svjesni da ste sposobni kvalitetnije živjeti i bez tih navika.
dr. med Duško Pall spec. gin. i opstetricije
Uži specijalist fetalne medicine