Početak trudnoće vrlo je često popraćen pojačanom zabrinutošću žena oko toga je li sve u redu i hoće li se trudnoća uredno razvijati. Rani simptomi trudnoće se razvijaju jer se tijelo majke prilagođava novonastaloj hormonalnoj promjeni koja dovodi, između ostalog, do usporavanja rada mokraćnog i probavnog sustava. Tako su napuhnutost trbuha, bol u području jajnika, mučnine i povraćanje i nešto češći nagon za mokrenjem vrlo česti tijekom rane trudnoće.
Početno uvećanje maternice također dovodi do natezanja ligamenata jer je ista povezana sa zdjelištem pa može dovesti do pojave blažih i povremenih bolova u donjem dijelu trbuha. U ovom ćemo vas tekstu upoznati sa simptomima rane trudnoće i njihovim uzrocima.
Kada se najranije mogu primijetiti prvi simptomi trudnoće?
Prvi simptomi rane trudnoće započinju usađivanjem jajne stanice u sluznicu šupljine maternice, kada započinje intenzivnija proizvodnja hormona trudnoće — korionskog gonadotropina (hCG-a). Da bi se osjetili prvi simptomi trudnoće potrebna je određena razina tog hormona, a to se obično zbiva krajem četvrtog ili početkom petog tjedna trudnoće.
Trudnoća se računa od prvog dana zadnje menstruacije, iako do ovulacije nema trudnoće. Ti simptomi mogu biti različiti kod svake žene, ali najčešće započinju kao predmenstruacijski simptomi. U sljedećem ćemo poglavlju objasniti najčešće simptome rane trudnoće.
Koji su najčešći prvi simptomi trudnoće?
Izostanak menstruacije
Ako menstruacija izostaje više od tjedan dana nakon datuma očekivane menstruacije, to je najraniji znak. Normalno odstupanje trajanja menstruacijskog ciklusa je +/- sedam dana. Kod žena s redovitim ciklusom taj je simptom lakše prepoznatljiv, a kod žena s neredovitim menstruacijskim ciklusom važni su i drugi rani znakovi trudnoće.
Osjetljivost dojki
Zbog porasta hormona trudnoće javlja se:
- povećana napetost dojki
- lagana bolnost dojki
- peckanje u dojkama
- povećana osjetljivost bradavica.
Oskudno krvarenje (spotting), tzv. implantacijsko krvarenje
Krajem četvrtog tjedna moguće je kratkotrajno oskudno krvarenje iz rodnice koje može biti crvenkasto, smećkasto ili sluzavo sukrvavo, a uzrokovano je implantacijom oplođene jajne stanice. Ako se javi u vrijeme očekivane menstruacije, treba posumnjati na trudnoću.
Oskudno krvarenje (implantacijsko krvarenje) uzrokovano je usađivanjem ploda u stijenku maternice.
Mučnine i povraćanje
Mučnine i povraćanje mogu se javiti od četvrtog tjedna trudnoće i obično završavaju oko četrnaestog tjedna trudnoće. Mogu biti različitog intenziteta, a uzrokovani su hormonalnim promjenama u trudnoći:
- zbog djelovanja hormona trudnoće dolazi do usporavanja rada crijeva
- uslijed nedostatak vitamina B6 i cinka u prehrani
- zbog promjene osjeta okusa u ustima.
Simptomi u ranoj trudnoći započinju jutarnjim mučninama, a kojima se uskoro pridružuje i povraćanje. Karakterizirano je blagim mučninama u različitim dijelovima dana, ali najčešće ujutro. Najčešći je razlog izloženost intenzivnim mirisima i okusima.
Mučnine i povraćanje mogu dovesti do poremećaja sastava tjelesnih tekućina (elektrolitski poremećaj, dehidracija), ali i do gubitka tjelesne težine (gubitak i do 5% ukupne mase tijela). Promjene također uključuju:
- gubitak tekućine (dehidracija) koji dovodi do ubrzanog rada srca i žeđi
- glavobolju
- niži krvni tlak
- nevoljkost i promjene raspoloženja, tipične za “drugo stanje”.
Ove se promjene mogu javljati u lakšem i težem obliku, ovisno o razvijenosti simptoma i izraženosti posljedica kod trudnice. Izraženije su kod višeplodne trudnoće, a povećano stvaranje hormona hCG-a javlja se kod patološkog razvoja posteljice (molla hydatidoza).
Učestaliji nagon za mokrenjem
Djelovanjem hormona trudnoće javlja se i učestalije mokrenje. Treba se razlikovati od infekcije mokraćnog trakta jer su kod istog prisutni simptomi:
- učestalo mokrenje tijekom noći (nikturija)
- peckanje ili bolovi tijekom mokrenja (disurija)
- povišena tjelesna temperatura
- izraženiji bolovi u donjem dijelu trbuha
- bolovi u području križa, gdje su smješteni bubrezi.
Osjećaj napuhnutosti
Djelovanjem hormona trudnoće dolazi do usporavanja rada crijeva. Osjećaj napuhnutosti popraćen je učestalim vjetrovima. Mogući su i blaži povremeni bolovi koji nastaju radi nakupljanja zraka u crijevima, a time i raširenosti crijeva. Dolazi i do smanjenog broja stolica tijekom dana (konstipacija).
Grčevi i blaži bolovi u području maternice
Grčevi i blaži bolovi u području maternice česti su simptomi tijekom rane trudnoće, a slični su predmenstrualnim bolovima. Uzrokovani su promjenom veličine maternice i odnosima prema drugim organima zdjelice
Ako prepoznate rane simptome trudnoće, potrebno je učiniti kućni test na trudnoću i zatražiti pregled ginekologa ako se pokaže pozitivnim. Kod izraženijih simptoma rane trudnoće potrebno je odmah učiniti pregled ginekologa, gdje će se ustanoviti da se radi o trudnoći i pristupiti liječenju simptoma.
Ako ustanovite da se radi o trudnoći, a nema potrebe za hitnim pregledom, potrebno je početi uzimati folnu kiselinu (400 do 800ugr dnevno) i pričekati prvi pregled ginekologa. Prilagodite prehranu i ponašanje novonastaloj trudnoći.