18.07.2024.

Nezahtjevno sobno cvijeće za svaki dom (15 biljki)

Istražite naš popis cvijeća koje neće biti zahtjevno za održavanje, a učinit će vaš dom ljepšim.

Nezahtjevno sobno cvijeće

Biljke i cvijeće su najljepša dekoracija u svakom domu, a ne treba zanemariti ni činjenicu da imaju itekako pozitivan učinak na zdravlje čovjeka. Zbog brojnih obveza i nedostatka vremena mnogi izbjegavaju ukrasiti svoj dom biljkama jer ne žele dodatan kućanski posao, ali nemojte se obeshrabriti. Postoji sobno cvijeće koje nije zahtjevno jer mu je potrebno malo pažnje, dobra pozicija u prostoru i, naravno, mrvicu vaše ljubavi.

1. Aloe vera

Na vrhu liste biljki koje su osvojile mnoge svojom jednostavnošću održavanja je ljekovita aloe vera. Vjerojatno vam je poznato da njeni listovi sadrže gel koji može ublažiti opekline, akne, ožiljke, upalna stanja i sl. Kako biste uspješno održavali ovaj kućni lijek, biljku je potrebno postaviti na dobro osunčano mjesto i zaliti jednom u dva tjedna. Nije joj potrebno puno prostora, a presadite je ako se posuda krene prevrtati zbog težine.

Biljka aloe vere

2. Svekrvin jezik

Ova biljka je poznata kao sansevirija ili sabljica, ali najpopularniji naziv je, zasigurno, svekrvin jezik. Odgovara joj sjenovita pozicija u domu uz pokoju zraku sunca, a idealna je za spavaću sobu jer je riječ o biljci koja tijekom noći proizvodi kisik. Ljeti ju je potrebno zaliti nekoliko puta mjesečno, a u ostatku godine vodu gotovo da ni ne treba.

Svekrvin jezik biljka

3. Zamioculcas

Poznata i kao zamija, ova biljka zbilja podiže prostor zbog svojih prekrasnih zelenih mesnatih listova koji sadrže vodu pa je i potreba za zalijevanjem minimalna. Zamioculcas ne voli temperature niže od 15 stupnjeva, a odgovaraju joj i sunce i sjena, što znači da ju možete pozicionirati bilo gdje u vašem domu. 

Zamioculcas

4. Krasula

Krasula, japansko drvo novca ili drvo žada se isto može pohvaliti mesnatim zelenim listovima i cvjetovima različitih boja koji cvatu u periodu od zime do proljeća. Ne traži preveliku brigu, voli poziciju okrenutu prema jugu ili zapadu, a ne odgovara joj mjesto pokraj izvora topline kao što su radijatori. Potreba za vlagom, odnosno vodom ovisi o godišnjem dobu, ali u periodu od zime do proljeća je to tek nekoliko puta kroz cijeli period. Krasulu treba saditi u čvršće i veće tegle da se ne bi prevrnula tijekom rasta, a prihranu je dovoljno dodati u vodu svakih šest mjeseci.

Krasula

5. Kineski dolar

Ako tražite biljku koju biste mogli pokloniti za useljenje, kineski dolar odličan je izbor jer simbolizira rast i promjenu, a iznimno je jednostavan za održavanje. Biljku treba postaviti na mjesto bez direktnog svjetla, povremeno zalijevati i pripaziti da nije u nekom hladnom prostoru jer ne voli niske temperature.

Kineski dolar

6. Zeleni ljiljan

Osim što ga mnogi vole zbog svog dekorativnog doprinosa u prostoru, zeleni ljiljan ili biljka pauk čisti zrak od toksina i pospješuje vlažnost. Najbolje ga je umjereno zaliti nakon što provjerite je li zemlja u tegli suha jer ovoj biljci nije potrebno puno vode, a tolerira i neizravno svjetlo. Listove koji su se posušili je potrebno odrezati škarama, a ako biste ju htjeli razmnožavati, onda listove koji su tek niknuli izvadite i stavite u čašu s vodom da puste korjenje.

Zeleni ljiljan

7. Dracena

Sigurno ste se tijekom života susreli s dracenom poznatom upravo kao drvo života. Ova biljka ima čvrsto deblo s dugim uskim lišćem i izuzetno je otporna pa će se oporaviti čak i ako ju ne pogledate mjesec dana.  Potrebno joj je malo svjetlosti, povremeno zalijevanje, a jedino je bitno postaviti ju u dovoljno veliku posudu kako bi se njen korijen nesmetano razvijao. Treba naglasiti i da je jedna od najpopularnijih biljki pročiščivaća zraka.

Dracena

8. Engleski bršljan

Ova biljka može postati glavni ukras u vašem domu jer vrlo brzo razvija grane, a i primamljivo izgleda. Radi se o kućnoj verziji divljeg bršljana, voli umjereno svjetlo i sobnu temperaturu, a ne treba ga zalijevati više od jednom tjedno.

Engleski bršljan

9. Zlatni puzavac

Za prostore u kojima nema puno dnevnog svjetla odličan izbor je zlatni puzavac poznat i kao đavolji bršljan koji raste u obliku vinove loze. Može narasti u duljinu čak i do pet metara, zemlja mora biti umjereno vlažna, a tijekom zime traži manje vode nego u ostatku godine. Mnogi ovom biljkom vole ukrasiti kupaonicu jer izgleda odlično kada visi s kutka stropa ili visećih elemenata.

Zlatni puzavac

10. Spathiphyllum

Ova biljka podsjeća na kale zbog svojih velikih bijelih cvjetova, a nazivaju je i mirni ljiljan. Dobro podnosi nedostatak svjetlosti, ali ju je potrebno redovito zalijevati jer voli vlagu. Mnogi ovu biljku imaju u domu jer neutralizira različite otrove u zraku i zračenje pa je često u prostorima pozicionirana pokraj televizora ili na uredskom stolu, što također pospješuje njen rast.

Spathiphyllum

11. Palma sreće

Ova raskošna ljepotica će vas podsjećati na ljeto tijekom cijele godine, a zazelenit će i razigrati vaš dom. Važno ju je pozicionirati na mjesto s puno indirektne svjetlosti, a potrebno ju je zaliti tek kada se gornji sloj zemlje prosuši. Također, palma sreće ili areka voli vlagu pa povremeno poprskajte njene listove raspršivačem, a ne bi ju bilo loše presaditi svakih nekoliko godina, ovisno o tome koliko brzo raste.

Palma sreće

12. Aglaonema

Riječ je o biljci koja se specifična zbog svojih raznobojnih zelenih i crveno-rozih listova, a kao i većina biljki s popisa pročišćava zrak u prostoru. Nije joj potrebno često zalijevanje jer tolerira vlažno do suho tlo, a imajte na umu prilikom pozicioniranja da može narasti do metar visine.

Aglaonema

13. Maranta

Biljka marananta poznata je i kao biljka molitve jer pomiče svoje listove tijekom dana kako bi upila svjetlost, a kako se bliži noć onda se listovi uspravno sklapaju. Ovo sobno cvijeće voli srednje do jako osvjetljenje, ali svakako treba izbjeći pozicioniranje na južnu stranu, gdje sunce direktno udara, posebice tijekom ljetnih mjeseci. Marantu zalijevajte kada se zemlja na površini tegle počne sušiti, ali nemojte pretjerati s vodom.

Maranta

14. Lirasti fikus

Ova je biljka mnogima privlačna zbog svojih velikih sjajnih tropskih listova. Voli jaku, ali ne i direktnu sunčevu svjetlost. Kada je riječ o zalijevanju, lirasti fikus treba optimalnu vlažnost, što znači da zemlja ne smije biti presuha, ali pretjerano zalijevanje će ubiti korijen biljke.

Lirasti fikus

15. Kaktus

Kaktus je od svih biljki na ovom popisu definitivno najjednostavniji za održavanje, iako postoje oni koji kažu da nisu ni kaktus uspjeli održati na životu. I za ovu biljku postoje pravila za njegu, ali osnovno je pozicioniranje na toplo i sunčano mjesto te zalijevanje kada primijetite da je zemlja u teglici suha. Da, i kaktus je potrebno povremeno zalijevati, unatoč suprotnom uvjerenju mnogih.

Kaktus

Kada nakon određenog vremena uspješnog “druženja” s vašim sobnim biljem i cvijećem shvatite da vi to možete, onda je vrijeme za korak dalje prema sadnji začinskog bilja ili balkonskog cvijeća.  Možda i oboje, zašto ne?