Koža je najveći organ našeg tijela. Posebnost kože u usporedbi s drugim organima je što je dostupna pogledima okoline tako da često svaka promjena na koži djeteta izaziva nelagodu i tjeskobu u roditelja. Vezano uz njegu bebine kože, puno je informacija i preporuka koje roditelji dobiju od medicinskih djelatnika ili pročitaju u medijima. Neke informacije su i zbunjujuće.
Zapamtite da ste u cijeloj priči najvažniji vaše dijete i vi te da od dobivenih preporuka birate ono što najviše odgovara vašem djetetu i vama. Ne zaboravite uživati u cijelom procesu njege bebine kože!
1. savjet za njegu bebine kože: Izbor kozmetike
U njezi bebine kože osnovno pravilo je poznata uzrečica „manje je više“ ili „što manje to bolje“. Ovo pravilo se prvenstveno odnosi na primjenu kozmetike, sredstava za pranje i mazanje bebine kože.
- Na kožu beba primjenjivati samo provjerene preparate koji imaju oznaku da su dozvoljeni za primjenu u dječjoj dobi.
- Koža beba je tanka. Zaštitna kožna barijera nije dovoljno razvijena, tako da sve što se nanese na kožu može prodrijeti u organizam.
- U beba je, u usporedbi s većom djecom, povećan omjer površine tijela prema tjelesnoj masi. Drugim riječima, sve što ima aktivnu supstancu i nanese se na kožu bebe može se u višim koncentracijama dokazati u krvi, tako da su najmanji u opasnosti od sistemskih reakcija lokalno apliciranih supstancija i trovanja.
Savjet broj jedan, u beba uvijek koristiti kozmetiku koja ima odobrenje za primjenu u novorođenačkoj odnosno dojenačkoj dobi.
2. savjet za njegu bebine kože: Kupanje
- Kupanje predstavlja toplu vezu između roditelja i djece. Neka kupanje bude vrijeme kada ste u potpunosti posvećeni jedno drugome.
- Izaberite dio dana kada imate vremena, a dijete nije previše umorno ili gladno. To može biti na kraju dana, prije hranjenja kao opuštajući ritual koji uvodi u san ili ujutro kada su djeca odmorna i raspoložena.
- Za vrijeme kupanja NIKADA NE OSTAVLJAJTE DIJETE BEZ NADZORA.
- Prvih dana života, dok pupčani bataljak ne otpadne i rana pupka ne zacijeli u potpunosti, preporučuje se „suho pranje“ ili brisanje djeteta vlažnom krpicom/blazinicom.
- Učestalost kupanja biraju roditelji sami. Za toplih, ljetnih mjeseci to može biti svakodnevno, a tijekom zimskih mjeseci svakih nekoliko dana.
- Većina roditelja će se složiti da je kod izbora kadica za kupanje kod beba bolje izabrati kadice ravnog dna. Prostranije su, a najmanje bebe svakako ne sjede samostalno te ih je važno pridržavati.
- Zbog nerazvijenog potkožnog masnog tkiva bebe su osjetljive na pothlađivanje. Temperatura prostorije u kojoj se beba kupa neka bude od 24 do 26 stupnjeva, a temperatura vode poput tjelesne temperature, od 36 do 37 stupnjeva. Ako dijete ima suhu kožu ili atopijski dermatitis temperatura vode se spušta na oko 30 stupnjeva, odnosno koliko dijete može podnijeti da bude ugodno.
- Izbor sredstava za pranje. Kožu beba je dovoljno prati u vodi. Sindetom ili sredstvom za pranje čiji pH odgovara pH bebine kože oprati rukice, pregibe i pelensku regiju. Sindet je najbolje nanijeti prije uranjanja tijela u kadicu i zatim u vodi isprati.
- U vodu za kupanje beba nije preporučljivo dodavati sapune niti pjenušave kupke (sadrže deterdžente koji remete fiziološki pH kože i otežavaju razvoj zdrave kožne flore). Savjetuje se koristiti tekuće sindete čiji pH odgovara pH kože beba.
- Ako dijete ima suhu kožu i atopijski dermatitis u vodu se dodaju medicinski uljni sindeti za pranje koji dodatno vlaže kožu.
3. savjet za njegu bebine kože: Njega pelenske regije
- Pelensku regiju prebrisati blazinicom (pamučnim tupferom, vatom) natopljenom toplom vodom ili oprati pod mlazom tekuće mlačne vode.
- Nakon pranja kožu pelenske regije nježno i dobro osušiti.
- Nanijeti tanki sloj zaštitne masne kreme. Na ovaj način smanjuje se kontakt kože sa stolicom i urinom te se smanjuje mogućnost razvoja pelenskog dermatitisa.
- Izbor pelena. Roditelj odlučuje koje će pelene koristiti, pamučne ili superapsorbirajuće pelene za jednokratnu uporabu. Primjena jednokratnih superapsorbirajućih pelena je jednostavnija, pelenska regija je suša, a učestalost iritativnih dermatitisa se smanjuje.
- Vlažne maramice bez dodatka različitih konzervansa i mirisa mogu se koristiti kao alternativa (npr. mijenjanje pelene izvan kuće, na putovanju i slično), ali nakon prvog mjeseca života.
4. savjet za njegu bebine kože: Njega vlasišta
- Ako beba nema tjemenicu, dovoljno je kosicu oprati jedan puta tjedno. Za pranje kosice u beba bez tjemenice upotrebljavamo isto sredstvo za pranje (sindet) kojim peremo i tijelo.
- U beba je česta tjemenica (naslage žuto-bijelih zalijepljenih ljuski u vlasištu).
- Ako beba ima tjemenicu preporuka je vlasište natopiti dječjim uljem. Ulje ostaviti u vlasištu oko 20 minuta, a potom nježno umasirati mekom četkom ili blazinicom ili iščešljati češljem za tjemenicu.
- Nakon prvog mjeseca života beba koje imaju tjemenicu, savjetuje se primjena šampona, pjena ili krema za tjemenicu koji imaju odobrenje za primjenu u ovoj dobi.
- Ako se tjemenica ne smiruje uz pravilnu njegu kože, svakako potražiti pomoć liječnika.
5. savjet za njegu bebine kože: Njega pupka
- Pupčani se bataljak osuši i otpadne obično 5. do 10. dan života. Dok ne otpadne, najvažnije ga je držati čistim i suhim te paziti da ne dođe u kontakt s urinom ili stolicom.
- Upotrijebiti pelene za novorođenačku dob koje imaju posebno izrezani dio za pupak ili to napravite sami s klasičnom pelenom (moguće i gornji rub pelene presavinuti prema unutra).
- Pupčani bataljak je moguće držati otvoren, ali većina roditelja se osjeća sigurnije ako ga nježno zamota sterilnom gazom.
- Ako se javi crvenilo, sekret ili neugodan miris pupčanog bataljka, svakako potražiti pomoć liječnika.
6. savjet za njegu bebine kože: Njega noktiju
- Nokti beba su mekani. Budite oprezni kod rezanja da ne ozlijedite okolnu kožu.
- Za rezanje noktiju mogu se upotrijebiti posebne škarice s tupim vrhom ili grickalica za nokte beba.
- Kožu jagodica prstiju nježno povući prema dolje i slobodni, izrasli dio nokta ravno odrezati.
- Povremeno, posebno na palcima nogu, noktići rubno kao da urastaju u kožu. Od liječnika ćete dobiti upute kako da nekoliko puta dnevno nježno potiskujete kožu uz rub nokta prema dolje tako da rub nokta preraste kožu.
- Ako se koža uz rub nokta crveni ili nabubri, svakako potražite pomoć liječnika.
7. savjet za njegu bebine kože: Zaštita od sunca
- Pigmentne stanice, melanociti, su prisutne pri rođenju, ali nisu aktivne, ne stvaraju zaštitni pigment melanin. Proces proizvodnje melanina počinje prvih mjeseci odnosno godina života i svoju količinu koju će imati u odrasloj dobi dostignu negdje od 12. do 14. godine života.
- Bebe su jako osjetljive na sunce i posebno pažljivo ih je potrebno čuvati od sunca.
- Ne izlagati kožu beba direktnom djelovanju sunca.
- Na otvorenom uz odgovarajuću odjeću, na otkrivene dijelove tijela nanijeti kremu za zaštitu od sunca koja ima odobrenje za korištenje u dječjoj dobi.
- Prvih mjeseci života nije preporučljivo koristiti kreme za zaštitu od sunca.
U zaključku možemo reći, u njezi bebine kože koristite samo kozmetiku koja ima odobrenje za primjenu za traženu dob, držite se pravila „manje je bolje“ i ne zaboravite uživati!