25.02.2025.

Bljuckanje kod beba ─ uzroci i razlika između povraćanja

Najviše bljuckaju upravo oni najmlađi te često nije razlog za brigu. Ovo je sve što morate znati o bljuckanju kod beba.

Beba stoji mami u naručju i bljucnula je

Bljuckanje ili regurgitacija je česta pojava kod beba, a radi se o vraćanju sadržaja koje je beba pojela, bilo da je riječ o većoj ili manjoj količini. Kod roditelja to izaziva zabrinutost jer misle da je njihova beba bolesna, da neće rasti i pravilno se razvijati. No, na sreću, kod većine beba bljuckanje je fiziološka i prolazna pojava te gotovo sve bebe nakon nekoliko mjeseci  bljuckaju sve manje, a oko 6. do 8. mjeseca bljuckanje kod većine beba prestane.

Koja je razlika između bljuckanja i povraćanja kod beba? 

Bljuckanje je izbacivanje manje količine hrane, najčešće neposredno nakon obroka, ali može proći neko vrijeme da se sadržaj iz želučića bebe izbaci. Ponekad se roditeljima čini da beba izbaci kompletan obrok, no uglavnom to nije slučaj. O fiziološkom bljuckanju ili regurgitaciji govorimo kada beba bljuca do tri puta dnevno kroz tri tjedna. 

Najčešći uzroci nastanka fiziološkog bljucanja

  • Nezrelosti mišića između želuca i jednjaka koji je nerazvijen te omogućuje da se mlijeko prelijeva natrag kroz jednjak u usta i van.
  • Kapacitet bebinog želuca je jako mali pa, ako pojede veću količinu mlijeka, mora bljuckati da bi se riješila viška.
  • Prehrana male bebe je tekuća, majčino ili adaptirano mlijeko, što omogućuje lakše izbacivanje — bljuckanje.
  • Male bebe leže u horizontalnom položaju, što dodatno pridonosi bljucanju

Povraćanje

Povraćanje je uvijek puno obilnije od bljuckanja. Dok se kod bljuckanja mlijeko najčešće samo prelije, izlije kroz bebina usta, i to najčešće nakon hranjenja, povraćanje je izbacivanje mlijeka, majčinog ili adaptiranog, i to puno obilnije. Beba osim toga ima i još neke simptome kao što su nenapredovanje na težini, temperatura, proljev, mučnina, poteškoće hranjenja i gutanja, apnea… Ako beba povraća u luku, obilati sadržaj, to može biti znak teške kirurške bolesti koja se treba što prije kirurški liječiti.

Bebe koje baš povraćaju gube na težini, a ako povraćanje duže traje, nastaje dehidracija koja je jako opasna što je beba manja.

Što može uzrokovati bljuckanje kod beba? 

Previše hrane

Beba je pojela previše pa višak izbaci bljuckanjem. Beba ima svoj dobro razvijen mehanizam kojim si odredi koliko joj mlijeka zaista treba, majčinog ili adaptiranog. Katkada posisa više pa taj višak izbaci jer joj je previše.

Gutanje zraka

Beba se nagutala zraka, te prilikom podizanja u položaj da se podrigne bljucne i jedan dio mlijeka koje je pojela. Sa zrakom iz probavnog trakta  istisne se i nešto mlijeka.

Pritisak na trbuščić

Nakon hranjenja se beba gladi po trbuščiću, bilo da se presvlači pelena pa se nesvjesno pritisne trbuščić, bilo da se odmah nakon hranjenja stavlja na trbuščić ili neoprezno nosi pritiščući trbuščić i tako potakne bljuckanje. Kada se pritisne trbuščić, mišić (sfinkter pylori) koji je i onako nježan, se relaksira i beba  bljucne mlijeko koje još nije prošlo u donji dio probavnog trakta.

GERB

GERB je gastroezofagealni refluks koji je kod malih beba rijedak, ali moguć. Radi se o neadekvatnoj  funkciji mišića koji spaja želudac i jednjak (Musculus Sphincter Pylori) te se hrana vraća uz bljuckanje ili povraćanje. GERB nije fiziološko stanje, javlja se više kod odraslih ili kod veće djece, i to najčešće zbog neadekvatne prehrane, ali i uz neke druge bolesti probavnog trakta.

Bljuckanje kod beba ─ kada je razlog za brigu? 

Mama čisti usta bebi s krpicom nakon bljuckanja

Količina izbačenog sadržaja

Količina sadržaja izbačenog bljuckanjem je važna. Ako beba izbljuca baš cijeli obrok i to se ponavlja nekoliko puta u danu, beba neće napredovati na težini, nego čak gubiti, što je za malu bebu jako opasno i razlog je da se obrati pedijatru. Kada beba bljuca svakako valja kontrolirati težinu te pratiti opće stanje bebe.

Učestalost

Učestalost bljucanja je također jedan od znakova za zabrinutost. Ako beba bljuca pomalo, ali stalno, ona neće dobivati na težini niti pravilno rasti i razvijati se. Također je važno pratiti težinu bebe te ako beba ne dobiva na težini ili gubi, svakako otiđite na pregled kod pedijatra.

Krv u sekretu

Ako sekret koji beba izbaci bljuckanjem ima primjese krvi, to je opasan znak i odmah se treba javiti pedijatru. Ako beba često bljuca i napreže se, moguće je da se povrede nježne kapilarice jednjaka pa se u izbljucanom sadržaju javi i primjesa krvi. Svakako je znak za posjetu pedijatru. Također, sekret koji je zelenkast može ukazati na opstrukciju u gornjem dijelu probavnog trakta, zbog čega se što prije treba javiti pedijatru ili kirurgu.

Beba ne napreduje na težini, stagnira ili je gubi

Beba koja bljuca, ne napredije ne težini, stagnira ili gubi na težini. To je razlog  je da se roditelji što prije jave pedijatru. Male bebe koje dobro jedu dobivaju na težini, što znači da su dobro i da su zdrave. Svako odstupanje i gubitak težine znak su da se beba pregleda kod pedijatra, da se utvrdi uzrok i da terapija.

Znakovi koji upućuju na dehidraciju

Ako beba često bljuca i nezadovoljna je, jako puno plače, ne spava dobro, klonula je i malaksala, nezainteresirana, znaci su dehidracije koja je hitno stanje za pregled i potrebnu rehidraciju u bolničkim uvjetima.

Prisutan i proljev

Ako je uz povraćanje ili jače bljuckanje prisutan i proljev te moguća i temperatura, vjerojatno se radi o enterokolitisu, bilo virusnom ili bakterijskom te se treba javiti pedijatru ili infektologu.

Znakovi gušenja

Kada se beba koja bljuca zagrcne i počne teže disati, gušiti se ili eventualno poplavi u licu, odmah je treba podići, pokušati osloboditi dišne puteve i otići što prije u bolnicu.

Kako smanjiti bljuckanje kod zdrave bebe? 

Beba pije mlijeko iz bočice

Hraniti manjim količinama, ali češće

Bebu hraniti manjim količinama, ali češće. Beba tada odjednom ne pojede preveliku količinu, nego pomalo, koliko joj veličina želučića dopušta te ga ne „prepuni“ i ne dolazi do bljucanja.

Otvor dude na bočici

Ako beba nije na majčinom mlijeku, nego se hrani na bočicu, treba dobro paziti na otvor dudice, da ne bude niti prevelik niti premalen. 

Ako je rupica prevelika, beba može prenaglo gutati mlijeko, ali i  nagutati se zraka dok jede i time se bljuckanje pojačava. Ako je pak rupica premala, beba se jako napreže, što može izazvati bljuckanje. Na tržištu postoje specijalne bočice za bebe koje su sklone bljuckanju. One onemogućuju gutanje zraka pri hranjenju i time smanjuju bljuckanje.

Položaj hranjenja

Bebu nakon hranjenja držati u kosom ili uspravnom  položaju. Tada se mlijeko, bilo majčino ili adaptirano. teže vraća u gornje dijelove probavnog trakta, što uzrokuje bljuckanje. Bebu se nakon hranjenja može staviti u krevetić koji ima uzdignuti madrac ili u ležaljku kosog položaja. 

Smanjiti pritisak na trbuščić nakon hrane

Bebu nije preporučljivo maziti  po trbuščiću, ne treba pritiskati želučić niti je previjati odmah nakon hranjenja. Svaka manipulacija po trbuščiću podražaj je za izbacivanje hrane. Preporuča se postaviti bebu koso i pričekati neko vrijeme da hrana pređe u donje dijelove probavnog trakta.  

Podrigivanje

Dobro je da beba podrigne u nekoliko navrata tijekom jela, osobito ako halapljivo jede. Podrigivanjem se ispusti zrak kojeg se beba često naguta tijekom hranjenja, što može izazvati i grčeve i bljuckanje.

Antirefluks formula

Ako se beba hrani adaptiranim mlijekom, može se uvesti specijalna formula namijenjena djeci koja bljuckaju, antirefluks formula. Kada na tržištu nije bilo takvih pripravaka, u uobičajenu se formulu moglo staviti malo rižinih pahuljica koje daju gustoću kako bi bljuckanje bilo manje obilno.

Kašice za bebe

Ako je beba koja bljuca na adaptiranom mlijeku, već nakon 4. mjeseca starosti preporuča se uvesti gušće kašice koje smanjuju pojavu bljucanja. Za bebe koje su isključivo na prsima, kašice se uvode tek nakon 6. mjeseca života. 

Također, bebe u dobi od 4. mjeseca nadalje dobivaju prve zubiće. Kod nekih je beba to slučaj prije, kod nekih kasnije, pa mogu i grickati krutu hranu te manje bljucaju.

Kada prestaje bljuckanje kod beba? 

Smatra se da bebe kad počnu sjediti, tj. zauzimati vertikalniji položaj, prestaju bljucati. Naime, oko 6.  do 8. mjeseca života se mišić (sfinkter pylori) između jednjaka i želuca razvije, tj. ojača i bljuckanje se kod većine beba smanji, a nakon nekog vremena i potpuno nestane.

Nadalje, i prehrana kod djece nakon 6.  mjeseca života postaje drugačija. Bebe jedu kašice koje su gušće pa se bljuckanje smanji.

Bljuckanje je fiziološka pojava, ali je neugodna za bebu i jako zabrine roditelje. Najčešće prolazi spontano kako beba raste i razvija se. Ako je bljuckanje obilato, beba ne napreduje, gubi na težini ili bljuckanje traje puno duže od 8. mjeseca života, svakako se treba obratiti pedijatru da se utvrdi uzrok i se propiše adekvatna terapija

Giovana Armano

Članak napisala:

prim. mr. sc. Giovana Armano, dr. med.

specijalist pedijatar. Medicinski fakultet upisala je 1975., a diplomirala 1980. Specijalistički ispit iz pedijatrije položila 1988., a magisterij obranila 1983. godine. Od 2000. radi u Domu zdravlja Susedgrad, sada DZ Zagreb Zapad, u Specijalističkoj pedijatrijskoj ordinaciji dr. Armano. Dobila je Povelju HLZ za rad u Hrvatskom društvu za socijalnu i preventivnu pedijatriju 2006. Godine. Član je upravnog odbora udruge Centar dječjeg zdravlja. Izdala je knjigu za roditelje „Pedijatar u kući“ 2006. godine te se uključila u Kliničko istraživanje uvođenja formule za dojenčad na bazi kozjeg mlijeka. Sudjeluje i organizator je brojnih znanstvenih stručnih skupova.

Ostali članci