Na popisu uspješnih trikova za uspavljivanje bebe svoje zasluženo mjesto ima i uspavljivanje bijelom bukom. Naime, riječ je o zvukovima kućanskih uređaja koji pomažu bebama da se umire i zaspu. Ipak, prije nego se odlučite za ovu metodu uspavljivanja vašeg smotuljka, proučite sve mane i prednosti uporabe bijele buke.
Što je bijela buka (eng. white noise)?
Bijela buka ili bijeli šum (eng. white noise) je, prema stručnim definicijama, naziv zvuka koji obuhvaća sve frekvencije unutar opsega ljudskog uha jednakom jačinom, što znači da ima kontinuiranu snagu u svim frekvencijskim područjima. Bijela buka kamuflira ostale zvukove iz okoline i bebi pruža osjećaj sigurnosti, pošto se frekvencijski podudara sa zvukovima kojima je bila okružena 9 mjeseci u maternici. Ranije su roditelji često koristili sušilo za kosu, ventilator ili usisavač, ali danas postoje aplikacije i brojni specijalizirani uređaji koji proizvode bijelu buku.
Zašto roditelji koriste bijelu buku kod spavanja bebe?
Izreka “spavaj kao beba” roditeljima ponekad zvuči kao neslana šala, jer je mnogima od njih uspavljivanje bebe veliki roditeljski izazov. Iako bebe najviše spavaju u prvoj godini svog života, taj je san često isprekidan i nemiran, što remeti ritam bebe, ali i cijele obitelji. Kad pri uspavljivanju ne pomaže maženje, nunanje i pjevanje uspavanki, čarobno rješenje može biti bijeli šum, jer:
- beba se uz zvukove bijele buke smiruje
- beba brže utone u san
- neki zvukovi bijele buke pomažu utješiti bebu, jer podsjećaju na otkucaje majčinog srca
- bijela buka blokira bučne zvukove, poput prometa ili buku starije braće i sestara.
Istraživanja pokazuju da trećina roditelja koristi neku vrstu buke kao metodu uspavljivanja svoje bebe.
Što uzeti u obzir kod reproduciranja bijele buke?
Bez obzira na to što su znanstvenici dokazali da 80 posto beba koje su bile izložene bijeloj buci zaspu u roku od pet minuta, svakako treba znati da postoje i nedostaci uporabe bijele buke.
#1 Reakcija bebe na bijelu buku
Prije svega, treba imati na umu da su sve bebe različite, što znači da postoji mogućnost da beba neće dobro reagirati na zvukove bijele buke. U slučaju da se beba uznemiri i plače, nemojte forsirati ovu metodu uspavljivanja.
#2 Glasnoća zvuka bijele buke
Uređaji koji prozvode bijelu buku mogu prelaziti preporučenu glasnoću i naštetiti razvoju sluha kod bebe. Stručnjaci tvrde da bi bijela buka trebala biti postavljena nisko i na udaljenosti od minimalno dva metra od krevetića.
#3 Ovisnost o bijeloj buci
Beba može postati ovisna o zvukovima bijele buke i imati problem s odvikavanjem od tog zvuka, stoga je uporabu potrebno postepeno smanjivati. Prema preporukama, ovu metodu ne biste trebali koristiti nakon što beba navrši šest mjeseci života.
#4 Problem sa uspavljivanjem u drugom okruženju
Još jedna od mana navikavanja na bijelu buku je uspavljivanje bebe u drugom okruženju, primjerice, kada idete u posjet obitelji ili prijateljima. Nemogućnost korištenja bijele buke može jako uznemiriti bebu i poremetiti njen ritam spavanja.
#4 Narušena kvaliteta sna
Izvor bijele buke ne treba držati upaljen cijelo vrijeme, jer može postati iritantan i tako narušiti kvalitetu sna bebe. Bijelu buku treba koristiti tek nekoliko minuta dok se beba ne umiri i zaspe.
Što kažu istraživanja o uporabi bijele buke?
Najnovija istraživanja potvrđuju da bebe, ali i odrasli puno brže utonu u san uz zvukove bijele buke. Također, osobama koje žive u iznimno bučnom okruženju i velikim gradovima bijela buka omogućava kvalitetniji san. S druge strane, ne treba zanemariti studije koje pokazuju da bijeka buka može poremetiti san i ugroziti sluh i zato je važno uvažiti ranije navedene preporuke stručnjaka prilikom korištenja.
Uspavljivanje bebe može biti borba i ne postoji univerzalno rješenje za spavanje, ali svaki izazovan period prođe. Začas dođe onaj u kojem se prije spavanja čitaju bakine priče za laku noć, a dijete utone u san prije one svima dobro poznate rečenice “čiča miča, gotova je priča”!