29.04.2025.

Šavovi nakon poroda ─ kako njegovati područje?

Područje na kojem se nalaze šavovi nakon poroda potrebno je pažljivo njegovati. Ovo su najvažnije stvari koje morate znati.

Tijekom vaginalnog poroda može doći do određenog stupnja oštećenja tkiva u području međice (perineuma) ili rodnice, što često zahtijeva šivanje. Šivanje je potrebno kako bi tkivo pravilno zaraslo te se smanjio rizik od infekcije ili drugih komplikacija.  Ponekad će, kako bi se spriječilo veće oštećenje mekih tkiva majke ili osigurao sigurniji porod djeteta, primalja ili liječnik procijeniti da je potrebno učiniti preventivni rez međice — epiziotomiju. Bez obzira na to jesu li šavovi rezultat spontanih ruptura, epiziotomije ili carskog reza, pravilna njega šavova i razumijevanje procesa oporavka ključni su za brz i uspješan oporavak. Ovaj opisuje vrste postporođajnih šavova, moguće komplikacije te praktične savjete za njihovu njegu i što brži oporavak.

Vrste postporođajnih šavova

Epiziotomija 

Epiziotomija je porodnička operacija koja podrazumijeva mali kirurški rez međice (područja između vagine i anusa) kako bi se olakšao prolazak djeteta tijekom vaginalnog poroda i spriječio nastanak ozljeda mekog porođajnog kanala majke — spontanih ruptura međice i rodnice. Iako se danas zbog značajnog angažmana primalja u čuvanju međice i individualnog pristupa koristi znatno rjeđe nego prije, u određenim je slučajevima još uvijek potrebna, kao što su:

  • kada je beba vrlo velika
  • kod porodničkih operacija
  • kod defleksijskih stavova glavica
  • kod visoke, rigidne i ožiljkaste međice kojoj prijeti razdor
  • kod uranjenog rađanja.

Nakon epiziotomije, ginekolog zatvara rez produžnim ili pojedinačnim šavovima koji se obično sami razgrađuju nakon nekoliko tjedana. Iako ova intervencija može spriječiti ozbiljnije rupture, šavovi na epiziotomiji mogu uzrokovati bol i nelagodu tijekom postporođajnog razdoblja. Kod epiziotomije uvijek postoje unutarnji šavovi kojima se zbrine rez na rodnici i vanjski šavovi kojima se zbrine mišićje i koža sa potkožjem sa strane međice. Koža se može ušiti i intrakutanim šavom. 

2.   Spontani razdori međice

Tijekom vaginalnog poroda može doći do spontanih ruptura tkiva međice i rodnice. Ovisno o težini, rupture se dijele u četiri stupnja.

  • Prvi stupanj ─ površinska ozljeda koja zahvaća samo kožu međice. Ove rupture su najblaže i ponekad ne zahtijevaju šivanje.
  • Drugi stupanj ─ ozljeda kože i mišića međice, bez ozljede analnog sfinktera. Ova vrsta ozljede gotovo uvijek zahtijeva šivanje, a proces zacjeljivanja traje dulje.
  • Treći stupanj ─ ozljeda se proteže do mišića analnog sfinktera, što može uzrokovati ozbiljne probleme ako se ne liječi pravilno. Ova vrsta rupture zahtijeva kirurško šivanje i oporavak je dugotrajan.
  • Četvrti stupanj ─ ovo je najozbiljnija ruptura koja uključuje cijeli analni kanal i može izazvati komplikacije s kontrolom stolice. Oporavak je složen i traje nekoliko mjeseci uz pažljivu medicinsku njegu.

3. Carski rez 

Kod carskog reza, kirurg radi rez na trbuhu i maternici kako bi izvadio bebu. Šavovi su nakon poroda carskim rezom potrebni kako bi se zatvorili slojevi kože, mišića i maternice. Oporavak od carskog reza traje dulje nego od vaginalnog poroda, a briga o šavovima na trbuhu zahtijeva dodatnu pažnju kako bi se izbjegle infekcije ili druge komplikacije.

Koliko je potrebno da zacijele šavovi nakon poroda?

Šavovi nakon epiziotomije 

Šavovi koji se koriste nakon epiziotomije obično su napravljeni od  resorbirajućeg materijala, što znači da se sami razgrađuju i ne moraju se uklanjati. Ovi se šavovi postupno razgrađuju i apsorbiraju u tijelo, a taj proces može trajati otprilike 1 do 2 tjedna. Međutim, potpuni nestanak šavova nakon poroda i završetka procesa cijeljenja rane može potrajati do 4 do 6 tjedana, ovisno o vašem tijelu i brzini oporavka.

Bolni šavovi nisu rijetkost. U prvih 1-2 tjedna nakon poroda je prilikom hodanja, sjedenja ili odlaska na wc često prisutna blaža bolnost zbog rastezanja kože na kojoj su šavovi.

Ako nakon nekoliko tjedana i dalje osjećate nelagodu ili primijetite bilo kakve znakove komplikacija (kao što su infekcija, bol ili oteklina), treba se konzultirati s liječnikom kako bi provjerio stanje rane.

Šavovi nakon carskog reza

Šavovi korišteni kod carskog reza su također često napravljeni od resorptivnog materijala, što znači da se sami razgrađuju i ne moraju se uklanjati. Vrijeme razgradnje ovih šavova može varirati, ali u prosjeku do potpune apsorpcije može proći oko 6 do 12 tjedana.

Ponekad vanjski šavovi ili spajalice koje zatvaraju kožu nisu resorptivni, pa ih liječnik treba ukloniti oko 5 do 10 dana nakon operacije, ovisno o brzini cijeljenja. O vrsti stavljenih šavova potrebno se informirati pri otpustu iz bolnice. Važno je napomenuti da proces cijeljenja rane  može trajati nekoliko tjedana, a liječniku se treba javiti ako primjetite znakove infekcije, kao što su crvenilo, oteklina ili gnojni iscjedak.

Je li normalno da područje oko šavova svrbi?

D, svrbež oko područja šavova nakon poroda, bilo da se radi o epiziotomiji, rupturama perineumu ili carskom rezu je normalna pojava i znak je da rana zacjeljuje.  On nastaje zbog procesa regeneracije kože i tkiva tijekom procesa cijeljenja. Nakon poroda, osjećaji u području oko šavova mogu varirati, ovisno o vrsti šavova, vašem tijelu i brzini zacjeljivanja. Senzacije koje možete osjećati su sljedeće:

  • blaga bol ili nelagoda
  • zatezanje ili napetost
  • svrbež
  • utrnulost
  • lagani osjećaj peckanja.

1. Blaga bol ili nelagoda

Bolni šavovi nakon poroda nisu rijetkost. Bol ili osjetljivost u području šavova je uobičajena, osobito u prvim danima ili tjednima nakon poroda. To je normalna reakcija na proces zarastanja tkiva, posebno kod šavova nakon epiziotomije ili carskog reza. Nelagoda obično postepeno slabi kako se tkivo oporavlja.

2. Zatezanje ili napetost

Možete osjećati zatezanje ili napetost oko šavova, posebno tijekom sjedenja, kretanja ili naprezanja (npr. kod kašljanja ili podizanja predmeta). Ovo je zbog šavova koji drže tkivo na okupu dok zacjeljuje. Osjećaj zatezanja obično popušta s vremenom, kako se tkivo oporavlja i šavovi razgrađuju.

3. Svrbež

Kao što smo već spomenuli, svrbež je čest znak zacjeljivanja rane. Iako može biti neugodan, svrbež je normalna pojava, pogotovo kada šavovi počnu zacjeljivati i razgrađivati se.

 4. Utrnulost

Moguće je osjetiti utrnulost ili trnce u području šavova, osobito kod carskog reza. Ovaj osjećaj može nastati zbog oštećenja ili pritiska na živce tijekom operacije. Utrnulost može trajati nekoliko tjedana ili mjeseci, ali obično se postupno smanjuje.

 5. Lagani osjećaj peckanja

Neke žene mogu osjetiti blago peckanje ili osjećaj topline u području šavova, osobito nakon dugog stajanja ili hodanja. To je normalno tijekom faze zacjeljivanja, osobito u prvih nekoliko tjedana.

Kada se obratiti liječniku?

Iako su gore navedeni osjećaji normalni, postoje znakovi koji mogu ukazivati na komplikacije:

  • jaka bol koja ne popušta s lijekovima protiv bolova
  • crvenilo, oteklina ili gnojni iscjedak oko šavova, što može biti znak infekcije
  • neobičan miris iz rane
  • vrućica ili groznica, što može ukazivati na infekciju
  • ako primjetite da su šavovi popucali.

Ako primijetite bilo koji od ovih znakova, odmah se obratite liječniku kako bi se spriječile komplikacije i osigurao pravilan proces zacjeljivanja.

Njega postporođajnih šavova

Oporavak nakon poroda zahtijeva vrijeme i strpljenje, a pravilna njega šavova može smanjiti bol, ubrzati cijeljenje i spriječiti infekcije. Evo nekoliko ključnih savjeta za njegu šavova:

1. Održavajte područje šavova suhim

Bitno je da se područje šavova održava suhim, u slučaju nekomplicirane epiziotomije treba ga njegovati u suhim uvjetima.

2. Održavajte higijenu 

Čistoća je najvažnija za sprječavanje infekcije. Međicu treba nježno prati toplom vodom nakon svakog odlaska na toalet. Korištenje bočice s mlazom vode može pomoći u nježnom ispiranju, bez potrebe za trljanjem. Također, preporučuje se izbjegavanje sapuna u prvih nekoliko dana jer može iritirati kožu. Ranu nakon pranja treba dobro posušiti, najbolje tupkanjem.

3. Pravilno brisanje nakon velike nužde

Brisanjem od sprijeda prema nazad ćete smanjiti mogućnost dolaska bakterija iz debelog crijeva na području šavova epiziotomije ili rodnice.

4. Primjena hladnih obloga

Hladni oblozi mogu pomoći u smanjenju oteklina i ublažavanju boli. Preporuča se nanošenje hladnih obloga ili gel jastučića na područje perineuma tijekom prvih nekoliko dana, 10-15 minuta po primjeni. Važno je nakon toga područje dobro osušiti. 

5. Upotreba jastučića za sjedenje

Ako imate šavove na međici, sjedenje može biti neugodno. Jastučići u obliku prstena mogu pomoći smanjiti pritisak na bolno područje. Također, pokušajte izbjegavati dugo sjedenje u ranim danima nakon poroda, kao i podizanje težih tereta.

6. Redovita zamjena uložaka

Prilikom korištenja higijenskih uložaka, važno ih je redovito mijenjati kako bi se spriječile infekcije. Krvarenje (lohije) može trajati nekoliko tjedana nakon poroda, stoga je higijena ključna. Pratite stanje uloška pri svakom odlasku na toalet. 

5. Lijekovi protiv bolova 

Liječnici mogu preporučiti blage lijekove protiv bolova, poput paracetamola ili ibuprofena, kako bi se ublažili bol i upala. U nekim slučajevima, liječnik može propisati jače lijekove protiv bolova, posebno kod ozbiljnijih ruptura ili nakon carskog reza.

6. Održavanje higijene rane kod carskog reza  

Njega šavova nakon carskog reza uključuje redovito čišćenje i pažljivo promatranje rane. Kao i kod epiziotomije, ovdje je posebno važno izbjegavanje dizanja teških predmeta i intenzivne aktivnosti kako bi se spriječilo naprezanje područja šavova.

Kod žena koje su sklone stvaranju hipertrofičnih ožiljaka treba razmotriti primjenu silikonskih flastera ili gelova na područje rane, ali tek nakon što potpuno zacijeli. Prethodno je potrebno konzultirati liječnika. 

7. Održavanje uredne konzistencije stolice

Kod šavova  epiziotomije ili rupture međice vrlo je važno da stolica ne bude tvrda kako bi se izbjeglo pretjerano rastezanje kože na mjestu šavova. Stolicu je najbolje održavati na prirodan način, unošenjem vlaknaste prehrane i ljuskica žitarice psilijuma te adekvatnim unošenjem tekućine, a po potrebi je moguće primijeniti i laksative.

8. Suzdržavanje od spolnih odnosa

Nakon reza epiziotomije se preporuča suzdržavanje od spolnih odnosa dok rana potpuno ne zacijeli te dok se žena ne osjeća fizički i psihički spremnom. Taj se period obično poklapa sa sa sukrvicom, odnosno kasnije iscjetkom iz rodnice koji se naziva lohijama i traje otprilike do 6 tjedana nakon poroda. 

Spolni odnosi zbog suhoće rodnice za vrijeme dojenja mogu biti nelagodni i nakon što šavovi zacijele, te se preporuča primjena lubrikanata ili vaginaleta za vlaženje rodnice. 

Što se može zakomplicirati sa šavovima nakon poroda?

Iako većina žena nema problema s postporođajnim šavovima, važno je biti svjestan potencijalnih komplikacija. To su:

  • infekcija ─ znakovi infekcije uključuju crvenilo, oteklinu, pojačanu bol, neugodan miris ili gnojni iscjedak te ako primijetite ove simptome, odmah se obratite liječniku
  • dehiscencija (puknuti šavovi nakon poroda) ─ u rijetkim se slučajevima šavovi mogu otvoriti prije nego što je tkivo potpuno zacijelilo, a ako primijetite razdvajanje šavova ili pojačano krvarenje, odmah potražite medicinsku pomoć
  • hematom ─ pojačani pritisak i otvrdnuće u području epiziotomije može označavati pojavu hematoma između rodnice i debelog crijeva te je potrebno javiti se u bolnicu da se procjeni potreba revizije rane
  • fistule ─ od ozbiljnijih ruptura, može doći do stvaranja abnormalnih kanala između vagine i rektuma (fistule), što zahtjeva kiruršku intervenciju.

Emocionalni aspekti oporavka

Oporavak nakon poroda nije samo fizički, već i emocionalni proces. Mnoge žene mogu osjećati nelagodu, tjeskobu ili čak tugu zbog boli ili komplikacija koje prate postporođajni period. Hormonalne promjene mogu dodatno pogoršati osjećaje iscrpljenosti i ranjivosti. Važno je:

  • potražiti podršku ─ razgovarajte sa svojim partnerom, prijateljima ili članovima obitelji o svojim osjećajima, a ako imate simptome postporođajne depresije, poput stalne tuge, gubitka interesa ili osjećaja beznađa, obratite se liječniku
  • odmoriti se kad god je moguće ─ oporavak zahtijeva energiju pa se pokušajte odmoriti kad god vaša beba spava, čak i ako to znači uzeti kratke pauze tijekom dana
  • postupno povećavati aktivnost ─ ne forsirajte tijelo da se brzo vrati u normalu, postupno povećavajte tjelesnu aktivnost kako biste izbjegli opterećenje tijela.

 

Postporođajni šavovi, bilo da su rezultat epiziotomije, spontanih ruptura ili carskog reza, zahtijevaju pažljivu njegu i praćenje. Uz pravilnu higijenu,  održavanje područja rane suhim te  redovite medicinske kontrole, većina žena se brzo oporavlja i vraća svakodnevnim aktivnostima. Period od prvih 6 tjedana nakon poroda je ključan. Funkcionirajte umjereno, ne dižite teške terete  i apstinirajte od spolnih odnosa dok rana epiziotomije potpuno ne zaraste. Ne zaboravite da je postporođajni oporavak proces koji uključuje i fizičke i emocionalne aspekte, pa je podrška obitelji i prijatelja u tom razdoblju ključna. 

Lea Rukavina Kralj

Članak napisala:

Lea Rukavina Kralj, dr. med.

specijalist ginekologije i opstetricije sa 10-ogodišnjim iskustvom rada u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, u Ambulanti za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja Zagreb Zapad na Trešnjevci. Tijekom specijalizacije na Klinici Sveti Duh i kasnije pohađala je niz stručnih kongresa i usavršavanja te završila postdiplomski studij iz ultrazvuka u ginekologiji i porodništvu, tečaj ultrazvuka dojke i kolposkopije, a posljednje dvije godine dana radi i kao stručni suradnik u Poliklinici Harni. Kroz dosadašnji rad uvijek od posebne joj je važnosti očuvanje zdravlja i prevencija bolesti kroz individualni pristup i adekvatnu komunikaciju sa pacijenticama, a veselje pisanja i dijeljenja važnih stručnih informacija ostvarila jem kroz 19-ogodišnji rad u uredništu medicinskog časopisa “MEDIX”.

Ostali članci