Oralna hormonska kontracepcija (OHK), za koju je uvriježen naziv anti baby pilule, služi za sprječavanje neželjene trudnoće, u nekim situacijama se koristi kao terapija za određene probleme i bolesti. Nastavite čitati i saznajte sve o sastavu tableta, načinu njihova korištenja te opcijama nabave. Spomenut ćemo najčešće korištene tablete dostupne na našem tržištu, uz napomenu da je paleta tableta puno šira od navedenih.
Kontracepcijske pilule
Prilikom planiranja korištenja kontracepcijskih pilula potrebno je obaviti razgovor s ginekologom, koji će vam tijekom tog razgovora ginekolog uzeti:
- Obiteljsku anamnezu – ispitat će vas o bolestima vaše uže obitelji i je li netko od vaših rođaka bolovao od trombofilije tj. imao nasljednu sklonost zgrušavanju krvi ili prisutnost raka dojke u obitelji
- Osobnu anamnezu – ispitat će vas bolujete li od neke druge kronične bolesti te jeste li imali problema sa zgrušavanjem krvi
- Ginekološku anamnezu – informacije vezane uz porode, pobačaje, menstruacijske cikluse, uvid u ginekološke i ultrazvučne nalaze, uvid u PAPA nalaz te eventualno ultrazvuk dojki.
Ukoliko ginekolog procijeni da smijete koristiti kontracepcijske tablete upoznat će vas s načinom korištenja OHK, ali i s načinom praćenja tijekom uzimanja tableta (laboratorijski nalazi krvi, ultrazvuk dojke, ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk…).
Jednostavno rečeno, kontracepcijske pilule su po sastavu imitacija hormona jajnika, u manjim količinama, kojima se na nekoliko načina onemogućava nastanak trudnoće kroz:
- Sprječavanje ovulacije – uzrokuje prestanak normalnog menstruacijskog ciklusa jer dolazi do prestanka rada jajnika, a time ne može doći do ovulacije
- Zgušnjavanje cervikalne sluzi – gušća sluz vrata maternice otežava prolaz spermija prema jajovodima
- Nedovoljna debljina sluznice maternice (endometrija) – onemogućen prihvat oplođene jajne stanice i razvoj trudnoće u šupljini tijela maternice.
Prednosti
Najznačajnije prednosti korištenja hormonske kontracepcije su vezane uz njihovo povoljno djelovanje na određene bolesti i stanja koja se vezana uz funkcioniranje jajnika i proizvodnju njihovih hormona, estrogena i progesterona:
- Vrlo visoka kontraceptivna učinkovitost tableta – šansa da zatrudnite, ukoliko ih redovito uzimate, iznosi samo 1%
- Dostupnost – nabavljaju se na liječnikovu preporuku u ljekarnama
- Jednostavnost primjene – potrebno je samo podsjetiti se na uzimanje tablete svakodnevno u isto vrijeme
- Sprječava ili usporava razvoj endometrioze
- Smanjuje mogućnost izvanmaternične trudnoće
- Sprječava komplikacije pobačaja
- Liječenje anemije kod žena s obilnijim menstruacijama (zbog nepravilnih razina hormona, polipa endometrija, mioma maternice…)
- Smanjuje pojavnost zloćudnih bolesti jajnika i debelog crijeva
- Kod žena sa sindromom policističnih jajnika (PCO sindrom) sprječava preveliku potrošnju rezerve jajnika (može dovesti do rane menopauze) te smanjuje pojavnost zloćudnih bolesti endometrija (sluznica šupljine maternice)
- Smanjuju pojavnost funkcionalnih cista jajnika, bolnih menstruacija…
Nedostaci
Strah od upotrebe hormona i miješanja u prirodnost ciklusa te određene nuspojave i komplikacije koje mogu nastati tijekom uzimanja kontracepcijskih pilula razlog su nedovoljno proširene upotrebe u našoj zemlji:
- Nepravilna krvarenja tijekom početnih mjeseci korištenja 15-25%
- Mučnine, povraćanje 1,5-3,5%
- Glavobolje 6-12%
- Bolne grudi 4-9%
- Smanjena spolna želja (libido) 5-10%
- Promjene ponašanja – nervoza, depresija 1-3,5%…
- Poremećaji zgrušavanja krvi (tromboembolije) – vrlo niski postotak mogućnosti, 0,01%
- Određeni lijekovi mogu smanjiti učinkovitost pilula (lijekovi za epilepsiju, neki antibiotici…)
- Široka lepeza kontraindikacija tj. kada se ne smiju koristiti – neposredno nakon poroda i kod dojenja, kod bolesti vezanih uz poremećaje zgrušavanja krvi, žena starijih od 35 godina koje puše 20-tak cigareta dnevno, akutnih bolesti jetre i bubrega, šećernih bolesti s oštećenjima krvnih žila, težih promjena uzrokovanih povišenim krvnim tlakom, žena s obiteljskom anamnezom raka dojke…
Zahvaljujući širokoj paleti preparata različitog sastava i koncentracija aktivne supstance, vaš ginekolog može predložiti druge kontracepcijske tablete ukoliko niste zadovoljni sa prvotnim odabirom.
Vrste i cijena kontracepcijskih pilula
Pri navođenju određenih kontracepcijskih pilula prikazat ćemo sastav aktivnih supstanci u tableti, cijenu proizvoda (moguće promjene ovisno o tržišnim uvjetima, većina tableta se nalazi na listi HZZO-a, a doplata je onaj dio koje će korisnica platiti prilikom preuzimanja lijeka) te način uzimanja lijeka.
Način uzimanja lijeka svodi se na:
- uzimanje jedne tablete dnevno u isto vrijeme (npr. u 20h) kroz 21 dan nakon čega slijedi 7 dana pauze kada nastupa prijelomno krvarenje, a nakon sedmodnevne pauze započinje se s novim pakiranjem tableta.
- uzimanje jedne tablete dnevno kroz 28 dana (s time da su obično zadnje četiri tablete bez aktivne supstance) i služe korisnici da se održi navika svakodnevnog uzimanja tableta. Tijekom uzimanja neaktivnih tableta nastupa prijelomno krvarenje, a nakon uzimanja zadnje tablete prelazi se na novo pakiranje tableta i nema pauze kao kod pakiranja s 21 tabletom.
Lindynette
- Gestoden / etinilestradiol – postoji “jača” verzija s 0,3 mg (Lindynette 30) i “slabija” s 0,2 mg estradiola (Lindynette 20)
- Cijena Lindynette 20 je 31 HRK, a doplata 26,03 HRK
- Cijena Lindynette 37,26 HRK, doplata 32,81 HRK
- Uzimaju se prema shemi 21 dan svakodnevno, a zatim 7 dana pauze.
Adexa
- Levonorgestrel / etinilestradiol
- Cijena jednomjesečnog pakiranja je 26,28 HRK, a doplata 23,81 HRK
- Cijena tromjesečnog pakiranja je 78,32 HRK, a doplata 71,74 HRK
- Uzimaju se prema shemi 21 dan svakodnevno, zatim 7 dana pauze.
Yaz
- Drospirenon / etinilestradiol
- Cijena je 63,59 HRK, a doplata 59,14 HRK
- Uzimaju se prema shemi 28 dana svakodnevno jedna tableta u isto vrijeme.
Belara
- Klormadinon / etinilstradiol
- Cijena je 67,20 HRK, a doplata 62,75 HRK
- Uzimaju se prema shemi 21 dan svakodnevno, a zatim 7 dana pauze.
Yasmin
- Drospirenon / etinilestradiol
- Cijena je 69,38 HRK, a doplata 64,93 HRK
- Uzimaju se prema shemi 21 dan svakodnevno, a zatim 7 dana pauze.
Logest
- Gestoden / etinilestradiol
- Cijena je 31,53 HRK, a doplata 27,08 HRK
- Uzimaju se prema shemi 21 dan svakodnevno, a zatim 7 dana pauze.
Kako piti kontracepcijske pilule?
Kontracepcijske pilule se započinju uzimati prvi dan ženinog prirodnog menstruacijskog ciklusa kako bi se ostvarila njihova učinkovitost. Ako se tablete počnu uzimati između drugog do petog dana, dodatne metode kontracepcije se preporučuju tijekom prvih sedam dana prvog ciklusa tableta (kondom, spermicidna pjena, cervikalna kapa…).
Tablete se moraju uzimati svaki dan u otprilike isto vrijeme, ako je potrebno s malo tekućine, prema redoslijedu prikazanom na blister pakiranju. Dnevno se uzima po jedna tableta u neprekinutom nizu od dvadeset i jednog dana ili dvadeset osam dana kako je gore navedeno, ovisno o broju tableta u jednom pakiranju. Ukoliko prelazite na drugu vrstu kontraceptivnih tableta, potrebno ih je započeti uzimati po mogućnosti dan nakon posljednje aktivne tablete prethodnog kombiniranog oralnog kontraceptiva.
Nakon porođaja (ako ne dojite) ili pobačaja kontracepcijske tablete možete započeti uzimati nakon tri do četiri tjedna. U slučaju povraćanja ili jakih proljeva unutar 3-4 sata nakon primjene tablete, potrebno je primijeniti iste upute za postupanje kao u slučaju propuštenih tableta. Ukoliko želite odgoditi prijelomno krvarenje koje bi uslijedilo sa uzimanjem zadnje aktivne tablete, samo nastavite sa prvom aktivnom tabletom iz sljedećeg pakiranja.
Ako ste zaboravili tabletu uzeti u razdoblju većem od 12h od predviđenog potrebno je uzeti odmah i drugu tabletu u predviđeno vrijeme, makar to bilo i dvije odjednom. Razlog tome je nova generacija kontracepcijskih tableta koje imaju vrlo niske doze aktivnih sastojaka te se njihova učinkovitost u tom slučaju smanjuje. Prilikom tog mjeseca potrebno je dodatno koristiti i druge metode kontracepcije.
U svakom uputstvu za uporabu lijeka postoje objašnjenja koja treba pažljivo pročitati u slučaju zaboravljenih tableta, a ako je potrebno možete kontaktirati i vašeg ginekologa.
Moguće nuspojave kontracepcijskih pilula
Prilikom uzimanja kontracepcijskih pilula moguće su određene nuspojave. Ukoliko se pojave, trebate se posavjetovati s ginekologom, koji će onda eventualno propisati druge kontracepcijske tablete koje ne izazivaju tu nuspojavu.
Najčešće nuspojave obično su:
- Nepravilna blaga krvarenja
- Smanjenje libida
- Izostanak prijelomnog krvarenja
- Glavobolje
- Promjene raspoloženja.
Kontracepcijske pilule i debljanje
Kontracepcijske tablete ne dovode do povećanja tjelesne težine na način da uzrokuju povećanje masnog tkiva. Određene vrste kontraceptiva mogu dovesti do zadržavanja tjelesne tekućine u tkivima i time utjecati na povećanje tjelesne težine. O promjeni terapije trebate se posavjetovati sa svojim ginekologom.
Kontracepcijske pilule i akne
Kontracepcijske pilule se često koriste za smanjenje i liječenje akni. Postoje kontraceptivi koji u svom sastavu imaju tvari koje djeluju na smanjenje pojavnosti akni (antiandrogeno djelovanje):
- Drospirenon
- Dienogest
- Klormadinon
- Ciproteron acetat.
Kontracepcijske pilule i alkohol
Konzumacija alkohola ne umanjuje djelotvornost kontracepcijskih pilula, međutim, dugotrajna pretjerana konzumacija alkohola dovesti će do trajnog oštećenja jetre, a što se u laboratorijskom nalazu očituje povećanim razinama jetrenih enzima. U tom slučaju, liječnik će vam savjetovati da prestanete koristiti kontracepcijske tablete.
Kontracepcijske pilule bez recepta
Kontracepcijske tablete se ne mogu preuzeti u ljekarni bez recepta ginekologa. Tabletama koje služe kao hitna kontracepcija se mogu dobiti u ljekarni bez recepta ginekologa.
Kada počnu djelovati kontracepcijske pilule?
Mogućnost trudnoće uz kontracepcijske pilule
Ukoliko se tablete uzimaju redovito od prvog dana menstruacije, njihov kontracepcijski učinak je visok i iznosi 99%. Učinkovitost započinje odmah u ciklusu u kojem ste ih započeli uzimati
Kako prestati piti kontracepcijske pilule?
Kontracepcijske tablete možete prestati uzimati u bilo kojem trenutku, no najbolje ih je prestati uzimati sa zadnjom aktivnom tabletom. Tablete je preporučljivo prestati uzimati ukoliko:
- imate planirani operacijski zahvat
- je došlo do ozljede zbog koje ćete dugotrajnije mirovati
- sumnjate na razvoj tromboze – oticanje i crvenilo jedne noge, bolnost pri hodu, otežano disanje, ubrzani rad srca.
Ukoliko želite zatrudnjeti, prestankom uzimanja tableta započinje vaš prirodni ciklus te možete ostvariti trudnoću. Ne postoji štetno djelovanje kontracepcijskih tableta na trudnoću nakon što ste ih prestali uzimati, jer se one odmah odstranjuju iz organizma po prestanku uzimanja.
Korištenje kontracepcijskih pilula je individualno prilagođeno svakoj ženi. Učinkovitost je visoka, ali ne zaboravite da kontracepcija nije zaštita od spolno prenosivih bolesti (klamidija, herpes…). Ne odustajte ako primijetite određene nuspojave ili komplikacije, već se posavjetujte sa ginekologom o mogućoj zamjeni tableta. Kontracepcijske pilule su u većini pripravaka u nižim dozama te se tako smanjuje mogućnost komplikacija. Zapamtite, zaštita od neželjene trudnoće je ujedno i briga o svom zdravlju.