Uvod
Zatvor ili opstipacija predstavlja izostanak spontanog pražnjenja crijeva, dok se konstipacijom smatra otežano pražnjenje oskudne, tvrde stolice, najčešće manje od tri puta tjedno u periodu dužem od 12 tjedana.
Razlika opstipacije i kostipacije
Opstipacija i konstipacija su nazivi simptoma (znakova) koji se mogu javljati u različitim bolestima probavnog trakta, ali i nekih drugih stanja.
Opstipacija može biti i vrlo neugodna, jer može biti praćena bolovima u trbuhu, bolovima pri defekaciji, nadutosti, čak i popratno, zbog tvrde stolice može doći do krvarenja iz debelog crijeva ili anusa pa se na stolici nađe i nešto svježe krvi.
Defekacija je fiziološka pojava koju bi trebalo obavljati jednom dnevno.
Dojenčad hranjena majčinim mlijekom imaju karakterističnu žutu, rjeđu stolicu. Stolicu mogu imati i uz svaki podoj, ali stolica također može izostati i po nekoliko dana- čak i do dva tjedna.
Dojenčad na adaptiranoj prehrani obično imaju samo nekoliko stolica na dan da bi se oko 12 mjeseci pa na dalje to smanjilo do 1-2x dnevno, a stolica više nije identična onoj na mliječnoj prehrani (po boji, mirisu i konzistenciji). Dojenče, naime, već u dobi od 6 mjeseci života počinje uzimati nadohranu.
Kod djece se također javlja opstipacija i to u dobi od 2-4 godine. Često je prisutna u dobi (1,5 do 2 godine) kada su djeca zrela za skidanje pelene, pa zadržavaju stolicu i poremeti im se ritam.
Opstipacija može biti ponekad i simptom ozbiljne bolesti pa ako duže traje i dijete zbog toga slabije jede, ne napreduje na težini, neraspoloženo je, blijedo i ima još neke prateće simptome svakako je nužna obrada.
Vrste opstipacije
Postoje iduće vrste opstipacije:
- Akutna opstipacija
- Kronična opstipacija
- Funkcionalne
- Organske
Akutna opstipacija nastaje najčešće zbog nekog akutnog uzroka, npr. uz neadekvatnu prehranu, nakon terapije proljeva, ili zbog nekih psiholoških/socioloških razloga. Akutna opstipacija ne traje dugo i osim dijetetskih mjera, obično ne iziskuje terapiju.
Kronična opstipacija je uporna, predstavlja veći problem i teže se liječi. Potrebno je dijete obraditi kod gastroenterologa i dati odgovarajuću terapiju ako je potrebna.
Funkcionalne opstipacije nastaju zbog poremećene funkcije crijeva neorganskog porijekla, dok su organske opstipacije vezane uz kronične bolesti gastrointestinalnog ali i drugih organskih sustava.
Uzroci opstipacije
Uzroci opstipacije u dječjoj dobi mogu biti razni.
Ako je izostanak stolice ili poremećaj pražnjenja crijeva prisutan već u rodilištu kada se beba rodi, može se raditi o poremećajima probavnog trakta koji nužno iziskuju obradu i eventualnu kiruršku intervenciju.
Opstipacija (fiziološka) kod beba koje su na majčinom mlijeku, fiziološka je pojava kod velikog broja dojenčadi hranjene isključivo majčinim mlijekom. Nije zabrinjavajuća te ako beba dobro napreduje i nema napuhnut i bolan trbuščić, ne treba ništa posebno poduzimati.
Smatra se da stolica beba hranjenih majčinim mlijekom može izostati 7 do 10 dana, čak po nekim autorima i 14 dana. Obično, ne treba primjenjivati nikakve lijekove ako je beba dobro. Opstipacija će proći spontano kada beba počne uzimati raznoliku hranu. Smatra se da se to događa kod nekih beba jer majčino mlijeko ostavlja malo neiskorištenih tvari, sve se metabolizira, a prolazak kroz crijeva je sporiji jer nema vlakna.
Dojenčad hranjena adaptiranim mlijeko češće mogu imati opstipaciju jer su im stolice tvrđe i voluminoznije.
Funkcionalne opstipacije
Opstipacija kod male djece (oko 2 godine starosti) može nastati u periodu skidanja iz pelena, kada dijete svjesno zadržava stolicu jer zna da je već veliko i da ne može obavljati nuždu bilo kad i bilo gdje. Ako nekoliko puta u danu pokušava zadržati stolicu, stolica se promijeni i postane tvrda te je daljnja defekacija otežana. Da do toga ne dođe neke mame povremeno djeci koja su već skinula pelene, stave pelenu jer primijete da bi dijete moglo imati stolicu. Poneka se takva djeca skrivaju u kut sobe ili pod stol da ih nitko ne vidi dok vrše nuždu u pelenu ili gaćice.
Opstipacije djece je najčešće uzrokovana pogrešnom ili jednoličnom prehranom, konzumiranjem nedovoljno tekućine, što sve može uzrokovati poremećaje u radu crijeva i opstipaciju.
Djeca u stresu, npr. kod razvoda, preseljenja, novog vrtića i promjene škole, mogu reagirati s opstipacijom.
Neke kronične bolesti gastrointestinalnog trakta, ali i drugih sustava (tzv. organske opstipacije) se manifestiraju i opstipacijom. Tada se nakon obavljene dijagnostike kod specijaliste gastroenterologa i/ili drugih specijalista te treba uključiti odgovarajuća terapija.
Teško bolesna djeca s neurološkim bolestima i nekim drugim kroničnim bolestima, koja su slabije pokretna ili se ne kreću, također mogu imati poremećaje pražnjenja crijeva.
Kako prepoznati simptome opstipacije kod djece
Simptomi opstipacije su izostanak stolice tijekom dana. Stolica može izostati i po nekoliko dana iako bi dijete fiziološki trebalo imati stolicu 1x dnevno. Defekacija može biti otežana, bolna i može biti popraćena tragovima svježe krvi, jer pri otežanoj defekaciji popucaju ponekad nježne kapilare u predjelu debelog crijeva i anusa. Također su ponekad prisutni i „prljanje rublja“ stolicom te smetnje mokrenja. Kada je defekacija bolna dijete još intenzivnije zadržava stolicu zbog straha od boli pa se opstipacija produbljuje.
Trajanje opstipacije
O opstipaciji govorimo kada se simptomi otežanog pražnjenja crijeva ili izostanka stolice javljaju duže od 2 tjedna. Ako je to akutna opstipacija trajat će do 3 mjeseca, a ako je kronična može trajati i duže, ovisno o uzroku i svakako je nužna obrada.
Liječenje opstipacije
Liječenje opstipacije ovisi o dobi djeteta i vrsti tj. uzroku opstipacije.
- Izostanak stolice bebe koja je isključivo na majčinom mlijeku, nekoliko dana (do 15 dana) ne treba liječiti jer je to fiziološka pojava. Moguće je masirati trbuščić i dati probiotike da se pospješi peristaltika- rad crijeva.
Masaža i vježbice:
Masaža trbuščića – Nježno masirajte trbuščić bebe u smjeru kazaljke na satu. Postavite ruke na pupak bebe i masirajte u kružnim pokretima, pomicanjem ruku izvan središta bebinog trbuha.
Bicikl – Stavite bebu na leđa i lagano joj držite noge u pola savijenu položaju. Lagano počnite pomicati noge vaše bebe kao da vozi bicikl kako bi potaknuli crijevni rad. Izmjenjujte „bicikl“ s masažom trbuščića. “Bicikl” također može pomoći bebama koje pate od plinova.
Topla kupka – Neki medicinski stručnjaci sugeriraju primjenjivanje tople kupke kod beba sa zatvorom. Ideja je da bi ovo moglo opustiti bebu i potaknuti da “se stvari kreću” ponovno. Prilikom sušenja bebe možete joj izmasirati i trbuščić. - Opstipacija kod beba na adaptiranom mlijeku može se liječiti također masažom i vježbicama koji su navedeni kod liječenja izostanka stolice kod beba na prsima, primjenom probiotika te ev. promjenom formule na formulu za opstipaciju ili zatvor za određenu dob. Također se može preporučiti ranije, ali nikako ne prije 4. mjeseca starosti dojenčeta, uvođenje nadohrane, dakle ne prije 4 mjeseca starosti, koja bi trebala sadržavati vlakna kako bi se smanjili ili nestali simptomi opstipacije.
Ako beba i dalje ima problema s opstipacijom jake bolove, grčeve, nadutost, često plače i ništa od preporučenog ne pomogne potrebna je obrada. - Opstipacija kod djece koja se skidaju s pelena se liječi strpljenjem i upornošću. Treba pokušati uspostaviti pravilan ritam, mjesto i vrijeme pražnjenja crijeva.
Dijete treba naučiti da ide na WC ili tutu (kahlicu) koju se može kupiti prema afinitetu djeteta- autić, neka životinja, kako se dijete ne bi bojalo sjesti na tutu i obaviti nuždu. Jako je važno da dijete bude u smirenoj atmosferi i da ima dovoljno vremena za vršenje stolice. Kada dijete obavi nuždu, treba ga pohvaliti i poticati da to ponovno učini idućeg dana. Nekoj djece treba više vremena da se odviknu od pelene ali ih ne treba forsirati ili kuditi, jer se proces samo prolongira, a opstipacija produbljuje.
Ako ništa od gore navedenog ne pomaže treba uključiti gastroenterologa, nutricionistu i psihologa. - Opstipacija najčešće nastane zbog neadekvatne prehrane, pre malo tekućine, pre malo hrane vlaknastog porijekla, pre više slatkiša. Svakako prehranu treba promijeniti, uvesti zdravu prehranu te se savjetovati s nutricionistom. Treba izbjegavati namjernice koje zatvaraju. Piti dosta tekućine.
Preporuka je da se djeca što više kreću, da budu na svježem zraku i da se bave aktivnostima na otvorenom. Tada je sva muskulatura u pokretu a tako i peristaltika. - Djeca koja su prije nekog nemilog događaja (stres, razvod, gubitak voljene osobe, promjena vrtića ili škole i slično) imala urednu stolicu mogu imati opstipaciju. Sa takvom djecom treba imati puno strpljenja te ako roditelji sami ne mogu riješiti problem, razgovorom i uvjeravanjem treba ih uputiti na psihoterapiju.
Lijekovi koji se mogu primijeniti u liječenju opstipacije
Prehrana
Zdrava prehrana je ključna za prevenciju i liječenje opstipacije. Zdrava prehrana je najbolji i najučinkovitiji lijek.
Što je to zdrava prehrana?
Zdrava prehrana znači izbalansiranu, uredno raspoređenu prehranu tijekom dana koja je jako važna za svako dijete.
Dakle, dojenče bi trebalo biti isključivo na majčinom mlijeku do 6. mjeseca života. Nakon toga se uvodi nadohrana i to postepeno s povrćem, žitaricama, voćem zatim i mesom.
Kravlje mlijeko i jaja se preporučaju nakon 1. godine života, jaja nešto ranije i to prvo žumance, a onda bjelance.
Alergene namjernice (orašasto voće, jagode, školjke i mekušce) treba izbjegavati. Zaslađeni sokovi se ne smiju davati.
Ritam hranjenja – raspored obroka
Važno je i kako davati obroke kroz dan. Novorođenčad hranjena majčinim mlijekom se hrani „on demand“ tj. na zahtjev bebe. Najčešće je to svaki čas kroz prvi mjesec, ali kako beba raste i napreduje razmaci hranjenja se povećavaju, jer beba uspijeva pojesti sve više i više po obroku.
Bebe koje su ranije rođene, prematurusi, te bebe koje slabije napreduju treba hraniti i svaka dva sata, ponekad i češće.
Zdrava dojenčad se treba hraniti svaka tri sata, može i četiri ako beba tako hoće a dobro napreduje, povećavati razmak kako dojenčad sazrijeva, kao i smanjivati hranjenje noću kako bi se beba prilagodila na dnevno-noćni ritam. Danju se jede i beba je više aktivna, noću se spava. Naravno treba pratiti rast i razvoj individualno.
Za prehranu dojenčadi je dobro posavjetovati se sa patronažnom sestrom ili pedijatrom. U slučaju poremećaja prehrane i sa nutricionistom. Maloj djeci je potrebno svakodnevno davati mlijeko, cca pola litre dnevno. Obroke valja rasporediti na tri glavna i dva međuobroka.
Prehrana djece s opstipacijom
U djece s opstipacijom preferira se davati više vlaknastog povrća, namjernice koje otvaraju, (npr. smokva, šljiva), a izbjegavati namjernice koje zatvaraju (riža, mrkva, banane, grickalice, suha hrana, ali i velike količine mlijeka).
Također je jako važno da dijete pije dovoljno tekućine kroz dan. Preporuča se voda.
Preporuka je da se za prehranu kod opstipacije konzultira nutricionista koji će individualno kreirati jelovnik za svako dijete posebno, ovisno o vrsti i težini opstipacije. U kroničnoj opstipaciji nutricionista je ključni stručnjak u procesu liječenja.
Prirodni lijekovi
Prirodni lijekovi su čajevi i sirupi. Od čajeva za djecu se preporuča čaj od kamilice koji može biti lagano zaslađen.
Sirupi za opstipaciju se mogu nabaviti u ljekarnama bez recepta. Mnogi su sastavom na bazi šljive i smokve koji su prirodni, sadrže voće koje pospješuje defekaciju.
Probiotici
Probiotici (dobre bakterije) mogu djelovati pozitivno na peristaltiku, rad crijeva, te uz zdravu prehranu i prirodne lijekove mogu pomoći pri simptomu opstipacije.
Laksativi
Za omekšavanje stolice najčešće se koriste laktuloza i polietilenglikol, a kod veće djece (iznad 4 godine) može se koristiti i parafinsko ulje. Potrebno je primjenjivati ih u dovoljnoj dozi u odnosu prema tjelesnoj masi djeteta i tvrdoći stolice (određuje liječnik). Napominjemo da je raspon može biti širok, te da se ne treba bojati većih doza, budući da se radi o tvarima koje se ne resorbiraju već samo navlače vodu i omekšavaju stolici, pa osim pre mekane stolice praktički nema drugih nuspojava.
Vlakna se mogu dodati u svaki obrok, neutralna su i ne mijenjaju okus hrane. Moguće ih je nabaviti u ljekarnama bez recepta, a dobro djeluju na peristaltiku i djetetu omogućuju redovitiju defekaciju.
Prah ili ljuspice indijskog trputca, se dosta preporučuju u jer navlače vodu i razrjeđuju stolicu te omogućuju lakšu i redovitiju defekaciju.
Supozitoriji (najčešće glicerinski čepići) se daju iznimno u početku terapije da bi se ispraznilo crijevo a zatim se daju laksativi da bi se održala rjeđa konzistencija stolice.
Biofeedbeck terapija
Kod kroničnih opstipacija je koristan toaletni trening za djecu koja su za to dovoljno velika. Danas su moguće i vježbe defekacije (biofeedback) koje se preporučaju u slučaju tvrdokornog problema.
Kada potražiti liječničku pomoć?
Akutnu opstipaciju, koja kratko traje (do 3 mj) može roditelj rješavati sam zdravom prehranom, dovoljnim unosom tekućine, uspostavljanjem pravilnog ritma defekacije, strpljenjem, razgovorom ako je dijete veće. Također može u ljekarni nabaviti prirodne, biljne lijekove-sirup za opstipaciju.
Ako se radi o kroničnoj opstipaciji koju karakterizira neki od slijedećih simptoma: neredovita stolica (frekvencija rjeđa od 3x tjedno), fekalna inkontinencija (češća od 1x tjedno), zadržavanje stolice, bolna ili otežana evakuacija stolice, prisustvo obilnih masa u završnom debelom crijevu te stolica velikog volumena koja može začepiti zahod, potrebno je javiti se pedijatru i učiniti obradu.
Prema novim zajedničkim preporukama europskog i američkog pedijatrijskog gastroenterološkog društva, smatra se da su 2 tjedna već dovoljno kritično razdoblje za trajanje simptoma, jer odgađanje terapije otežava njihovo rješavanje.
Zaključak
Zatvor ili opstipacija predstavlja izostanak spontanog pražnjenja crijeva, dok se konstipacijom smatra otežano pražnjenje oskudne, tvrde stolice, najčešće manje od tri puta tjedno u periodu dužem od 12 tjedana.
Prevencija opstipacije je u zdravoj prehrani, dovoljnom unosu tekućine i kretanju.
Pri odvikavanju od pelene treba biti strpljiv i ustrajan i pričekati dok dijete bude zrelo, što je kod svakog djeteta individualno.
Pri terapiji opstipacije ponovo je ključna zdrava prehrana, te je savjet nutricioniste i pridržavanje uputa izuzetno važno.
Kod opstipacije koja duže traje, kronična opstipacija (duže od 3 mjeseca) i ne može se regulirati prehranom, prirodnim lijekovima, čajevima i sirupima a dijete ima još neke simptome potrebno je učiniti obradu kod gastroenterologa da bi se utvrdila dijagnoza i odredila terapija.