18.07.2024.

Što ponijeti na kampiranje s djecom u šatoru?

Planirate obiteljsko kampiranje? Donosimo sve što morate znati o kampiranju s djecom u šatoru i što trebate ponijeti sa sobom.

Kampiranje s djecom u šatoru

Mnogi će se složiti da ne postoji bolji način za obiteljsko druženje od boravka u prirodi, ali da bi kampiranje s djecom bilo nezaboravna aktivnost i uspomena važno je dobro se pripremiti. Osim opreme za kampiranje važno je ponijeti sve što će omogućiti da boravak s djecom u prirodi bude ugodno, sigurno i zabavno iskustvo. 

1. Šator

Šator je najvažniji dio opreme kada je riječ o ovakvoj vrsti kampiranja i mora zadovoljiti većinu vaših potreba. Ako ćete tijekom kampiranja mijenjati lokacije onda je važno da konstrukcija bude laganija i jednostavna za montiranje. Vremenski uvjeti na lokaciji su također bitan faktor prilikom odabira šatora za kampiranje jer vam je za kišno i vjetrovito područje iznimno bitan materijal šatora. 

Što se tiče veličine šatora, preporuka je da bude dovoljno velik da u njega stane cijela obitelj i da ima zaštićeni predprostor za pohranu stvari. Dakle, odabir šatora ovisi o vrsti i lokaciji vaše pustolovine, a ako ju planirate ponavljati onda se ne ustručavajte uložiti u kvalitetan šator za kampiranje.

2. Alat

Naravno da ne morate nositi cijeli asortiman, ali osnovni alat na kampiranju morate imati. Čekić će vam olakšati postavljanje šatora, čavlići će vam itekako dobro doći u slučaju da morate negdje postaviti konop za sušenje rublja ili kanistar za vodu, a ne bi bio na odmet ponijeti i kombinirke.

3. Vreće za spavanje

Vreće za spavanje dijele se na ljetne, zimske i trosezonske vreće za spavanje. Odabir najbolje ovisi o vašim planovima u budućnosti pa ako ne planirate kampirati samo ljeti ili zimi, najbolji odabir je kupnja trosezonske vreće za spavanje. 

Imajte na umu da tijekom zimskog kampiranja ovakve vreće ne pružaju maksimalnu toplinsku udobnost, ali ako niste “zimgrozna” obitelj, to vam neće predstavljati problem. Zadovoljit će sve vaše potrebe tijekom ljetnih hladnijih noći, ali i u ostatku godine.

4. Podloga i jastuci

Podloga poput karimata ili madraca na napuhavanje će spavanje u šatoru učiniti puno ugodnijim, posebice ako je šator postavljen na neravnom tlu s izbočinama. Uložite u ovaj dio opreme jer se ne želite ujutro buditi mrzovoljni i pokočeni. Naravno, neizostavni su i jastuci, plahta i prekrivač, što vam sve zajedno neće zauzeti puno mjesta prilikom pakiranja, a čini veliku razliku kada je riječ o udobnosti.

5. Rasvjeta

Bez obzira na to što je kampiranje suživot s prirodom, nemojte u potpunosti ovisiti o prirodnom svjetlu. Velika je vjerojatnost da djeca neće uživati u potpunom mraku, a i vama će u brojnim trenucima biti potrebno pomoćno osvjetljenje, stoga na kampiranje obavezno ponesite lanterne te ručne i naglavne svjetiljke

6. Oprema za kuhanje

U slučaju da na kampiranju planirate dio obroka sami pripremati, onda će vam svi iskusni kamperi savjetovati nabavku kuhala ili plinske kartuše. Postoje i prijenosni štednjaci i plinski roštilji, ali ulaganje u taj dio opreme ovisi o vašim potrebama. Svakako ponesite osnovno posuđe i plastične ili aluminijske zdjelice jer su lagane i jednostavne za održavanje. Također, nemojte zaboraviti i prijenosni hladnjak za kampiranje, a kako bi zajednički obroci bili potpuni gust uložite u sklopivi stol i nekoliko sklopivih stolaca.

7. Putna ljekarna

I sami znate da, neovisno o tome idete li na vikend putovanje, obiteljsko ljetovanje ili kampiranje – putna ljekarna je obavezna. Mora sadržavati osnovni set za prvu pomoć, što uključuje antispetike, flastere i komprese. 

Nadalje, potrebno je ponijeti toplomjer, lijek protiv bolova ili povišene temperature, sprej ili kapi za nos, sirup za ublažavanje kašlja i sredstvo za ublažavanje dijareje jer promjena klime i prehrane kod male djece može uzrokovati proljev.

8. Zaštita od sunca i komaraca

Kreme s visokim zaštitnim faktorom su potrebne tijekom cijele godine, ali isto vrijedi i za repelente protiv uboda komaraca i ostalih insekata tijekom kampiranja. Dobro je ponijeti antihistaminsku mast ili gel kako bi ublažili reakcije nakon potencijalnih uboda, ali i  sredstvo za djecu protiv alergije na pelud.

9. Slojevita odjeća

Na kampiranju ste stalno u pokretu i zato je najbolje ponijeti odjeću koja će vama i djeci omogućiti slojevito odjevanje. Djecu oblačite sukladno vremenskim prilikama, provjerite vremensku prognozu prije polaska, ali za svaki slučaj ponesite kabanice i obuću za kišu.

10. Osnovni higijenski paket

Iako kampovi u većini slučajeva imaju opremljene sanitarne čvorove, vi ponesite svoj osnovni higijenski paket koji sadrži toalet papir, vlažne maramice i sredstvo za dezinfekciju. Nikad ne znate kada vam može zatrebati i zato je važno biti spreman “kad priroda pozove”!

11. Prijenosna kahlica

Ovo nije nužan dio opreme, pogotovo zato što boravite u prirodi, ali je kahlicu vrlo praktično imati kada je riječ o maloj djeci, posebice ako svoje dijete pokušavate odviknuti od pelene. Tada je nužno nastaviti s postupkom odvikavanja koji prakticirate kod kuće kako ne biste zbunjivali dijete i usporili taj proces.

12. Rekviziti za igre na otvorenom

Kampiranje pruža mogućnost za osmišljavanje bezbroj igara u prirodi poput istraživačkih igara, igara orijentacije na karti i u prirodi, ali nemojte zaboraviti ponijeti i rekete za badminton, lopte, uže za preskakanje, frizbi i slične rekvizite za igru na otvorenom.

13. Društvene igre

Treba biti spreman i za vremenske neprilike, ali to ne znači da tada djeci dajete u ruke mobitel, već se pripremite za igranje društvenih igara. Čovječe ne ljuti se, Uno, Crni Petar i Scrabble samo su neke od igara koje će “spasiti situaciju” u slučaju kiše, ali su uistinu zabava za cijelu obitelj.

14. Omiljene grickalice

Boravak u prirodi otvara apetit i djeca će puno češće biti gladna pa se opremite s njihovim omiljenim grickalicama i voćem jer nećete biti u situaciji da uvijek imate konkretan obrok na kampiranju. I ne brinite zbog toga što će povremeno jesti “gluposti”, ne idete na kampiranje svaki tjedan, a djeca će vam biti puno bolje volje pa će samim time i cijela ova obiteljska pustolovina biti puno ugodnija.

15. Prijenosni punjač za uređaje

Smisao boravka u prirodi je potpuno uživanje u svemu što vam ona pruža, a to znači uživanje bez ekrana. Ipak, morate imati punjač za bežično punjenje mobitela ili pametnog sata, ali i drugih gadgeta koji će vam možda dobro doći na kampiranju. Prijenosni punjač vam ne treba da biste napunili dječje tablete jer je najvažnije pravilo s kojim djecu morate upoznati prije kampiranja – ekrani su zabranjeni!

Dobro istražite lokaciju na kojoj planirate kampirati, napravite popis za kupovinu i krenite u nabavku. Opremu za kampiranje s djecom, namirnice i druge potrebne dodatke možete potražiti u najbližoj Lidl trgovini. Sretno u vašoj novoj obiteljskoj avanturi!