30.04.2025.

Pjege od sunca ─ zašto nastaju i kako ih se riješiti?

Kod nekih osoba dugotrajno izlaganje suncu može prouzrokovati sunčane pjege. Istražite kako mogu izgledati i kako ih se riješiti.

Pjege od sunca, poznate i kao hiperpigmentacijske mrlje ili staračke pjege, nastaju uslijed pretjeranog izlaganja ultraljubičastom (UV) svjetlu. Obično se pojavljuju oko 40. godine života te, iako su bezopasne, mogu utjecati na estetski izgled kože, zbog čega mnogi traže načine kako ih ukloniti ili spriječiti njihov nastanak. U ovom članku možete pročitati zašto se pjege od sunca pojavljuju, kako izgledaju te kako ih učinkovito tretirati i prevenirati.

Zašto nastaju pjege od sunca?

Kronično, dugotrajno izlaganje UV zračenju 

Kronično, dugotrajno izlaganje UV zračenju, bilo prirodnog izvora (sunca) ili umjetnog izvora (solariji), može dovesti do nastanka pjega. Sunčeve opekline često su povezane s nastankom sunčanih pjega, posebice onih od sunca na leđima.

Nasljedna sklonost

Osobe svjetlijeg tipa kože (crvena ili plava kosa) su sklonije nastanku pjega od sunca.

Starenje kože

Koža starenjem postaje sklonija hiperpigmentacijama pod utjecajem sunca, a upravo se zato pjege od sunca često nazivaju staračkim pjegama.

Hormonalne promjene

Žene su sklonije nastanku pjega od sunca zbog utjecaja estrogena i progesterona.

Nepravilna njega kože 

Primjena fotosenzitivnih proizvoda, na primjer, retinoida, voćnih kiselina, eteričnih ulja i slično prije izlaganja suncu mogu potaknuti nastanak sunčanih pjega. Neki od kozmetoloških tretmana prije izlaganja suncu, na primjer, pilinzi ili laser, mogu potaknuti pojavu hiperpigmentacijskih pjega. 

Određeni lijekovi

Najčešće korišteni fotosenzitivni lijekovi su neki antibiotici (na primjer, tetraciklini, doksiciklin), hormoni, antihistaminici, nesteroidni protuupalni lijekovi, kemoterapeutici i slično. 

Kako izgledaju pjege od sunca?

  • Pjege od sunca su ravne smećkaste fleke, obično ovalnih ili nepravilnih oblika.
  • Boja sunčanih pjega varira od svijetlo smeđe do tamno smeđe.
  • Veličina im je od nekoliko milimetara do jednog centimetara (iako mogu biti i veće).
  • Pjege od sunca se najčešće se pojavljuju na dijelovima kože koji su najviše izloženi suncu, poput lica, ramena, ruku i dekoltea.
  • Pjege od sunca ne izazivaju subjektivne smetnje, ne svrbe, ne bole, niti peku.
  • Obično postaju izraženije tijekom ljetnih mjeseci zbog pojačanog izlaganja UV zračenju.

Kako ukloniti pjege od sunca?

Sunčane pjege na koži su dobroćudne promjene, no često predstavljaju kozmetski nedostatak i zato zahtijevaju liječenje. Prije liječenja preporuka je konzultirati dermatologa kako bi se odabrao najsigurniji i najučinkovitiji pristup liječenju. Osim liječenja, zaštita od sunca je ključna za sprječavanje novih pjega. Pjege od sunca se mogu pokušati ukloniti na više načina.

Kreme za izbjeljivanje kože

Primjena krema za izbjeljivanje obično je prva metoda liječenja sunčanih pjega na koži, posebice pjega od sunca po licu. Kreme za izbjeljivanje sadrže aktivne sastojke poput vitamina C, niacinamida, azelaične kiseline, kojične kiseline, hidrokinona i retinoida. Primjena ovih krema savjetuje se tijekom hladnijeg doba godine, kada je sunčevo UV zračenje minimalno.

Kreme za izbjeljivanje potrebno je nanositi kroz duže vrijeme, barem šest mjeseci, redovito, ali mogu izazvati iritaciju kože (crvenilo i svrbež).

Kemijski pilinzi

Kemijski piling uklanja površinski sloj kože te smanjuje vidljivost pjega. Vrste pilinga: 

  • glikolna kiselina 
  • salicilna kiselina 
  • trikloroctena kiselina. 

Rezultati su vidljivi nakon nekoliko tretmana, no moguće su nuspojave poput crvenila, iritacije ili ljuštenja kože. Koža je pojačano osjetljiva nakon pilinga, stoga je potrebna odgovarajuća zaštita od sunca. Preporuka je pilinge raditi kod iskusnog stručnjaka. 

Laser

Laserom se ciljano tretira specifična mrlja, ostavljajući okolnu kožu netaknutom. Preporuka je laserski tretman provoditi kod iskusnog stručnjaka dermatologa ili plastičnog kirurga, tijekom hladnijeg doba godine kada je sunčevo zračenje minimalno. Laserska terapija je obično skupa, posebice ako je potrebno tretirati veću površinu.

Mikrodermoabrazija

Mikrodermoabrazija je postupak fizičkog uklanjanja gornjeg sloja kože pomoću abrazivnih čestica ili dijamantnih nastavaka. Mikrodermoabraziju se savjetuje provoditi kod iskusnog stručnjaka jer ona nestručno izvedena može rezultirati nastankom novih hiperpigmentacija

Prirodne metode

Neke od prirodnih metoda poput:

  • lokalne primjene soka od limuna
  • gela aloe vere
  • ekstrakta zelenog čaja i slično 

mogu pomoći u blagom posvjetljivanju kože.

Treba biti oprezan i kod primjene prirodnih metoda jer mogu izazvati iritaciju kože te pojavu novih hiperpigmentacija.

JOŠ JEDNOM JE VAŽNO NAGLASITI DA se niti jedna od navedenih metoda uklanjanja ne primjenjuje tijekom ljetnih mjeseci jer može potencirati nastanak novih pjega. Uz svaku metodu ili postupak potrebno je koristiti pravilnu zaštitu od sunca.

Kako spriječiti pjege od sunca?

Pojavu pjega od sunca moguće je smanjiti i/ili spriječiti odgovornim ponašanjem na suncu.

Preporuke za prevencija pojave pjega od sunca uključuju:

  • koristiti kreme za zaštitu od sunca širokog spektra (štite od UVA i UVB sunčevog spektra)
  • kreme za zaštitu od sunca se savjetuje primjenjivati na izloženim dijelovima kože i tijekom zimskih mjeseci. Iako je intenzitet UVB zraka jači tijekom ljetnih mjeseci, UVA zračenje kontinuirano je prisutno tijekom cijele godine
  • izbjegavati izlaganje suncu tijekom najintenzivnijeg UV zračenja (pratiti UV indeks)
  • nositi zaštitnu odjeću i šešire širokog oboda za zaštitu od sunca
  • ne koristiti solarije
  • posebno njegovati i redovito hidrirati kožu izloženu suncu i drugim okolišnim faktorima, uz primjenu kozmetike koja odgađa prijevremeno starenje kože
  • dobra hidracija kože hidratantnim kremama s hijaluronskom kiselinom, glicerinom, ceramidima i slično.
  • primjena lokalnih antioksidansa, krema i seruma s vitaminom C, E, ferulinskom kiselinom i slično.
  • 1-2 puta tjedno koristiti blage pilinge za uklanjanje odumrlih stanica s kože.
  • navečer se preporuča primjena krema s retinolom (vitaminom A).


Pjege od sunca estetski su problem koji se učinkovito može riješiti odgovarajućim tretmanima i preventivnim mjerama. Savjetuje se redovita zaštita od UV zračenja i pravilna njega kože. Ako primijetite nove ili promijenjene pjege na koži, uvijek je preporučljivo konzultirati dermatologa kako biste isključili ozbiljnije probleme.

Nives Pustišek

Članak napisala:

doc. dr. sc. Nives Pustišek, dr. med.

je specijalist dermatolog i venerolog te subspecijalist dječje dermatologije, zaposlena u Klinici za dječje bolesti Zagreb. 2016. prim. Pustišek je obranila doktorsku disertaciju, za koju je i dobila Dekanovu nagradu na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Autor je i koautor brojnih stručnih/znanstvenih radova i publikacija iz područja dermatologije i venerologije te dječje dermatologije kao i priopćenja na kongresima u Hrvatskoj i inozemstvu. Aktivno sudjeluje u radu Hrvatskog dermatološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora. Član je Europske akademije za dermatologiju i venerologiju i Europskog društva za pedijatrijsku dermatologiju. Osim redovnog rada u Ambulanti za dječju dermatologiju i venerologiju, prim. Pustišek aktivna je u javno-edukativnom radu. Sudjelovala je u provođenju edukativnog programa „Edukacija vršnjaka o HIV/AIDS-a za mlade“. Provodi strukturirani edukacijski program za oboljelu djecu i roditelje pod nazivom "Škola o atopiji". Od 2017.g. sudjeluje u projektu Grada Zagreba i Klinike za dječje bolesti Zagreb ”Baš me to zanima”, edukacija djevojčica šestih razreda Grada Zagreba o reproduktivnom zdravlju i njezi kože.

Ostali članci