01.04.2025.

Kako zaustaviti štucanje? 10 tehnika koje možete isprobati

Štucanje može biti neugodno za odrasle, ali i zabrinuti roditelje kada se javi kod beba. Istražite kako zaustaviti štucanje!

Štucanje kod beba i djece

Štucanje je simptom koji se najčešće javlja iznenada i ritmički se ponavlja, uz čujni “hik”. Može biti jako neugodno, iako većinom nije opasno. Nastaje zbog podražaja (spazma, grča) dijafragme, mišića koji dijeli trbušnu od prsne šupljine. Može nastati i ako se odjednom uzme previše zraka, ako se netko iznenada uzbudi te iz još niza drugih razloga, kao i u nekim kroničnim bolestima, koja su kod djece rijetka.

Kada se štucanje pojavi potrebno je primijeniti jednu od nekoliko tehnika kod djece i beba, da se ono zaustavi o čemu će biti riječi u ovom članku, te što učiniti ako štucanje nikako ne prestaje.

Kada može doći do štucanja?

Dakle, u osnovi je štucanje neugodna pojava koja nastaje zbog spazma, grča dijafragme. Dijafragma je mišić koja dijeli trbušnu šupljinu od prsne šupljine, a zbog toga su u pojavu štucanja uključeni i trbušni organi (želudac) i prsni organi (interkostalni mišići, pluća i glasnice). Pri štucanju se želudac rasteže, pluća se brzo ispune zrakom te se glasnice automatski zatvore proizvodeći zvuk “hik”. Kako se mišići između rebara ritmički stišću i opuštaju, a trbuh i rebra se uvlače,  štucanje se ritmički ponavalja, pa se čini da dijete ne može doći do zraka. Štucanje se dijeli na akutno i kronično.

Akutno štucanje

Akutno štucanje traje manje od 48 sati, nastaje zbog podražaja dijafragme, a najčešći uzroci kod djece su:

Ostali uzroci pojave štucanja, kao što su alkohol, nikotin i jako začinejna hrana nisu specifični za dječju dob, a također mogu rezultirati štucanjem.

Brzo (halapljivo) jedenje i pijenje

Kada dijete naglo jede ili pije, može doći do štucanja, jer unese puno zraka u probavni trakt i podraži se dijafragma te se pokrene šucanje. Dakle, dijete mora jesti i piti polako, ne naglo, te ne smije biti pregladno, jer zbog gladi počne brzo i halapljivo jesti.

Prejedanje

Dijete ne smije jesti prevelike količine hrane koje mu opterete i napuhnu želudac koji podraži dijafragmu i pokrene šucanje. Obroke treba rasporediti prema dobi i aktivnostima.

Beba jede krutu hranu rukama i smije se

Gastroezofagealni refluks (GERB)

Štucanje se može pojaviti u gastroesofagealnom refluksu te kod beba uz bljucanje.

I bebe mogu imati refluks. No, najčešće se kod njih radi o prolaznom fiziološkom refluksu koji se javlja zbog nerazvijenosti sfinktera pilory, mišića koji se nalazi između želuca i jednjaka, pa hrana tj. mlijeko krene u suprotnom smjeru i beba počne bljucati. Fiziološkm refluksu doprinosi tekuće hrane – mlijeka, dojenog ili adaptiranog, čime se bebe hrane, te horizontalnog položaja bebe.

Kako beba raste i razvija se, bebin se sfinkter pilory također razvije i priječi prelazak hrane iz želuca natrag u jednjak. Beba u dobi od 6 mjeseci već jede krutu hranu i zauzima sjedeći položaj, pa se fiziloški refluks gubi. Nemaju sve bebe tako izraženi refluks, pa neke bljucaju više, a neke manje, a neke uopće ne bljucaju. Kada beba puno plače, nije zadovoljna pri hranjenju i puno bljucka, to je znak izraženijeg refluksa.

Kod veće se djece također može pojaviti refluks, te ako duže traje i remeti razvoj djeteta, potreban je pregled, obrada dječjeg gastroenterologa, a možda i terapija.

Štucanje kod novorođenčadi i malih beba

Smatra se da nerođene bebe također štucaju još dok su kod mame u trbuhu. Trudnice to osjete poput nježnih ritmičkih grčeva oko 20 tj. trudnoće. Whitehead i suradnici opisuju pozitivan utjecaj štucanja kod beba na disanje i razvoj mozga.

Neke male bebe često štucaju, ali se čini da to njih ne smeta, čak mogu i spavati dok štucaju. Ponekad se štucanje desi kada se beba rashladi, pa počne štucati, ali to brzo prođe nakon što se utopli. 

Kronično štucanje

Kronično štucanje traje više od 48 sati, a također se često javlja u iste osobe. Najčešća  kronična stanja koja dovode do štucanja rijetka su kod djece, ali se mogu javiti, podrazumijevaju:

  • oštećenja središnjeg živčanog sustava
  • infekcije kao što je meningitis i encefalitis
  • bolesti u području vrata 
  • gastrointestinalne poremećaje, najčešće refluks
  • bolesti pluća, npr. astma
  • srčane poremećaje
  • metabolički poremećaj – dijabetes melitus, snižene vrijednosti kalcija, natrija i ugljičnog dioksida
  • uzimanje nekih lijekova (kod djece rijetko)
  • psihogeno u stresu i uzbuđenju ili uz neke mentalne poremećaje
  • nakon anestezije.

Tehnike za zaustavljanje štucanja

Bit u tehnikama za zaustavljanje štucanja je podražaj živca koji se zove vagus, a koji inervira dijafragmu i “naredi” joj da se opusti te štucanje stane.

Valsalvin način

Tehnika se sastoji u tome da se začepi nos i puše-izdiše kroz začepljen nos. Ta tehnika se može primijeniti samo kod veće djece koja surađuju.

Djevojčica se drži za nos

Povlačenje djeteta za jezik

Kada se djetetu blago povuče jezik, podraži se živac vagus i štucanje može prestati.

Pritiskanje očnih jabučica

Pritiskanje se izvodi laganim pritiskom, time se podraži živac vagus i štucanje prestaje. Kod male djece se tehnika mora izvoditi izuzetno nježno i pravilno kako ne bi došlo do povrede oka.

Začepljene uši 

Tehnika se sastoji u uzimanju gutljaja vode koja se zadrži u ustima dok se ne začepe uši. Kada se uši začepe, voda se proguta, a štucanje zaustavi. Također, dijete mora surađivati.

Sklupčani položaj

Dijete zauzme položaj koljenima prema prsima i obuhvati noge rukama tj. sklupča se u kuglu, loptu, čime se opusti dijafragma i štucanje se može zaustaviti.

Masiranje karotida

Karotide su krvne žile na vratu koje dovode krv u mozak. Pri nježnom masiranju karotida, štucanje može proći. Treba biti oprezan da se karotide ne pritisnu jako jer se u tom slučaju zaustavi dovod krvi u mozak.

Led i hladna voda

Jedna od tehnika je i gutanje malih komadića leda ili hladne vode koja podraži vagus pa štucanje može prestati. Zbog leda se ne preporuča za manju djecu. 

Sisanje limuna 

Sisanje limuna izaziva brzo gutanje zbog kiselosti te na taj način mogućnost zaustavljanja štucanja. Može se dati sa ili bez šećera, ako djetetu nije prekiselo. Umjesto limuna neki preporučuju žlica octa, što djeci ipak ne bi trebalo davati.

Žličica šećera

Ponekad može pomoći žličica šećera koju dijete drži u ustima pa zatim popije vode, a pri čemu treba jako paziti da dijete nema dijabetes.

Zadržavanje daha ili disanje u papirnatu vrećicu

Uzme se papirnata vrećica te dijete puše u nju i zadržava dah. Tehnika se treba ponoviti nekoliko puta dok štucanje ne prođe. Na taj način utječe na povećanu koncentraciju ugljičnog dioksida te štucanje može prestati. Dijete mora biti suradljivo, a tehnika se smije izvoditi samo pod kontrolom roditelja koji je znaju primijeniti.

Uzimanje određenih namjernica (alternativne metode)

Za zaustavljanje štucanja preporučuju se različite namirnice s manjim ili većim učinkom. To su npr. đumbir, kamilica, kordamon, kikiriki maslac i drugi, a što ne bih preporučila djeci.

Kako zaustaviti štucanje kod beba?

Od gore navedenih tehnika za štucanje kod malih beba, preporuča se lagano tapšanje po leđima, čime se može izazvati bljuckanje i zaustaviti štucanje. Pri hranjenju treba povremeno prekinuti hranjenje, uspraviti bebu i potaknuti je da izbaci zrak (podrigne), a nakon toga se hranjenje može nastaviti. Bebi se može ponuditi da popije malo vode, ako nije isključeno dojena.

Duda varalica je katkad jako korisna u zaustavljanju štucanja jer se sisanjem opušta dijafragma do prekida štucanje.

Može li se štucanje prevenirati?

Pravilna zdrava prehrana, pravilan način hranjenja beba, boravak na svježem zraku te tjelesna aktivnost prilagođena dobi uvijek su dobri preduvjeti da se kod djece izbjegnu mnogi neželjeni simptomi.

Ako je dijete sklono štucanju, mogu pomoći pojedini dodaci prehrani koji opuštaju muskulaturu kao što su magnezij, kalcij, kalij, natrij I vitamin B6 te kamilica od biljnih ljekovitih pripravaka. Naravno, uz konzultaciju pedijatra.

Ako se radi o određenoj bolesti koja možebiti uzrok štucanju, treba se pridžavati terapije i uputa pedijatra.

Preveniranje štucanja kod malih beba

Malu bebu treba hraniti polako, u blago kosom položaju, da se ne naguta zraka i da se ne javi štucanje. Za bebu je bolje da jede odjednom manje količine pa češće. Nakon jela je dobro da bude u uspravnom položaju ili kosom položaju. Ako majka doji, treba paziti na pravilan položaj bradavice, a ako se hrani na bočicu da se ne naguta zraka i počne štucati. 

Što kada štucanje traje dulje nego što bi trebalo?

Ako štucanje traje duže i nikako se ne može zaustaviti, a dijete teško dolazi do zraka, treba potražiti liječničku pomoć, kako bi se zaustavilo štucanje i našao uzrok. Tada bi se postavila dijagnoza te lječila osnovna bolest. 

Štucanje je neugodna pojava koja se javlja zbog podražaja dijafragme, mišića koji dijeli trbušnu od prsne šupljine. Kada se dijafragma iz nekog razloga podraži,  ritmički se “pokrene”, pluća se ispune zrakom koji kroz stisnute glasnice izlazi naglo i proizvedi čujni zvuk “hik”. Najčešće nije opasan simptom, ali može biti vrlo neugodan. Postoji niz tehnika od kojih su spomenute samo neke kako da se zaustavi štucanje. Kod djece se najčešće radi o naglom halapljivom jedenju ili pijenju, prejedanju ili refluksnoj bolesti, a ako dugo traje i teško se zaustavlja, treba učiniti obradu, odrediti pravi uzrok i liječenje.

Giovana Armano

Članak napisala:

prim. mr. sc. Giovana Armano, dr. med.

specijalist pedijatar. Medicinski fakultet upisala je 1975., a diplomirala 1980. Specijalistički ispit iz pedijatrije položila 1988., a magisterij obranila 1983. godine. Od 2000. radi u Domu zdravlja Susedgrad, sada DZ Zagreb Zapad, u Specijalističkoj pedijatrijskoj ordinaciji dr. Armano. Dobila je Povelju HLZ za rad u Hrvatskom društvu za socijalnu i preventivnu pedijatriju 2006. Godine. Član je upravnog odbora udruge Centar dječjeg zdravlja. Izdala je knjigu za roditelje „Pedijatar u kući“ 2006. godine te se uključila u Kliničko istraživanje uvođenja formule za dojenčad na bazi kozjeg mlijeka. Sudjeluje i organizator je brojnih znanstvenih stručnih skupova.

Ostali članci