Cijanoza je plavičasta boja kože koja nastaje zbog povećane koncentracije hemoglobina koji nije opskrbljen s dovoljno kisika, bilo da se radi o bolestima srca ili o bolestima krvnih žila, plućnim ili nekim drugim bolestima. Cijanoza se dijeli na centralnu i perifernu cijanozu. Uzroci cijanoze su različiti te u ovom tekstu pročitajte samo najčešće cijanoze dječje dobi. Prema vrsti cijanoze odrede se preporuke i liječenje.
Što je cijanoza?
Dakle, cijanoza je plavičasta boja kože koja nastaje zbog povećane koncentracije hemoglobina koji nije opskrbljen sa dovoljnom količinom kisika (tzv. neoksigenirani hemoglobin). Kisik je neophodno potreban stanicama, tkivima i organima u tijelu. Zasićenosti krvi tj. hemoglobina, kisikom se naziva saturacija i kod zdrave osobe iznosi 97%. Ako je saturacija manja od 90% govorimo o nedostatku kisika — hipoksiji.
Za razliku od okisgeniranog hemoglobina koji je svijetlo crvene boje, neoksigenirani hemoglobin je taman, plavičast, zbog čega je koža na dijelovima koji ga nemaju dovoljno, plavičasta, cijanotična. Plavilo kože se vidi kada je koncentracija neoksigeniranog hemoglobina (hemoglobina bez kisika) veća od 5 g /100 ml kapilarnoj krvi.
Uzroci su mnogobrojni, no u osnovi se cijanoza dijeli na centralnu i perifernu cijanozu.
Kako izgleda cijanoza?
Kod cijanoze se plavilo kože javlja na specifični dijelovima tijela i to najčešće oko usta, sluznici usne šupljine i na ekstremitetima.
Kod koga se može javiti cijanoza?
Cijanoza se može javiti i kod djece i kod odraslih. U nastavku će biti opisane cijanoze kod djece.
Već po porodu se može vidjeti cijanoza kod novorođenčeta koja može upućivati na bolest srčanog mišića – srčanu grešku ili poremećaj disanja. Srčane greške se danas, na sreću, otkrivaju već prenatalno, kada se trudnica kontrolira ultrazvukom, te se pri porodu može već pripremiti za bebu sa srčanom greškom, tj. omogućiti daljnju obradu i liječenje. Cijanoza se može razviti i u bolestima pluća kada je zbog otežanog disanja dovod kisika u organe smanjen, tj. snižena je koncentracija oksihemoglobina te koža postaje plavkasta.
Vrste cijanoza
Centralna cijanoza
Kod centralne cijanoze, uzrok je nakupljanje neoksigeniranog hemoglobina. Plavilo kože se vidi oko ustiju, usnica, lica, sluznica usne šupljine, jezika. Nekad je uz centralnu vidljiva i cijanoza perifernih dijelova tijela.
Uz plavkastu boju kože kod centralne cijanoze su prisutni još neki simptomi kao što su:
- poremećaja disanja – ubrzano disanje (tahipnea)
- nepravilno disanje (dispnea)
- potreba za uspravnim položajem pri disanju (ortopnea) te
- otežano disanje u fizičkom naporu.
Batičasti prsti su znak da cijanoza traje dugo.
Centralna cijanoza može biti simptom teških anemija, bolesti pluća, kao što su astma, pneumonija, cistična fibroza, bolesti srca, metaboličkih bolesti, pertusisa, kod trovanja, uzimanja nekih lijekova i u teškoj hipoglikemiji.
Periferna cijanoza
Kod periferne cijanoze, koncentracija kisika u arterijskoj krvi je normalna, ali je protok kroz periferne krvne žile sporiji ili potpuno nemoguć. Tada plave prsti na ekstremitetima, ruku i nogu, nokti su plavi, noge i ruke su hladne, prisutni su edemi. Kod periferne cijanoze nisu plavkaste usnice niti sluznica usne šupljine, niti jezik.
Masažom cijanotičnog dijela se periferna cijanoza se povlači. Periferna cijanoza može nastati zbog:
- pothlađivanja
- pretijesne odjeće koja pritišće i onemogućuje pravilnu cirkulaciju
- limfedema i venske tromboze
- zatajenja srca pri teškim srčanim manama
- smanjenog volumena krvi (krvarenje, septički šok)
- sepse.
Raynaudov sindrom je rijedak kod djece.
Uzroci centralne cijanoze
Najčešći uzroci cijanoze kod beba i djece su:
- srčane bolesti i bolesti krvnih žila
- bolesti pluća
- pneumonija
- astma
- cistična fibroza
- pertussis – hripavac
- teške anemije
- hipoglikemije
- methemoglobulinemija.
Srčane bolesti
Ako srce nije razvijeno, tj. ako se po porodu ne zatvore pregrade u srcu, ostane komunikacija između lijevog i desnog srca. Također, neke glavne krvne žile mogu biti patološki postavljene ili sužene te krv direktno prelazi u tkiva, zaobilazeći pluća gdje se trebala opskrbiti kisikom. Tada do tkiva dospijeva neoksigenirani hemoglobin i javlja se cijanoza. To se dešava kod urođenih srčanih grešaka koje se, nasreću, dijagnosticiraju već prije poroda ili odmah nakon poroda.
Najčešće srčane greške su:
- tetralogija Fallot
- transpozicija velikih krvnih žila
- atrezije plućne arterije i trikuspidalna atrezija, te
- zajednički trunkus arteriosus.
Bolesti pluća
Kada se u plućima ne odvija pravilno obogaćivanje krvi kisikom hemoglobin koji stiže do tkiva također nema dovoljno kisika i nastaje centralna cijanoza.
Kod novorođenčadi se cijanoza može naći u stanjima kao što su:
- ozljede i asfiksije pri porodu
- akutni respiratorni distres
- aspiracija mekonija
- traheoezofagealna fistula
- cistična fibroza
- pneumotoraks
- edem pluća
- dijafragmalna hernija
- strano tijelo u dušniku.
Kod veće djece cijanoza se može javiti u teški kroničnim bolestima pluća, cističnoj fibrozi, astmi, opstruktivnom bronhitisu, upali pluća – pneumoniji, stranom tijelu u dušniku.
Pneumonija (upala pluća)
Upala pluća je česta bolest dječje dobi, ali ne mora uvijek biti praćena cijanozom. Kod upale pluća riječ je o upali koju uzrokuju mikroorganizmi (virusi, bakterije, gljivice i drugi). Simptomi su:
- povišena temperatura
- kašalj, „hroptanje“, uz opće loše stanje djeteta.
Zbog infekcije, pluća nisu u mogućnosti izvršiti pravilnu izmjenu plinova, kisika, te opskrba stanica, tkiva i organa kisikom nije dostatna pa se u slučajevima teže pneumonije ili neliječene pneumonije osim temperature, kašlja i dispneje može javiti i cijanoza.
Astma
Astma je kronična bolest koja se također često javlja u dječjoj dobi, a karakterizirana je hiperosjetljivošću bronhalnog stabla koja može nastati zbog različitih uzroka, a najčešći su upale i alergije.
Simptomi astme su:
- otežano disanje
- produženi izdisaj
- hroptanje i
- vising („piskanje“).
Zbog poremećene funkcije disanja, kisik se slabije dovodi do stanica i tkiva te u neliječenoj i teškoj astmi može dovesti do cijanoze.
Cistična fibroza
Cistična fibroza je kronična bolest pluća. Nasljedna je bolest u kojoj je mutiran gen koji remeti transport kroz membrane stanice i stvara gustu i ljepljivu sluz. Kada se gusta sluz nakupi u bronhalnom stablu dolazi do začepljenja dišnih putova, upale, otežanog disanja „piskanja“, kašlja.
Kada se disanje poremeti, kisik se ne dovodi do tkiva, zbog čega može doći do cijanoze. Pored dišnih putova, postoje poremećaji i u gušterači, jetri i crijevima, zbog čega se djeca sa cističnom fibrozom liječe i kod pulmologa i kod gastroenterologa.
Pertussis (hripavac)
Pertussis ili hripavac je dječja zarazna bolest uzrokovana bakterijom Bordatella pertussis, a od koje se djeca cijepe već u dojenačkoj dobi.
Može se javljati kod bebe koja još nije ili je nepotpuno cijepljena ili kod djece i odraslih, kod kojih je prošlo dugo vremena od posljednjeg cjepiva ili nisu cijepljeni. Karakterizira je specifičan kašalj u napadima, u kojem dijete postane cijanotično-poplavi. Kod jako malih beba hripavac je vrlo opasan jer može pored cijanoze i konvulzija dovesti do oštećenja mozga (encefalopatije).
Teške anemije
Anemije nastaju zbog različitih uzroka, pa je jako važno da se na vrijeme primijete simptomi, započne dijagnostika i terapija. Najčešći uzrok anemija kod djece je nedostatak željeza koji u hemoglobinu veže kisik i prenosi ga u stanice. Glavni simptomi anemije kod djece su:
- bljedoća
- slab apetit
- umaranje i
- malaksalost.
Cijanoza se javlja samo kod teških anemija.
Hipoglikemija
Hipoglikemija je stanje kad organizmu nedostaje šećer, glukoza, koji je pored kisika vrlo važan za fiziološku funkciju stanice. O hipoglikemiji govorimo kada je razina šećera, glukoze manja od 3,9 mmola/l. Šećer u krvi regulira hormon inzulin koji se izlučuje iz gušterače. Kada se izlučivanje inzulina zbog nekog razloga poveća, smanji se koncentraciju šećera u krvi i nastaje hipoglikemija.
Hipoglikemije, sa vrlo niskim razinama šećera u krvi, koje se teško oporavljaju, češće se javljaju kod bolesnika sa dijabetes melitusom. Diabetes mellitus je kronična bolest u kojoj je postoji manjak inzulina te se nivo šećera u krvi raste. Javlja se hyperglikemija koja je opasna za mnoga tkiva i organe. Liječi se lijekovima ili inzulinom, ovisno o vrsti. Ako pacijent s dijabetesom primi preveliku dozu inzulina, razina šećera padne i javi se hipoglikemija. Takvo stanje može nastati i kad dijabetičar primi propisanu dozu inzulina, ali ne jede ili ima veće fizičke napore.
Hipoglikemija se može pojaviti i u nizu drugih bolesti, koje nisu u vezi s inzulinom (različite kronične bolesti, tumori, sepse…), a rijetke su u dječjoj dobi.
Glavni simptomi nedostatka šećera primarno se javljaju zbog poremećaja moždane funkcije, jer je šećer glavna „hrana, gorivo“ za funkcioniranje mozga. Simptomi hipoglikemije su:
- glad
- tresavica
- razdražljivost
- slabost
- znojenje
- lupanje srca…
Kod novorođenčadi kod koje su prisutni rizični faktori kao što je nedonošenost, dijabetes majke, može doći do hiperinzulinemija. Novorođenče tada pored navedenih simptoma hipoglikemije može razviti i cijanoza i konvulzije.
Methemoglobilinemija
Methemoglobinemija je bolest kod koje se kisik ne može vezati na hemoglobin, te se ne može transportirati do stanica, tkiva i organa, zbog čega oni postaju cijanotični. Krv je specifične boje, čokoladno smeđe. Bolest može biti:
- nasljedna (mutacija gena koji određuje građu hemoglobina-M hmoglobin) ili
- stečena, u slučajevima trovanja i uzimanje nekih lijekova (benzokain, lidokain, acetanilid, neki antibiotici, nitrati, nitriti i drugi).
Za bebe je važno da ne piju kontaminiranu vodu, ili da ne jedu velike količine namirnica koje sadrže nitrate (mrkva, cika, špinat) jer se može razviti methemoglobinemija. Lijek benzokain, koji se koristi u dentalnoj medicini, nikako se ne smije davati bebama zbog opasnosti od razvoja methemoglobinemije.
Uzroci periferne cijanoze kod djece
Pothlađivanje
Kada je vanjska temperatura vrlo niska, a beba nedovoljno utopljena, a to traje duže vrijeme, može se razviti cijanoza, koja je to opasnija što je beba manja. Nastaje zbog tog što se pri hladnoći stisnu krvne žile pa krv ne dolazi do periferije, koja onda poplavi.
U takvim je slučajevima najvažnije utopliti dijete i dati mu tekućine. Masaža može pomoći da cijanoza što prije prođe.
Stezanje dijela tijela
Stezanjem, stiskanjem dijela tijela zaustavlja se cirkulaciju i nastaje cijanoza. To se najčešće javlja kada se bebi stavi tijesna odjeća ili nakit (narukvica) ili ju se jako nehotično stisne za ručicu ili nogicu, a pritisak traje duže.
Važno je otpustiti pritisak, izmasirati dio tijela da potknemo cirkulaciju. Stanje je opasno ako prekid cirkulacije dugo traje.
Dijagnoza i liječenje cijanoze
Dijagnozu postavlja pedijatar, neonatolog, dječji kardiolog, pulmolog, hematolog i drugi, na temelju kliničke slike i dijagnostičkih metoda:
- krvna slika
- određivanje koncentracije plinova u krvi
- saturacija kisika
- EKG
- UZ srca
- angiografija srca
- ispitivanje prohodnosti krvnih žila
- Rtg pluća
- spirometrija
- feno…
Saturacija kisika je važna metoda određivanja koncentracije kisika na periferiji organizma (psrt). Za to postoje aparati koji se koriste i u kućnoj upotrebi kod djece kod koje se javlja nedostatak kisika na periferiji, tj. cijanoza.
Kada se kod bebe ili djeteta primijeti cijanoza, treba odrediti uzrok.
- Ako se radi o poremećaju disanja treba što prije dati kisik, nadoknaditi tekućinu te odrediti terapiju.
- Kod bebe koja je pothlađena treba zagrijati dijete, dati mu tekućine i primijeniti masažu.
- Ako se postavi dijagnoza teških srčanih grešaka, terapija je kirurška, uz lijekove i redovite kontrole kardiologa.
Kod bolesti pluća terapija ovisi o dijagnozi, dijete se redovito kontrolirati i pridržavati uputa pedijatra.
Cijanoza je plavičasta boja kože koja se javlja kao simptom nekih bolesti. Nastaje zbog povećane koncentracije hemoglobina koji nije opskrbljen sa dovoljno kisika, a zbog kojeg koža postaje plavkasta. Može biti centralna ili periferna. Osim cijanoze kod bolesnika (ovisno o vrsti i dijagnozi), prisutni su i drugi simptomi. Kada se postavi točna dijagnoza uzroka, cijanoza se liječi. Centralna cijanoza kod malih beba koja je uzrokovana teškim urođeni srčanim greškama mora se što prije kirurški liječiti, ostale bolesti kod djece koje se manifestiraju cijanozom trebaju se obraditi, odrediti terapiju, redovito kontrolirati dijete i držati se uputa pedijatra.