Podrigivanje, tj. uklanjanje viška zraka iz probavnog trakta je fiziološka pojava koja je za bebe neobično važna. Bebe se pri hranjenju nagutaju zraka te ih to muči u trbuščićima. Bebe tada mogu biti plačljive, muče ih grčevi, ne mogu dalje jesti. Dakle, jako je važno pomoći bebi da podrigne i da se riješi viška zraka. I dojene bebe i bebe koje su na adaptiranom mlijeku trebaju ponekad podrignuti, jer uz mlijeko progutaju i malo zraka.
Zašto podrigivati bebu?
Kada bebe jede, uz mlijeko proguta i malu količinu zraka. Zrak koji zaostane u probavnom traktu, poput mjehurića i balončića, ispunjava trbuščić bebe te beba dalje ne može jesti. Tada odbija prsa ili bočicu, osjeća nelagodu, nadutost i grčeve, pa bebi treba pomoći da podrigne. Kada beba podrigne, zrak se izbaci iz probavnog trakta, a također i nešto pojedenog sadržaja, pa beba bljucne. Nakon toga bi beba mogla nastaviti jesti, ili ako su bebu zbog toga mučili grčevi, tada bi trebali proći.
Kada mjehurići zraka ispune trbuščić, bebe osjete nelagodu, moguće grčeve, plačljive su i odbijaju dalje jesti. Hranjenje se ne može nastaviti jer bebe osjete bolnost i pritisak. Ponekad je dobro tada napraviti pauzu i omogućiti bebi da se podrigne.
Kada je bebin trbuščić ispunjen zrakom, nema više mjesta za mlijeko, beba više ne može jesti te ne dobije dovoljnu količinu mlijeka koja joj je potrebna za rast i razvoj.
Smatra se da dojenjem beba ne proguta toliko zraka kao beba hranjena na bočicu, jer se dojenjem mlijeko izlučuje sporije. Starija dojenčad (bebe stare oko 6 mjeseci) hrani se kašicama, i to u sjedećem položaju. Tada je manja vjerojatnost da se nagutaju zraka pa nema potrebe dizati djecu na podrigivanje nakon svakog obroka.
Kako se zrak nađe u probavnom traktu bebe ?
Neke bebe jedu brzo i halapljivo te uz mlijeko, bilo da su na prsima ili iz bočice, progutaju i veću količinu zraka pa se moraju podrignuti tijekom hranjenja ili na kraju da bi mogli mirno spavati i da se spriječi pojava grčeva koji se inače zovu i aerocolicae, a nastaju zbog viška zraka u probavnom traktu bebe. Iako grčevi mogu biti i drugih uzroka, zrak u trbuhu bebe je jedan od glavnih.
Kada se bebe hrane na bočicu koja ima neadekvatan otvor, može doći do nelagode. Ako je rupica na bočici premala i jako se muče pri sisanju, postoji mogućnost unosa određene količine zraka koji može predstavljati problem. Ako je pak rupica prevelika, uz mlijeko beba proguta i nešto zraka te je također treba podignuti.
Bebe koje pri hranjenju plaču, u plaču se mogu nagutati veće količine zraka koji uzrokuje nelagodu i bol te se plač nastavlja i tako se zatvori krug. Beba je gladna, plače, a boli je trbuh i ne može jesti pa još jače plače.
Kako podrignuti bebu ─ položaji za podrigivanje bebe
Položaj 1: podizanje bebe u uspravni položaj i nježno tapšanje po leđima
Nakon obroka ili između hranjenja nježno podignite bebu da glavica bebe bude iznad vašeg ramena. Pridržavajte glavicu bebe. Svakako pripremite i pelenu ili krpicu i stavite je na svoje rame, jer uz podrigivanje često ide i bljuckanje. Nježno tapšite bebu po leđima kako bi zrak izašao iz probavnog trakta.
Položaj 2: stavite bebu u sjedeći položaj u krilo i tapšajte je nježno po leđima
Bebu stavite u krilo, a gornji dio trupa lagano nagnite prema naprijed. Pridržite joj glavicu i nježno tapšajte po leđima kako bi se izazvalo podrigivanje. Ne zaboravite staviti pelenu ili krpicu zbog mogućeg bljucanja.
Položaj 3: Staviti bebu u potrbušni položaj na koljena
Beba se položi na trbuh i stavi na koljena mame ili tate. Važno je pridržati vrat i glavicu bebe. Lagano tapšajte bebu o leđima i beba će se podrignuti. Priredite pelenu ili krpicu zbog mogućeg bljucanja.
Kako bebu olakšati da se ne naguta puno zraka?
- hranite bebu polako
- napravite pauze pri hranjenju
- izaberite položaj pri dojenju koji najviše odgovara vama i vašoj bebi
- ako je beba na adaptiranom mlijeku, provjerite veličinu otvora na bočici (ne smije biti ni premalen ni prevelik).
Kada treba staviti bebu u položaj da se podrigne?
- Nakon hranjenja, ali neke se bebe nekad ne trebaju podrignuti.
- Tijekom hranjenja kada primijetite da bebi nešto smeta.
- Kada beba zaspi pri hranjenju, ne treba je buditi da se podrigne, ali je svakako stavite na bok.
Kada se u probavnom traktu nađe zrak, beba je nezadovoljna, muče je grčevi, plače, ne može dalje jesti… Zbog toga je jako važno da se beba nakon svakog obroka ili čak tijekom samog obroka podrigne. Postoje različite metode za poticanje bebe na podrigivanje, odnosno za izbacivanje viška zraka kako bi beba zadovoljno zaspala nakon hranjenja. A na mami i tati je da odaberu najbolji položaj za podrigivanje svoje bebe.