Za prehranu male bebe najbolje je majčino mlijeko. Bilo bi idealno da majka do 6. mjeseca starosti bebe isključivo doji. To su preporuke svih pedijatara i pedijatrijskih društava, kao i UNICEF-a i SZO-a.
O blagodatima majčinog mlijeka ne treba posebno govoriti. Majčino mlijeko je i u nutritivnom i imunološkom, a tako i u emotivnom smislu i za mamu i za bebu nezamjenjivo. Nažalost, ponekad majka ili beba zbog objektivnih razloga ne mogu dojiti na uobičajeni način pa je izdajanje, odnosno hranjenje na bočicu majčinim mlijekom, jedino moguće rješenje. Naravno, ako majka zbog nekih razloga nema mlijeka, beba će se hraniti adaptiranim mlijekom.
Adaptirano mlijeko nažalost ne može u potpunosti zamijeniti majčino mlijeko, ali ako mama nema mlijeka, najbolja je zamjena. Prije uvođenja adaptiranog mlijeka dobro je savjetovati se s pedijatrom, ljekarnikom ili patronažnom sestrom. Svakako treba ispitati može li majka dojiti, odnosno može li uz stručnu pomoć, motivaciju, potporu i izdajalice sačuvati i održati laktaciju.
Na tržištu postoje različiti proizvođači adaptiranog mlijeka koji svoj proizvod nastoje što više približiti majčinom mlijeku pa tako uz osnovni propisani sastav dodaju probiotike, oligosaharide, omega masne kiseline i mnoge druge tvari koje su specifične za majčino mlijeko kako bi mu zamjena bila što sličnija.
Postoje i specijalne formule koje su praktične za bebe koje ne doje, a koje imaju određene poteškoće, bilo da je riječ o grčevima, povraćanju ili otežanoj, odnosno izostaloj defekaciji.
Beba se ne smije hraniti kravljim mlijekom!
Razlozi za izdajanje mlijeka
Onda kada se ne može dojiti, a majka ima dovoljno mlijeka, razloge možemo podijeliti na one od strane majke i na one od strane bebe.
Razlozi kada majka ima dovoljno mlijeka, a ne može dojiti:
- porod carskim rezom
- uski kanalići
- oštećene bradavice
- uvučene bradavice, a šeširići ne pomažu
- upala dojke, zastoj mlijeka
- bolest i/ili odsutnost majke na neko kraće vrijeme (majka u bolnici ili na putu).
Razlozi kada beba ne može sisati:
- prerano rođene bebe
- bebe koje se rode s teškim bolestima
- bebe s rascjepom nepca.
Izdajanje ponekad nije jednostavno i potrebno je puno strpljenja, ljubavi i poticajna okolina. Sigurno da treba i neko vrijeme da se uspostavi laktacija i da izdajanje krene.
Načini za izdajanje mlijeka
Izdajanje masažom
Izdajanje masažom je najprirodnije, ali nažalost ne uspijeva uvijek. Kružnim pokretima i laganim ritmičkim pritiskom, majka ili netko tko joj pomaže, pritišće na dojku i istiskuje mlijeko u bočicu.
Ručno izdajanje pumpicom
Ručna izdajalica, odnosno pumpica se vakuumom stavi na dojku na područje oko bradavice i ritmički se pritišće balončić te u posudicu kapa mlijeko iz dojke.
Izdajanje električnom izdajalicom
Električna izdajalica je slična ručnoj pumpici, ali se podtlak za istiskivanje mlijeka postiže električnim aparatićem, pa je možda jednostavnija za primjenu. Također se može podesiti jačina, što je također korisno. Postoje različiti proizvođači i različiti oblici izdajalica, ali svi rade na istom principu.
Električne izdajalice mogu biti jednostruke ili dvostruke.
Kako odabrati izdajalicu za mlijeko?
Ako se ručno ne može izdojiti dovoljno mlijeka, majka će odabrati bilo ručnu, bilo električnu izdajalicu. U prodaji su različiti oblici i modeli izdajalica, ali svi rade na istom principu. Majka koja doji bi trebala probati izdojiti se na određenu izdajalicu da vidi odgovara li joj. Prije upotrebe bilo koje izdajalice preporuča se masaža dojki. Pri odabiru izdajalice važna je veličina štitnika za dojku, jer o tome ovisi i uspješnost izdajanja.
Ručna izdajalica
Ručna izdajalica preporuča se za povremeno izdajanje. Ručnu izdajalicu može koristiti svaka mama koja i inače doji, a u slučajevima kada treba obaviti neku aktivnost izvan kuće pa bebu ne može dojiti u određeno vrijeme. Tada se izdoji na ručnu izdajalicu i spremi mlijeko koje onda tata ili baka bebi ponude na bočicu.
Također je može koristiti ako osjeti da su joj kanalići začepljeni, tj. da je potrebno izdojiti višak mlijeka. Ručne izdajalice su jednostavne, ali se jačina ne može podešavati.
Električne izdajalice
Električne izdajalice se koriste uglavnom za često svakodnevno izdajanje. Učestalo izdajanje se preporuča u slučaju:
- da beba ne želi prihvatiti dojku
- da je mama duže odsutna zbog bolesti ili posla
- za stimulaciju proizvodnje mlijeka.
Postoji jako puno proizvođača električnih izdajalica, tako da postoji i niz različitih modela te se prije upotrebe treba pažljivo pročitati uputstvo. Električne izdajalice imaju podesivu jačinu koju mama može sama regulirati.
Postoje jednostruke i dvostruke električne izdajalice. Dvostruke električne izdajalice istovremeno izdajaju mlijeko iz obje dojke, što štedi vrijeme te se mama duže može posvetiti bebi.
Kada početi izdajati mlijeko?
Ako je dojenje stavljanjem bebe na prsa otežano ili onemogućeno bilo zbog mame , bilo zbog bebe, a majka želi bebi osigurati najkvalitetniju prehranu (majčino mlijeko), potrebno je primijeniti izdajalicu. Sa izdajanjem treba započeti što ranije, jer što se dojke više prazne, više se mlijeka izluči.
Kada se beba rodi, prije vremena izdajanje se započinje do 6 sati nakon poroda, najkasnije u prva 24 sata. Kada beba ne siše dovoljno nakon poroda treba primijeniti izdajalicu.
Kako povećati izlučivanje mlijeka?
Za bolju laktaciju, preporuča se:
- da majka pije dovoljno tekućine i jede zdravu, izbalansiranu hranu.
- da majka koja doji ili se izdaja ne bude na dijeti, osim ako i inače ne smije konzumirati određene namirnice zbog svoje osnovne bolesti.
Primjena izdajalice uvelike može pomoći da se laktacija uspostavi, održi i poveća. Mogu se primijeniti određeni dodaci prehrani koji pospješuju laktaciju, ali bi ih trebalo uzimati isključivo po preporuci ginekologa i pedijatra.
Koliko često izdajati mlijeko?
Mlijeko se treba izdajati kada se dojke napune, a to je obično svaka 2 do 3 sata. Češće ne treba jer se još ne napune mlijekom. Izdajati se treba maksimalno 15 minuta. Za povećanu proizvodnju mlijeka može se izdajati češće npr. i do 10 puta u danu, dok za održavanje može do 6 puta dnevno.
Kako čuvati izdojeno mlijeko?
- Izdojeno mlijeko se stavlja u čiste, sterilizirane bočice.
- Na sobnoj temperaturi do 22 °C može ostati 3-4 sata,
- Ako bočicu treba čuvati duže vrijeme, npr. do 4 dana, treba se staviti u hladnjak,.
- Izdojeno mlijeko se može čuvati u zamrzivaču do 6 mjeseci, minus 20 °C.
- Izdojeno mlijeko se ne smije kuhati, jer se pri visokim temperaturama, iznad 40 °C važne tvari iz majčinog mlijeka mogu uništiti.
- Zamrznuto mlijeko mora se postupno odmrzavati. Važno je naglasiti da se odmrznuto mlijeko ne smije ponovo zamrzavati.
- Kada izdojeno mlijeko stoji u bočici može se primijetiti da se stvaraju slojevi. Prije upotrebe se mlijeko treba nježno pomiješati, da se slojevi stope.
Majčino mlijeko je najbolja hrana za vašu bebu. Nažalost, nema svaka mama tu sreću da njena beba doji stavljanjem direktno na dojku. No, ako se mama ipak odluči da svoju bebu hrani izdojenim mlijekom, može se poslužiti izdajalicom te na taj način omogućiti svojoj bebi optimalan rasti i razvoj.
Ako mama ipak uopće ne može dojiti niti se izdajati najbolja je zamjena adaptirano mlijeko prilagođeno bebi. Dojenče se ne smije hraniti kravljim mlijekom.