Približavanjem datuma poroda započinje i planiranje kupovine stvari koje će bebi biti potrebne u prvim danima i tjednima života. Iako nije toliko zabavno kako kupovina dječje robice i namještaja, ništa manje važno nije niti razmišljanje o vlastitim potrebama, odnosno onome što je potrebno spakirati u torbu za rodilište, kako biste si olakšali prve dane u rodilištu. Veoma važno mjesto na tom popisu zauzimaju ulošci za nakon poroda, a u ovom ćemo članku reći više o tome zašto su nam potrebni i po čemu se razlikuju od klasičnih higijenskih uložaka koje inače koristimo za vrijeme menstruacije.
Koliko ćete krvariti nakon poroda?
Vaginalno krvarenje normalan je proces oporavka maternice nakon poroda. Tijekom trudnoće se sluznica maternice značajno zadebljava kao bi osigurala dobru opsrkbu fetusa kisikom i hranjivim tvarima koje dobiva iz majčine krvi. Nakon poroda posteljice i plodovih ovoja, što se događa dok je rodilja još u rađaoni, u maternici zaostaje još debela sluznica i krvni ostaci koje tijelo nastavlja izbacivati kroz vaginu u danima i tjednima nakon poroda. Taj se sadržaj naziva lohijama. Intenzitet i izgled lohija s vremenom mijenja na sljedeći način:
- prvih 2 do 4 dana: najobilnija faza krvarenja, lohije su svijetlocrvene boje, izrazito obilne, poput intenzivne menstraucije. Nije neobično vidjeti i manje krvne ugruške. U tom periodu žena još osjeća povremene bolne kontrakcije koje dovode do postupnog vraćanja maternice u prvotnu veličinu i posebno su izražene prilikom podoja
- od 4 do 10 dana: ružičaste, smećkaste ili svjetlije crvenkaste lohije, krvarenje je umjereno
- od 10 do 14 dana: krvarenje postaje sve rjeđe, prevladavaju bijele ili žućkaste lohije — maternica u ovoj fazi završava proces čišćenja i obnavljanja sluznice
- od 2. do 6. tjedna: lohije su uglavnom svijetle ili prozirne, količinski manje od menstrualnog krvarenja, više su poput iscjetka.
Važno je naglasiti da se krvarenje katkad može i produžiti te potrajati gotovo punih 6 tjedana, ali je sve manjeg intenziteta. To varira od žene do žene, ali i od poroda do poroda.
Liječnika treba kontaktirati ako:
- krvarenje postane intenzivno nakon nakon što se već smanjilo
- se pojave ugrušci
- primjetite izrazito neugodan miris lohija,
- se javi vrtoglavica ili gubitak svijesti
- tjelesna temparatura poraste iznad 38.5 C.
Zašto se koriste posebni ulošci nakon poroda?
Lohije su prvih 10-ak dana nakon poroda znatno intenzivnije od obične menstruacije. Osim što klasični higijenski ulošci nemaju kapacitet za upijanje tako velikih količina krvi i sekreta, vrlo je važno i da ulošci budu od što prirodnijih materijala. Prirodni su materijali najčešće hipoalergeni i bez mirisa te omogućuju koži da diše, kako ne bi došlo do nastanka gljivičnih ili bakterijskih vaginalnih infekcija.
Koje su prednosti uložaka za nakon poroda u usporedbi sa klasičnim?
Ulošci za poslije poroda se u nekoliko stvari razlikuju od klasičnih uložaka:
- veći su ─ duljina im je između 30-40 cm, ovisno o vrsti i brendu, a u stražnjem dijelu je širina 10-15 cm. Dulji i širi ulošci bolje sprečvaju curenje, posebno dok žena leži
- deblji su ─ ulošci za poslije poroda imaju samo dodatnu debljnu (npr. mrežasti ulošci od vate) ili dodatnu višeslojnu strukturu (nježni površinski sloj, središnji upijajući sloj i donji zaštitni sloj)
- imaju veću upojnu moć (upijaju veće količine tekućine)
- izrađeni su od nježnijih materijala (time se smanjuje rizik od iritacije i pruža maksimalna udobnost)
- često imaju dodatne slojeve s antibakterijskom zaštitom.
Kakve uloške za nakon poroda odabrati?
Ulošci poslije poroda (postporođajni ulošci) od ključne su važnosti za udobnost i higijenu intimnog područja u babinju. Na tržištu postoji nekoliko vrsta specijaliziranih postporođajnih uložaka, a svaki ima svoje prednosti i mane, ovisno o individualnim potrebama majki. Ipak postoji nekoliko parametara koji su važni u izboru.
- Konzistencija uloška ─ ulošci trebaju biti mekani, nježni prema koži i hipoalergeni, kako bi se izbjegla iritacija osjetljivog intimnog područja, posebno ako je prisutna epiziotomija ili druge rane.
- Materijal od kojeg je uložak izrađen ─ vrlo je važno da ulošci nemaju miris i kemikalije koje mogu izazvati reakciju kože i sluznice te poremetiti prirodnu ravnotežu ovog područja te time potaknuti nastanak infekcije. Najbolji su prirodni materijali, poput pamuka.
- Dodatni zaštitni sloj ─ mnogi specijalizirani ulošci za nakon poroda imaju dodatne slojeve koji smanjuju rizik propuštanja i pružaju dodatnu sigurnost, a neki modeli nude i dodatne značajke, poput prozračnosti i antibakterijskih spojeva (prirodni antibakterijski sastojci, kao srebro ili aloe vera, mogu biti dobar izbor).
Kako ćete znati koji vam uložak za poslije poroda najbolje odgovara?
Higijenskih uložaka za poslije poroda na tržištu ima puno i možda ćete morati promijeniti nekoliko vrsta dok pronađete onaj koji vam najbolje odgovara. Postoje, međutim, određene smjernice kojima se možete voditi dok ne pronađete onaj koji je za vas u određenoj fazi postporođajnog tijeka najbolji. Odabir može ovisiti o:
- broju dana koji su prošli od poroda: prvih nekoliko dana nakon poroda dok je krvarenje najobilnije preporuča se koristiti jednokratne uloške od čiste vate u mrežici i često ih mijenjati. Njih je dobro kombinirati s jednokratnim mrežastim gaćicama koje ćete također moći češće promijeniti. Nekim ženama smeta što nisu čvrsto fiksirani (nemaju krilca) pa se mogu odlučiti na druge visokoupijajuće jednokratne uloške, ali pritom je važno da budu dovoljno prozračni i po mogućnosti od prirodnog materijala (npr. celuloza je prirodni materijal visoke upojnosti koji je efikasan u zadržavanju tekućine).
- Ekološkoj osviještenosti: biorazgradivi jednokratni ulošci ili perivi ulošci od pamuka ( u kasnijem periodu kada krvarenje nije tako obilno) mogu biti dobar izbor za one kojij žele smanjiti ekološko zagađenje.
- Osjetljivost kože: ako imate osjetljivu kožu, dobar su izbor ulošci od organskog pamuka ili prirodnih materijala poput bambusa jer su nježni i smanjuju rizik od iritacije.
Na tržištu postoje i kombinacije prirodnih i sintetičkih materijala u različitim slojevima uloška, koji također omogućavaju odgovarajuću upojnu moć, fleksibilnost i udobnost, pa se isplati uložiti trud u pronalazak onog koji će najbolje odgovarati vašim potrebama.
Koliko uložaka za nakon poroda treba ponijeti sa sobom u rodilište?
Prilikom spremanja torbe za rodilište preporuča se spakirati dovoljan broj postporođajnih uložaka, jer krvarenje u prvimi danima nakon rođenja djeteta može biti jako obilno. Za početak bi bilo dobro spakirati barem tri pakiranja uložaka, od kojih svaki sadrži 10 do 12 uložaka. S obzirom na to da ne možemo unaprijed znati koliko ćemo točno ostati u bolnici, niti koji će točno biti intenzitet krvarenja, važno je ukućanima ostaviti upute koje točno uloške i gdje trebaju kupiti, ili unaprijed kupiti koje pakiranje više, kako bi vam ih mogli dostaviti u slučaju potrebe.
Koliko je često potrebno mijenjati uloške nakon poroda?
Česta promjena uložaka nakon poroda je ključna ne samo zbog udobnosti, već i zbog higijenskih razloga:
- u prvih nekoliko dana, kada je krvarenje najobilnije, ulošci bi se trebali mijenjati svakih dva do četiri sata, čak i ako nisu potpuno natopljeni. Ovo pomaže u sprječavanju infekcija, jer bakterije mogu brzo rasti u vlažnim uvjetima
- kasnije, kako se krvarenje smanjuje, potreba za čestom promjenom uložaka postaje manja, no i dalje se preporučuje mijenjati uloške barem svakih četiri do šest sati kako bi se održala higijena i spriječila nelagoda
- važno je prati ruke: posebnu pažnju treba obratiti na higijenu ruku prije i nakon promjene uložaka, kako bi se smanjio rizik od unošenja bakterija u osjetljivo područje genitalija koje je nakon poroda izloženo i ranjivo, ali i spriječilo infekciju novorođenčeta s kojim je majka u doticaju.
Koliko će otprilike trajati krvarenje nakon poroda?
Trajanje postporođajnog krvarenja, ili lohija varira od žene do žene, intezivnije je u prvih desetak dana, ali u prosjeku traje između četiri i šest tjedana. U prvim je danima krvarenje najobilnije i svijetlocrvene je boje, slično kao kod menstruacije. Kako dani prolaze, krvarenje će postepeno postajati manje intenzivno i mijenjat će boju – od crvene, preko ružičaste, pa sve do smeđe ili žute nijanse. Nakon prvih tjedan do dva, intenzitet krvarenja značajno se smanjuje, a do kraja šestog tjedna obično prestaje.
Međutim, trajanje lohija može biti različito, ovisno o načinu poroda, oporavku maternice i drugim individualnim faktorima. Važno je napomenuti ako žena primijeti iznenadno pojačanje krvarenja, pojavu velikih ugrušaka ili neobičan miris, to može biti znak infekcije ili komplikacija te je nužno odmah potražiti savjet liječnika.
Higijenski ulošci za poslije poroda su neophodan dio svake torbe za rodilište. Oni pružaju potrebnu zaštitu, udobnost i sigurnost dok tijelo prolazi kroz prirodan proces oporavka. Veći su od klasičnih higijenskih uložaka te imaju bolju moć upijanja, jer je i krvarenje koje nastupa nakon poroda puno obilnije nego obična menstruacija, posebno u prvih 10 dana poslije poroda. Uloške je potrebno često mijenjati, a materijal od kojeg su napravljeni treba biti što prirodniji, kako bi intimno područje bilo suho i čisto. Pravilna higijena i odgovarajući odabir uložaka pomaže u sprečavanju infekcija i nelagode te omogućava majkama da se usmjere na brigu o bebi.