22.05.2025.

Tko je patronažna sestra i uloga nakon poroda

Dani nakon poroda mogu biti vrlo stresni za novopečenu mamu, a patronažna sestra savjetima može pomoći u prilagodbi majke nakon poroda.

Patronažna sestra u posjeti novoj mami

Vrijeme babinja za svaku je rodilju jedan poseban period ispunjen predivnim trenucima, ali i izazovima. Prvenstveno, tu je malo biće potpuno ovisno o svojoj majci kod koje se javljaju tjelesne i hormonalne promjene, ali i brojne nesigurnosti i strahovi oko svakodnevne brige o novorođenčetu. Majci je potrebna pomoć i podrška koju joj može pružiti patronažna sestra.

Tko je patronažna sestra?

Patronažna sestra je medicinska sestra koja dolazi u dom brinuti o majci i djetetu nakon poroda.  Dakle, patronaža je skrb koja se rodiljama pruža izvan zdravstvene ustanove, a pravo je svake trudnice i rodilje koja se prijavi u nadležnom Domu zdravlja.

Što radi patronažna sestra?

Patronažna sestra ima veliku ulogu u pripremi majke na život s bebom. Podrška patronažne sestre dostupna je već tijekom trudnoće, ali najvažniji posjet patronažne sestre je onaj nakon što se mama s bebom vrati iz rodilišta. Patronažna sestra brine o rodilji i bebi:

    • obavlja pregled novorođenčeta (težina, refleski, boja kože, glava, kukovi, stopala)
    • educira majku o kupanju i higijeni novorođenčeta
    • provjerava pupčani batrljak i higijenu pupka 
  • educira majku o pravilnom nošenju i držanju novorođenčeta
  • educira majku o položajima i ritmu spavanja novorođenčeta
  • provjerava fiziološko stanje majke
  • educira majku o pravilnoj higijeni nakon poroda
  • educira majku o pravilnoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti nakon poroda
  • educira majku kako prvenirati mastitis ili neke druge komplikacije
  • provjerava psihičko stanje majke i pruža emocionalnu podršku.

Patronažna sestra je profesionalka koja bi sa svojom stručnošću i znanjem trebala zadobiti povjerenje majke, a njihov odnos treba biti otvoren i podržavajuć. Majkama je ponekad potrebno razumijevanje i podrška, a upravo im patronažna sestra može pružiti takvu vrstu potpore.

Kada dolazi patronažna sestra nakon poroda?

Patronažna sestra svoj prvi posjet rodilji i bebi u njihovom domu obavlja unutar 24 sata nakon poroda.

Koliko često posjećuje patronažna sestra?

Broj posjeta patronažne sestre je individualan, ovisi o stanju majke i bebe te njihovim potrebama u prvim tjednima nakon povratka iz rodilišta. Uobičajeno je da patronažna sestra tijekom prvog tjedna dolazi svaka dva do tri dana, a u tjednima iza toga broj posjeta postane rjeđi.

Svojim prisustvom i savjetima patronažna sestra pomaže cijeloj obitelji da se prilagodi na novonastalu situaciju u domu, a ako je vaš mali smotuljak na putu, držimo fige da prilagodba bude što uspješnija!