Poriluk (Allium ampeloprasum var. porrum) se ubraja u istu porodicu (Allium) kao i luk, češnjak, ljutika i vlasac. Dok se luk, češnjak i vlasac ističu intenzivnim okusom, za razliku od njih, poriluku je svojstven nešto blaži i pomalo slatkasti okus. Stoga je i omiljen sastojak zimskih variva.
Za razliku od drugih vrsta iz te porodice poput luka, poriluk sadrže manje spojeva koji se nazivaju alil sulfidi. Samim time izaziva blažu iritaciju kože, sluznice i očiju. Zbog toga je prihvatljiviji u prehrani djece, naravno, ako se dobro ukomponira ili “zamaskira”.
S nutricionističkog, biokemijskog aspekta, poriluk je:
- dobar izvor vitamina A
- dobar izvor vitamina C
- dobar izvor vitamina K
- sadrži značajan udio prehrambenih vlakana.
Iako je dostupan cijele godine, najčešće se konzumira u zimskom periodu. Poriluk se može konzumirati svjež ili pripremati kuhanjem ili pečenjem. Izvrstan je dodatak salatama, varivima, juhama i rižotima. No, nekako su najpopularnija variva od poriluka. Najčešće se konzumira samo donji, bijeli dio iako su i zeleni listovi jednako vrijedi i ukusni, naročito u raznim varijacijama variva. Zbog visokog sadržaja celuloze teško se probavlja.
Zašto je poriluk bitan?
Poriluk sadrži antioksidanse, flavonoide, minerale i vitamine koji dokazano blagotvorno djeluju na zdravlje. Iako je većina dostupnih studija rađena na luku ili češnjaku, poriluk također sadrži neke od spojeva za koje se smatra da smanjuju upalu i štite zdravlje srca.
Na primjer, flavanol kaempferol u poriluku ima protuupalna svojstva. Hrana bogata kaempferolom povezuje se s manjim rizikom od srčanih udara ili smrti usljed srčanih bolesti. Pored toga, poriluk je dobar izvor alicina, sumpornog spoja, koji pogoduje zdravlju srca, smanjenju kolesterola, krvnog tlaka i stvaranju krvnih ugrušaka, a djeluje i antibakterijski.
Ljekovito djelovanje poriluka
Temeljem saznanja o sastavu poriluka, neki od mogućih povoljnih učinaka na zdravlje čovjeka mogu se sažeti te usmjeriti u nekoliko područja zdravlja čovjeka:
- Štiti zdravlje srca i krvožilnog sustava
- Alicin smanjuje krutost krvnih žila olakšavajući oslobađanje dušičnog oksida (NO) u stijenci žila, i na taj način doprinosi smanjenju ukupnog krvnog tlaka
- Smanjuje rizik od srčanog udara
- Smanjuje kolesterol inhibicijom enzima HMG-CoA reduktaze u stanicama jetre
- Održava dobar imunitet
- Smanjuje upalu
- Poboljšava probavu
- Prirodni je diuretik
Nutritivne vrijednosti poriluka
Poriluk u 100g sadrži svega 61kcal, 1.5g proteina, 0.3g masti te 1.8g prehrambenih vlakana. Ovakva niska energetska, a opet, visoka hranjiva vrijednost čini ga idealnom namirnicom za održanje željene tjelesne težine.
Poriluk je izvor nekoliko važnih vitamina kao što su piridoksin, folna kiselina, niacin, riboflavin i tiamin. 100 g svježih stabljika osigurava 64 µg folata. Folati su neophodni za sintezu DNK i dijeljenje stanica. Njegova odgovarajuća razina u prehrani je važna u sniženju razine homocisteina – tvari koja se povezuje s aterosklerotičnim promjenama na krvožilju. Tijekom trudnoće folati mogu pomoći u sprječavanju oštećenja neuralne cijevi kod novorođenčadi.
Poriluk također sadrži vitamine A, C, K i E, te manje količine minerale poput: kalija, željeza, kalcija, magnezija, mangana, cinka i selena.
Recepti od poriluka
Varivo od poriluka i slanutka
Na maslinovom ulju prijajte 1 češanj češnjaka, nasjeckane 3 stapke celera i nasjeckane 3 mrkve, dodajte 2 šalice slanutka i poriluka te podlijte pilećim temeljcem. Posolite po želji, popaprite, dodajte bosiljak, mažuran, origano i lovor. Pred kraj kuhanja dodajte malo domaćeg umaka od rajčice.
Krem juha od cvjetače i poriluka
Na maslinovom ulju pirjajte češnjak i luk, dodajte cvjetaču i poriluk, te podlijte s vodom. Dodajte malo svježeg timijana, te posolite i popaprite. Kada je povrće kuhano, izmiksajte sve zajedno kako bi ste dobili gustu juhu.
Rižoto od poriluka
Butternut (muškatnu) tikvu ogulite i narežite na kockice, pileća prsa narežite na manje komadiće, poriluk očistite i narežite na kolutiće. Na maslinovom ulju kratko pecite piletinu, dodajte poriluk i tikvu te sve zajedno kratko propirjajte. Dodajte rižu, te podlijte s temeljcem. Začinite po želji. Rižoto od poriluka, piletine i butternut tikve poslužite sa salatom od mladog špinata.
Topla salata s porilukom i prokulicama
Na zagrijanu tavu dodajte malo maslinovog ulja, pirjajte jedan crveni luk i poriluk dok ne omekšaju, dodajte prokulice koje ste kratko prokuhali u blago zasoljenoj vodi, te ih miješajte u tavi dok ne poprime lijepu zlatnu boju. Sve zajedno prebacite u posudu za posluživanje, na vrh izmrvite feta sir i dodajte listiće badema.
Zaključak
Poriluk ima raznolike hranjive tvari i korisne spojeve koji mogu poboljšati vašu probavu, pospješiti mršavljenje, smanjiti upalu, te pomoći u borbi protiv bolesti srca. Blagog je okusa, te se može lako uključiti u različite recepte.