Akne su jedna od najčešćih bolesti kože. Mogu se javiti u svakoj životnoj dobi, no najčešće ih očekujemo u doba puberteta i adolescencije. Prema podacima iz literature, gotovo 80% stanovništva u jednom razdoblju života ima akne.
Zašto se javljaju akne?
Akne se obično javljaju u osoba s nasljednom sklonošću, a važan je utjecaj hormona i bakterije Cutibacterium acnes. Nasljeđuje se veličina žlijezda lojnica, ali i osjetljivost žlijezda lojnica na različite podražaje, zbog čega dolazi do pojačanog lučenja loja.
Pod utjecajem hormona, promjena u sastavu masnih kiselina kože, učinka upalnih medijatora, ali i drugih nedovoljno jasnih uzroka, dolazi do začepljenja izvodnih kanala žlijezda lojnica, što dovodi do zadržavanja sebuma u lojnicama i posljedičnog formiranja komedona (mitesera), a kasnije i upalnih akni.
Hormoni i akne
Muški spolni hormoni (androgeni) i hormoni kore nadbubrežne žlijezde (dehidroepiandrosteron, DHEA) sudjeluju u nastanku akni. Na stanicama žlijezda lojnica prisutni su receptori za androgene i DHEA, a vezivanjem hormona za receptore dolazi do lučenja loja.
Prekomjerno lučenje loja može nastati, bilo zbog viška hormona, bilo zbog pojačane osjetljivosti lojnih žlijezda na hormone. U pubertetu se i očekuje povećana aktivnost hormona i pojačan utjecaj hormona na lojnice, no on se može nastaviti i u odrasloj dobi.
Žene su nakon 25. godine podložnije jačim i češćim hormonskim fluktuacijama nego muškarci. Menstrualni ciklus uzrokuje promjene razine hormona, što utječe i na kožu. Promjene hormona tijekom trudnoće imaju utjecaj i na kožu, tako da gotovo polovica trudnica ima akne u trudnoći. U stresu se pojačano oslobađaju hormoni kore nadbubrežne žlijezde koji se popularno i zovu hormoni stresa. Oni utječu na nastanak akni i upravo se zato akne i pojavljuju, odnosno pojačavaju u stresnim životnim razdobljima.
Akne u pubertetu
Akne se najčešće pojavljuju u doba puberteta, i to između 13. i 15. godine života, nešto ranije u djevojčica. Teži oblici akni obično se češće javljaju u muškog spola.
Najčešća lokalizacija akni u pubertetu je koža lica:
- čelo
- obrazi
- nos i
- brada.
Ali se mogu javiti i na vratu, ramenima, leđima ili prsima.
Akne u pubertetu mogu biti neupalne (dominiraju komedoni, miteseri) i upalne (papule, pustule, čvorići, cistične akne, potkožne akne).
Akne u odrasloj dobi
Akne odrasle dobi su akne koje se javljaju nakon 25. godine života. Smatra se da nastaju kao posljedica:
- nasljedne predispozicije
- hormonskog disbalansa
- pušenja, utjecaja stresa
- neadekvatne (komedogene) kozmetike i
- nepravilne prehrane.
Obično se radi o upalnim aknama na bradi, donjem dijelu lica i aknama na vratu. Uz upalne promjene često se vide i kronične promjene kao postupalne hiperpigmentacije.
Studije su procijenile da u nekim populacijama i do 40% odraslih osoba starijih od 25 godina ima kožu sklonu aknama, a više od 2/3 oboljelih su žene. Pojava akni u odrasloj dobi uzrokuje psihičku patnju, a kao i kod akni u pubertetu, osobe su sklone povlačenju iz društva, tjeskobi a u nekih se razvija i depresija.
Akne rane dječje dobi
Akne se mogu javiti u novorođenčadi i tada nastaju pod utjecajem majčinih hormona te se smiruju obično do šestog tjedna života.
Akne tijekom prve godine života mogu nastati zbog prolaznog povećanja stvaranja DHEA-S iz nezrelih nadbubrežnih žlijezdi. Akne u dječjoj dobi često traže i dodatne obrade, prvenstveno endokrinološke i o tome treba voditi računa i savjetovati se s liječnikom.
Ekskorirane akne (Acne eccoriee des jeunes filles)
Ekskorirane akne su posebna varijanta akni, gdje se uz vrlo malo izraženih akni nalaze brojne ekskorijacije, kraste, hipo i hiperpigmentacije. Ovaj tip akni se pojavljuje u osoba koje imaju naviku stalnog grebanja i istiskivanja najmanjih promjena na koži.
Koliko dugo traju akne?
Neliječene akne mogu trajati godinama. Prvi učinci pravilno odabrane terapije akne mogu se vidjeti nakon nekoliko tjedana primjene lokalne ili sistemske terapije. Liječenje je potrebno provoditi do potpunog smirenja izbijanja akni, a u nastavku se preporuča terapija održavanja koja uključuje nastavak lokalne terapije koja će spriječiti ponovnu aktivaciju akne te pravilnu njegu kože sklone aknama.
Mogu li se akne ukloniti za jedan dan?
Akne je nemoguće ukloniti za jedan dan i to je važno shvatiti odmah na početku terapije. Razlog nastanka akni je izrazito kompleksan i liječenje traje tjednima, odnosno mjesecima.
Nakon završetka liječenja, terapija održavanja traje godinama. Najveći problem terapije akni je što se očekuje učinak „preko noći“. Upravo zato se često odustaje od terapije te se prelazi na neki drugi oblik terapije. Traži se najbolja kozmetika za akne, čudotvorna krema ili postupak koji će ukloniti akne za jedan dan.
Je li moguće prirodno liječiti akne?
Neliječene akne mogu rezultirati stvaranjem ožiljaka te imati veliki utjecaj na kvalitetu života osobe i mentalno zdravlje. Upravo je zato svake akne potrebno aktivno liječiti.
Neizostavan dio liječenja akni je i pravilna higijena života koja uključuje odgovarajuću prehranu, redovit san, primjenu nekomedogene kozmetike i slično. Na internetu se mogu naći različiti prirodni lijekovi za akne. Treba zapamtiti da se radi o terapiji koja nije znanstveno utemeljena i zato je ne preporučujemo u liječenju akni.
U liječenju akni savjetuje se koristiti provjerenu, od liječnika preporučenu medicinsku terapiju i ne tragati za čudotvornim postupcima i kremama.
Kako se riješiti akni?
Liječenje akni uključuje terapiju i pravilnu njegu kože. Terapija može biti lokalna ili sistemska, a ovisi o dobi osobe te stupnju težine bolesti (blage, umjereno teške i teške akne). Lokalna terapija se primjenjuje za sve oblike akni, dok se sistemska terapija primjenjuje za srednje teške i teške akne.
Lokalno liječenje akni
Lokalni keratolitici
- Lokalni su keratolitici prva linija liječenja akni.
- Učinak lokalnih keratolitika jest spriječiti začepljenje otvora folikula i stvaranje komedona (normalizacija keratinizacije).
- Keratolitici djeluju isušujuće te često iritiraju kožu.
- Najčešće upotrebljavani keratolitici u liječenju akni su salicilna kiselina, lokalni retinoidi, benzoil peroksid, poli-hidroksi kiseline, alfa i beta hidroksi kiseline.
Lokalni retinoidi
- Lokalni retionidi su derivati vitamina A i primjenjuju se u liječenju blažih i srednje teških oblika akni te u terapiji održavanja.
- Učinci lokalnih retinoida u terapiji akni su sprječavanje nastanka komedona (komedoliza), normalizacija keratinizacije i smanjivanje stvaranja loja te sprječavanje upale.
- Neželjene reakcije primjene lokalnih retinoida su lokalne reakcije iritacije (pojava iritativnog dermatitisa, crvenilo, jače ljuštenje, uz subjektivni osjećaj pečenja i svrbeža).
- Prevencija lokalne iritacije pri primjeni lokalnih retinoida:
- postepeno uvoditi lokalne retinoide u terapiju (na primjer, na početku terapije nanositi ih svaku treću ili četvrtu večer, a kada se koža navikne savjetuje se učestalija primjena)
- lokalne retinoide primjenjivati uz odgovarajuću njegu kože, odnosno primjenu preparata za vlaženje kože.
- Najčešće korišteni lokalni retioidi u liječenju akni su tretinoin, adapalen, tazaroten, isotretinoin i retinaldehid.
- Lokalni retinoidi se često kombiniraju s lokalnim antibioticima i benzoil peroksidom.
Benzoil peroksid
- Učinci benzoil peroksida u liječenju akni jest antimikrobni učinak (smanjuje aktivnost Cutibacterium acnes), protuupalno djelovanje i normalizacija procesa keratinizacije.
- Budući da primjena benzoil peroksida ne izaziva stvaranje rezistencije Cutibacterium acnes (što je glavna neželjena reakcija lokalne primjene antibiotika u terapiji akni), benzoil peroksid se može koristiti kroz dulje vrijeme.
- Neželjene reakcije primjene benzoil peroksida su: suhoća kože, iritacija (crvenilo, svrbež i pečenje kože) i izbjeljivanje odjeće i posteljine.
- Benzoil peroksid se često se u gotovim preparatima kombinira s lokalnim antibioticima i retinoidima.
Lokalni antibiotici
- Učinci lokalnih antibiotika u liječenju akni su antibakterijski učinak na Cutibacterium acnes i protuupalno djelovanje.
- Neželjene reakcije: iritacija i razvoj bakterijske rezistencije.
- Zbog vrlo brzog razvoja bakterijske rezistencije lokalne antibiotike koristiti kratko vrijeme (ne dulje od dva tjedna) i kombinirati ih s lokalnim retinoidima i/ili benzoil peroksidom.
- Najčešće primjenjivani lokalni antibiotici u terapiji akne su eritromicin, klindamicin.
- Lokalni antibiotici u liječenju akni primjenjuju se u obliku tekućine (losiona), kreme ili gela.
Azelatna (azelaična) kiselina
- Učinci azelaične kiseline u liječenju akni su: sprječavanje nastanka komedona i protuupalni učinak.
- Budući da azelaična kiselina inhibira enzim tirozinazu u koži, ubrzava prolazak postupalnih hiperpigmentacija kod akni.
- Primjenjuje se u gelu (15%) ili kremi (20%).
- Obično se dobro tolerira, iako se nekada pojavljuje prolazan osjećaj pečenja kože.
Najbolji učinak liječenja akni ostvaruje se kombinacijom različitih oblika lokalne terapije. Da bi se pojačao učinak lokalne terapije i smanjili neželjeni učinci (iritacija i suhoća), uz lokalnu terapiju savjetuje se i primjerena njega kože.
Sistemsko liječenje akni
Peroralni antibiotici
- Peroralni antibiotici širokog spektra djelovanja primjenjuju se u liječenju umjerenih i teških akni.
- Najčešće se primjenjuju tetraciklini (doksiciclin, minociclin, rjeđe limeciklin, oksitetraciklin), azitromicin i eritromicin.
- Antibiotici dovode do izravnog djelovanja na Cutibacterium acnes, ali imaju i protuupalno djelovanje.
- Učinak terapije se očekuje za šest tjedana do tri mjeseca terapije, a u terapiji se ne bi smjeli primjenjivati duže od četiri, odnosno šest mjeseci.
- Od nuspojava češće se spominju gastrointestinalne smetnje.
- Antibiotici tetraciklinske skupine ne smiju se primjenjivati za liječenje akni u djece mlađe od 12 godina, a zbog osjetljivosti na sunce, ne smiju se primjenjivati tijekom ljetnih mjeseci.
Peroralni retinoid – izotretinoin
- Od 1982. terapija izbora za teške oblike akni, odnosno akni koje slabo reagiraju na liječenje jest analog vitamina A, retinod 13-cis-retinoična kiselina (generičko ime izotretinoin).
- Izotretinoin djeluje na sve komponente nastanka akni, smanjuje veličinu i sekreciju lojnih žlijezda, normalizira keratinizaciju u folikulima, sprječava nastanak komedona, djeluje antimikrobno i protuupalno.
- Neželjene reakcije peroralne primjene izotretinoina mogu biti mišićnoskeletne (bol u mišićima), mukokutane (suhoća kože i sluznica), rjeđe glavobolja i učinci na središnji živčani sustav.
- Sve neželjene reakcije koje prate primjenu izotretinoida prestaju kada se lijek prestane koristiti.
- Tijekom terapije potrebne su redovite kontrole krvne slike, jetrenih enzima i masnoća u krvi.
- Budući izotretinoin izaziva suhoću kože i sluznica, tijekom terapije prekida se sva aktivna lokalna terapija za akne, osim medicinske kozmetike koja vlaži kožu (ne smije sadržavati aktivnu supstancu za liječenje akni).
- U djevojaka se zbog teratogenog učinka oralni retinoidi daju istovremeno s oralnom kontracepcijom (hormonalna terapija).
- Prvi učinak terapije vidljiv je nakon mjesec do dva od početka terapije. Doze koje se primjenjuju su od 0,5 do 1 mg/kg, a terapija se provodi do ukupne doze od 120 do 150 mg/kg.
Hormonalna terapija
- Sustavna hormonalna terapija daje se pri težim oblicima akni, i to samo u žena.
- Zbog antiandrogenog djelovanja ne može se davati muškarcima.
- Učinak hormonalne terapije jest smanjiti utjecaj androgena na žlijezde lojnice.
- Od antiandrogena najčešće se rabi ciproteron acetat koji u kombinaciji s etinil-estradiolom, blokira androgene receptore te tako reducira izlučivanje žlijezda lojnica do 30%.
- Također se može primijeniti spironolakton.
- Oralni kontraceptivi s malim dozama estrogena također mogu biti uspješni u liječenju akni.
- Početni odgovor na terapiju je vidljiv nakon najmanje tri mjeseca terapije.
Kako liječiti akne na leđima i ramenima?
Akne se često javljaju na koži leđa, ramena i dekoltea. Na koži leđa, ramena i dekolteu se obično radi o jače upaljenim aknama koje nerijetko cijele ružnim hipertrofičnim, keloidalnim ožiljcima.
Budući da se radi o većoj površini tijela koje ove akne zahvaćaju, lokalna terapija obično nije dovoljna, te se akne ove lokalizacije često liječe sistemskom terapijom. Ako se liječnik odluči za lokalnu terapiju, idealno je primijeniti lokalni preparat u formi gela ili spreja koji se jednostavnije može primijeniti na veću površinu tijela.
Kako dugotrajno riješiti problem akni?
Uspostavite rutinu (jutarnja, dnevna, večernja rutina)
- Jutarnja rutina obično počinje pranjem kože lica uz sredstvo za pranje, micelarnu otopinu ili losion prilagođen koži sklonoj aknama. U njezi kože kod akni u odrasloj dobi savjetuje se česta primjena medicinske kozmetike za netolerantnu, odnosno osjetljivu kožu.
- Nakon pranja kože lica ujutro se preporuča na kožu nanijeti preparat za vlaženje. Birati nekomedogenu medicinsku kozmetiku. Također biti oprezan pri izboru korektivne kozmetike.
- Dnevna rutina uključuje pravilnu zaštitu od sunca te izbjegavanje drugih vanjskih čimbenika koji bi mogli izazvati ili pojačati akne poput neadekvatne prehrane, cigaretnog dima i slično.
- U večernjoj rutini važno je pažljivo očistiti kožu, ukloniti tragove šminke i nečistoća skupljenih tijekom dana. Kod pubertetskih akni savjetuje se primjena sredstva za pranje u obliku gela ili pjene te losion ili micelarna otopina koji su prilagođeni koži sklonoj aknama. U akni u odrasloj dobi često se savjetuje primjena preparata za osjetljivu intolerantnu kožu.
- Nakon čišćenja kože lica navečer je potrebno nanijeti preparat s aktivnom supstancom za liječenje ili održavanje stanja nakon provedenog liječenja (obično lokalni retinoidi, benzoil peroksid ili slično).
Brinite o svojoj koži
Koža je ogledalo našeg zdravlja. Briga o koži je briga o zdravlju općenito i zato se u pravilnom pristupu savjetuje zdrava i uravnotežena prehrana, dobar san, izbjegavanje pušenja, pravilna zaštita od sunca te uvježbavanje tehnika suočavanja sa stresom.
Osim aktivne terapije za akne, cijelo vrijeme je potrebno provoditi i pravilnu njegu kože. Često sama terapija za akne djeluje izrazito isušujuće i uzrokuje iritaciju kože. Savjetuje se primjena medicinske kozmetike koja nije komedogena i prilagođena je koži s aknama.
Ne zaboraviti i pravilnu zaštitu od sunca. Koža sklona aknama ne smije koristiti masne teksture krema za zaštitu od sunca, savjetuje se koristiti emulzije sa zaštitnim faktorom koje su prilagođene koži sklonoj aknama. Treba paziti i pri izboru korektivne kozmetike koja treba biti kvalitetna i prilagođena koži sklonoj aknama.
Akne su najčešća bolest kože koja se može pojaviti u svakoj životnoj dobi. Liječenje treba započeti što ranije kalp bi se spriječile posljedice bolesti, a prvenstveno nastajanje ožiljkastih promjena. U određivanju terapije važno je voditi računa o dobi osobe s aknama, stupnju težine bolesti, ali o i utjecaju bolesti na kvalitetu života. Akne često uzrokuju emocionalne poteškoće, poput smanjenog samopoštovanja, socijalne izolacije, tjeskoba i depresije u oboljele osobe.