Konzumiranje alkohola tijekom trudnoće nije poželjno iz više razloga. Kod trudnica koje su uzimale veće količine alkohola moguć je razvoj fetalnog sindroma djeteta koji je karakteriziran morfološkim, ali i psihičkim oštećenjima djeteta. Istražite što je to fetalni alkoholni sindrom djeteta, kako se postavlja dijagnoza te koje druge posljedice konzumacija alkohola u trudnoći može uzrokovati kod djece.
Što je fetalni alkoholni sindrom?
Fetalni alkoholni sindrom se javlja kod djece čije su majke tijekom trudnoće konzumirale veću količinu alkohola. Ta djeca imaju razvojna oštećenja pojedinih dijelova tijela, ali i mentalne poremećaje i poremećaje socijalizacije. Alkohol iz krvi majke preko posteljice dolazi do djeteta. Djetetova jetra sporije odstranjuje alkohol nego jetra odraslih tako da i manje količine alkohola mogu dovesti do razvoja fetalnog alkoholnog sindroma različitih težina oštećenja. Kako ne znamo točno koje količine alkohola djeluju štetno na razvoj djeteta, preporuka je da se u trudnoći konzumacija alkohola u potpunosti izbjegava.
Karakteristike djece s fetalnim alkoholnim sindromom
Fetalni alkoholni sindrom se javlja s različitim stupnjevima razvoja pojedinih organa i dijelova tijela uz prisutne poremećaje razvojnih tj. psihičkih sposobnosti djeteta.
Fizičke karakteristike
Najčešće fizičke karakteristike djece s fetalnim alkoholnim sindromom su:
- niska porođajna težina djeteta (IUGR, zastoj u rastu) – težina djeteta koja je ispod 10. percentile za dob djeteta
- usporeno dobivanje na težini nakon poroda
- smanjen opseg glave i smanjena veličina mozga djeteta
- rascjep nepca – dovodi do otežanog hranjenje i gutanja kod djeteta
- smanjen razmak i veličina očiju (oštećenja vida)
- oštećenja sluha
- srčani razvojni defekti – često zahtijevaju operativnu korekciju defekta
- deformacije zglobova, udova i prstiju
- kratak nos okrenut prema gore.
Razvojne karakteristike
Najčešće razvojne karakteristike djece s fetalnim alkoholnim sindromom:
- smanjene intelektualne sposobnosti – teže održavanje koncentracije, otežano učenje, različiti stupnjevi mentalne retardacije, poteškoće s rasuđivanjem i rješavanjem problema
- hiperaktivno ponašanje
- brze promjene raspoloženja
- otežano školovanje
- slabija socijalizacija unutar grupe.
Dijagnoza fetalnog alkoholnog sindroma
Postavljanje dijagnoze fetalnog alkoholnog sindroma obuhvaća uočavanje fizičkih, ali i psihičkih promjena koje može uzrokovati konzumacija alkohola tijekom trudnoće. Ponekad su simptomi manje izraženi i moguće uočljiviji tek u kasnijoj fazi života djeteta. Što je izloženost djeteta alkoholu tijekom trudnoće bila veća, to su problemi razvijeniji
Druge moguće posljedice alkohola u trudnoći na djecu
Oštećenja jetrenih funkcija
Alkohol, kako u odraslih tako i kod djece, uzrokuje različite stupnjeve oštećenja jetre. Češća je pojavnost dijabetesa u starijoj dobi kod takve djece.
Oštećenje bubrežnih funkcija
Djeca s fetalnim alkoholnim sindromom u starijoj dobi imaju oštećene bubrege, što posljedično dovodi do češćeg razvoj povišenog krvnog tlaka, ali i do potreba za dijalizom.
Poremećaj koordinacije i hoda
Kako u fetalnom alkoholnom sindromu dolazi do oštećenja razvoja mozga, tako su kod takve djece i mnoge funkcije poput sjedenja ili hodanja otežane, a djeca ih razvijaju tek u kasnijoj dobi.
Intelektualno zaostajanje
Fetalni alkoholni sindrom je jedan od najčešćih uzroka nenasljedne mentalne retardacije. S obzirom na dob, dijete ne stiče intelektualne sposobnosti koje bi u normalnim uvjetima trebalo pa s vremenom dolazi do razvoja mentalne retardacije.
Fetalni alkoholni sindrom je teška bolest novorođenčeta koje je tijekom trudnoće bilo izloženo alkoholu i njegovom štetnom djelovanju. Uzrok je različitih fizičkih, ali i psihičkih razvojnih problema. Promjene su trajne i terapija može biti samo potporna tako što će se različitim operacijama ili psihičkim tretmanima pokušati ublažiti razvojne i psihičke anomalije djeteta. Kako ne bi došlo do fetalnog alkoholnog sindroma tijekom trudnoće nije uputno uopće konzumirati alkohol.