Postoji izreka koja kaže da Božić nije doba godine, već osjećaj. Vrijeme božićnih blagdana uistinu budi posebne emocije i svaki put nas iznova podsjeti na ono što je u životu najvrijednije. Obitelj na okupu, zajedništvo prilikom blagdanskog uređenja doma i paljenja svijeća na adventskom vijencu samo su neki od trenutaka koji blagdane čine čarobnim. Najdraži dio božićne čarolije za mnoge su mirisi i okusi blagdanskog stola, a mi vam donosimo ideje za najfinije tradicionalne božićne slastice.
1. Božićni kuglof
Jedan od najljepših, a istovremeno najjednostavnijih božićnih kolača definitivno je božićni kuglof. Tajni sastojci tradicionalnog božićnog kuglofa su naranča, cimet, brusnice i orašasti plodovi, ali postoje i druge ukusne varijante koje trebate isprobati, poput kuglofa s medom, jabukama ili crnim vinom.
Priprema ovog svečanog božićnog kolača traje otprilike sat vremena, sastojci se miješaju u jednoj zdjeli i izliju u kalup, a nakon što se kuglof ispeče svakako se poigrajte s glazurom kojom ćete ga ukrasiti. Sočan i mirisan božićni kuglof neizostavan je dio blagdanskog stola!
2. Raspucanci
Čokoladni raspucanci su, također, na popisu kolača bez kojih je Božić gotovo nezamisliv. Hrskavi su izvana, a mekani iznutra i mnogi ih, unatoč jednostavnosti, smatraju pravim umjetničkim djelom koji spaja ukus i estetiku. Iskusni slastičari tvrde da je za savršene raspucance ključno slijediti recept jer je omjer mokrih i suhih sastojaka iznimno bitan. Odabir kvalitetne tamne čokolade okus će učiniti još intenzivnijim, a osim šećerom u prahu, možete ih posuti i kokosom ili mljevenim orašastim plodovima.
Čokoladni raspucanci brzo se pripreme i ispeku, ali treba imati na umu da tijesto prije pečenja mora odstajati minimalno dva sata u hladnjaku. Skladištite ih u staklenim posudama kako bi se svježina keksića što dulje zadržala ako se vaši ukućani uspiju suzdržati da raspucanci ne nestanu „dok si rekao keks“!
3. Medenjaci
Gingerbread keksići ili medenjaci imaju specifičan okus zbog kombinacije meda i đumbira, a samim time i miris koji asocira na Božić. Povjesničari hrane tvrde da su medenjaci prvi put pečeni u Europi krajem 11. stoljeća jer su se križari vratili s Bliskog istoka s novim običajem koji je bio pečenje pikantnog kruha.
Danas umjesto cimeta mnogi koriste specifičan začin za medenjake, a najčešće se peku u oblicima različitih božićnih figurica, za što su vam potrebni božićni kalupi za keksiće. Tijesto za medenjake isto treba odstajati u hladnjaku prije pečenja, oko pola sata, a treba imati na umu da se ne smiju previše ispeći jer se hlađenjem još malo stvrdnu. Medenjaci su odlična ideja za male slatke božićne paketiće, a njima možete ukrasiti i vašu jelku.
4. Medena pita
Medena pita još je jedan blagdanski klasik i starinski kolač čije arome meda i cimeta mnoge podsjećaju na djetinjstvo. Priprema medene pite nije jednostavna kao kod pečenja kuglofa i keksića, ali okus kolača vrijedan je svake muke.
Malo truda i opreza je potrebno prilikom pripreme kora koje se odlično stapaju s kremom, a slaganje kreme i kora u slojevima ono je što medenoj piti daje onaj raskošni izgled. Nakon što se ispeče, pitu pospite sitno mljevenim šećerom i pustite da se ohladi 12 sati kako bi se svi slojevi i arome povezali. Prilikom rezanja kolača koristite dobro naoštren nož jer će tada svaki komad savršeno izgledati.
5. Linzeri
Prhko tijesto u kojem su glavne zvijezde maslac i marmelada ili pekmez budi uspomene kod mnogih jer je riječ o kolaču koji je oduvijek krasio blagdanske stolove. Linzeri su dobili ime po austrijskom gradiću Linzu, a nastali su od takozvane linzertorte koja je osmišljena 1653. godine. Linzeri nisu komplicirani za pripremu, tijesto je potrebno hladiti oko jedan sat u hladnjaku, a nakon toga se pomoću kalupa naprave oblici i izreže rupa za nadjev.
Ne smijete zaboraviti da morate imati jednak broj oblika s rupama u sredini i cjelovitih kako bi ih mogli spojiti u parove. Linzeri zadržavaju svoju svježinu i mekoću minimalno dva tjedna ako ih držite u kutiji za kekse, a kada je riječ o serviranju, isprobajte moderniju varijantu serviranja na dasci. Izgleda top!
6. Vanilin kiflice
Prhkost je drugo ime i za vanilin kiflice, suhi kolač u obliku polumjeseca koji se, kao i neki od ranije navedenih, mogu ranije pripremati jer dugo zadržavaju svoju svježinu. Glavni sastojak ovog božićnog kolača su vanilin šećer i orasi, iako mnogi orahe orahe zamijeniti bademima ili lješnjacima. Zbog svog oblika, koji podsjeća i na potkovu, vjeruje se da vanilin kiflice donose sreću, ali ono što sigurno znamo je da okus i miris izazivaju pozitivno raspoloženje. Priprema i pečenje kiflica, uz hlađenje tijesta u hladnjaku, traje oko sat vremena, a čim ih izvadite iz pećnice uvaljajte ih u mješavinu šećera u prahu i vanilin šećera pa ih pustite da se ohlade prije posluživanja.
7. Puslice
Priprema puslica traži vještinu i iskustvo jer, iako je riječ o jednostavnom blagdanskom kolaču, pogođeno vrijeme pečenja je tajna njihovog čarobnog okusa nestajanja u ustima. Glavni sastojak puslica su bjelanjci i šećer, postoji puno varijanti s mljevenim orasima, a popularne su i sendvič puslice od čokolade i prženih lješnjaka koje se poslužuju u Rumunjskoj. Puslice će, u svakom slučaju, blagdanski stol učiniti još svečanijim, a iskustvo uživanja u božićnim kolačima posebnim.
8. Šapice
Božićni kolač koji je definitivno još jedan od sinonima za djetinjstvo su bakine šape ili šape s orasima. Najbolje su ako ih napravite pomoću starinskih limenih modlica za šape, a recept prekopirate iz stare bakine bilježnice s receptima, ali se u tom slučaju morate naoružati strpljenjem. Tijesto je ljepljivo, potrebno je puno punjenja modlica i opreza pri pečenju, ali u konačnici ćete biti ponosni na sebe što ste se toliko potrudili.
Glavni sastojak ovog retro kolača su orasi koji mu daju specifičan okus, onaj koji se pamti tijekom cijelog života.
9. Londoneri
U bakinoj bilježnici zasigurno se krije i izvorni recept za londonere, a mnogi tvrde da ne postoji kolač koji više odgovara toploj obiteljskoj atmosferi uz ispijanje čaja ili kave tijekom blagdanskih popodneva. Orasi, marmelada i prhko tijesto ono su po čemu je ovaj starinski kolač prepoznatljiv, a priču zaokružuje zapečeni snijeg od bjelanjaka. Londoneri su jednostavni za pripremu, oduzet će vam nešto malo više od sat vremena, ali treba uračunati da tijesto mora odstajati u hladnjaku oko pola sata.
Postoji više naziva za londonere, poput London štangica, ploški ili prutića, čak i engleski naziv London bars, iako kolač nema nikakve veze s Londonom, već je nastao u Mađarskoj.
10. Rum kuglice
Postoji li uopće pladanj blagdanskih kolača na kojem nema kolača u obliku kuglica? Rum kuglice su super jednostavne za pripremu jer ih nije potrebno peći, a rezultat je jednako zadivljujuć kao i da ste pola dana proveli u kuhinji. Ključni sastojak ovog božićnog zalogajčića je, naravno, rum koji je u kombinaciji s čokoladom i mljevenim lješnjacima ili bademima „bomba“. Nakon što oblikujete kuglice, ostavite ih u hladnjaku nekoliko sati, a zatim ih uvaljajte u šećer u prahu, kokos, kakao, cimet ili neki drugi posip po vašoj želji.
Većinu sastojaka za tradicionalne božićne kolače sigurno imate kod kuće, a sve što nedostaje čeka vas po povoljnim cijenama u Lidl trgovinama. Ako poželite unijeti malo nutritivnog balansa u svoj slatki blagdanski stol, svakako ubacite i pokoji zdravi kolačić. U slast!