“Jednog sam dana pročitao knjigu i cijeli mi se život promijenio” izjava je Orhana Pamuka, poznatog turskog pisca i dobitnika Nobelove nagrade za književnost. Čitanje uistinu mijenja život, nekim knjigama se vraćamo i po nekoliko puta, a u nastavku otkrivamo najbolje knjige svih vremena koje svakako morate pročitati!
Najbolji romani svih vremena
Od klasika do suvremenih bestselera – ovo su romani koje morate pročitati.
“Ponos i predrasude”, Jane Austen
Svatko tko je pročitao ovaj ljubavni roman jedne od najboljih britanskih i svjetskih književnica odlučio mu se ponovno vratiti bar još jednom tijekom života. Roman prati protagonisticu Elizabeth koja se odbija udati za rođaka kako bi bogatstvo ostalo unutar obitelji i s vremenom se zbližava sa gospodinom Darcyjem. Treba naglasiti da “Ponos i predrasude” nije samo klasičan ljubavni roman, već slojevito djelo koje progovara o važnosti obrazovanja, obitelji, reputacije i predrasudama s kojima se svi susrećemo. Također, naglašava vrijednost sklapanja braka iz pravih razloga, neovisno o nečijem materijalnom statusu.
“Male žene”, Louisa May Alcott
Na popisu najčitanijih knjiga na svijetu je i priča o četiri sestre March: darovitoj Jo, krhkoj i tragičnoj Beth, prelijepoj Meg te razmaženoj i romantičnoj Amy. Radnja prati njihovu borbu s brojnim nedaćama i neizvjesnostima tijekom odrastanja u Novoj Engleskoj za vrijeme Američkog građanskog rata. Prema ocjeni The Guardiana, “Male žene” su jedan od najvažnijih ženskih romana svih vremena.
“Mali princ”, Antoine de Saint Exupery
Ovaj filozofski roman za djecu možemo svrstati u najčitanije i najbolje knjige svih vremena, u one koje mijenjaju život. Druženje s Malim princom smo vam već preporučili u našem članku o najboljim knjigama i slikovnicama za djecu, ali knjigu vrijedi pročitati nekoliko puta tijekom života. Naime, svaki ćete put otkriti i naučiti nešto novo o ljudima, ljubavi i prijateljstvu te se ponovno podsjetiti da je “ono bitno očima nevidljivo, jer čovjek samo srcem dobro vidi”.
“Ana Karenjina”, Lav Nikolajević Tolstoj
“Sve sretne obitelji nalik su jedna na drugu, svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj način” uvodna je rečenica iz ovog ruskog romana koja se urezala u pamćenje svakoga tko ju je pročitao. Veliki Tolstoj u Ani Karenjinoj daje prikaz ruskog društva sedamdesetih godina 19. stoljeća kroz sliku ljubavi kao temeljnog pokretača ljudskog života. Tema ljubavi je provučena kroz tri različita braka i jednu izvanbračnu vezu no ovdje se ne radi samo o ljubavnom već i o psihološkom, filozofskom i društvenom romanu.
“Stranac”, Albert Camus
Jedan od najvažnijih romana 20. stoljeća donosi priču o mladiću bez osjećaja koji ne mari za ljubav i karijeru te postaje ubojica bez ikakvog motiva. Smatra da ionako na svoj život ne može utjecati, da nema smisla ulagati u odnose s ljudima jer čovjek ionako umire sam. “Stranac” je zbunio mnoge teoretičare i stručnjake upravo zbog takvog načina razmišljanja glavnog lika, ali svakako čitatelja navodi da promisli o tome kako živi svoj život.
“Da Vincijev kod”, Dan Brown
Pisac Dan Brown je ovim romanom pokazao svoju jedinstvenu spisateljsku sposobnost, a to dokazuje i činjenica da je knjiga postala jedan od najuspješnijih svjetskih bestselera. Priča prati harvardskog profesora Roberta Langdona i nadarenu francusku kriptologinju Sophie Neveu koji u Parizu pokušavaju dešifrirati zagonetne kodove i otkriti najveću zavjeru u posljednja dva tisućljeća pomoću djela velikog umjetnika i izumitelja Leonarda da Vincija.
“Muškarci koji mrze žene”, Stieg Larsson
Mnogi tvrde da im se ovaj kriminalistički roman švedskog pisca i novinara uvukao pod kožu, a objavljen je nakon njegove smrti. Dvoje glavnih junaka su novinar Mikael Blomkvist i Lisbeth Salander, mlada hakerica koji se zajedno bore protiv kriminala na nekoliko kontinenata. “Muškarci koji mrze žene” je originalan politički i novinarski triler koji je istovremeno iznimno intiman i moralan.
Najbolje autobiografije i biografije svih vremena
Istraživanja pokazuju da čitanje biografija i autobiografija kod čitatelja poboljšava zdravstveno stanje, povećava empatiju, ali i kapacitet za strateško donošenje odluka, a u nastavku su prijedlozi načitanijih na svijetu.
“Dnevnik Anne Frank”
“Dnevnik Anne Frank” je utemeljen na tekstovima iz dnevnika židovske djevojčice Anne Frank koji je pisala tijekom dvije godine skrivanja na tavanu od nacističkih okupatora u Drugom svjetskom ratu. Unatoč tome što je kasnije postala najpoznatija žrtva rata, njezin dnevnik ono najgore prikazuje kroz oči djevojčice koja u svim ljudima traži nešto dobro.
“Pošta”, Charles Bukowski
“Imam dva izbora, ostati u pošti i poludjeti ili se igrati pisca i umrijeti od gladi” – napisao je njemačko-američki autor Charles Bukowski u svom prvom romanu “Pošta”. Radi se o njegovom autobiografskom romanu iz godina kada je radio u američkoj poštanskoj službi nakon kojeg je postao jedan od najpoznatijih pisaca. Odluka da više neće biti obični “šljaker” je brojne čitatelje diljem svijeta potaknula da i onu donesu odluku koja će im promijeniti život.
“Benjamin Franklin”, autobiografija
Smatraju ga ocem, utemeljiteljem Amerike te jednom od najnevjerojatnijih i najuspješnijih svjetskih ličnosti, a njegova autobiografija je nedovršeni zapis o vlastitom životu. Razlog iz kojeg trebate pročitati ove memoare je analiza 13 vrlina koje bi svima trebale postati i navika koju treba svakodnevno živjeti.
“FRIDA KAHLO: Život u slikama”, Maria Hesse
Nećete požaliti ako odlučite zaviriti u ovu biografiju jer će vas povesti na čarobno putovanje životom i djelom slikarice Fride Kahlo. Njezina osobnost nikog nije ostavila ravnodušnim, a život je živjela u krajnostima od najveće sreće do duboke tuge, ali boje, pjesma i smijeh su Fridin zaštitni znak unatoč svemu.
“Život bez ograničenja”, Nick Vujičić
Nick Vujičić je rođen bez udova, ali vozi skateboard, surfa, igra golf, svira i nastupa pred milijunskom publikom kao propovjednik i motivacijski govornik. Nakon što pročitate njegovu priču o životu bez ograničenja shvatit ćete da možete skupiti snagu za sve što želite, bez obzira na poteškoće i izazove s kojima se susrećete.
“Steve Jobs”, Walter Isaacson
Biografija najvećeg poslovnog magnata i suosnivača Applea, Stevea Jobsa, je samo u prvom tjednu nakon izlaska na tržište u SAD-u prodana u više od pola milijuna primjeraka. Temelji se na desecima intervjua koje je autor, informatički genij Walter Isaacson, nakon dugo nagovaranja napravio s Jobsom, a prema knjizi je snimljen i istoimeni dokumentarni film.
“Zelena svjetla”, Matthew McConaughey
„Ovaj život živim već pedeset godina, njegovu zagonetku pokušavam riješiti četrdeset dvije godine, a dnevnike o mogućim rješenjima te zagonetke vodim posljednjih trideset pet godina. Bilješke o uspjesima i neuspjesima, radostima i žalostima…Kako biti dobar čovjek. Kako naći smisao u životu. Kako biti vjerodostojniji samome sebi.” – napisao je u svojim memoarima nagrađivani američki glumac Matthew McConaughey čime je naveo na čitanje, ali i inspirirao milijune čitatelja diljem svijeta pa ukoliko su i vas zaintrigirale životne lekcije slavnog oscarovca obavezno pročitajte ovu autobiografiju.
Najbolje knjige znanstvene fantastike svih vremena
Ljubitelji romana znanstvene fantastike i fantazije su odavno pročitali knjige s popisa, ali vrijedi ga sastaviti radi onih koji se tek planiraju upoznati s ovim žanrom.
“Gospodar prstenova”, J.R.R. Talkien
Borba dobra i zla, kao i priča o posebnom prijateljstvu, glavna je karakteristika prve knjige serijala Gospodar prstenova koja je prodana u više od 150 milijuna primjeraka. Obožavaju je djeca, mladi i odrasli, a u slučaju da ste do sada odbijali čitati romane fantastike, možda je ipak krajnje vrijeme da se predomislite.
“Harry Potter i kamen mudraca”, J.K. Rowling
Avanture mladog čarobnjaka Harrya Pottera opisane su u sedam romana britanske književnice J.K. Rowling, a prvi je svakako onaj koji je oduševio čitatelje diljem svijeta i potaknuo Harry Potter “ludilo” koje traje i dan danas. Mnogi su odrasli na ovom serijalu koji je prodan u više od petsto milijuna primjeraka, što je dovoljno intrigantan razlog da ova knjiga uđe i u vaš dom.
“Mračna kula”, Stephen King
Sedam je, također, broj knjiga u serijalu “Mračna kula” najpoznatijeg autora suvremenih trilera i horror romana. Glavni lik prvog dijela “Revolveraš” je Roland za kojeg su kritičari istaknuli da je jedan od najdojmljivijih i najzagonetnijih u cijelom opusu Stephena Kinga, a u romanu pokušava uhvatiti Čovjeka u crnom kako bi doznao tajne Kule tmine.
“Alkemičar”, Paulo Coelho
Riječ je o klasiku koji je osvojio svijet jer vodi na putovanje koje počinje kao potraga za svjetovnim dobrima, a pretvara se u otkrivanje unutarnjeg blaga. Kroz lik mladića Santiaga svatko tko pročita “Alkemičara” spoznaje koliko je važno slušati svoje srce i vjerovati u svoje snove jer oni mogu preobraziti naš život.
“Pjesma leda i vatre 1, Igra prijestolja”, George R.R. Martin
Književni kritičari su za prvi znantsveno-fantastični roman Georgea R.R. Martina istaknuli da odskače daleko od normi žanra zbog inovativnosti u pripovijedanju i karakterizaciji likova te zbog odličnog brzog i duhovitog dijaloga. Radnju ne treba posebno prepričavati jer je prema njoj snimljen svima poznati filmski hit, stoga nemojte propustiti i čitanje ovog suvremenog remek-djela.
“Životinjska farma”, George Orwell
Autor je djelo okarakterizirao kao basnu no riječ je o složenoj satiri koja ismijava totalitarizam, komunizam i revoluciju općenito, a knjiga je i danas u nekim zemljama zabranjena. Radnja se odvija na farmi gospodina Jonesa kijeg životinje na čelu s prascem Majorom svrgnu i donesu svoje zakone objedinjene u animalizam.
“Američki bogovi”, Neil Gaiman
Ljubitelji mitologije oduševljeni su ovim romanom fantastike u kojem se analizira baština cijelog čovječanstva kroz prizmu suvremene Amerike. Ovo je pripovijest o odnosu bogova i božanstava Starog svijeta s Novim kroz lik šutljivog i neodoljivog tamnoputog robijaša Shadowa Moona.
Najbolji putopisi i pustolovne knjige svih vremena
Iako je svaka knjiga svojevrsno putovanj,e složit ćete se da je čitanje putopisa poseban gušt i inspiracija.
“Don Quijote”, Miguel de Cervantes
Plemić koji je obožavao viteške romane i odlučio sam sebe nazvati vitezom koji ispravlja svjetske nepravde uz pomoć seljaka Sancha Panze desetljećima je lik koji upoznajemo kroz školsku lektiru. U slučaju da ste u školi ponekad malo “zabušavali”, nadoknadite propušteno jer je “Don Quijote” roman koji propituje razne društvene norme i standarde, a proglašen je i prvim modernim romanom svjetske književnosti.
“Pustolovine Toma Sawyera”, Mark Twain
Nijedno djetinjstvo ne bi smjelo proći bez ovog romana jer se radi upravo o tome – pustolovinama vragolastog dječaka i njegovom odnosu s obitelji, prijateljima i mještanima sela zvanog St. Petersburg. Humor kojeg pisac u ovom romanu koristi je povezan s njegovim stvarnim djetinjstvom koje je proveo na obali rijeke Mississippi i odličan je podsjetnik odraslima na ono što su nekada bili, osjećali, mislili i govorili.
“Gulliverova putovanja”, Jonathan Swift
Složit ćete se da je riječ o jednom od najpopularnijih putopisa svih vremena iako je ujedno riječ o romanu fantastike koji čitatelje uvjerava u vjerodostojnost onoga o čemu autor piše. Specifičnost ove knjige je i u tome što se Gulliver predstavlja piscem, čime se miješa pojam pisca i pripovjedača pa svatko tko čita knjigu ima dojam da razgovara s piscem s kojim proživljava brojne avanture. Ovaj odličan roman ne treba ostati pročitan samo kao dio lektirske obveze, već na putovanje s Gulliverom treba otići bar još jednom u životu.
“Moby Dick”, Herman Mellvile
“Moby Dick” ili “Bijeli kit” je roman za kojeg tvrde da je epsko djelo i jedan od najviših dosega američke književnosti. Mornar Ishmael nam priča priču o kapetanu Ahabu i njegovoj opsesivnoj potrazi za bijelim kitom koji mu je odgrizao potkoljenicu iza koje se krije prikaz bitke čovjeka i prirode, čovjeka i Bog te borba između dobra i zla.
“Na putu svile”, Jasen Boko
Knjiga “Na putu svile — kako nam je lagao Marco Polo” je poput vremeplova, budući da autor donosi priče i oslikava život u dalekim zemljama u kojima ljudi još uvijek žive u nekom prošlom vremenu. Čitanjem se putuje od Kine prema Europi, a putopis je zabavan, ponekad napet i tužan te iznimno dirljiv pa se ujedno čita i kao roman.
“Jedi, moli, voli”, Elizabeth Gilbert
Duhovita, inteligentna i suosjećajna knjiga odvest će vas u Italiju, Indiju i Indoneziju kroz priču žene koja pokušava pronaći sreću i ravnotežu u životu. Ako ste pogledali istoimeni film s Juliom Roberts u glavnoj ulozi, čitanje će vam biti još zanimljivije, a možda i vi na kraju ovog putovanja pronađete “svoj put”.
“U potrazi za Gobi”, Dion Leonard
Ultramaratonac Dion Leonard na 250-kilometarskoj utrci pronalazi psa lutalicu, kujicu Gobi, koja ga odlučno i srčano prati kroz pustinjsku utrku. Gobi mijenja njegov život jer mu cilj više nije pobjeda nego zadržavanje njenog prijateljstva koje u jednom trenu postaje upitno jer Gobi nestaje u velikom kineskom gradu. Ovaj putopis ukazuje na vrijednosti u životu te dokazuje da su čuda moguća pa i vama može pomoći da pronađete životno nadahnuće.
Zašto je dobro čitati?
Čitanje nije samo užitak i aktivnost koja će vas opustiti, već sa sobom nosi niz prednosti za vaše zdravlje, poboljšanje odnosa s ljudima i životinjama te bolji uspjeh u školi, na studiju ili radnom mjestu.
Prednosti čitanja
- Razvoj mozga – pamćenjem informacija, povezivanjem radnji i vizualiziranjem pročitanog dolazi do jačanja mreže krugova i signala u mozgu, čime se podiže i razina inteligencije.
- Širenje vokabulara – knjige su kao rječnik koji ne koristimo u svakodnevici, a za pročitanu riječ koju ne razumijemo ćemo potražiti objašnjenje i početi ju upotrebljavati i komunikaciji s drugima ili u pisanju.
- Podizanje samopouzdanja – bogatiji vokabular, ali i upoznavanje sebe kroz brojne likove u knjigama jača naše samopouzdanje.
- Poboljšanje koncentracije – čitanje zahtijeva koncentraciju kako bismo mogli pratiti radnju i likove, a s većim brojem pročitanih knjiga koncentracija postaje sve bolja.
- Razvoj mašte – vizualizacija radnje, analiziranje i poistovjećivanje s likovima razvija našu kreativnost i maštu te jača sposobnost rješavanja problema u životu.
- Jačanje empatije – čitanjem se razvija naša sposobnost razumijevanja osjećaja i stavova drugih, ali i kritičkog promišljanja situacija u kojima se nalazimo ili odnosa s drugima.
- Stjecanje vještina – čitanjem određene literature možemo osnažiti postojeće i naučiti nove životne vještine poput, primjerice, roditeljskih vještina.
- Edukacija – svaka pročitana knjiga nas nauči nešto novo, ali ciljanim odabirom se možemo dodatno informirati i educirati u području koje nas posebno zanima, kao što je već spomenuto roditeljstvo ili trudnoća
Naravno, čitanje je i zabava koja umanjuje stres, pomaže da lakše utonemo u san, a istraživanja su pokazala da čitanje knjiga ublažava i simptome depresije. Samo 30 minuta dnevno provedenih uz dobro štivo dugoročno može unaprijediti kvalitetu vašeg života i zbilja ne postoji nijedan razlog da ostanete osoba koja ne čita.
Kako čitati više?
Nikad nije kasno za promjene na bolje, ne morate hvatati titulu “čitatelja godine”, ali naviku čitanja možete usvojiti ako prihvatite nekoliko savjeta stručnjaka:
- odredite cilj – postavite cilj koji je lako dostižan, poput 15 minuta čitanja dnevno ili 20 stranica dnevno ili, primjerice, tri poglavlja određene knjige i vidjet ćete kako polako stvarate naviku čitanja
- čitajte žanr koji vam se sviđa – SF, ljubavni ili povijesni romani, literatura za samopomoć ili poezija – važno je da čitate knjigu u kojoj uživate jer će na taj način usvajanje navike čitanja ići još lakše
- odredite vrijeme za čitanje – vrijeme za sebe i uživanje u knjizi ćete lakše osigurati ako odredite vrijeme u danu za čitanje, bilo da je to uz jutarnju kavu, kad djeca zaspu ili u javnom prijevozu dok putujete na posao
- čitajte više knjiga istovremeno – nekima je to nezamislivo, no odmor od jedne knjige potražite u drugoj, laganijoj, onoj koja više odgovara vašem trenutnom raspoloženju i tako ćete stalno biti okruženi knjigama
- koristite audioknjige – audioknjige su zaintrigirale mnoge i potaknule na čitanje jer pružaju mogućnost čitanja bez obzira jeste li u pokretu ili uživate u udobnosti svoga doma, a aplikacije nude stotine tisuća knjiga na jednom mjestu
- razmjenjujte knjige – motivirajte se na čitanje u dogovoru s nekim od prijatelja ili obitelji, postavite vremenski rok u kojem ćete pročitati knjigu, komentirajte ju i analizirajte zajedno i stvorit ćete pravi mali čitalački klub
Dozvolite si i da ne pročitate knjigu do kraja jer je smisao i da uživate u ovoj aktivnosti. Potražite drugu ili pročitajte ponovno knjigu koju ste već “progutali”, sigurno ćete u njoj otkriti nešto novo. Popis ste dobili, a sada trk u najbližu knjižaru ili knjižnicu!