10.01.2025.

Bračno savjetovanje - Kada potražiti bračnog savjetnika?

Bračno savjetovanje može pomoći supružnicima da prevladaju teške trenutke u braku. Saznajte kada je vrijeme da potražite bračnog savjetnika.

Bračno savjetovanje

Izazovi u odgoju djece, poslovne obveze, zdravstveni problemi ili nesuglasice u široj obitelji samo su neki od razloga koji mogu narušiti odnos između bračnih partnera. Nesuglasice i nesporazumi normalna su pojava u svakom braku, ali ako dođe do emocionalnog udaljavanja, izostanka komunikacije i intime među supružnicima tada je vrijeme za promjene. Razvod je ponekad jedino zdravo rješenje, ali nije prvo za kojim treba posegnuti. Jedno od mogućih i iznimno učinkovitih je ulaganje u odnos uz podršku bračnog terapeuta, odnosno bračnog savjetnika.

Što je bračni savjetnik?

Bračni savjetnik je stručna osoba, u većini slučajeva psihoterapeut, koja parovima pomaže poboljšati njihove odnose. Kroz niz zajedničkih i pojedinačnih terapijskih seansi bračni savjetnik ili terapeut:

  • identificira problem u odnosu supružnika
  • procjenjuje potrebe supružnika
  • razvija strategije za poboljšanje komunikacije u odnosu
  • razvija strategije za rješavanje problema u odnosu
  • pruža podršku supružnicima tijekom procesa poboljšanja njihovog odnosa.

Bračni savjetnik nije osoba koja će „zauzeti stranu“, već stručna osoba koja u sigurnom i privatnom okruženju, uz puno empatije, strpljenja i razumijevanja, pomaže bračnim partnerima spasiti i poboljšati njihov odnos.

Kada potražiti bračno savjetovanje?

Krizu u braku treba gledati kao priliku za kvalitetniji brak, ali prije toga je nužno prepoznati probleme. U nastavku doznajte koji su razlozi za odlazak bračnom savjetniku.

#1 Nedostatak komunikacije

Jedan od najučestalijih i najvažnijih uzroka nesporazuma i sukoba među bračnim partnerima je nedostatak komunikacije. Primjerice, mnogi misle da njihov partner ili partnerica nakon toliko godina braka moraju znati koje su njihove misli ili potrebe, ali to nije tako budući da nitko nikome ne može „čitati“ misli. Ako ste i vi u sličnoj fazi sa svojim supružnikom ili jedno od vas uopće nije zainteresirano za komunikaciju, podrška i savjeti bračnog savjetnika mogu biti izlaz iz začaranog kruga nekomuniciranja.

#2 Negativna komunikacija

Ono što je, također, znak za uzbunu kada je riječ o komunikaciji je negativna komunikacija među supružnicima. Ona podrazumijeva sve oblike komunikacije zbog kojih se supružnici osjećaju nesigurno, bespomoćno, ogorčeno, depresivno ili omalovažavano. U negativnoj komunikaciji je, zapravo, jedini cilj emocionalno povrijediti drugu osobu, a treba imati na umu da i neverbalna komunikacija može biti negativna. U svakom slučaju, riječ je o velikom problemu između supružnika koji ne ostavlja posljedice samo na brak, već i na mentalno zdravlje svake osobe koja je u takvom odnosu.

#3 Nedostatak ili izbjegavanje intimnosti

Uzorci nedostatka intimnosti u braku mogu biti različiti. Primjerice, nesigurnost žene u svoj izgled nakon poroda ili seksualna disfunkcija kod muškarca. S druge strane, mnogim parovima se dogodi takozvani „sindrom cimerstva“ jer u potpunosti nestane želja za intimnošću iako se slažu, a postoje i situacije u kojima jedno od supružnika konstantno izbjegava intimne odnose. Iako je o intimnosti teško razgovarati, verbaliziranje misli i emocija pred trećom osobom može biti oslobađajuće i učinkovito jer će bračni savjetnik lako prepoznati koji je stvarni uzrok problema.

#4 Sukobi oko odgoja djece

Sukobi oko odgoja djece nisu neuobičajena pojava, ali mogu prerasti u problem među supružnicima koji uvelike narušava njihov odnos. U slučaju da imate različite pristupe u odgoju, neslaganja oko podjele odgovornosti ili discipliniranja djece, bilo bi dobro potražiti pomoć bračnog ili obiteljskog savjetnika koju će vam ukazati kako premostiti razilaženja u pristupu ovako važnoj temi kao što je odgoj djece.

#5 Nedostatak povjerenja

Nedostatak povjerenja u braku odnosi se na ljubomoru, razmišljanje o situacijama koje su vas u prošlosti povrijedile, sumnje na prevaru ili razmišljanje o vlastitoj aferi, laganje i mnogi drugi postupci koji su znak da među supružnicima nedostaje ili nema povjerenja. Za sve te emocije i postupke postoje realni uzroci koji se mogu prepoznati uz vođenje i podršku stručne osobe kao što je bračni savjetnik. 

#6 Sukobi oko raspolaganja financijama

Iako bi u ljubavi i odnosu novac treba biti najmanje bitan, svađe oko financija u braku su učestala pojava, a uzrok su različiti pristupi trošenju i štednji novca. I za pretjerano trošenje i štednju postoje okidači poput nekih trauma iz djetinjstva ili straha od financijske nesigurnosti koju partneri možda nisu međusobno iskomunicirali, ali im treća osoba može u tome pomoći, kao i u razvijanju financijskih strategija koje će zadovoljiti oba supružnika.

#7 Konstantne svađe oko istih stvari

Postoje bračni partneri koji se godinama svađaju oko istih stvari, kao što je nered, nesudjelovanje u kućanskim obvezama ili u brizi oko djece, što dugoročno može uzrokovati puno veće probleme u odnosu. Svađanje, galama, ljutnja i ogorčenost nisu način na koji se to nezadovoljstvo može iskomunicirati, a ako drugačije ne znate, onda zbilja treba potražiti savjet treće osobe.

#8 Neslaganje oko životnih ciljeva

Razilaženje oko životnih ciljeva kao što su planovi za budućnost, želja za djecom ili karijerni planovi mogu narušiti bračni odnos i stabilnost te nerijetko dovesti do razgovora o razvodu, ali ni ti problemi u braku nisu nešto što se nikako ne može riješiti. Vrijedi potražiti stručnu podršku i uložiti u brak kako biste se ponovno vratili na putovanje u istom smjeru.

#9 Želja za rastavom

Ako supružnici često razmišljaju o razvodu ili rastavi bez da su pokušali riješiti probleme, onda se svakako trebaju obratiti bračnom savjetniku koji, osim što identificira uzroke želje za razilaženjem, partnerima pomaže da to jedno drugom izverbaliziraju. Nakon toga se kreće u terapeutski proces koji može biti učinkovit i spasiti brak.

Odlazak na bračnu terapiju nije jednostavan korak, jer postoje brojni strahovi poput straha od prekida i gubitka osobe, ali i straha od nepoznate osobe koju treba „pustiti“ u svoj život. Ipak, iskustva onih koji su prošli kroz bračnu terapiju dokazuju da ponovno treba pokušati stvoriti kvalitetan odnos i brak.

Cijena bračnog savjetovanja (terapija za parove)

Cijena bračnog savjetovanja, odnosno terapije za parove za seansu u trajanju do 60 minuta kreće se u iznosu od 50 do 70 EUR. Procjena ukupnog broja potrebnih tretmana određuje se na temelju prvog susreta i identifikacije problema među supružnicima.

Par sjedi na savjetovanju i drži za ruke

Besplatna bračna savjetovanja

Mnogi se parovi ne odlučuju za bračno savjetovanje iz financijskih razloga, ali postoje organizacije i centri koje nude uslugu besplatnog bračnog savjetovanja kao što su:

Za uspješnu bračnu terapiju važno je da to bude zajednička odluka i da budete spremni na promjene te naoružani strpljenjem i povjerenjem u čitav proces. Problemi se ne mogu riješiti preko noći, neki brakovi se ne mogu spasiti, ali vrijedi pokušati i podsjetiti se zašto ste jednom nekoga zavoljeli. Sretno!