22.11.2024.

Kako liječiti promuklost kod djece i zašto do nje dolazi?

Promuklost se može manifestirati iz različitih uzroka, a kao i kod odraslih, može se pojaviti i kod djece.

Djevojčica se drži za grlo

Promuklost kod djece čest je simptom i razlog posjeta pedijatru. Promuklost može biti izolirana ili udružena s drugim simptomima: kašljem, bolovima u grlu i gubitkom glasa.

U djece je promuklost najčešće benigna, uzrokovana virusnom infekcijom gornjih dišnih puteva, akutnim laringitisom, upalom grla, dehidracijom, kašljem, bronhitisom, sinusitisom, preopterćenjem ili zlouporabom glasa, a rjeđe izraslinama na glasnicama poput cista, membrane, papiloma, polipa ili čvorića. Bilo koja promuklost koja traje dulje od dva tjedna zahtijeva pregled liječnika.

Kod većine djece promuklost je samoizlječiva i ne zahtjeva invazivno liječenje. Lijek za promuklost je ovisan o uzročniku . Najvažnije je otkriti uzrok nastale promuklosti koja traje duže vrijeme. 

Promuklost kod beba poseban je izazov za pedijatre i zahtjeva individualan pristup svakom djetetu. Ako je uzrok promuklosti infekcija te su prisutni simptomi kašlja, grlobolje i gubitak glasa, pacijenti često samo potraže savjet ljekarnika.

Na tržištu postoji niz različitih prirodnih lijekova za promuklost, poput čajeva, pastila, sirupa, tableta i sprejeva. Ako se promuklost ne liječi, odnosno ne tretira onda može doći do privremenog gubitka glasa, ali i do trajnog oštećenja ili promjene u govoru. 

Što je promuklost?

Promuklost je stanje koje je obilježeno promjenama u kvaliteti i/ili visina glasa. Više stvari može uzrokovati promuklost kod djece, ali ona isto tako može biti simptom nekog drugog stanja. Gotovo da ne postoji dijete koje nije bilo promuklo ili se žalilo na gubitak glasa. Kod promuklosti glas postaje tih, grub i nerazumljiv. Promuklost je rezultat akutne iritacije glasnica. 

Zašto može doći do promuklosti?

Svaka bolest ili proces koji direktno ili indirektno utječe na glasnice u grkljanu koji ne dopušta glasnicama da se potpuno zatvore rezultirat će promuklim glasom.

Glasnice mogu biti pogođene upalom, laringitisom ili mogu biti indirektno pogođene neinfektivnim procesima, okolišnim ili traumatskom uzrocima te funkcionalnim, urođenim neurološkim ili genetskim uzrokom. Promuklost može biti uzrokovana bilo kojim procesom koji utječe na živac koji pokreće glasnice.

Virusne i bakterijske infekcije

Virusne ili bakterijske infekcije koje direktno zahvaćaju ždrijelo i glasnice te dovode do promuklosti su:

  • laringitis
  • laringotraheitis (krup)
  • laringotraheobronhitis (bronhilitis)
  • sinusitis i infekcije koje dovode do začepljenog nosa sa sekrecijom rezultiraju drenažom sekreta u grlo (post nazalni drip), a mogu također zahvatiti i glasnice, uzrokujući promuklost.

Alergije

Alergije su uobičajeni neinfektivni procesi koji mogu rezultirati promuklošću i dovesti do stvaranja sekreta koji kapa, iritirajući grlo i glasnice. 

Majka briše rupčićem nos djevojčici

GERB

Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) ili refluks želučane kiseline u stražnji dio grla može uzrokovati promuklost češće nego što se to misli.

Papilomi grkljana

Papilomi grkljana dobroćudne izrasline smještene na glasnicama, ali i duž čitavog dišnog puta, Uzrokuju ih HPV virusi — najčešće tip 6 i 11.

Traumatski uzroci promuklosti

Traumatski uzroci promuklosti odnose se na oštećenje vrata ili glasnica uslijed traume, odnosni nakon:

  • gutanja kaustičnih tvari (kiselina, otrova)
  • dugotrajnog postavljanja cijevi za disanje u dišni put
  • dugotrajnog postavljanja cijevi za hranjenje 
  • trauma prilikom rođenja ili drugih trauma (nakon automobilske ili biciklističke nesreće).

Kongentalni ili genetski uzroci promuklosti

Kongenitalni ili gentski uzroci, odnosno sindromi uključuju deformitete koji uzrokuju promuklost:

  • deformitet grkljana ili glasnica
  • problem sa živcima koji uzrokuje promuklost
  • paraliza glasnica — može se pojaviti kao prirođena ili nakon operacije srca, prsnog koša ili štitnjače
  • laringomalacija
  • ciste ili rascjepi grkljana.

Ostalo

  • Čvorići na glasnicama nastaju zbog pretjerane ili zlouporabe glasa.
  • Ciste grkljana mogu se pojaviti u ranoj dječjoj dobi.
  • Funkcionalne promuklosti nastaju zbog hiperfunkcije i napetosti mišića vrata 
  • Laringealna membrana (nerazdvojne glasnice) uzrokuje promuklost, ali i smetnje disanja.
  • Mnoge rijetke bolesti koje zahvaćaju mozak ili živce u tijelu i dovode do oštećenja živca koji pokreće glasnice.
  • Hipokalcemija kod dojenčadi je rijetka, ali po život opasna. Posljedica koja se javlja u dojenčadi karakterizira laringospazam koji se manifestira dispnejom (otežanim disanjem), stridorom.

Koji su simptomi promuklosti kod djece?

Djeca koja su promukla, odnosno koja imaju disfoniju, imaju hrapav i dublji glas (ili plač) od uobičajenog. To može otežati komunikaciju putem vokalizacije. Promukli glas može i drugima otežati razumijevanje djetetovog govora. Ovisno o uzrocima, promuklost je često udružena s grloboljom i kašljem. 

Simptomi mogu biti kratkotrajni, ali se može javiti i stalna promuklost koja ne smije ostati neprepoznata. Uz promuklost može postojati i stridor ili bučno disanje. 

Promuklost kod beba može biti izolirana ili popraćena simptomima čujnog stridoroznog disanja praćenog kašljem i problemima prilikom hranjenja. Kod djece koja glasno pričaju i pjevaju, promuklost može biti udružena s gubitkom glasa.

Kako liječiti promuklost kod djece?

Za liječenje promuklosti kod djece roditelji traže pomoć i savjet liječnika ili ljekarnika, no ne postoji brzi lijek, nego je to često niz preparata i/ili postupaka kojima se olakšavaju simptomi. 

Doktorica pregledava usnu šupljinu djevojčici

Akutne infekcije dišnog sustava

Kod liječenja akutnih infekcija dišnog sustava kao vodećeg uzroka promuklosti u djece, za ublažavanje simptoma koriste se prirodni lijekovi.

Kašalj i bolovi u grlu

Promuklost uzrokovana upalom udružena je s kašljem i/ili bolovima u grlu, a ne postoji brzi lijek. Važna je hidratacija, uzimanje čaja i inhalacija slanih otopina te primjena pastila, sirupa ili spreja, ovisno o dobi djeteta.

Bihevioralne metode liječenja

Bihevioralne metode u liječenju promuklosti uključuju higijenu glasa, glasovnu terapiju i mirovanje glasa.

Kronični laringitis

Pacijenti koji uz promuklost imaju kronični laringitis, bolove u trbuhu i žgaravicu mogu posegnuti za farmakološkim mjerama, inhibitorima, protonskim pumpama i alginatima.

Ostalo

  • Promuklost kod beba bez kašlja može nastati nakon kirurškog zahvata na prsnom košu ili srcu i obično ostaje stalna.
  • Ciste grkljana liječe se operativnim putem.
  • Antihistaminici kod alergije kao čestog uzroka promuklosti.
  • U slučaju postojanja laringealne membrane pristupa se laserskim ili kirurškim zahvatom.
  • Papilomi grkljana ili dišnog sustava najčešće nastali nakon infekcije HPV virusom prilikom poroda zaražene majke liječe se kirurški ili medikamentno.
  • Funkcionalna promuklost zahtjeva evaluaciju i vokalnu terapiju.
  • Traumatski i kongenitalni uzroci promuklosti dovode do dugotrajne i stalne promuklosti. Pristup u liječenju je multidisciplinaran, uključujući i kirurško i konzervativno liječenje te volanu terapiju.
  • Preparat kalcija za promuklost pomoći će kod hipokalcemije koja kao simptom ima promuklost glasa, a pretpostavlja se da preparati kalcija smanjuje oteklinu sluznice kao vodećeg uzroka promuklosti.

Kada je potrebno posjetitit liječnika?

Infekcije gornjeg dišnog puta, bez smetnji u disanju

Djeca koja su promukla, a imaju simptome infekcije gornjeg dišnog puta i nemaju smetnje disanja mogu se liječiti kod kuće, uz simptomatsku terapiju, sirup ili pastile koje umiruju nadraženu sluznicu.

Urođeni problemi 

U novorođenčadi i djece koja su imala operaciju srca ili prsnog koša ili ona s drugim urođenim problemima promuklost treba promptnije procijeniti.

Promuklost od početka govora

Ako je dijete promuklo otkad je počelo govoriti, ono također treba proći procjenu. 

Iznenadna promuklost

Ako je promuklost nastala iznenada, dijete otežano diše i ima stridor, potrebno je hitno zatražiti liječničku pomoć. 

Stalna, dugotrajna promuklost

U slučaju stalne i dugotrajne promuklosti potreban je detaljan pregled pedijatra, a potom ORL specijaliste koji pomoću instrumenta direktno vizualizira područje grkljana i glasnica i na taj način utvrđuje eventualnu patologiju. Liječenje može uključivati i druge stručnjake, ovisno o konačnoj dijagnozi. U inače zdrave djece potrebno je procijeniti promuklost ako ona traje duže od dva tjedna. 

 

Promuklost kod djece čest je simptom i može biti uzrokovan različitim uzrocima. Najčešće se ipak radi o benignim uzrocima, a to su često virusne infekcije, praćene simptomima promuklosti, kašlja, bolova u grlu i smetnje su najčešće samoizlječive. Na tržištu su prisutni različiti preparati koji olakšavaju simptome promuklosti — od prirodnih čajeva, pastila, sirupa i sprejeva za grlo do sve šire primjene inhalacija slanih otopina. Važno je otkriti uzroke stalne, dugotrajne promuklosti kod djeteta. Pregled djeteta s poremećajem glasa uključuje kompletan pedijatrijski pregled te prema potrebi i pregled dječjeg ORL specijaliste. Pregledom djeteta i postavljanjem uzroka promuklosti preporučit će se odgovarajuće i ciljano liječenje za svako dijete.

Članak napisala:

Ivana Vučemilović Šimunović, dr. med., spec. pedijatar

subspecijalist pedijatrijske pulmolgije. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2001. godine. Pripravnički staž obavila u KBC Osijek. Specijalizirala je pedijatriju u KBC Osijek i KBC Zagreb. Poslijediplomski stručni studij „Klinička pedijatrija“ završila u sklopu specijalizacije pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Specijalistički ispit položila 2009.godine. Užu specijalizaciju iz pedijatrijske pulmologije završila 2013.godine u Referentnom centru za pedijatrijsku pulmologiju u KBC Rijeka, a tijekom subspecijalističkog usavršavanja boravila u KBC Osijek, KBC Zagreb i Klinici za dječje bolesti Zagreb. Zaposlena u Poliklinici za djecu „Dr.Ivana Vučemilović“ u Zagrebu.

Ostali članci