26.08.2024.

Kako potaknuti mokrenje kod djece?

Ako vaše dijete zadržava mokraću, vrijeme je da isprobate neke od naših korisnih savjeta i tehnika kako potaknuti mokrenje.

Kako potaknuti mokrenje kod djece

Mokrenje je fiziološki proces kod kojeg se putem mokraće iz organizma izlučuju tvari koje se metaboliziraju u tijelu, strani spojevi, višak vode i iona. Osim toga, bubrezi imaju još niz važnih funkcija: regulaciju krvnog tlaka, sintetiziranje faktora rasta stanica (eritropoetin) i biološki aktivnih tvari (prostaglandini), regulaciju acidobazne ravnoteže i ionskog sastava krvi, kao i regulaciju volumena izvanstanične tekućine.

Mokrenje kontrolira endokrini hormon vazopresin — antidiuretski hormon, koji se stvara u mozgu. On „daje“ signale mokraćnom mjehuru da se kontrahira (stegne) u trenutku kada se napuni mokraćom. Tada se pokrene proces izlučivanja mokraće iz mokraćne cijevi uretre, tj. uslijedi mokrenje.

Kada se taj sustav poremeti, mogu nastati različiti simptomi, od nekontroliranog mokrenja (enureze, inkontinencije) ili zadržavanje mokraće.

Zadržavanje mokraće može biti opasno

Zadržavanje mokraće može biti opasno. Može se pretjerano ispuniti mokraćni mjehur pa se mogu proširiti mokraćni kanalići i izazvati vraćanje mokraće u bubrege. Mogu se desiti infekcije mokraćnog trakta zbog zastoja mokraće u mokraćnom mjehuru.

Ako pojava nemokrenja duže traje, štetne tvari koje bi se inače izlučivale mokraćom zadržavaju se u organizmu i mogu biti uzrok različitim bolestima i stanjima.

Kako mokre bebe?

Mokrenje je kod beba nekontrolirano, zato što su bebe još nezrele pa su svi sustavi u fazi razvoja. Male bebe mokre svaki čas i ne mogu zaustaviti mokrenje. Zato se stavljaju pelene. Zdrave bebe često imaju mokru pelenu. Ako je pelena suha dulje vrijeme, to može biti znak ozbiljnog poremećaja.

Faza odvikavanja od pelene je vrlo osjetljiv period u životu djeteta. Kod zdrave djece se obično sodvija između druge i treće godine života. Neka se djeca lako odviknu od pelena, čak neka „preko noći“, dok za neku djecu i njihove roditelje to predstavlja velik problem. Ipak, sva se djeca riješe pelena i počnu sama redovito mokriti, neka ranije, a neka kasnije jer im treba dodatna podrška.

Mokrenje kod djece

Pojedina djeca tijekom dana uredno kontroliraju mokrenje, ali ne i po noći te se probude u mokrom krevetu. Taj se simptom naziva enureza. O enurezi govorimo kada dijete mokri u krevet i u dobi nakon 4. godine života. Osim noćne postoji i dnevna enureza u kojoj dijete ne može zadržati mokraću niti danju. Dijete s enurezom treba obraditi i adekvatno liječiti.

Dnevna enureza

Većina zdrave djece između 2. i 3. godine života može kontrolirati mokrenje. Dijete mokri kada osjeti „signal“ — ode na WC i pomokri se, a u nekim situacijama može nakratko odgoditi mokrenje, ako npr. nije u prilici da je u blizini WC-a. To je fiziološki i zrelo savladavanje funkcije mokrenja.

Ako dijete pak zadržava mokraću i ne mokri npr. tijekom cijelog dana, može se raditi o mnogobrojnim patološkim stanjima te je potrebna obrada.

Problemi kod zadržavanja mokraće

Kada dijete zadržava mokraću može se raditi o nizu poremećaja, ali je najčešće vezano uz fazu odvikavanja od pelena. Zašto se to događa?

Faza odvikavanja od pelena

Oko druge godine dijete postaje svjesno da treba kontrolirati mokrenje, tj. da treba mokriti samo u WC-a ili u kahlicu. U fazi odvikavanja od pelena malo dijete shvati da sada nema pelene, mora sjesti na WC ili kahlicu, a npr. ona nije blizu, te pokušava zadržati mokraću. Pri takvom pokušaju zadržavanja mokraće ponekad se desi tzv. „bijeg mokraće“. Također, neka djeca pokazuju izraziti strah od WC-a i kahlice te radije zadržavaju mokraću nego da sjednu.

Namjerno odgađanje mokrenja

Veća djeca, uglavnom predškolske i školske dobi namjerno odgađaju mokrenje, npr. zbog igre ili u razredu tijekom nastave, što također nije dobro niti zdravo

Ako se to dešava samo ponekad, neće se ispoljiti neka patološka stanja. Međutim, ako je to uobičajena pojava, može doći do zastoja mokraće, nakupljanja štetnih metabolita u krvi (urea, kreatinin…) i pojava mnogih bolesti.

Savjeti i tehnike za poticanje mokrenja kod djece

Ako vaše dijete zadržava mokraću, vrijeme je da isprobajte neke od naših korisnih savjeta i tehnika kako potaknuti mokrenje kod djece.

Tehnike kako potaknuti mokrenje kod djece

Prepoznajte kada je vrijeme za WC ili kahlicu 

Kada roditelj vidi da je dijete zrelo, npr. da je noćna pelena suha već duži period, da dijete hoće oponašati starije i sjedati na WC ili kahlicu ili dječak da želi piškiti kao tata, da dijete daje znak da mu se piški, bilo da se primi dolje, bilo da skakuće na mjestu, a neka čak i odu do kupaonice i donesu kahlicu. Tada je trenutak da se maknu pelene po danu i po noći te da ga se stavlja na WC ili kahlicu.

Podsjetite dijete da je vrijeme za mokrenje

U toj fazi treba često podsjetiti dijete da je vrijeme za mokrenje ako se samo ne sjeti. Djeca se zaigraju i zaborave da treba mokriti. Povremeno ga trebamo potaknuti da prekine igru i ode na WC ili kahlicu, osobito ako u međuvremenu pije tekućine. Djetetu treba omogućiti pristup WC-u kako bi nesmetano moglo mokriti. Ako je u prirodi, u šumi ili na polju, odnosno izvan mjesta gdje postoje WC-i, treba mu dopustiti da se na skrivenom mjestu pomokri.

Isprobajte utjecaj šarenih boja i dječjih motiva

Neka djeca imaju strah od WC-a ili kahlice. Da im se približi i više svidi sjedenje na WC-u ili kahlici, mogu se izabrati različiti oblici i boje kahlica, od oblika autića do raznih životinjica kako bi dijete bez straha sjelo. Za WC se naravno treba staviti dječja daska kako bi dijete moglo sigurno sjediti na WC-u.

Uvedite dnevni ritam mokrenja

Važno je uvesti ritam. Dijete treba mokriti ujutro nakon spavanja, jer se tijekom noći nakuplja mokraća u mokraćnom traktu a dijete je spavalo i nije mokrilo. Tijekom dana dijete mora mokriti nekoliko puta, ovisno o tome koliko tekućine popije. 

Neka se vaše dijete mokri prije spavanja

Prije spavanja obavezno mora mokriti. Uz večernju higijenu, pranje, kupanje, pranje zubića. 

Potaknite mokrenje kroz zvukove

Kada vidite da dijete treba mokriti, a ne može, stavite ga pored mlaza vode čije žuborenje potiče na mokrenje. Moguće je pored djeteta proizvoditi šuškave zvukove koji mogu potaknuti mokrenje, kao npr. pšššš ili pssss

Nasmijte svoje dijete

Nasmijavajte dijete na razne načine za koje znate da dijete reagira smijehom, jer smijeh opušta mišić koji je odgovoran za ispuštanje mokraće iz mokraćne cijevi. Pokušajte škakljati dijete, jer škakljanje izaziva refleks oslobađanja mokraće iz mokraćne cijevi.

Neka vaše dijete proba puhati u trubicu

Potaknite dijete da puše ili trubi u trubicu kako bi napregnulo mišiće koji mogu potaknuti mokrenje.  

Topla kupka opušta mišiće 

Kada dijete duže ne mokri, može ga se staviti u toplu kupku. Tada se opuštaju svi mišići i omogućava se mokrenje. Samo treba pratiti je li se dijete pomokrilo u kadi. Bilo bi dobro ne stavljati nikakve kupke niti šampone i nadgledati dijete dok je u kadi, da se vidi kada se pomokrilo.

Pravovremena terapija kod infekcija mokraćnog trakta

Kod infekcija mokraćnog trakta dijete uglavnom često mokri, ali ponekad je simptom i  zadržavanja mokraće, tj. ne može mokriti. Treba se obaviti pregled, napraviti dijagnostika te dati djetetu pravovremeno terapiju. 

Potražite savjet stručnjaka

Kada roditelj sam ne može regulirati djetetovo mokrenje, mora potražiti savjet stručnjaka, pedijatra i/ili nefrologa. Nefrolozi mogu, nakon obrade i postavljanja dijagnoze, odrediti i vježbice za mokraćni mjehur kako bi mokrenje bilo pravilno i redovito.

Kod nekih težih bolesti (malformacija mokraćnog trakta) i neuroloških bolesti, mokrenje je poremećeno i može rezultirati zastojem mokraće. To su teške dijagnoze kada treba pomoći djetetu da mokri kateterizacijom za koju roditelji bivaju posebno obučeni od strane nefrologa.

 

Mokrenje je fiziološka pojava, i važna je za zdravlje svakog pojedinca, posebno djeteta koje je u fazi rasta i razvoja. Važno je u dječjoj dobi na vrijeme prevenirati sve bolesti, pa tako i bolesti mokraćnog trakta. Zadržavanje mokraće je čest simptom u dječjoj dobi, osobito u fazi odvikavanja od pelena te na vrijeme treba reagirati i poticati dijete na redovito mokrenje tijekom dana. Ako uz gore navedene savjete baš nema poboljšanja, potrebno je javiti se svom pedijatru kako bi na vrijeme pomogli da dijete redovito mokri.

Giovana Armano

Članak napisala:

prim. mr. sc. Giovana Armano, dr. med., specijalist pedijatar

Medicinski fakultet upisala je 1975., a diplomirala 1980. Specijalistički ispit iz pedijatrije položila 1988., a magisterij obranila 1983. godine. Od 2000. radi u Domu zdravlja Susedgrad, sada DZ Zagreb Zapad, u Specijalističkoj pedijatrijskoj ordinaciji dr. Armano. Dobila je Povelju HLZ za rad u Hrvatskom društvu za socijalnu i preventivnu pedijatriju 2006. Godine. Član je upravnog odbora udruge Centar dječjeg zdravlja. Izdala je knjigu za roditelje „Pedijatar u kući“ 2006. godine te se uključila u Kliničko istraživanje uvođenja formule za dojenčad na bazi kozjeg mlijeka. Sudjeluje i organizator je brojnih znanstvenih stručnih skupova.

Ostali članci