Ječmenac, latinski hordeolum je vrlo česta akutna, bakterijska upala vjeđe (kapka) oka. Najčešće se stvara na rubu vjeđe zbog začepljenja lojne žlijezde ili znojnice uz korijen trepavice te infekcije, a izgleda kao bolno crvenilo i oticanje kapka ili se formira u gnojni prištić. Ova upala najčešće traje osam do deset dana, često sama prolazi, a može se ublažiti oblozima i antibiotskom mašću. Ječmenac mogu dobiti osobe bilo koje dobi, a nakon izlječenja ne ostavlja posljedice.
Uzrok ječmenca
Ječmenac ili hordeolum nastaje zbog infekcije i začepljenja folikula (korijena) trepavice i pridružene lojne žlijezde ili znojnice uz korijen trepavice.
Žlijezda lojnica (Zeisova žlijezda) proizvodi lojni sekret koji ima antiseptička svojstva i štiti od bakterijske infekcije. Žlijezda znojnica (Mollova žlijezda) proizvodi i imunoglobuline A, mucin i lizosome koji su važni u imunološkoj obrani oka od infekcije. Začepljenjem tih žlijezda dolazi zastoja lučenja njihovih sekreta i do smanjene obrane od bakterijskih infekcija te dolazi do pojave lokalne upale dotične žlijezde.
Infekciju najčešće uzrokuje bakterija Staphylococcus aureus te je stoga pojava ječmenca povezana sa slabijim higijenskim navikama, odnosno zbog diranja ili trljanja očiju nečistim rukama (osobito nakon diranja nosa). Ječmenac se može pojaviti na gornjoj ili na donjoj vjeđi.
Povećan rizik za razvoj ječmenca imaju osobe koje boluju od blefaritisa (upala rubova vjeđa sa crvenilom i svrbežom), koje boluju od seboroičnog dermatitisa ili rozaceje (kožne bolesti koje mogu zahvatiti i područje oko očiju i vjeđe) te osobe koje boluju od šećerne bolesti (dijabetesa).
Dob, spol i rasa ne utječu na pojavu ječmenca. Osobe koje nose kontaktne leće mogu imati povećan rizik pojave ječmenca, no to ovisi o higijeni rukovanja lećama.
Vrste ječmenca
Razlikujemo dvije vrste ječmenca:
- Vanjski ječmenac – puno je češći od unutarnjeg, nastaje začepljenjem folikula trepavice, lojne žlijezde ili znojnice uz korijen trepavice te njihovom infekcijom, lociran je uz rub vjeđe uz trepavicu, izgleda kao crveni, bolni čvorić, ponekad i sa formiranim gnojnim vrhom (kao prištić).
- Unutarnji ječmenac – javlja se rijetko, uzrokuje ga infekcija Meibomove žlijezde (one u vjeđama luče površinski masni sloj suza koji sprječava isparavanje suza), pojavljuje se kao bolna, crvena kvržica na unutarnjoj površini kapka, bolniji je od vanjskog ječmenca.
Često ljudi ječmenac (hordeolum) zamijene za drugo stanje s kvržicom na kapku koje se zove halacion – ova kvržica je ustvari cista ili kronično upalno promijenjena Meibova žlijezda te se očituje kao bezbolna kvržica locirana na sredini kapka (ne uz rub uz trepavice). Dakle, to je neinfektivna promjena Meibomove žlijezde.
Simptomi ječmenca
Pacijenti se najčešće javljaju svom liječniku zbog naglo nastale bolne, crvene kvržice na vjeđi (kapku), a ne navode pojavu sekreta iz oka, ne osjećaju bol ili pečenje u samom oku, nemaju smetnje s vidom niti navode da su imali ozljedu oka (udarac, strano tijelo u oku i slično).
Najčešći simptomi su:
- crvenilo i oteklina na vjeđi
- lokalizirana bol vjeđe u predjelu crvenila i otekline
- osjećaj spuštenosti vjeđe – javlja se kod jače upale gornje vjeđe s jačom oteklinom
- unutarnji ječmenac može pritiskati rožnicu (površinu oka) i davati osjećaj žuljanja pri treptanju.
Vanjski ječmenci obično spontano sazriju (u obliku gnojnog prištića) i zatim puknu za 2 do 4 dana, a taj se proces može potaknuti, ubrzati toplim oblozima i masažom. Prsnućem i istjecanjem gnojnog sekreta iz ječmenca dolazi do smanjenja boli i crvenila te upala spontano sasvim prođe kroz 2 do 3 dana.
Liječenje ječmenca
Nikada nemojte istiskivati ječmenac jer možete pojačati upalu. Ječmenac mora sam sazrijeti i otvoriti se.
Vanjski ječmenac uglavnom spontano prolazi kroz nekoliko dana, a taj proces sazrijevanja ječmenca (da se pojavi gnojni vrh koji zatim pukne) možemo potaknuti prirodnim liječenjem, odnosno jednostavnim postupcima kod kuće:
- topli oblozi (gazu namočiti u jače toplu vodu ali ne prevruću) – primijeniti 2-3x dnevno po 10-15 minuta kako bi se žlijezda odčepila ili potaknulo sazrijevanje ječmenca do formiranja gnojnog vrha
- topli oblog od čaja sjemenki korijandera – korijander ima antibakterijska svojstva, blazinicu namočiti u čaj od sjemenki korijandera i oprati područje ječmenca
- tople vrećice crnog ili zelenog čaja – koriste se kao oblozi na ječmenac, osobito vrećica crnog čaja jer ima antibakterijska svojstva (ostaviti na kapku 5-10 min)
- lagana masaža – držeći topli oblog na ječmencu, istovremeno radimo i laganu masažu da se potakne dreniranje žlijezde i istjecanje gnojnog sadržaja
- topli oblozi od biljke vidac – biljka vidac djeluje antiinfektivno i smanjuje upalu, crvenilo i otečenost – pola čajne žličice suhe biljke se prelije s 2 dcl kipuće vode i ostavi se da odstoji 1-2 minute, u mlaki čaj namočiti blazinicu te staviti kao oblog na ječmenac kroz 5 minuta
- hladni oblozi od svježeg krastavca ili krumpira – hladni oblozi umanjuju upalu, crvenilo i bol, a osim toga i krastavac i krumpir imaju protuupalna svojstva
- pranje područja vanjskog ječmenca blagim šamponom (dječji, ph neutralan, bez suza) – učinak pranja i šampona je da se ukloni nečistoća, „čep“ koji je začepio žlijezdu te da se unište bakterije
- dok se upala ne smiri ne nositi leće, ne koristiti šminku za oči.
Liječniku se treba javiti ako ne dolazi do sazrijevanja vanjskog ječmenca, a upala, crvenilo i bol potraju dulje od 3 dana ili ako se upala pojačava, a oteklina se širi i zahvaća i tkivo oko oka (celulitis). Tada se mora provesti liječenje antibioticima i/ili kirurškim zahvatom:
- antibiotske masti – za liječenje vanjskih dugotrajnih ječmenaca
- uzimanje antibiotika na usta – za liječenje unutarnjih ječmenaca ili u slučaju jakih upala i kod vanjskih ječmenaca kada se upala širi na područje oko oka (celulitis)
- operacijski zahvat u lokalnoj anesteziji (kod specijaliste oftalmologa) – učini se mali rez i čišćenje gnoja (drenaža), a koristi se kada ostale metode nisu uspjele smiriti upalu.
Unutarnji ječmenci liječe se uzimanjem antibiotika na usta jer lokalno mazanje antibiotskim mastima nije učinkovito, a ako je potrebno, primjenjuje se i operacijski zahvat. Ne preporučuje se masaža jer unutarnji ječmenac prilikom masaže može pritiskati površinu oka i oštetiti rožnicu.
Prevencija ječmenca
Ječmenac je bakterijska upala, zarazan je i može se prenijeti na drugu osobu. Za prevenciju je važna dobra higijena:
- higijena ruku i izbjegavanje diranja očiju nečistim rukama
- osobe koje nose leće – oprati ruke prije manipulacije lećama i dobro čistiti i održavati same leće
- ne koristiti tuđu šminku (olovke i sjenila za oči, maskaru,…)
- ako netko u kućanstvu ima ječmenac, ta osoba mora imati svoj ručnik koji se svakodnevno mijenja, a druge osobe u kućanstvu trebaju pojačati higijenu ruku kako se i oni ne bi zarazili ječmencem.
Osobe koje često imaju ječmenac trebaju se posavjetovati sa svojim liječnikom oko eventualne konzultacije sa specijalistom oftalmologom, osobito ako se ječmenac uvijek javlja na istom mjestu, na istom kapku. Također, liječnik će vam dati i savjet oko dodataka prehrani za podizanje imuniteta te vas dodatno upozoriti na pojačanu higijenu i na što obratiti pažnju.
Ječemenac kod djece
Ječmenac se može pojaviti u svakoj dobnoj skupini pa tako i kod male djece i beba. Simptomi i liječenje isti su kao i kod odraslih. Nešto veću djecu treba čim prije podučiti preventivnim mjerama, odnosno higijeni ruku te da ne diraju oči prljavim rukama.
U slučaju jače upale ili ako se ječmenac ne smiruje kroz par dana, uz prirodne metode liječenja, dijete treba odvesti liječniku.
Ječmenac je akutna infekcija žlijezdi vjeđa koja dovodi do bolne otekline i crvenila vjeđe. Unatoč boli i nelagodi te ružnom izgledu promjene na vjeđi, ova bolest ne uzrokuje oštećenje vida, ne ostavlja posljedice i najčešće spontano prođe za nekoliko dana. Ako se radi o jakoj upali ili se ječmenac učestalo pojavljuje potrebno je posjetiti liječnika koji će odlučiti o daljnjem tijeku liječenja.