21.07.2025.

8 poučnih priča za djecu

Poučne priče mogu pomoći naučiti djecu ljubaznosti, poštenju, poštovanju, a sve kroz radnje koje će moći razumjeti.

Poučne priče za djecu

Priče razvijaju dječju maštu, govor, obogaćuju njihov rječnik, pomažu im razumjeti i pokazati emocije, ali istovremeno pomažu i roditeljima. Poučne priče su izvrsna odgojna metoda jer u njima roditelji pronalaze smjernice, odgovore na pitanja i važne životne lekcije. Ako ste se pitali kakav sadržaj ponuditi ovoj digitalnoj generaciji naš savjet je da poučne stare crtiće i priče ne preskačete.

#1 „Dječak, krtica, lisica i konj”, Charlie Mackesy

Riječ je o jednoj modernoj basni koja je namijenjena svim uzrastima, a najveća želja autora je da nakon čitanja ljudi žive hrabrije, istinitije i s puno više ljubavi prema sebi i drugima. Priča kroz stotinjak predivnih crteža prati razgovor znatiželjnog dječaka, jedne pohlepne lisice i jedne lisice koju je život učinio opreznom te mudrog konja. Oni su potpuno različiti, ali se podržavaju i zajedno istražuju, prolaze kroz oluje, uče voljeti i suočavati se s vlastitim strahovima i nesigurnostima. „Dječak, krtica, lisica i konj” je priča koja djecu uči, a odrasle podsjeća na važnost ljubavi, prijateljstva i hrabrosti  tijekom života bez obzira na dob i zato ju obavezno stavite na popis poučnih priča koje ćete ispričati svome djetetu.

#2 „Kralj Mida i zlatni dodir”, nepoznati autor

Ovo je jedna od priča koja se prenosi s generacije na generaciju, a poručuje da pohlepa nije dobar životni izbor. Naime, kralj Mida je kao vladar bio nezasitan pa je jednom prilikom učinio uslugu bogu Dionizu, a zauzvrat mu je Dioniz obećao da će sve što Mida dotakne pretvoriti u zlato. To se i dogodilo, bogatstvo se samo povećavalo, ali Mida je shvatio da više ne može ni jesti ni piti jer bi se i to dodirom pretvaralo u zlato. Bio je nesretan i zabrinut pa je zamolio Dioniza da ga oslobodi dara koji je ranije dobio što mu je i uspjelo kupanjem na izvoru rijeke. Time se oslobodio pohlepe i naučio da ga ogromno bogatstvo neće učiniti sretnijim čovjekom, što je vrijedna lekcija koju bi trebalo usvojiti svako dijete.

#3 „Mala sirena”, H.C. Andersen

„Mala sirena” je klasik, odnosno bezvremenska priča koja najmlađe uči da se u životu treba truditi i žrtvovati kako bi ostvarili svoje ciljeve. Radnja se temelji na velikoj zaljubljenosti sirene u princa i njenim pokušajima da ga osvoji. Na tom putu mala sirena se u dogovoru s vješticom odriče svog života u moru kako bi živjela na kopnu, ali princ se zaljubljuje u drugu djevojku. Ipak, sirena dobije jednu drugu priliku koju je zaslužila zbog svog odricanja i žrtvovanja. Nakon priče o maloj sireni djeca bi trebala naučiti da možda ne trebaju uvijek dobiti baš sve što su zamislili, ali da konačan rezultat može za njih biti još i bolji, ako su uložili dovoljno truda.

#4 „Priča o dječaku koji je volio pomagati”, Mladen Kušec

Jedan od naših najpoznatijih dječjih pisaca, Mladen Kušec, napisao je cijeli serijal priča o životnim vrijednostima pa je tako među njima i priča o jednom dječaku koji je volio pomagati. Njegovo ime je Ivan, on je dobar, uporan i vrijedan, a u priči pomaže mami, tati i prijateljici. Ivana pomaganje drugima čini sretnim, a usrećuje i one kojima pomaže pa makar i u najmanjim sitnicama. I to bi vaša djeca kroz priču o Ivanu trebala i naučiti – da pomaganjem donosimo radost i sebi i onima kojima smo pomogli, a ujedno je to priča o važnosti empatije koju je u današnje vrijeme sve važnije razvijati i njegovati kod djece od najranije dobi.

#5 „Bajka o ribaru i ribici”, Aleksandar S. Puškin

Još jedna poučna priča o tome kako pohlepa ne donosi dobro u životu je „Bajka o ribaru i ribici”. Radnja prati starca i njegovu ženu koji žive u siromaštvu sve dok starac jednog dana ne ulovi zlatnu ribicu. Ribica mu u zamjenu za slobodu ponudi ispunjavanje svih njegovih želja, ali je pusti jer je bio skroman i dobronamjeran što je itekako razljutilo njegovu ženu. Naredila mu je da se vrati ribici i zatraži od nje ispunjavanje svih njenih želja pa je tako tražila novu kuću, da postane plemkinja i carica te u konačnici i vladarica mora. Zbog te njene pohlepe i nezasitnosti ribica ju je kaznila i ponovno osiromašila. Ova poučna priča djeci ukazuje da treba cijeniti ono što u životu imaju i da im pohlepa može uništiti sreću.

#6 „Jan u potrazi za novom obitelji”, Yann Walcker

Jan je ježić koji ima sve što mu treba, ali se po cijele dane žali. Smeta mu previše maminih poljubaca, tatin nedostatak vremena, a najviše od svega njegova brbljava sestra Tonka i zbog toga jednog dana krene u potragu za novom obitelji. Jan u svojoj pustolovini susreće različite obitelji poput jednoroditeljske, posvojiteljske i obitelji s dadiljom zbog čega je priča odlična za klince koji žive u današnjem vremenu. Najveća vrijednost priče o ježiću Janu krije se u porukama kroz koje djeca uče da svoju obitelj treba cijeniti jer ne postoji savršena obitelj. Naučit će da ono što obitelj čini savršenom je međusobno razumijevanje, poštovanje, toplina, prihvaćanje i praštanje, na što ponekad treba podsjetiti i odrasle, zar ne?

#7 Bambi, Felix Salten

Priča o jelenu Bambiju i njegovom teškom odrastanju jedna je od onih koje će uvijek imati svoje mjesta u preporukama za čitanje i pričanje. Radnja prati život laneta od njegovog rođenja, preko mladosti, gubitka majke, pronalaska ljubavi pa sve do zrelijih dana. No ono najvažnije je što je riječ o predivnoj priči koja djecu uči suočiti se sa gubitkom, koliko je jaka snaga ljubavi i prijateljstva, ali i da je važno poštivati prirodu i životinje jer Bambi na svom putu otkriva i ljepote prirode i njene opasnosti.

#8 „Vuk koji je htio biti druge boje”, Orianne Lallemand

U priči o jednom crnom vuku krije se još jedna važna životna lekcija koju djeca moraju naučiti kako bi kroz život išli sa sigurnošću i poštovanjem, ali i prihvaćanjem drugih i „drugačijih”. Radnja prati velikog crnog vuka koji je bio tužan zbog svoje boje pa ju je odlučio mijenjati isprobavanjem različitih kostima. No, nije mu se sviđala ni zelena ni plava ni ružičasta, kao ni smeđa ni narančasta pa je u konačnici odlučio biti svoj. Svako dijete se ponekad osjeća kao crni vuk i zato mu je važno ispričati ovu priču i razgovarati s njime o uspoređivanju s drugima, samopouzdanju i autentičnosti.

Čitanjem i prepričavanjem najljepših priča i bajki s lakoćom učite djecu najvažnijim životnim lekcijama, ali stvarate im i uspomene koje će obilježiti njihovo djetinjstvo. A ono treba biti bajkovito jer to zaslužuje svako dijete.