10.01.2025.

Pupak kod beba ─ sve što morate znati o njezi

U prvih nekoliko tjedana nakon poroda potrebno je pažljivo se brinuti o bebinom pupku, pa sve dok pupčana rana ne zaraste.

Pupčana vrpca je spoj između mamine posteljice i bebe, a sastoji se od dvije pupčane arterije i jedne pupčane vene. Za vrijeme trudnoće, tijekom trudnoće se dovodi krv nerođenoj bebi kako bi mogla rasti i razvijati se sve do poroda. Pri porodu se pupčana vrpca prereže i podveže te se veza između mame i bebe prekida. Na mjestu gdje je prerezana ostaje pupak. Pupčana vrpca time gubi svoju funkciju te nakon nekog vremena ostatak otpadne. Dok ne otpadne, pupak je važno pravilno njegovati.  

Kako izgleda normalan pupak kod beba? 

Dok pupak ne otpadne, podvezan je i viri kao batrljak, obično s plastičnom kopčicom. Preporuka je da se pupak ne moči dok ne otpadne i ne zaraste. Oko pupka ne bi smjelo biti crvenila niti gnojne sekrecije. Pupak uvijek treba biti čist i suh.

Batrljak

Kada kopčica s batrljkom otpadne, pupčić još nije zarastao. Također treba obratiti pažnju na kožu oko puka koja mora biti blijeda, a iz pupčića ne bi trebalo biti nikakve sekrecije.

Zdravi pupak iste je boje kao i okolna koža trbuha, malo uvučen. Kada se beba jako najede, može se lagano izbočiti. Veća izbočenja znače pupčanu kilu i treba se savjetovati s pedijatrom o liječenju. 

Također iz pupka ne smije izlaziti niti krvavi niti gnojni sekret. Ako to primijetite, potrebno je odmah se javiti svom pedijatru. 

Kada pupak zaraste, beba se može kupati. Jako je važno da se  pupčić dobro osuši. Kada kupate bebu primjenjujte isključivo kozmetiku namijenjenu bebama

Zbog udubljenja i nabora u pupku, u njemu se može zadržati voda, nečistoća, epitel kože te se ako se ne njeguje pravilno može razviti infekcija.

Kako se previja pupak kod beba?

Dok pupak nije otpao, preporuča se nježno prebrisavanje okolne kože, pažljiva manipulacija da se ne povrijedi batrljak te njege samog pupka s batrljkom i kopčom (dezinficijens, čišćenje, sušenje, antibiotski puder, sterilna kompresa). Nakon toga bi bilo dobro napraviti „mašnicu“ od sterilne gaze, ako je moguće oko bataljka. Time lagano podignemo kopčicu i batrljak te omogućimo da se to područje zrači. Batrljak će time prije otpasti, pupak prije zarasti i beba se može kupati. 

Ako je pupčić već otpao, ali još nije zarastao, na njega se nakon njege (dezinficijens, čišćenje, sušenje, antibiotski puder) stavlja sterilna gaza i čeka se da potpuno zaraste.

Dok pupčić nije otpao niti zarastao moguće je koristiti posebne pelene čiji je gornji, prednji rub izrezan tako da područje pupka bude iznad pelene. Ako koristite obične pelene, samo zavrnite gornji rub, tako da je područje pupka iznad pelene. 

Kada je pupak potpuno zarastao, ne treba ga posebno previjati. Čišćenje zdravog pupka se vrši jednom dnevno. U koliko se beba pomokri po pupku treba čišćenje pupka ponoviti.

Njega pupka kod beba

Kada otpada pupak (pupčani batrljak) kod beba? 

Nekim bebama pupak tj. batrljak pupka otpadne već po izlasku iz rodilišta, dakle treći dan, no kod većine otpadne i zacijeli za 7 do 14 dana, izuzetno može ostati i dulje. Ako je batrljak dugo prisutan, potrebno je da se javite svom pedijatru koji će primijeniti lapizaciju („spaljivanje“ ) batrljka te će on prije otpasti. 

Lapizacija se obično radi nekoliko puta, i to u razmacima koje odredi pedijatar. Također, u nekim slučajevima, ako je batrljak jako debeo, može ga se kirurški podvezati. Tada to rade dječji kirurzi. Batrljak se nikako ne smije otrgnuti.

Kod nekih beba nakon što batrljak otpadne ostane izraslina – granulom, koji ne zaraštava nego se iz njega luči sekret. U tom slučaju se treba javiti pedijatru koji će lapizirati granulom.

Lapizacija se također provodi u nekoliko navrata, sve dok pupak u potpunosti ne zacijeli.

Je li normalno da pupak kod beba krvari?

Pupak ne smije krvariti. Ako se to desi treba se odmah javiti svom pedijatru.

Što ako se pojavi gnoj iz bebinog pupka?

Gnoj iz pupka, kao i neugodan miris pupka, znak je upale i treba se odmah javiti pedijatru.

Kako očistiti pupak kod beba?

Njega prije nego što otpadne pupčani batrljak

Dok pupak nije otpao, preporuča se nakon njege (dezinficijens, čišćenje, sušenje, antibiotski puder) napraviti „mašnica“ od sterilne gaze koja lagano podigne kopčicu i batrljak te omogući da se to područje zrači. Batrljak će tako prije otpasti, pupak će prije zarasti i beba se onda može kupati. Kada kupate bebu, trebate koristiti odgovarajuću kozmetiku za bebe, bez konzervansa i parfema, da ne naškodite nježnoj dječjoj koži.

Njega nakon što otpadne pupčani batrljak

Ako je pupčić već otpao, ali još nije zarastao, na njega se nakon njege (dezinficijens, čišćenje, sušenje, antibiotski puder) stavlja sterilna gaza i čeka se da potpuno zaraste.

Njega pupka koji je zarastao

Kada pupak u potpunosti zaraste ne treba ga previjati, ali ga treba posebno njegovati jer je udubljen i u njemu se tijekom dana može sakupiti nečistoća koja, ako se redovito ne odstranjuje, može izazvati infekciju. Također, grublje i neoprezno čišćenje pupka može dovesti do oštećenja nježnih struktura, krvarenja i infekcije.

Praktičan savjet je da se koža oko pupka nategne pa da se pupčić izboči te da je dostupniji čišćenju — pranju i brisanju. Bolje je također koristiti gazicu nego vatu koja bi mogla ostaviti vlakanca u pupčiću, a koja bi kasnije mogla dovesti do upale. 

Nikako nemojte čistiti pupak štapićima za uši. Ako štapiće gurate dublje u pupak, možete izazvati krvarenje i infekciju. Znaci infekcije su crvenilo pupka i okolnog tkiva, krvavi i gnojni iscjedak iz pupčića, zbog čega se odmah treba javiti pedijatru.

 

Pupak je vrlo osjetljiv dio bebine kože. S obzirom na to da je uvučen, potrebno ga je redovito i pravilno čistiti. Ako se ne čisti može se razviti infekcija koja se vidi po crvenilu i gnojnoj sekreciji. Njega pupka ovisi o tome je li batrljak otpao, je li pupak zarastao i je li zarastao u potpunosti. Beba se može kupati tek onda kada je pupak potpuno zarastao. Krvarenje i gnojna sekrecija iz pupka znakovi su da se treba javiti pedijatru.

Giovana Armano

Članak napisala:

prim. mr. sc. Giovana Armano, dr. med., specijalist pedijatar

Medicinski fakultet upisala je 1975., a diplomirala 1980. Specijalistički ispit iz pedijatrije položila 1988., a magisterij obranila 1983. godine. Od 2000. radi u Domu zdravlja Susedgrad, sada DZ Zagreb Zapad, u Specijalističkoj pedijatrijskoj ordinaciji dr. Armano. Dobila je Povelju HLZ za rad u Hrvatskom društvu za socijalnu i preventivnu pedijatriju 2006. Godine. Član je upravnog odbora udruge Centar dječjeg zdravlja. Izdala je knjigu za roditelje „Pedijatar u kući“ 2006. godine te se uključila u Kliničko istraživanje uvođenja formule za dojenčad na bazi kozjeg mlijeka. Sudjeluje i organizator je brojnih znanstvenih stručnih skupova.

Ostali članci