10.12.2024.

CA 125 marker ─ tumorski marker u ginekologiji

CA 125 tumorski marker se često koristi u praćenju određenih ginekoloških stanja. Ovo je sve što morate znati!

CA 125 tumorski marker

U ovom ćete tekstu saznati najvažnije pojedinosti o tumorskim markerima koji su važni u dijagnostici, nadzoru i praćenju razvoja tumora te uspješnosti primijenjene terapije u liječenju tumora, i to prvenstveno onih koji se javljaju u ženskom spolnom sustavu. U ovom tekstu upoznati ćemo vas s CA 125 tumorskim markerom koji se često koristi u praćenju određenih ginekoloških stanja. Objasnit ćemo kada je potrebno pratiti CA 125, kako se izvodi testiranje te koje su njegove patološke vrijednosti.

Što su tumorski markeri?

Tumorski markeri su najčešće proteini koje proizvode tumorske stanice i koji su specifični za određene vrste tumora. Te supstance proizvode i normalne stanice zdravog organizma, ali u manjim količinama pa se mjerenjem razine tumorskih markera u krvi, urinu ili tkivu može posumnjati na prisutnost i dijagnozu zloćudnih ili dobroćudnih promjena kada su te vrijednosti više od referentnih vrijednosti. 

Stvarna dijagnoza se postavlja odstranjivanjem cijelog ili dijela tumora koji se šalje na patohistološku (PHD) analizu. Naravno da se prije određivanja tumorskih markera određenim dijagnostičkim metodama mora uočiti tumorozna promjena određenog organa, a markeri će nam pomoći u postavljanju moguće dijagnoze, kao i kod praćenja liječenja. Osim proteina, oni mogu biti:

  • enzimi
  • receptori
  • hormoni
  • antigeni i sl.

CA 125 marker — što je to?

Tumorski marker CA 125 po građi je glikoprotein koji se određuje iz uzorka krvi pacijentice. Prvenstveno služi kod praćenja raka jajnika epitelnog porijekla i u dobroj je korelaciji s veličinom tumora.

U 10 do 15% slučajeva ne pokazuje povišene vrijednosti, pogotovo u ranoj fazi raka jajnika. 

HE 4 i CA 125 čine Roma indeks koji je specifičniji za dijagnostiku i praćenje mogućeg zloćudnog tumora jajnika nego samo određivanje CA 125.

Normalna vrijednost CA 125 markera je do 35 U/ml.

Kada je potrebno mjeriti razinu CA 125?

Dijagnoza tumora jajnika

Kada se dijagnosticira (ultrazvukom, RTG, CT, MR…) tumor jajnika, tumorski marker CA 125 će nam pomoći u dijagnozi moguće vrste tumora.

Ostalo

CA 125 nije visoko specifičan samo za maligni tumor jajnika:

  • može biti povišen kod raka endometrija (sluznica maternične šupljine), gušterače, dojke ili probavnog trakta
  • može biti povišen u različitim upalama, tijekom menstruacije, trudnoće ili endometrioze
  • pomaže u postavljanju dijagnoze — više razine CA 125 pojačavaju sumnju da bi se moglo raditi o malignom tumoru jajnika ili ponovnom javljanju liječenog karcinoma
  • praćenjem razine CA 125 markera unutar zdrave populacije otkriva se moguća prisutnost tumora
  • kod žena kojima je u obiteljskoj anamnezi bio prisutan karcinom jajnika
  • kod žena kojima su dijagnosticirane mutacije u genima BRCA1 i BRCA 2 (Breast Cancer), a kojima je povećana učestalost raka jajnika uz rak dojke, jednogodišnjim praćenjem CA 125 markera može se posumnjati na ranu pojavu raka jajnika
  • praćenje rasta razine CA 125 kroz određeno vrijeme — rastom i razvojem tumora povećava se razina markera
  • koristi se u nadzoru terapije — primjenom terapije ili praćenjem razvoja tumora razina CA 125 markera je važan parametar koji nam govori o uspješnosti primijenjene terapije u liječenju tumora
  • razina CA 125 markera omogućava liječniku davanje odgovora na pitanje o uznapredovalosti tumora i njegovoj prognozi.

Kako se pripremiti za pretragu?

Za testiranje nisu potrebne određene pripreme niti morate biti natašte. U dogovoru sa laboratorijem uzet će se određena manja količina krvi koja će se izcentrifugirati kako bi se odvojio serum od krvnih stanica. U serumu će se odrediti razina CA 125 i nalaz će vam biti isporučen isti dan. 

Kako se izvodi testiranje za CA 125 marker?

U dogovoru s laboratorijem, uzet će se određena manja količina krvi u epruvetu koja će se izcentrifugirati kako bi se odvojio serum od krvnih stanica. U serumu će se odrediti razina CA 125 tumorskog markera. Nalaz je gotov isti dan.

Uzroak krvi u epruveti s natpisom CA 125 test

Određivanje CA 125 markera nema smisla raditi radi moguće lažno povišenih vrijednosti ako:

  • trenutno menstruirate
  • imate bilo kakvu upalu nekog organskog sustava
  • ste trudni ili ste nedavno imali porođaj
  • ste nedavno bili podvrgnuti nekakvom operacijskom zahvatu i još ste u fazi oporavka.

Zašto su važna serijska testiranja?

Serijsko mjerenje CA 125 najčešće se radi nakon mjesec dana pa i do tri mjeseca, tj. prema potrebi kako odredi vaš ginekolog.

 Ovisno o porastu ili padu markera serijskim se mjerenjem dobiva podatak:

  • da se radi o raku prethodno dijagnosticiranog tumora jajnika
  • prati se uspješnost liječenja kemoterapijom ginekološkog raka (jajnik, maternica, jajovod) 
  • prati se uznapredovalost endometrioze.

Referentne vrijednosti CA 125 markera

Referentna vrijednost CA 125 iznosi do 35 U/ml. Kod endometrioze ta vrijednost može biti i veća od 35 U/ml pa i do 100 U/ml, što je prihvatljivo ako je ta bolest dijagnosticirana ranije.

Bolesti povezane s promjenama CA 125 markera

Kao što smo ranije naveli, CA 125 nije visoko specifičan marker i njegove vrijednosti mogu biti povećane u drugim bolestima:

rak probavnog trakta (debelo crijevo)

  • prisutnost metastaza u limfnim čvorovima određene vrste raka
  • endometrioza (vrijednosti mogu biti od 35 do 100U/ml)
  • bolest limfnog sustava
  • upale (-itisi) bilo kojeg drugog organa ili organskog sustava jer često dolazi do zahvaćenosti regionalnih limfnih čvorova upalom, što podiže vrijednost tumorskog markera CA 125
  • prošireni rak vrata maternice ili endometrija, gdje dolazi do zahvaćanja limfnih čvorova i okolnog tkiva npr potrbušnice, a time i više razine CA 125
  • veća količina slobodne tekućine (npr. kod ciroze jetre), kada se zbog nadražaja potrbušnice povećava CA 125.

Tumorski marker CA 125 je koristan marker u praćenju određenih stanja, a napose u dijagnosticiranju raka jajnika, ali i drugih dijelova spolnog sustava. Nije visoko specifičan, što znači da se njegove vrijednosti mogu povećati i zbog drugih bolesti koje nisu nužno maligne. Njegovo je serijsko praćenje korisno za dijagnozu o kojoj bi se vrsti tumora radilo, praćenju liječenja ginekoloških karcinoma te uspješnosti terapije. 

 

Članak napisao:

Duško Pall, dr. med.

specijalist ginekologije i opstetricije, subspecijalist fetalne medicine i opstetricije, diplomirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1996. godine. Od 2002-2006.g. je na specijalizaciji iz ginekologije i opstetricije u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj ulici u Zagrebu. Tijekom specijalizacije polaže poslijediplomski tečaj endoskopske ginekološke kirurgije (laparoskopija, histeroskopija) Ian Donald, poslijediplomski tečaj ginekološko opstetričkog ultrazvuka u Kliničkoj bolnici Sveti Duh u Zagrebu, te poslijediplomski tečaj kolposkopije u Kliničkom bolničkom centru Sestara milosrdnica u Zagrebu. Od 2006. do 2015. godine radi u Općoj bolnici Ogulin i Općoj bolnici Karlovac na Odjelu ginekologije i opstetricije kao specijalist. Od kraja 2015. god. zaposlenik je Doma zdravlja Zagreb Zapad u Primarnoj zdravstvenoj zaštiti žena u ambulanti na Srednjacima. Početkom 2019. stiče naziv užeg specijalista fetalne medicine i opstetricije. Kao vanjski suradnik trenutno radi u Poliklinici Gemini Plus kao i Specijalnoj bolnici Podobnik u Zagrebu. Aktivno sudjeluje na međunarodnim i domaćim kongresima kao i na tečajevima trajnog usavršavanja liječnika.

Ostali članci