Kondilomi (spolne bradavice) dobroćudne su tvorbe uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV). Prenose se spolnim putem i dolazi do stvaranja malih kvržica ili skupine kvržica na spolovilu žene i muškarca. Kod žena, spolni se kondilomi javljaju u području stidnice, rodnice ili na grliću maternice. Kod muškaraca su češće na području kože penisa ili okoline muškog spolovila i u okolini anusa.
Uzroci kondiloma
Spolne su bradavice uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV), najčešće niskog rizika. Prijenos se događa tijekom spolnog odnosa sa zaraženom osobom i dodirom kože na kožu:
- vaginalnim spolnim odnosom
- oralnim — vrlo rijetko, a bradavice se mogu javiti u ustima, grlu ili na jeziku
- analnim spolnim odnosom
- pri porodu — vrlo rijetko, ukoliko su kondilomi obilno prisutni u rodnici, ali onda je dovršetak trudnoće uglavnom carskim rezom, upravo radi te mogućnosti prijenosa.
Pojavnost je najučestalija u dobi između 20. i 40. godine života. U slučaju infekcije HPV-om visokog rizika moguće su i pojave raka kože zahvaćenog područja. Bradavice se mogu javiti često i na:
- rukama
- nogama
- vratu
- u području prepona
- unutar mokraćne cijevi.
Virus može duže vrijeme preživjeti izvan organizma pa nije isključena mogućnost prijenosa:
- ručnicima
- u salonima za sunčanje, masažu, saunama
- korištenjem tuđeg donjeg rublja.
Humani papiloma virus može mjesecima, pa i godinama preživjeti u domaćinu, tako da je često teško odrediti kada je došlo do infekcije. Veći se dio virusa odstrani djelovanjem imunološkog sustava zaražene osobe. Od zaraze do pojave prvih simptoma može proći oko par tjedana do osam mjeseci.
Vrste kondiloma
Prema obliku kondiloma, dijelimo ih u nekoliko skupina.
Šiljasti kondilomi (Condylomata accuminata)
- Prenose se prvenstveno spolnim putem
- učestaliji kod rizičnih spolnih odnosa (česte promjene partnera)
- najčešći uzročnici su HPV niskog rizika tipa 6 i 11, ali u 10-20% slučajeva uzrok mogu biti HPV visokog rizika
- izrasline mogu biti šiljastog izgleda, karfiolaste ili poput tzv. papula koje se obično javljaju u grupicama na zaraženom dijelu kože ili sluznice rodnice i vrata maternice.
Ravni kondilomi (Condylomata plana)
- Plosnata izgleda, ponekad zbog toga teže uočljivi jer se pipaju kao manja zadebljanja kože
- češće uzrokovani HPV-om visokog rizika pa mogu dovesti pojave raka inficiranog područja
- češći kod muškaraca.
Gigantski kondilomi (BuschkeLöwenstein)
- Velika tumorska lezija na području spolovila ili anusa
- često ima potencijal razvoja raka
- uzrokovan humanim papiloma virusom visokog rizika.
Kondilomi u trudnoći
Infekcija humanim papiloma virusom u trudnoći nema značajnijeg utjecaja na tijek i praćenje trudnoće jer virus kroz posteljicu ne može prijeći na dijete. Tijekom trudnoće se može provoditi terapija spolnih kondiloma, tzv. krioterapija, odnosno kada se kondilomi “smrzavaju” primjenom tekućeg dušika.
Ukoliko je izrazita prisutnost kondiloma u području stidnice ili rodnice ponekad se odlučuje trudnoću dovršiti carskim rezom kako se dijete ne bi inficiralo prolaskom kroz porođajni kanal.
Prekancerozne promjene vrata maternice CIN I-CIN III nisu indikacija za dovršetak trudnoće carskim rezom, iako su uzrokovani humanim papiloma virusom visokog rizika.
Kondilomi – dijagnoza
Dijagnoza kondiloma jedino je moguća pojavom osnovnih simptoma, tj. pojavom izraslina koje izgledom upućuju da se radi o spolnim kondilomima:
- kvržica ili grupa kvržica koje se pojavljuju u području genitoanalne regije, a one mogu biti različite boje (boje kože, ružičasti, smećkasti) i različitog oblika (šiljaste izrasline, poput blagih uzdignuća kože, karfiolaste tvorbe)
- vlažnija koža u području promjene.
Promjene se uočavaju tijekom ginekološkog pregleda, a kod žena se javljaju najčešće:
- na stidnici
- unutar rodnice
- na grliću materice
- u području prepona
- u ili oko anusa
- na usnama, ustima, jeziku ili grlu (vrlo rijetko).
Kondilomi kod muškarca najčešće se javljaju:
- na penisu
- na mošnjama (skrotumi)
- u području prepona ili natkoljenice
- u i oko anusa
- na usnama, ustima, jeziku ili grlu (vrlo rijetko).
Odstranjeni uzorak može se poslati patologu radi dokazivanja dijagnoze patohistološkom analizom i eventalno uzimanje citološkog (PAPA) nalaza s promjena. Mogu se učiniti dodatna testiranja na ostale spolno prenosive bolesti.
Kondilome može pratiti svrbež, osjećaj nelagode ili peckanje.
Kondilomi — liječenje
Kirurško odstranjivanje promjena
Kirurško odstranjivanje koristi se kod kondiloma veće veličine koji su obično pojedinačni ili u manjem broju. Dobiveni materijal šalje se na patohistološku analizu (PHD), a obavlja se uz lokalnu primjenu anestetika.
Krioterapija
Krioterapija ili zaleđivanje promjena tekućim dušikom najčešće je primijenjena metoda. Najčešće je potrebno ponoviti tretman kroz nekoliko tjedana, a može se primijeniti i tijekom trudnoće. Primjena je kod manjih i brojnijih kondiloma.
Elektrokauterizacija
Elektrokauterizacija podrazumijeva odstranjivanje pala ili bradavica električnom strujom. Ova primjena je na koži kod manjih i brojnijih kondiloma.
Premazivanje tekućinama ili kremama
- Trikloroctena kiselina
- podofilin
- imiquimod.
Nakon nekoliko sati potrebno je isprati tretirani dio kože ili sluznice, a tretmani traju nekoliko tjedana, uz pauze od dva do sedam dana.
Laser, ultrazvučni nož
Liječenje je moguće i uz laser, ultrazvučni nož.
Liječenje prirodnim sastojcima
Liječenje kondiloma prirodnim sastojcima:
- ricinusovo ulje
- maslačak (iz stabljike bjekasti sok)
- ulje čajevca — koristi se kao antivirusno sredstvo i u drugim preparatima
- soda bikarbona — dvije čajne žlice umiješati s vodom i premazivati kondilome te prekriti flasterom, postupak se ponavlja više puta tijekom dana
- ulje tuje — kondilomi se lokalno premazuju uz dodatak npr. bademovog ulja.
Ne postoje specifični lijekovi koji se koriste za liječenje, ali upotrebom određenih sredstava moguće je poboljšati imunološku borbu protiv virusa:
- imunoglukani
- isoprinosine tablete
- vitamini A,C E
- folna kiselina i dr.
Uklanjanje kondiloma
Žene se najčešće javljaju ginekologu onda kada primijete prve promjene u području vanjskog spolovila ili na ulazu u rodnicu. Na pregledu će vam ginekolog savjetovati koja bi metoda bila najučinkovitija za vas.
Uklanjanje kondiloma laserom, ultrazvukom ili kirurški obavlja se ambulantno, uz primjenu lokalnog anestetika. Ponekad će biti potrebno dobiveni materijal poslati patologu na dodatnu analizu.
Jesu li kondilomi opasni?
Većina spolnih kondiloma nisu zloćudne, već dobroćudne promjene. To znači da je većina njih uzrokovana HPV-om niskog rizika. No, kako smo naveli u prethodnom dijelu teksta, određene promjene mogu biti uzrokovane HPV-om visokog rizika pa će vam nakon ginekološkog pregleda već puno toga biti jasnije.
Ako se ustanovi da imate HPV niskog rizika, tada je olakšan unos i HPV-a visokog rizika ako ste bili u kontaktu s njim. Redovitim ginekološkim pregledom i uzimanjem PAPA nalaza, u velikom se broju slučajeva na vrijeme i uspješno dijagnosticiraju promjene koje mogu imati potencijal razvoja raka.
Kondilomi su najčešće dobroćudne promjene i žene se javljaju u ginekološku ambulantu radi estetskih razloga ili negativnog stava okoline prema pojavi tih promjena. Bitno je, ako uočite promjene koje bi upućivale na spolne kondilome, javiti se na vrijeme ginekologu koji će procijeniti o čemu se radi. Odgovorno spolno ponašanje, korištenje zaštite tijekom spolnog odnosa (kondom, femidom) i cijepljenje protiv HPV infekcije glavne su preventivne mjere kojima se uvelike smanjuje prijenos i širenje bolesti, a time i moguće komplikacije.