Trudnoća je razdoblje prepuno novih osjećaja, očekivanja i iščekivanja. Ponekad strah tijekom trudnoće i novonastalih odnosa mogu dovesti do psihičkih poremećaja u ponašanju kao što je poslijeporođajna (postpartalna) depresija. Javlja se češće kod žena nakon poroda, ali može zahvatiti i muškarce. Važno je na vrijeme prepoznati znakove poslijeporođajne depresije i znati se uhvatiti u koštac s problemom kako bi se na pravodobno reagiralo i spriječilo daljnje produbljivanje problema. U tome sudjeluje ne samo tek porođena žena, nego i bliža okolina koja će najčešće prva primjetiti promjene ponašanja.
Što je postpartalna depresija?
Poslijeporođajna ili postpartalna (- post, lat. = poslije; partus, lat. = porod) depresija je poremećaj raspoloženja i psihičkog ponašanja žene (rijetko kod muškaraca) koja se pojavljuje odmah ili nekoliko mjeseci nakon poroda. Oko jedna od devet trudnica razvije poslijeporođajnu depresiju, a žene koje su razvile depresiju tijekom trudnoće ili su i prije trudnoće imale iskustva s depresivnim ponašanjem, češće su ugrožene ovom ozbiljnom bolešću.
S obzirom na vrijeme trajanja, intenzitet simptoma i kliničku sliku, bolest se dijeli na:
- poslijeporođajnu tugu (baby blues)
- poslijeporođajnu depresiju
- poslijeporođajnu psihozu.
Uzroci depresije poslije poroda
Zašto dolazi do depresije nije u potpunosti jasno, no uglavnom je uzrokovana biokemijskim, sociološkim i psihološkim promjenama organizma tijekom trudnoće i nakon poroda:
- biokemijske promjene – nastaju naglim gubitkom hormona trudnoće (estrogena i progesterona) u svega nekoliko dana nakon poroda, kao i naglim promjenama hormona štitnjače
- fizičke promjene tijela tijekom trudnoće – veći dobitak tjelesne težine tijekom trudnoće djeluje nepovoljno, izraženije grudi
- zabrinutost oko ishoda trudnoće i poroda
- otežan porod
- zabrinutost oko kvalitetnog majčinstva (“hoću li biti dobra majka?!?), odnosno očinstva – ne zanemarite činjenicu da je riječ o bolesti koja se može javiti i kod muškaraca
- promjena ciklusa spavanja – češće buđenje tijekom noći radi dojenja
- bolesti tijekom trudnoće kao što su anemija, povišen krvni tlak, ili nakon poroda nemogućnost kontroliranog mokrenja (urinarna inkontinencija)
- porod carskim rezom – nešto je češća pojava depresije nego kod žena koje su rađale vaginalno („prirodno“), radi dužeg oporavka i bolova nakon operacije.
Faktori koji povećavaju šanse za depresiju
- Prethodni podatak o psihičkim problemima prije trudnoće, ili ako je u prethodnoj trudnoći bio prisutan bilo koji oblik poslijeporođajne depresije
- prisutnost depresije i kod članova uže obitelji
- nedovoljno razvijeno samopouzdanje osobe, strahovi od novog emocionalnog odnosa i identiteta, osjećaj gubitka kontrole u vlastitom životu
- nedovoljna potpora bliže obitelji ili prijatelja tijekom trudnoće i nakon poroda
- problemi oko dojenja
- višeplodna trudnoća (npr. blizanci) – radi pojačane brige i posla oko dvoje ili više novorođenčadi istovremeno
- problematični odnosi s partnerom
- materijalna nesigurnost
- neželjena trudnoća
- dob trudnice – češće se javlja kod mlađih majki
- izloženost stresnim situacijama u trudnoći, na poslu i u odnosima s bliskim ljudima.
Simptomi poslijeporođajne depresije
Poslijeporođajnu depresiju karakteriziraju simptomi koji su izraženiji i trajniji nego kod poslijeporođajne tuge (baby blues). Simptomi se razvijaju obično nekoliko tjedana do jedne godine nakon poroda, no mogu se pojaviti i tijekom same trudnoće:
- depresivno raspoloženje ili izražene promjene raspoloženja
- otežano vezivanje uz dijete
- izražen gubitak apetita ili prejedanje
- nesanica ili pretjerana pospanost
- beznadežnost
- smanjen osjećaj zadovoljstva u svakodnevnim aktivnostima
- izražen strah o kvaliteti majčinstva
- pojačan osjećaj umora i slabosti
- gubitak koncentracije, racionalnog razmišljanja ili donošenja odluka
- osjećaj beskorisnosti, krivnje, srama
- tjeskoba i napadi panike, nemir
- nekontroliran bijes ili intenzivna razdražljivost
- izražena plačljivost
- izražen osjećaj odbačenosti od članova uže obitelji i prijatelja
- učestalo razmišljanje o smrti, misli o samoubojstvu.
Koliko postporođajna depresija može trajati?
Postporođajna depresija može trajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. U određenim, težim slučajevima potrebno je i višemjesečno praćenje radi sprječavanja kompliciranijih poremećaja.
Kada potražiti pomoć kod postporođajne depresije?
Ako primijetite početak navedenih simptoma u blažem obliku, potrebno je kontaktirati liječnika jer je to bolest kao i svaka druga te ju je moguće liječiti. Ako primijetite:
- da vam je svakim danom sve teže obavljati svakodnevne aktivnosti
- da se budite umorni i bezvoljni
- da je u vašem životu više tuge nego radosti
- da razvijate negativne misli prema djetetu
trebate se što prije obratiti stručnjaku.
Nije uputno zanemarivati simptome jer situacija svakim danom može biti sve teža. U slučaju izrazito negativnog razmišljanja o djetetu ili misli o samoubojstvu potrebno je hitno javiti se liječniku. Važna je reakcija bliže okoline koja će najlakše ustvrditi ako nešto ne ide u dobrom smjeru.
Kako se poslijeporođajna depresija liječi?
Kako bi uspješnost liječenja depresije bila što učinkovitija, potrebno je na vrijeme spoznati da od nje bolujete. Liječenje traje nekoliko mjeseci, a ponekad i duže. U timu se mogu naći psiholozi, psihijatri i terapeuti koji rade s pojedincima, obiteljima i grupama.
Antidepresivi
Postoji široka paleta lijekova koji se zovu antidepresivi, a koji se propisuju ako liječnik procijeni da je potrebno. Neki od njih su:
- Imipramin
- Nortriptilin
- Sertralin
- Breksanolon
- neki od lijekova mogu se koristiti tijekom dojenja.
Elektrošokovi
Kod najtežih oblika bolesti koje ne reagiraju na terapiju lijekovima mogu se primijeniti i tzv. elektrošokovi, odnosno elektrokonvulzivna terapija.
Grupne terapije
Grupna terapija podrazumijeva razgovor više oboljelih sa stručnjakom (psihijatrom, psihologom ili socijalnim radnikom) koji ciljano usmjerava razgovor unutar grupe i nudi određena rješenja. U grupi pacijentice stječu uvid da nisu jedine koje se bore s tim problemom, ali i kako ga druge pacijentice rješavaju. Pružanje potpore unutar grupe također je važno, i to kako bi se prilikom borbe s određenim problemom smanjio osjećaj usamljenosti.
Individualne psihoterapije
Prilikom liječenja postporođajne depresije često je potreban individualan razgovor stručne osobe s pacijenticom. Budući da nismo svi isti, i pristup rješavanja problema je individualan. U individualnom je pristupu fokus na promjeni nezdravih obrazaca razmišljanja i ponašanja pojedinca. Često se individualni razgovori kombiniraju s povremenom grupnom terapijom.
Podrška najbližih
Partneri, članovi obitelji i bliski prijatelji prvinće prepoznati i priznati promjenu vašeg ponašanja. Njihova je uloga u poticanju na liječenje najvažnija. Pozitvnim stavom i bodrenjem od strane vama bitne okoline, lakše je prihvatiti stvarnost i ojačati samopouzdanje.
Primjena omega tri masnih kiselina
U manjem broju studija dokazana je učinkovitost primjene omega tri masnih kiselina u liječenju simptoma postporođajne depresije. Dnevna doza iznad 5000 mcg je otrovna i može dovesti do poremećaja zgrušavanja krvi, tako da je najbolje uzimati oko 300 mcg dnevno.
Izvor ove masne kiseline prvenstveno su:
- riba
- chia sjemenke
- prokulica
- orasi.
Terapija svjetlom
Primjena terapije svjetlom u dozi od 7000 luksa pokazala se učinkovitom u liječenju postpartalne depresije:
- primjenjuje se deset tjedana
- utječe na razinu melatonina koji određuje 24-satni hormonalni ritam tijela i utječe na spavanje te ponašanje nakon buđenja
- terapija se može provoditi i tijekom trudnoće.
Tjelovježba i fizička aktivnost
Samo trideset minuta tjelovježbe dnevno može umanjiti simptome depresije i stabilizirati cjelokupno raspoloženje. Poboljšana koncentracija i kvalitetan san također su neki od benefita ove metode.
Akupunktura
Ubadanjem igli na određene točke tijela stimuliraju se određeni organi koji pojačavaju protok vitalne energije tijela. Time se poboljšava fiziološka funkcija tih organa, ali i sve životne aktivnosti. Akupunktura se u liječenju postpartalne depresije primjenjuje oko osam tjedana.
Samo u najtežim slučajevima depresije nužan je primitak na bolničko liječenje kako bi se kombinacijom metoda zaustavila progresija i omogućio aktivni nadzor bolesti.
Kako si pomoći u oporavku od postporođajne depresije?
- Na vrijeme prepoznati početne simptome i javiti se liječniku. Što prije to učinite, manje su šanse za razvoj težih oblika depresije, a liječenje je kraće i lakše.
- Pojačati svakodnevne aktivnosti i tjelovježbu.
- Zatražiti podršku partnera i bliže okoline u obavljanju svakodnevnih aktivnosti i brige o djetetu.
- Izbjegavati stresne situacije i bespotrebne rasprave.
- Pravilnom prehranom i unosom određenih sastojaka iz namirnica mogu se umanjiti simptomi depresije.
- Kvalitetan odmor i san uvjet su normalnog psihičkog funkcioniranja.
- Okupirajte mozak čitanjem, hobijima, slušanjem glazbe i drugim vama ugodnim aktivnostima.
Može li se postporođajna depresija javiti kod muškaraca?
Nove su studije pokazale kako jedan od deset muškaraca može razviti postporođajnu depresiju, i to zbog hormonalnih promjena, jer tada muškarcima pada razina testosterona ili zbog poremećenih odnosa unutar obitelji. Simptomi su nešto drugačiji, a liječenje je slično kao i kod žena. Najčešći simptomi su:
- razdražljivost i sklonost sukobima s partnericom, odnosno okolinom
- društvena izolacija uz smanjen interes za svakodnevne aktivnosti koje je prije poroda prakticirao
- osjećaj manje vrijednosti u obitelji
- napadi panike
- pretjerana zabrinutost općenito o životu
- poremećaji spavanja
- smanjenje libida, tj. spolne želje.
Koje posljedice može ostaviti postporođajna depresija?
Postporođajna depresija, ako nije na vrijeme prepoznata i ako se nije pristupilo liječenju, može izazvati određene posljedice, i to:
- poremećaje odnosa unutar obitelji
- poremećaje psihičkog razvoja djeteta, jer obiteljski odnosi uvelike utječu na psihički razvoj djeteta, naročito do treće godine života
- razvoj psihoze, tj. potrebe za intenzivnijim praćenjem psihijatra i primjenom lijekova pa i do potrebe za bolničkim liječenjem
- povećanje učestalosti pojavnosti depresije u sljedećim trudnoćama.
Drugi postpartalni poremećaji
Baby blues (poslijeporođajna tuga)
Baby blues (poslijeporođajna tuga) javlja se unutar nekoliko dana od poroda. Simptomi su slični poslijeporođajnoj depresiji, ali su slabije izraženi:
- promjene raspoloženja
- razdražljivost
- tjeskoba
- poremećaji spavanja
- problemi s apetitom
- plačljivost
- smanjena koncentracija.
Poslijeporođajna psihoza
Poslijeporođajna psihoza javlja se tipično unutar tjedan dana od poroda i vrlo je rijetka. Obuhvaća vrlo izražene simptome kod kojih se gubi kontakt sa stvarnošću:
- halucinacije i zablude
- opsesivne misli o djetetu
- izražena uznemirenost i pretjerana energija
- zbunjenost i gubitak orijentacije
- agresivno ponašanje prema sebi ili djetetu.
Ovakav poremećaj, bez odlaganja, zahtijeva hitno liječenje.
Poslijeporođajna anksioznost
Poslijeporođajna anksioznost stanje je u kojem dominira prvenstveno bojazan da će se nešto loše dogoditi:
- problemi sa spavanjem — često buđenje majke iako dijete spava i nadgledanje da li je sve u redu
- pojačan strah od mogućeg lošeg događaja
- brze promjene toka misli
- umor
- znojenje
- drhtavica.
Trudnoća i porod jedna su od najznačajnijih i najpozitivnijih zbivanja u životu. U određenim je situacijama važno prepoznati razvoj mogućih problema u ranoj fazi kako bi oporavak i liječenje protekli što kraće i bezbolnije. Kod poslijeporođajne depresije bitna je spoznaja i prepoznavanje osnovne simptomatologije te rano priznavanje da trebate pomoć. Osim liječnika, vrlo važnu ulogu ima bliža okolina oboljele osobe, uz čiju pomoć sve ide lakše i brže. Poslijeporođajna depresija, njeni blaži i teži oblici liječe se raznim metodama. Osim što pogađa ženu, također može oboljeti i muškarac, a nerijetko, ako se ne prepozna na vrijeme, ima štetne posljedice i na kasniji život djeteta.